Aronia melanocarpa

Jel moze da se sadi u martu aronija?
Koje su bolje dvogodisnje ili trogodisnje sadnice?

Trogodisnje , posle njih dvogodisnje i na kraju jedno godisnje. Razlog, jednogodisnje moras da cekas jos dve ogdine da prorode , a dvogodisnje prorodevaju sledece godine. Trogodisnje odmah rodevaju.
 
Aaa ti si me pitao i na PP o 4 godišnjoj sadnici...nisi mi rekao da se radi o aroniji :) pa vredi što da ne...
 
Pozdrav svima..htela sam pitati da li ko zna nesto o vrstama Aronije..koja vrsta je plava..odnosno tamna??Koja kod nas najbolje uspeva...ja bi tu crnu..cula sam da je jako zdrava.Predpostavljam da je to [h=2]Aronija melanocarpa :ideja:[/h]
 
Pozdrav svima..htela sam pitati da li ko zna nesto o vrstama Aronije..koja vrsta je plava..odnosno tamna??Koja kod nas najbolje uspeva...ja bi tu crnu..cula sam da je jako zdrava.Predpostavljam da je to Aronija melanocarpa :ideja:

I mene je zanimalo pa sam malo citao, ako se ne varam postoje 3 vrste:

Aronia melanocarpa sa crnim plodovima
Aronia arbutifolia sa crvenim plodovima
Aronia prunifolia ljubucasti plodovi

Ima jak korenov sistem i uspeva gde druge biljke tesko uspevaju, ne napadaju je bolesti, ne treba da se prska, raste kao zbun do 2; 2,5 m u visinu.

Kao sto ste i naveli kod nas je nazastupljenija Aronia melanocarpa. :ppozdrav:
 
Ja sam posadio pre dvadesetak dana i takodje nisam orezivao. Sadjene su dvogodisnje i trogodisnje sadnice
 
Preporucite mi ko ima za prodaju trogodisnje sadnice par komada,moze na pp.Hvala vam.
 
Aronija se i pre gajila u Srbiji i tad su je zvali bojadis posto se sa njom bojilo vino i sokovi.
Mislim da joj se daju neka lekovita svojstva koja bas i nema u tolikom obimu.Otkup je najbolnija tacka te proizvodnje jer je za sad niko ne otkupljuje u nekim ozbiljnijim kolicinama po tim deklarisanim visokim cenama zbog kojih bi se mnogi odlucili za proizvodnju iste.
 
Poslednja izmena:
Sve je to kocka, ali naš narod malo i pogrešno razmišlja, svi misle ako nas bude puno koji imamo zasade da će cena pasti, naprotiv, velike količine privlače kupce, takva je situacija sa trešnjom u Ritopeku, zar zaista neko misli da bi Rusi došli u Ritopek da tamo ne mogu da otkupe po 300 i više vagona trešnje samo u mesecu maju :D
 
Ima logike u toj vasoj izjavi ali prodaja zasigurno ide bolje ako je organizovana i ako postoji vise otkupljivaca.U svakom poslu postoji rizik i kod voca je on posebno uslovljen sezonom i kapacitetima otkupljivaca za proizvod koji ne moze da se lageruje bez adekvatnih uslova .Uvek treba imati alternativu za slucaj da otkup izostane ili da ponudjena cena bude ispod ocekivane.Dobro je resenje kod aronije sto se moze osusiti ili je preraditi u neki sirup ili dzem pa se na taj nacin posle moze plasirati na trziste.Najveca greska kod nasih prozivodjaca je ta sto se ne udruzuju barem po pitanju plasmana i da time sprece razne mesetare da ih peljese i varaju.
 
Dali se pojavio neko u Srbiji ko vrsi otkup plodova aronije?
Posto je ovako veoma tesko plasirati robu na trziste. Pogotovo ako imas manje kolicine.
 
Slušao sam predstavnika Nektara u nekoj emisiji na TV-u, i rekao je da oni otkupljuju i plaćalili su 50 din/kg
 
kod nas su uradili prvu plantažu na 1,5ha i kažu da ima dobru prođu sad proširuju i rade pogon za preradu.Tržište EU pošto je dosta skupo za nas.Pojavile su se i sadnice u apotekama 4,50 km komad ili 2,30e/centi
 
@ genca

Pa jeste strašno, ali bolje da ljudi znaju šta ih čeka, a ne da ulaze u posao sa kalkulacijom od 1000 din/kg
 
Nazad
Vrh