ATV ili QUAD za poljoprivrednike (ali i sve ostale)

frkani

Član
Učlanjen(a)
17 Sep 2012
Poruka
552
Ima li ko iskustva sa ovim četverotočkašima ATV ili QUAD ili ih ne svrstavate u motocikle. Imam nekog kineza već 7 god a vrijeme je za zamjenu. Ide on još ali ima nedostataka. Dvoumim se između kupovine novog kineza ili polovnog iz neke poznatije ergele kao suzuki, jamaha i sl. Nov je nov ali ako za godinu dvije padne ispod kvaliteta polovnog sa pedigreom, nema ga smisla kupovati. Razmatram one od 250 do 400 kubika po mogućnosti 4x4.

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.645
Odvojio sam ovo pitanje, jer ova vozila zaslužuju posebnu temu.

frkani

Član
Učlanjen(a)
17 Sep 2012
Poruka
552
Nadam se da će se javiti neko sa iskustvom. Vozio sam samo ovog kineza od 150 cm. Ima snage i motor mu je dobar. Ostalo služi ali je loše. Nakon kupovanja novog prvo treba sve ponovo dotegnuti inače će sve pootpadati od vibracija na lošem terenu. Nije za gaženje vode. U dubljoj vodi se ugasi a ako je nivo vode do svjećice ide dobro ali svi ležajevi će stradati. Blatobrani su za ukras. Ako je blato bolje je ne voziti jer prednji točkovi bacaju blato na noge. Nema diferencijal pa pri skretanju ne treba pregoniti sa brzinom.
Za teren je dobar. Za lov i ribolov je odličan. Nije preširok pa kad okoračim među prolazim bez problema između dvije parcele kukuruza. Za starije ljude je mnogo bolji izbor na neravnom terenu od ovih na dva točka. Pogon je varijatorski. Dobro je kad daš gas on ide a kad pustiš stane. Ne valja zato što na nizbrdici, ako se pusti gas, mašina ne koči jer nema dovoljan broj okretaja za uklučenje varijatora. Zadnja disk kočnica drži dobro. Prednje su doboš i treba jače pritisnuti.
To su neka moja iskustva.

zeljko_srb

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2016
Poruka
443
Evo da prenesem iskustvo sa svojim cetrvorotockasem. Arctic cat 650 2004 , 75hp. god je bio. v2 motor. automatik menjac, 4x4 il 2x2. blokada difa.

potrosnja ogromna. ne znam koliko sta, al podosta. ja sam mu jebo majku milosnu. skakao sa visina sudaro se s jugom, prevrtao. kvarova nisam imao osim kaisa i jedne poluosovine.

zaklao sam ga kad sam pokusao da prodjem kroz vodu. dobio hidro udar i cao

uglavnom dobra sprava i za rad i za zajebanciju

https://www.youtube.com/watch?v=UpehXb-P8r0

frkani

Član
Učlanjen(a)
17 Sep 2012
Poruka
552
Vidim na You Tube da gaze vodu do sjedišta. Dali je to neka posebna izvedba ili su i redovni proizvodi određenih proizvođača u mogućnosti da rade u tako dubokoj vodi? Nije da on samo prođe kroz vodu već se zaglavi i radi u vodi. Nije mi jasno kako kad su to sve benzinski motori, što znači trebaju struju.

IMT577dv

Član
Učlanjen(a)
19 Nov 2012
Poruka
2.578
Imao sam priliku da vozim malo Yamahu Raptor doterao rodjak, mocna stvar nema sta. Probali smo je I po snegu ne staje. A ja sam imao neku ponudu da uzmem nov ATV Peda 1700e ali iskreno nisam bas ubedjen u neki kvalitet. Ne trazim ja da bude kao Can am, yamaha itd ali bar koliko toliko da me sluzi. Mom drugu cale vozio Peda skuter do posla I po gradu, proveo je dosta vremena kod majstora za 3 godine koliko ga je imao a kupio je novog. Tako da sam odustao od te zamisli jer meni je potreban za obilazak njiva I kad idem da pecam varalicom jer tad mogu sa malo opreme. A za teto potrebe moze posao da mi zavrsi neki enduro/cross za manje para bez problema.

frkani

Član
Učlanjen(a)
17 Sep 2012
Poruka
552
Imamo ovu temu za ATV pa za kolegu Worm.
I sam često razmišljam na tu temu, šta kupiti? Imam kineza 150 kubika. Kod mene je 10-tak godina. Mašina mu je dobra ali šasija loša. Mene služi ali za tvoju težinu nije. Zadnja osovina je tanka (26 mm) materijal loš, velik razmak do oslonca pa bi se uvijala i ubrzo pukla. Za vožnju van puta je dobar ali na putu spor. Varijatorski pogon nije baš podešen pa kreće tek na većem broju obrtaja što može da živcira jer se dobro čuje a sporo ide. Ja sam stavio teže tegove pa to riješio.
Razmišljam o nekom polovnom ali pouzdanijeg proizvođača a opet za tako malu cijenu teško će se naći nešto da nije istrošeno. Ipak bi radije uzeo polovnu jamahu nego novog kineza ako su u pitanju ovi 150- 200 kubika. Za ove jače nisam siguran u kvalitet ali svima im je cijena visoka.
Meni se sviđao jedan Crossland 400 4x4
Prešao 3604 Km i koštao 2990 e.

I još nešto. Izbjegavaj ove što imaju blatobrane širine dlana. Kad je blato i povezeš malo brže imaćeš blata i u ušima. Prednji točkovi ubacuju blato direktno u čizmu. :osmeh:

Vrh