Analiza mesa na trihinelozu-(da ili ne) i koje su cene u Vašem kraju?

U pravu si none 73... nikada se ne zna ... mozda na klanici omanu... barem da pokriju troskove lecenja
 
Postovani,
Po meni, ova tema i ne treba, da postoji, jer i malo dete zna da trihinelu prenosi pacov,a da koliko znam ne postoji "sterilan" obor sto se tice pacova.Dakle, odgovor se namece sam po sebi.Opet, po meni, kontrola je obavezna..jer ta bolest je NEIZLECIVA...Imam prijatelje sa raznoraznih ratista,koji su "zakacili" ovo "cudo" i znam njihove probleme... Za sada leka nema i niko se od njih nije izlecio (veterani od 1991-1999g.").Ni cena pregleda nije "bitna".Sto se tice malih prasica,verovatnoca da se oni zaraze je minimalna,mada ja i njih "pregledam"....

S postovanjem


S postovanjem
 
Kod nas je pregled 300,a po okolnim selima za isti pregled 200.Navodno zbog velike konkurencije.
Bez obzira nije mnogo,kad je ne izleciva bolest u pitanju.
Sto se tice prasica ja ih obavezno pregledam.Navodno je verovatnoca mala da se prase zarazi,ali isto je mala da se prenese sa majke.Ipak verovatnoca postoji,te ne vredi reskirati.
Pacovi su prenosnici.Problem je kad svinja pojede pacova.Pacov naravno bezi,jedino ako je otrovan.E za to postoji otrov sa nekim smradom,da kad svinja pojede pacova,toliko bude grozan da ga odma povrati,te ne moze ni da se zarazi.
Sve u svemu PROVERA OBAVEZNO.
 
Provera obavezna to se podrazumeva ,ali kvalitetna i strucna i pre svega kad se sa paznjom uradi . Moja porodica :eek:tac, majka, baka, brat, snajka,supruga,cerka (5 god.) i ja . Pregledali smo meso i dobili potvrdu da je meso u redu i posle dvadesetak dana svi zavrsimo u bolnici ja sam najgore prosao imao sam izlev na srcu i bio sam nekoliko dana na intezivnoj nezi. Pregled nije pregled ako se pregledu ne posveti paznja pored strucnosti. Moja porodica i ja smo platili ceh tudje nepaznje
 
da posteno kazem mi ga ne pregledamo, izuzetak su samo velike svinje cije meso ide na susenje i kobaje
u nasoj okolini nije bilo slucajeva..
 
Trihinela u pecenju?NE~ne postoji ni najmanja sansa da opstane,naime trihinelu (i prakticno je dokazano unistava temperatura od 75stepeni celzijusa). U 3,5~4 sata pecenja ta temperatura je mnogo,mnogo veca tako da tu dileme nema.E sad mi u pecenjari sve pregledamo pa i prasad od 15kg.Zasto? Pa kada neko kupi peceno prase od mene za Svetog Arandjela na primer,gotovo sigurno je pre toga bio na 5~6 posecenja(klanja zimina) na krkanluku,rostilj,pa sa lukom itd..Pa ako je tu nedaj boze "pazario" trihinelu~kako ja da dokazem da nije kod meneu pecenjari,ako nemam potvrdu?~NIKAKO! Zato 250~300 dindzi i mirna glava.:ppozdrav::ppozdrav:
 
evo malo da osvjezim temu i da se ukljucim
pre neki dan kod mene u komsiluku zaklana je krmaca kojoj je nakon analize utvrdjeno da ima TRIHINELU, e sad pitanje, ako je krmaca imala trihinelu dali moraju ili ne moraju da imaju i prasici koje je ona oprasila
 
Pregled je ovde 150 din,i mislim da nije skupo koliko znaci.A to da je termicki obradjeno meso sigurno je tacno,moj otac je jeo kobasicu kuvanu u pasulju(ne znajuci)i nije se zarazio.
 
Ja obavezno nosim meso na pregled, čak i ako je prase u pitanju. Cena je, mislim, 250-300 din po uzorku.
 
Procitah sve tri strane teme ali nisam vidio da je neko pomenuo sljedece:Naime koliko sam upucen pregled na trihinelu, sa ovim uvecalom valjda se zove trihineloskop je siguran nekih 70 _80%, a jedina sigurna metoda je "metoda digestije" znaci 100%.To je spravljanje nekakve hemikalije u koju se meso potapa.
 
kod nas u opstini za vreme svinokolja je pregled besplatan, pa zasto onda rizikovati ,ja licno uvek nosim meso na pregled nije bitno da li je prase ili tovljenik u pitanju
 
evo malo da osvjezim temu i da se ukljucim
pre neki dan kod mene u komsiluku zaklana je krmaca kojoj je nakon analize utvrdjeno da ima TRIHINELU, e sad pitanje, ako je krmaca imala trihinelu dali moraju ili ne moraju da imaju i prasici koje je ona oprasila

evo da citiram samog sebe posto mi niko nije dao odgovor na moje postavljeno pitanje
kako sam naveo gore krmaca je bila pozitivna na trihinelu danas smo zaklali 2 krmaka od oko po 100 kg od te krmace koje je ona oprasila u februaru mjesecu ove godine i ni jedno nije bilo zarazeno trihinelom, noseno u dvije razlicite ambulante na pregled posto smo sumljali da bi mozda mogli biti zarazeni.
 
Prasad od trihinelozne krmace ne moraju biti trihinelozna, ali ih obavezno treba ispitati, pogotovu sto poticu iz trihineloznog dvorista.
Na nasem terenu bilo je slucajeva da su se ljudi invadirali (zarazili) trihinelom (koja je parazit) jeduci meso koje je NESAVESNO pregledano.
 
Pozdrav kod mene se obavezno pregleda,ja sam licno sam imao vise slucajeva zarazenih svinja cak je i prase od 13 kg bilo zarazeno.
 
Nazad
Vrh