Arenda- pravila, obicaji....

300evradi za jutro....jbt ovo stvarno nije zdrav razum ili sam ja otišao u k......ću Voleo bi lično da popričam sa tim ljudima koji plaćaju tolike zakupe...Šta podigneš kredit da platiš arendu i koncentrat za svinje al onaj jeftiniji nema se jbg:sjasi:
 
Polako splaćanje, ko ti (nama) garantuje da neće dogodine biti još gora godina a ove nema roda ni za arendu, konkretno soja a ona se kod nas gaji na 60% površina.

Sve ja to Sale znam, samo kažem da nisam još čuo da je neko snizio arendu ni da je neko odustao od iste. Ok, možda je još rano da se tako nešto tvrdi, ali dobar deo arendi se ugovara i isplaćuje posle žita, a tad su se svi još nadali da možda padne kiša. Drugar mi je pričao da je on otišao da plati arendu za narednu godinu (plaća unapred, ne znam sad baš precizno koliko) tamo negde početkom jula i da mu je žena rekla da njoj treba više zbog neke operacije... Ne znam konkretno kako se završilo, ali znam da je dosta arende već plaćeno za 2018.

300evradi za jutro....jbt ovo stvarno nije zdrav razum ili sam ja otišao u k......ću Voleo bi lično da popričam sa tim ljudima koji plaćaju tolike zakupe...Šta podigneš kredit da platiš arendu i koncentrat za svinje al onaj jeftiniji nema se jbg:sjasi:

Meni je komšija sa zemljom jesenas nudio zemlju u arendu za 300 e/kj i ja nisam pristao jer to ne mogu finansijski da izdržim, tako da meni ne moraš pričati o tome da li je to skupo ili nije. Ali mnogo ljudi toliko već plaća, pogotovo ovih većih i jačih poljoprivrednika, i ako je neki standard kod nas do pre godinu dve bio 250 e/kj sad on polako klizi na 300 e/kj. Mnogi od tih ljudi kukaju kako je to puno, da ne vredi, ali malo malo pa čuješ dao je ovom 300, pa dao je onom 300 itd. Izgleda da je u pitanju prosta stvar - ko ne plati neće raditi zemlju. I onda ovi jači na to gledaju u drugačijem svetlu, npr. koliko izvuku prosek u više godina a ne u samo jednoj, npr. imaju svoj kombajn pa to bitno menja stvar, pa onda svi jači dobijaju bolje cene i uslove za svoju robu, lager, repromaterijal (npr. sad je sve više stvar ličnog dogovora između firmi i poljoprivrednika o uslovima lagera, ceni robe i sl.). Na svim tim detaljima ljudi traže prostor da uzmu zemlju da rade, i nikako ne bih mogao da kažem da većina njih nije pri zdravom razumu. Uostalom, ne bi bili jaki da je suprotno.

Druga stvar je čisto lokalna, kod nas je mala bara a prepuno krokodila, i to nikako ne može da se poredi sa krajevima gde je mnogo zemlje a malo ljudi, ili npr. sa krajevima gde ti zemlju daju džabe samo da ne ode u parlog jer nema ko da je radi. Prosto ljudi ne razumu da je kod nas takva situacija. Ne kažem da je dobra, već samo da je takva...
 
Ih kada bi neko znao unapred gde će pasti,otišo bi tamo i seo bi...Jel si ti očekivao da će ti kukuruzi biti bez klipova???
 
Nebi ni ja nikada dao toliko,kod nas cenu arende su digli nekoliko njih iz susednog sela i nekoliko njih iz našeg mesta i na licitacijama državne zemlje kao da je vladala neka magija,ruke kao da su same išle sa tablicama u vis...i sad izgleda nema nazad...:ppozdrav:
 
Pa uvek se nadje par njih koji dizu arendu i onda ako jednostavno zelis raditi nesto vise moras platiti i ti. U suprotnom uzece opet oni igraci! A vreme vise nije ono da se moze ziveti o nekoliko kj.
 
Dukej jasno je meni to...ali mi nije jasno 300evra 36000din dati za jutro arende pa kolika treba da je zarada?Pa neka je 100jutara u pitanju ako ti na 100jutara zaradiš godišnje čisto 10 000e taj za mene nije normalan...ako radi milion jutara isto.Jer prosek godišnji je katstrofalan i nema nikakve sigurnosti,tj da se čovek uhvati za nešto.Lično mislim da se ljudi pokrivaju refinansiranjem kredita i ko zna sve čim većina i pere pare od ko zna čega pa daje tolike novce...Običan seljak 300e ne može da plati a vićina ni 200 ako će to priznati,ovako ja mislim možda grešim...Voleo bih da prisustvujem na nekom sastanku gde bude puno tih velikih paora ali da tu bude jedna velika školska tabla i kreda...
 
Vec sam pricao price kako je to meni objasnjeno... Covjek radi npr 500 jutara zemlje (Mislim da radi i puno vise od toga ali samo dajem primjer), ima strojeve na kredit koji svakako otplacuje i ima radnike koje svakako placa. Izjavio je da je on s cistih BAR 100€ po jutru jos uvijek u plusu i dok god mu se ta racunica poklapa on je zadovoljan. Sta nekome ko radi 500 jutara predstavlja uzeti u arendu jos 20... Repromaterijal na veliko dobiva povoljnije, otkupni uvjeti za njega nisu isti kao za nas male i tu se nakupi dosta razlike da se njemu (i njemu slicnima) isplati a malima nikako.

Kaze: "Posaljem covjeka da tanjura na jedan dio atara. Tamo ima npr. 150 jutara zemlje, sta mu je potanjurat jos 5 jutara uz to? Svakako je tamo, svakako je placen, sto bi strojevi stajali..."

A na primjer da ima tamo 3kj i da ide sam s 577 to tanjurati drugacije bi pricao za tih dodatnih 5kj...
 
Sve je to tako, samo sto kada je katastrofalna susa ili vremenska nepogoda grad onda matematike nema. On kada se sa 500kj zakuca za dug za repromaterijal, pa dug za masine, a prihod ostvari mali. Ne pokrije ni proizvodnju, ni zakup, a dolazi sledeca godina i treba finansirati dalje. Banke ga pritiskaju, njih ne zanima sto je susa. To je sve lepo kada ide po planu, a kako je fabrika pod otvorenim nebom, rizik je velik.
 
Eh, da je cistih 100 e gde bi mu kraj bio. Ali kad dolazi do ovakve godine kao sto je ova onda sta? Pukne ko prenaduveni balon ali i to cini gospodski sa 500 kj ili vise ne sa samo nekoliko. Jedno je biti na nuli a sasvim nesto drugo ostvariti manje, i to dosta od ulozenog.
 
Bobo a na čemu će on da zaradi tih 100eura na ovakvoj godini? Pa da mi je ulaz 20% manji za repromaterijal od nas malih. Ne može on da dobije 20% veću cenu u otkupu u odnosu na male. A još ima i kredite za mehanizaciju. Mislim da je ovo besmisleno plaćati toliko arendu. Ili neko pravi takvu muljačinu koju mi ne znamo.
 
Momo je u pravu: Te masine voze radnici koji to ne stede ni malo. Kod mene ce svaka masina duplo vise izdrzati radnih sati neko kod njih, tu ne mislim samo na traktor i motor, vec pre svega na prikljucke i pazljiv rad sa njima. Koliko kosta kada prevrne prikolicu i iskrivi sasiju, prosle robu u kanal?
Ulaz mu nije 20% jeftiniji vec maksimum 10%, prodaje po ceni maks 8% vecoj od nas tj za iznos pdv-a. Imam ja to prilike videti kod mene u selu na nekoliko primera, misljenja sam da kada covek dodje do nekog nivoa da lepo moze da zivi, sve preko toga samo postajes rob posla.
 
Ja placam vec par godina po 250e i nemam nameru da dajem vise,nude meni ljudi i za 250e\kj... A ima i onih koji daju 450e\kj ali ne mogu tvrditi dali placaju ljudima...
 
Ne znam bas ko su "ti" sto placaju previse (po vama) kad ja evo tek trecu godinu od kada vijam arendu sam tek sad nasao tako nesto. Svi fini a glad za zemljom. Arende se preko noci uzimaju i svi se prave ludi i blesavi i cude se visini arende a cena ide li ide gore.
I to sve ovi sto "lagodno" zive i vozaju nove traktore. Da li im je malo ili sta...
 
Ima tu još koliko prednsti manje farme . Jeftinije održavanje manjih mašina , manje kapitala uloženo . Više vremena se može posvetiti svakoj parceli . Rade se obično samo bolje parcele, pa tu može ići i stajnjak .Manje kradje , mogućnost zalivanja . Lakše uklopiti operacije sa vremenskim prilikama ....

Samo ako se manje radi mora biti dodatnih zanimanja ili skromnije živjeti .
 
Momo niko ne radi tipa 500kj da bi za dorucak mogao pojesti karton jaja ili kilogram kulena, pa posle popiti 15 kafa, tu smo svi slicni.
Najvece razlike nastaju u mehanizaciji.
 
Nazad
Vrh