Alati i radionice

Ako imas posla za profi aparat onda ti je ovaj sa vodenim hladjenjem pistolja mama. Za duge varove bez stajanja tu nema boljeg. Ali remont ili pistolj ako ode trosak je golem. Imas manjih aparata ako ces za amaterske poslove i dovoljno je 250A da sije plocevinu. Moj Varstroj 160/180 ima da lije tu 20mm plocevinu samo tako jer je i deblje vario.prvenstveno treba znati sve podesiti i variti pa tek onda vidis sta sve moze. Mojem je jedini problem sto dugo nemoze variti jer se pistolj moze istopiti a da je vodeno hladjen lio bi ko besan. ali onda nebi bio te novce. Za amatere je po meni najbolji od 180-200A jer cesto se i vecinom vare tanji limovi 1-4mm a tu su aparati do 200A najbolji a mogu variti krace varove i mnogo debljeg lima
 
Ja sam probao kod komsije 250 ampera monofazni plocevinu 20mm da varim i to je bila pljuvotina jedna obična tako da ne žalim od viška snaga neboli.
Nego me zanima iskustvo jel ima neko takve na forumu ?
Samo 20mm :D,ima dosta foruma a i na u tube se moze uciti pomalo rad sa co2,nije to nista strasno,mnogo je teze primer tig zavarivanje po meni.
Sto kaze matic,treba i znati ,po meni 200 ampera je ipak malo,250 bi bio neki minimum ,ali sve iznad 200 ampera a da je monofazno je cista igracka od aparata.
Ako se hoce sa co2 variti nesto deblje,koristi se ''spray transfer ,za sta je potrebno minimum 250 amp. i velika brzina zice,pozeljno je i normalno oboriti ivice za sto bolje zavarivanje.Nisam nikakav varilac ,samo sam citao dosta o tome po forumima a i na u tube pratim neke kanale o istom.
 
Dosta njih kaže lako je variti sa Co2 aparatom to samo lije.Aha kako da ne.Kada ih pitaš o brzini žice i količini gasa oni gledaju.200 ampera aparat ali pravog kvaliteta ne made in P.R.C i slično mora malterisati kako vari.
 
I.zgleda u principu lakse ali mnogo caka ima.Dovoljno je samo malo pirucne vetar i var ko svajcarski sir supalj ili nepodesen gas [co2] .Ko zna sa pravim aparatom ce izvuci mah,ko nezna ni sa duplo jacim nista uraditi nece.Co2 var jeste prilicno tvrd i celican ali ako se dobro zavari ali isto tako moze biti i paucina od vara ko nezna. za sve treba dosta rutine ali i znanja koje se tehnologijama i materijalima stalno poboljsava
 
co2 se verovatno samo jos kod nas koristi kao zastitni gas pri zavarivanju,svugde se koristi feromix(82%co2i 18%Ar),@vica22 co 2 aparat se najvise koristi za varenje u zatvorenom prostoru gde nema promaje,aq kad se koristi napolju tad se koristi punjena zica,i co 2 nikako nema tvrd var vec mekan a to sto je var pukao na sredini je zato sto je nesto debelo zavarivano sa tankom zicom i prwebrzo se var ohladio pa je doslo do pucanja
 
ajd ti to dokazi u brodogradnji nekom neskolovanom sefu da se koristi samo za unutra. radio sam druze sa vecinom tih andrmolja i svud redom ali od blesavih sefova i politickih budala na sefovskim mestima svasta vidis i dozivis i nikom nemozes objasniti. za njih se sve koristi svud i u svako vreme . varilac vari i preko sloja leda po njima i sta ces. cekaz da budala ode pa se snalazis kako znas i umes
 
Ako imas posla za profi aparat onda ti je ovaj sa vodenim hladjenjem pistolja mama. Za duge varove bez stajanja tu nema boljeg. Ali remont ili pistolj ako ode trosak je golem. Imas manjih aparata ako ces za amaterske poslove i dovoljno je 250A da sije plocevinu. Moj Varstroj 160/180 ima da lije tu 20mm plocevinu samo tako jer je i deblje vario.prvenstveno treba znati sve podesiti i variti pa tek onda vidis sta sve moze. Mojem je jedini problem sto dugo nemoze variti jer se pistolj moze istopiti a da je vodeno hladjen lio bi ko besan. ali onda nebi bio te novce. Za amatere je po meni najbolji od 180-200A jer cesto se i vecinom vare tanji limovi 1-4mm a tu su aparati do 200A najbolji a mogu variti krace varove i mnogo debljeg lima
Nzm koliko bi taj var bio jak.Sve ispod 230amp je takozvano varenje kratkim spojem (hladno zavarivanje) ,i to je preporucljivo do 5 mm debljine ,iznad toga ja ne bih rizikovao ,ili mozda bi i moglo ali da se obore ivice na metalu i sporije da se vari,al opet kod 7-8 mm ,to vise nema koristi.Nisam spomenuo gore u prvom postu ,kad se koristi Spray transfer ,ide se sa mesavinom Argon+ do 20% co2 ,skuplje malo ali zato ste sigurni kad varite nesto deblje,sto manja kolicina co2 to bolje za Spray rezim,al posle ako prelazite na kratki spoj moze biti problema,zato 18% co2 moze i za jedan i drugi nacin.
Ovo su samo dva rezima varenje sa MIG/MAG postupkom,ima ih mislim 5-6 :D,a nzm ja to sve napamet ,ovo vam pricam sto sam pokupio po forumima.
Jedino opet kao sto kaze Matic :D,pitas nekog ''majstora malo da prica o tom strasnom co2 aparatu,vecina njix ce sve to u par reci ,ovo ti je amperaza,ovo za zicu podesavanje ,i eto oni su majstori :D.
 
Za to,kao i za sve treba dosta prakse.
Imam neki iz maloprivrede aparat co2,sa kojim radim,za moj amaterski rad je sasvim ok.
 
Kada smo vec kod limunda Clan Bubu je osacovao neke kljuceve marke BETA. :osmeh: Cekamo istek licitacije pa na cast. :veseljak::
 
Ja se ponovio sa ovom veoma korisnom stvarcicom,sad vise nemoram da nosim lanac na ostrenje................

24maq76.jpg


2yorbpd.jpg
 
Koliko ostrenja sa ovim tocilom i lanac na otpad jer skida .ebe kevu,nista bez turpije malo prakse i to je to,jedino ako neko bas ne moze da shvati i da uhvati ruku onda je ovo prava stvarcica za njega.Sa turpijom lanac traje 5 puta duze.
 
Nazad
Vrh