Alati i radionice

Ne sećam se koji, ali se sećam da je unutra urnebes. Postavljao sam slike ovde. Štampana ploča je od nekog vrhunskog aparata ali sa 1/3 delova. Kao olakšana kapija sa jednom šarkom ili pegla sa kablom za kasetofon. Ukraden patent pa osiromašen. Tablica sa karakteristikama nema ni logike a kamoli istine. Radije kupim jeftine patike niskobudžetnih proizvođača nego pijačni pokušaj replike. Npr Einhel, Gude i te jeftine hobi firme su vrhunske u poređenju sa pijačnim alatom.
 
На жалост, не дознајем се у унутрашње устројство свих тих направа у којима пос'о ради кретање електрона, али видим да на тржишту сва та тушта и тма но-нејм уређаја има приближно исту цену, а она разлика у цени код назови марки (Ајнхел, Вилиџер, Гуде...) је због гаранције, некакве мале сигурности кога купац може да осећа јер купује од фирме која није ту од јуче и сутра је неће бити, а не због тога што је тај уређај за ту разлику у цени квалитетнији или поузданији.

А те таблице које уредно одштампају на апарату су тек смехотворне. Има тај један, злогласни "Кзубр" инвертор кога сам запазио, са ознаком 400, са два потенциометра, онако и доста физички потежи од већине других. На његовој таблици пише да из мреже може да повуче до 25А.... а код мене по кући је стандардна електроинсталација са кабловима и осигурачима за до 16А. Просто сам у ребусу - где би избио курцшлус, ако би ти декларисани подаци били тачни? А и та ознака 400 им се односи на 400 ампера, што је невиђена будалаштина. То би значило да монофазни инвертор из мреже повуче... 400 пута 220... скоро девет киловата (!!!)

Ал' видео сам код једног Украјинца ( https://www.youtube.com/channel/UCyvCZ6frAF4VU2la1Kt7GDQ/videos ) како он лепо прештелује све те луде цифре са дисплеја кинеских инвертора да показују реалне ампере - на штампаној плочи на полеђини дисплеја постоји неки потенциометар, па мали шрафцигер и окрећеш...
 
@Зорге
Iz fizike 'sedi jedan'.. :ROFLMAO:
To što množiš 400x220 bi iznosilo 88000W a ne 9kW, što je isto pogrešno.
Ako tako računaš snagu, te ampere izlaza množiš sa naponom izlaza (a ne ulaza). Izlaz kod aparata je oko 28-36V, a prazan hod oko 70.
Dakle, kada bi stvarno imao 400A, pri 28V bi to bilo oko 10Kw.
Aparat za nekih 120A kada zavaruje 3,25 elektrodu, vuče oko 4kW, i za monofozno napajanje to je puna kapa..
 
Па кажем ја - дудук сам за сво то кретање електрона, а то се, колико видиш, односи и за то рачунање око њих. ;)
 
To im je jednostavnije.
Imao sam Parside masku za zavarivanje. Počela je treperiti pa sam je odnio u Lidl na reklamaciju. Prvo mi je blagajnica rekla da mi ne može vratiti novce jer je više od 200 kn i prošlo je više od godinu dana. Rekao sam jo da ne tražim novce nego ispravnu masku pošto je garancija 3 godine. Nekog je nazvala i zatim bez riječi izbrojila novac.
Dok je radila bio sam zadovoljan kako radi. Danas sam ponovno kupio novu u Lidlu.
 
Ja sam kupio onaj cirkular za drvo sto im je bio na akciji nedavno i razmisljam se da ga vratim nazad.Radi on ali ni blizu onoga sto bi to trebalo da bude.
 
А те таблице које уредно одштампају на апарату су тек смехотворне. Има тај један, злогласни "Кзубр" инвертор кога сам запазио, са ознаком 400, са два потенциометра, онако и доста физички потежи од већине других. На његовој таблици пише да из мреже може да повуче до 25А.... а код мене по кући је стандардна електроинсталација са кабловима и осигурачима за до 16А. Просто сам у ребусу - где би избио курцшлус, ако би ти декларисани подаци били тачни? А и та ознака 400 им се односи на 400 ампера, што је невиђена будалаштина. То би значило да монофазни инвертор из мреже повуче... 400 пута 220... скоро девет киловата (!!!)
mirosti je već objasnio da su tih 400A na izlazu na znatnom manjem naponu od 220V tako da odgovaraju znatno manjoj snazi i jačini struje na ulazu.
Tih 25A je neki maximum koji bi aparat mogao da puvuče mada čak i pri zahtevnijem radu sa debljim elektodama do maximuma godovo nikad ne dodje. Tome treba dodati da si donekle u pravu i da su brojevi na tim lošim aparatima naduvani tako da je najbolje amperkleštima izmeriti kolika je stvarna jačina struje. (Što mi sad dade ideju da izmerim na mom Villager-u)

Što se tiče "kuršlusa" ukoliko je instalacija uradjena kako treba možeš bit spokojan da do njega neće doći. Predpostavljam da imaš automatske osigurače tipa C. Čak i da uzmemo da će taj aparat tokom čitavog rada konstantno vući 25 A, osigurač niće iskčiti pošto pri preopterećenju on izbacuje tek na 5-10 puta većoj struje od nominalne. Tj. u ovom slučaju to bi bilo oko 100 A.

Najgore što može da se desi jeste da lošiji spojevi krenu da se greju pri nekom zahtevnom koršćenju na maksimumu. Kao što rekoh realne struje će sigorno biti manje od 25 A tako ne bi trebalo da brineš o instalacijama (ako su kako treba). Ako ga baš pržiž mislim da će, pre nego bilo šta drugo taj apart krenuti da se greje.

Sad ću da izmerim pa da kažem koliko moj Aparat Vuče struje
 
@mirosti je već objasnio da su tih 400A na izlazu na znatnom manjem naponu od 220V tako da odgovaraju znatno manjoj snazi i jačini struje na ulazu.
Aко се тих декларисаних 400 ампера односе на, како Мирости написа, напон излаза (а он је заиста код инвертора, који варе једносмерном струјом, ако сам добро скапирао, од двае'с и кусур до скоро четре'с волти), онда је то нека потпуно друга рачуница и... може да се деси да ми не би изгорела сва инсталација од бандере до врха електроде. :bravo:
 
Aко се тих декларисаних 400 ампера односе на, како Мирости написа, напон излаза (а он је заиста код инвертора, који варе једносмерном струјом, ако сам добро скапирао, од двае'с и кусур до скоро четре'с волти), онда је то нека потпуно друга рачуница и... може да се деси да ми не би изгорела сва инсталација од бандере до врха електроде. :bravo:
Nisu ti bitni ti ameri na izlazu već ovi na ulazu što je kod tebe 25 A. Zanimljivo da je i za moj invertor max struja na ulazu 25 A a max na izlazu mi je 160A! Tako da vrlo verovatno taj aparat koj želiš da uzmeš ne može da ostvari ni blizu 400A.
Neće ti izgoreti ništa 100% ... Ponavljam ako je uradjeno po propisima.

Inače sad sam merio. Moj na ulazu vuče čak 30 A a maximalno na izlasu sam izmerio oko 100A ... Moguće da merni instrument i nije baš najtačniji
 
Aко се тих декларисаних 400 ампера односе на, како Мирости написа, напон излаза (а он је заиста код инвертора, који варе једносмерном струјом, ако сам добро скапирао, од двае'с и кусур до скоро четре'с волти), онда је то нека потпуно друга рачуница и... може да се деси да ми не би изгорела сва инсталација од бандере до врха електроде. :bravo:
Jel to ovaj apart: https://www.kupujemprodajem.com/big-photo-87865190-1.htm

Gde si video da piše 25 A? Ovde piše 81 A na ulazu! Koliko je sve to tačno ... ne znam
 
Ради се о конкретно оваквом апарату - https://www.kupujemprodajem.com//al...arenje-400a/oglas/7998514?filter_id=507182252

Јасно ми је да од тих декларисаних 400 ампера, апарат не може да повуче (нити заиста треба) више од око 1/3. ...Али ме је сећање издало - што се тиче оне таблице, ствар је још драстичнија од оних 25А коју сам поменуо: https://www.kupujemprodajem.com/big-photo-7998514-5.htm

Да л' изгледа нормално да монофазни апарат вуче колико декларишу: I1max - 50A и I1eff - 39A? Какво је то баронисање!? Мислим, сигуран сам да апарат ни у лудилу не даје више од 160 ампера, што је ОК, ал' ми је главно питање кол'ко реално повуче из мреже. Понављам, све то са кретањем електрона ми је непознаница, па ми се јављају којекаква питања на која може да ми да прави одговор ко се "пути у електрику".
 
Kod zavarivanja ide malo drugačija matematika za obračun. Nju sam i ja zaboravio :D tu sa računa i reaktivna snaga. Zato firme moraju da imaju reaktivno brojilo i zato su nekad varioci bili na meti distribucije. Kako god, svaka monofazna utičnica je deklarisana za 16A. Na kablu od tog aparata piše 16A. Sa 3,25 može da zavari i onaj mali Gude. Može da zavari a ne i da vari. Da zavariš ok, a da variš do mraka neće izdržati.

Najprostiji primer za koji treba oko a ne znanje: Valjda ste svi videli kako izgleda, tj koliki je ozbiljan trafo aparat za 250A? Uporedite njegov utikač, napojni kabal, kabal za masu i klešta sa Kzubr od 400A. Pa gde tu da prođe 250 a kamoli 400?
Vara i Vilager, ali u granicama tolerancije. Kzubr vređa inteligenciju. Vilager je prošao kakve takve provere svojih performansi i nema mnogo mesta za laganje. Inače nebi dobio uvozne dozvole.
 
Kod zavarivanja ide malo drugačija matematika za obračun. Nju sam i ja zaboravio :D tu sa računa i reaktivna snaga. Zato firme moraju da imaju reaktivno brojilo i zato su nekad varioci bili na meti distribucije. Kako god, svaka monofazna utičnica je deklarisana za 16A. Na kablu od tog aparata piše 16A. Sa 3,25 može da zavari i onaj mali Gude. Može da zavari a ne i da vari. Da zavariš ok, a da variš do mraka neće izdržati.

Najprostiji primer za koji treba oko a ne znanje: Valjda ste svi videli kako izgleda, tj koliki je ozbiljan trafo aparat za 250A? Uporedite njegov utikač, napojni kabal, kabal za masu i klešta sa Kzubr od 400A. Pa gde tu da prođe 250 a kamoli 400?
Vara i Vilager, ali u granicama tolerancije. Kzubr vređa inteligenciju. Vilager je prošao kakve takve provere svojih performansi i nema mnogo mesta za laganje. Inače nebi dobio uvozne dozvole.
Tako je. Možeš slobodno da uzmeš taj apart, ali nemoj da očekujš ni blizu pravih 400A. U ostalom za šta tebi treba 400A ?
 
Koristim inventor Boxer 300MMA (300 A). 2,5 dobro topi dobro na 100-110 A, 3,25 na 150-160 A. Tanje nisam probao, a deblje ne koristim.
Uopće se ne opterećujem tim ciframa, a i zašto bih. Utopija je očekivati da ću za 100 E dobiti aparat koji će bez problema topiti 5+ mm elektrode i još k tome na 220V.
 
Који конкретно модел си отвар'о, са једним (300) или два (400) потенциометра? Шта ти се унутра није допало?

Него, у вези тог "герића" из "Лидла"... Има по КП да се нађе оних са 355 мм плочом и (ако не лажу) моторима преко 2 кВт, за пар 'иљада мање од сто "ојра". Ипак бих рађе то купио, него ту са 1800 мм плочом - са њом си баш ограничен шта можеш да сечеш.

Parkside je proizvod einhell-a za lidl (sve nemci)
 
Nazad
Vrh