Alternativne metode, inovacije i eksperimenti u odgoju zivine

evo pokretne stale za kokoske 300 kom. U vecem delu EU je zabranjeno vise drzanje u boksovima kokoske, pa ljudi imaju probleme , zato sto koke u vrlo brzom roku uniste livadu ispred kokosinjca .

http://www.youtube.com/watch?v=TFYqoNhWD9E


covek premesta kokosinjac svakih 14 dana :)
 
Po meni je chicken tractor jednostavniji, pa samim tim bolji. Al ni ja ne znam nemacki. Ko zna sta su sve pametno rekli. :haha:
 
chickenlover je napisao(la):
Po meni je chicken tractor jednostavniji, pa samim tim bolji. Al ni ja ne znam nemacki. Ko zna sta su sve pametno rekli. :haha:

Sve je stvar potrebe i tacke gledista. Ovde je kompletna stala na tockovima i covek premesta u livade gde mu se svidja i gde moze. Moze i na letovanje da ide sa njima npr. Divcibare ili Zlatibor :)
 
chickenlover je napisao(la):
Moze i da naplacuje drugima da im njegove kokosi "kose" travu. Dobar potez.

U Nemackoj ljudi znajmljuju ovce i koze da bi im " koslili " travu . Pa cak i opstine placaju ovcarima da im odrzavaju okolinu , korita reka , kanala ili livade , da ne bi sve zaraslo u travu i zbunje . Ami se cudimo kako im je sve lepo sredjeno :ppozdrav:
 
HEHEHE, nek skoknu onda do mog sela, da malo raskrce, posto se sve posumilo......... :haha:
 
Kako smo mi glupiiiii...treba nemci da nas usvoje, majke mi. Evo ja imam komsiju koji me mesecima gleda sta radim sa zivinom i godinama sa zemljom, al ne bi probao pa da mu platis.
 
Kada sam otisao na zapad , cudio sam se kako oni to uspeju sve da im bude pod konac . Nema tu mnogo mudrosti , ljudi rade pa to je strasno . Jednostavno sam rad red i disciplina i tako uspevaju. Da nepricam o Holandjanima koji otimaju zemlju od mora ( koja je nikakvog kvaliteta ) i oni su sampioni u Evropi u povrtarstvu ? Pa onda mi neko kaze neisplati se , nepodrzava nas drzava itd. ne bre ljudi , nas narod nece da radi . ( cast izuzetcima ) svi da sede u nekim kancelarijama i da piju kafe po ceo dan . A selo propada i zarasta u sbunje sto rece onaj gore iz Nisa . Zalosno ali istinito.
 
To si sasvim u pravu, kao sto rekoh i ja sam dosta provela na zapadu, al ne smes to ljudima ovde da kazes, linch odmah. Samo, nije da nece da rade (mada ima takvih ko korova), nego oni koji hoce ne znaju kako bi. Seljak ti je po prirodi konzervativno bice. Kako deda, tako i ja. Il nikako. Kazem ti, ja sam ovde jedina da radim organic i no till i slicne "fazone", al oni samo gledaju, misle nocu krisom prskam nesto.
 
Takav je seljak svugde na svetu ne samo u Srbiji. Medjutim ovde su shvatili da seljak nemoze samo da proizvodi nego da mora da bude i menadzer . Ipak tvrdim da smo mi kroz komunizam iskvareni , bolje ja da idem u firmu i da radim " plata sigurna " i ko ce da gazi po blatu kada moze po kaldrmi :) Moje licno misljenje je da se moze bolje ziveti na selu nego u gradu. Pogotovu ako je neko dosao sa sela i zivi u Bgd u stanu koji placa , A kod kuce ima 2-3 hektara zemlje koja zarasta u korov . Ja se licno spremam da se vratim iz Nemacke u Srbiju i da se bavim poljoprivredom .
 
Chickenlover, pa kad ne nosiš fenjer dok prskaš u 3 ujutru! :haha:

Markodanube, čim se vratiš u Otadžbinu cimaj da radimo high-tech proizvodnju.
 
Samo ti nama, dok si tamo, salji korisne klipove, po mogucstvu na engleskom. A ovo sto pricas, kazem ti TISE, ubice nas neko. Kakvi hektari, pa znas sta sve moze vec sa arima...kamo da su jos hektari...al sta ti da naucis zemlju koja ni vlastitu robu ne ume da izveze?

Post je spojen: [time]1283615596[/time]
_________________________________________________
futurefarming je napisao(la):
Chickenlover, pa kad ne nosiš fenjer dok prskaš u 3 ujutru! ?

Sto da nosim fenjer kad mi sija sunce iz dupeta, toliko sam se prosvetlila organskom hranom. :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Bravo majstore , kada pogledam kako rade svajcarci u stocarstvu i plastenicima na onim planinama i onoj hladnoci , pa kada pomislim na Srbiju srce me zaboli. Bio sam pre neki dan u St.Gallenu i naravno sve pod konac kao da je apoteka .
 
У Немачкој су класичне товне фарме "како стрпати 40 пилића на 1м2" - забрањене.

Имају класификацију меса, и све је означено на самом пилећем тушу кад га извадиш из фрижидера пише на њему. Ови Аустралијанци што су приказали то је отприлике минимум услова. 7м2 мора имати једно пиле да трчи, ако се добро сећам.

Него видех пре неки дан метални кавез за свих шест страна од челичне мреже, и у њему ћурке. Мајка ми каже да то газда преврће да би му равномерно пасле травњак испред куће. Ем лепо ем корисно.
 
U Zakonu o organskoj proizvodnji nisam uspela da nadjem podatak o tacnoj kvadraturi po piletu, vec kaze "Dozvoljeno opterecenje brojem zivotinja je najvise do nivoa odlaganja 170 kg. azota godisnje po hektaru." Ako se nadje neko da mi prevede, bice dobro.

Interesantno je da po tom zakonu, period uzgoja pre klanja "ne sme biti kraci od 81 dan za pilice, 49 dana za patke, 140 dana za curke". Kavezi su striktno zabranjeni, zivina mora bar trecinu zivota provesti na otvorenom. Kapacitet objekta sme biti maksimalno 4800 pilica, ili 3000 nosilja, 2500 curaka ili gusaka.

Ima jos jako puno zanimljivih i korisnih informacija po principu "srecna zivina, dobra hrana". Svako bi trebalo da pogleda.
 
Nazad
Vrh