AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
Danas obrao AS-72,na 2,5 ha bilo 3.2-3.3 vagona klipa.Nije izgledalo da ce biti toliko.
Kakva je susa bila zadovoljan sam prinosom.Agrotehnika: januarsko oranje,250kg 3*15,sejan 1 aprila,350kg san-a,dva spartanja i jedna folijarna(7kg ureje).
 
Nosio sam danas uzorak AS 72 da izmerim vlagu. 19.2% je bilo. ZP 677 je pokazao 24%. Ručno sam ih krunio i činilo mi se da ima više vlage. Birao sam klipove koji stoje uspravno, tj. još se nisu spustili. Sejani su 18. aprila.
 
Poceli smo neki dan da radimo AS 72 napunili 2/3 bunkera Zmaja 142 na 4 reda . U jutro ide 19 redova. To je odokativno prinos oko 6 t/kj
I to su bili krajnji redovi... videcemo kad ga budemo radili kolko ce da vagne. Sklop 23,5 cm.
 
Danas izmerio vlagu od AS 54.
Zanimljivo , veća je vlaga na parceli koja je ranije posejana.
Setva 21 IV vlaga 22,6 ,njiva I klase
setva 5.05 vlaga 20,5 njiva II ,III klase
Parcele su u istom delu atara .
 
Kosio 6 redova AS72 ,pravio mesto za berač duž od nekih 530-550m ,s jedne strane kanal sa druge komšija ima isto kukuruz pa sam sredinom.
Prinos 2480 kg. vlaga 25%
 
Ja sam moj AS 73 pre nedelju dana ubacio u kotarku, na 85 ari sam dobio 2 dupke pune petotonke klipa.... ja sam zadovoljan i dogodine ću isto sejati ovaj hibrid... Vlaga je po nekoj mojoj proceni bila oko 19-20% lepo je čisto obran, kombajner kaže da se izuzetno lako i čisto bere, a krunjenje je bilo minimalno sveukupno sam imao oko 70-80 kg okrunjenog zrna na zemlji....
 
АС, не хвала, никад више !!
Never again!!!
Јесте суша, пошаст каква није била десет година, али ако на парцели од 2.5ха имам 2ха АС 72 и од првог до последњег клипа све пабирци величине до10цм или ћак јалови, а у оквиру исте парцеле ЗП666 дупло већи клип и без јалових стабала.
Агротехника испоштована 100%, зимско орање, основно ђубрење, датум сетве 9.04., размак који је препорушен стручне службе АС и ЗП семенарских кућа, дакле без мојих грешака. Дакле, ако је суша,а јесте, онда је и за ЗП и НС који јесу невероватно осетили сушу, али ћу барем имати шта да оберем. Срећа да га нисам више посејао него само мало мање од једне трећине посејаних површина.

Поред оволике конкуренције семенарских кућа, не знам ташно шта ћу до године сејати, али ЗНАМ ШТА НЕЋУ...
 
Vidi prijatelju,ja sam prosle godine imao taj ZP 666 i mogu ti reci da me dosta razocarao,ne prinosom vec samim izgledom klipa i stabljike na njivi u berbi...To je bilo sve svenulo,klipovi se obesili a dosta rano beremo inace...Takodje domacinski radimo,agrotehnika uvek skoro full.Klip ko klip je velik,lep i to je to,ali mogu ti reci da AS 72 moze da rodi dosta vise od ZP...Ove godine,susa kao sto kazes gora nego ikad,na sklop 59.500 biljaka po hektaru AS rodio fantazija,podnosi sklop,klip ujednacen sa 20 redova i puni bunker ocas ...Svako zna svoje ali ja ZP i NS hibride necu jos dugo sejati za berbu u klipu...
 
ја нисам брао него сам јуче овро комбајном, тако да имам тачан увид у род.
у истом смо делу земљице србије, не добисмо кише ни ми ни ви. годинама сам сејао искључиво kws јер ми је била потребна силажа, а они су неприкосновени са било којим хибридом. ове године пробах са ас 72, зп 666 и нс 6030. ас катастрофа, ова два врло лош принос, али ипак бољи. како ствари стоје догодине идем логиком "ако не знаш шта је добро питај шта је скупо".
 
Vidi prijatelju,ja sam prosle godine imao taj ZP 666 i mogu ti reci da me dosta razocarao,ne prinosom vec samim izgledom klipa i stabljike na njivi u berbi...To je bilo sve svenulo,klipovi se obesili a dosta rano beremo inace...Takodje domacinski radimo,agrotehnika uvek skoro full.Klip ko klip je velik,lep i to je to,ali mogu ti reci da AS 72 moze da rodi dosta vise od ZP...Ove godine,susa kao sto kazes gora nego ikad,na sklop 59.500 biljaka po hektaru AS rodio fantazija,podnosi sklop,klip ujednacen sa 20 redova i puni bunker ocas ...Svako zna svoje ali ja ZP i NS hibride necu jos dugo sejati za berbu u klipu...
Ovaj post potpisujem 100%
 
Ovaj post potpisujem 100%

Kod mene u selu (dobili jednu kišu od proljeća) ZP hibridi su jako loše odradili, Pioneer dosta bolje (B23) ali AS72 koji sam ja sijao je bio daleko najbolji hibrid. Rodjaku sam dovezao par prikolica ZP684 i klip je katastrofa, vrlo tanak (prosjek 14 redova) i "neizradjen", tj. nije sav popunjen zrnom. Takodje, AS je najduže održao živo stablo i zelen list, klip je veliki (prosjek 20 redova i po 40 zrna u redu), prinos vrlo veliki za ovako tešku godinu. U silaži me takodje zaprepastio, dao je ogroman prinos s obzirom da je dosta nizak. Njega sijem sledeće godine 100%, a posebno moram pohvaliti to što se veoma lako bere beračem, klip se čisti gotovo savršeno čak i oko podne, kad je najtoplije. Sve u svemu, izuzetno sam zadovoljan
 
ja ove godine zadovoljan sa AS72, dosta dobro se pokazao i ZP684 ali je zato NS640 podbacio u potpunosti. jedino sto me je neprijatno iznenadilo je as 160 silaz, drzao s dobro na susi, bolje od svih kukuruza i onda odjednom se prepustio, ona jedna kisa sto je padala je oporavila sve kukuruze ali on se nije oporavio, pada kisa nekoliko dana a njegovi listovi i dalje uvrnuti kao da je najveca susa i tako je i ostao, dosta donjih listova je odpalo tako da je posle skidanja silaze dosta listova ostalo na njivi, klipovi takodje nisu bili naradili, dosta je bilo jalovih. probam ga jos sledece godine pa ako se opet ne pokaze ja ga vise ne seja. ah da predhodne dve godine sam silirao as52 i izuzetno dobro mi se pokazao.
 
Ja ne vjerujem da ću isprobavati Silaž, AS72 mi se pokazao i bolje nego što sam uopšte mogao da zamislim. Podnosi i gušću sjetvu, nije visok ali je jako lisnat, ne poliježe, klip veliki pa ima mnogo zrna u silaži (što i jeste smisao silaže). Mislim da nemam potrebe da ga mijenjam i isprobavam nešto u šta nisam baš najsigurniji - kod Silaž me brine njegova visina. Moj kraj više puta u godini znaju da zahvate veoma jaki vjetrovi koji dolaze sa Istoka, prije petnaestak dana se desio zadnji nalet i mnogo ljudi ima problem sa berbom, berači ne mogu da zahvate oborena stabla pa mnogo kukuruza ostane na zemlji. Jedini sam u selu sijao AS i u toku ove godine je izdržao tri naleta vjetra - nisam mogao da nadjem ni jedan jedini oboren. Kod AS72 je zanimljivo što mu je stablo nisko, ali je na donjem dijelu neobično debelo i veoma jako te ga je vrlo teško slomiti u odnosu na druge sorte. Silaž ide i preko 3m u visinu i iskreno me brine kako bi se ponašao uz takve nalete vjetra.
 
Evo i ja danas vršio moj As 72
-Prinos 12660 kg/h pri vlagi 15,9%
-Predusev pšenica,pod oranje bačeno 250 kg/h 8/24/16 i 100 mapa-a
-Pred setvu 300kg/h ureje
-Setva 05.04.2011 na 19cm-greškom trebalo je da ide na 21cm
-Prskano talismanom+plamen,jednom špartano
-Folijarno prihranjeno 11.06.2011.sa kristalonom i vuksalom

Samo poređenja radi njivu koju sam kupio ove godine odma do te sve sa kukuruzom NS 640 rodio 8640 kg/h sa vlagom 16.3%
Bivši gazda bacio pod oranje 150kg/h 15/15/15 i 200kg ureje sejao na 24cm
 
Nazad
Vrh