Akvarijumske ribice!!!!!!

Sta imas od riba u akvarijumu ? Najbolje za tu vrstu koju imas izguglas koja temp. im odgovara , ali mislim da 22 do 24c odgovara vecini riba
 
fc53fd87a624e53579a8582addeb4998.jpg


To su clanovi naseg vodenog sveta (po 2 komada)
 
Skalar zna biti agresivan (teritorijalan) i kidati peraje drugim ribicama.
Moli Plati i Gupi zivorotke (radjaju male zive ribice)
Muljas (ako mislis na ancistrusa) miroljubiva riba cistac algi
Muljas (ako mislis na coridoras) isto miroljubiva ribica voli zivot u jatu najmanje 3-4 ribice
Torokatum (oklopni africki somic) voli dosta da klopa :)

Ja sam se bavio akvaristikom 3 godine i bavio sam se proizvodnjom i prodajom diskusa koju inace mnogi nazivaju i kraljem akvarijumskih ribica.
Tempera vode zavisi od ribica ja sam imao potrebu za temperaturom vode u akvarijumu 28-31 stepen a od riba sam imao torokatume, coridoras, ancistruse, frenatuse, fosilis, diskuse, botiu lochatu, plecostomusa i jos po koju vrstu vec sam i zaboravio :D.

Ovako je izgledao akvarijum kad sam ga imao:

https://www.youtube.com/watch?v=HPu62Itb5PM
 
E posto je prosla ekipa zavrsila karujeru stigla nam je nova druzina....gupi i valjda crni gupi... xD ili ksifo kako vec se zove...
1d3262c2aa7c898b1625eccb357cc04d.jpg
 
kolko ja vidim imas ksife i crne molije... trebace tu jos biljaka, makar i povrsinskih, par muljasa i algara, ventualno neki gupi i nista ja tu vise ne bih dodavao, namnozice se vec
 
Sutra idem i uzimam neko bilje sto se samo siri.... kazi mi oko mnozenja sta treba da se radi? Treba neka mrestilica ili? A muljase i onig sto ljubi staklo nemaju jos u zoo sopu...za neki dan im stize... ukupan zbir je 10 ribica a akvarium bi trebao da ima oko 17L vode. Koliko mogu ribica tu da imam...ne bi da ih pretrpavam... znaci jos 2 soma i + koliko jos? Hvala na savetima....
 
Poslednja izmena:
ako je 17 litara nemoj vise ribica osim cistaca (muljasa i algara). 2 muljasa i 1-2 mala ancistrusa (algara) ti je puna kapa. Za mrest sene opterecuj, samo obezbedi dovoljno biljaka... preporucujem i jednu kuglu javanske mahovine, ona dobro filtrira vodu, a mladj se krije u njoj
 
Sutra idem i uzimam neko bilje sto se samo siri.... kazi mi oko mnozenja sta treba da se radi? Treba neka mrestilica ili? A muljase i onig sto ljubi staklo nemaju jos u zoo sopu...za neki dan im stize... ukupan zbir je 10 ribica a akvarium bi trebao da ima oko 17L vode. Koliko mogu ribica tu da imam...ne bi da ih pretrpavam... znaci jos 2 soma i + koliko jos? Hvala na savetima....

Postoji previse informacija koje bi trebao da naucis, ali nabrojacu ti neke bas bas najosnovnije.
Meni ovo izgleda kao dosta veci akvarijum od 17 litara. Izracunaj grubo visina x sirina x duzina i videces koliko tu vode ima.
Primera radi ako je visina x sirina x duzina 40cm x 25cm x 35cm = 35000 cm3 / 1000 = 35 litara vode.
Ako je ova biljka vestacka u donjem desnom cosku, izbaci je i ubaci neku lepu prirodnu pravu biljku. To je mnogo bitno zbog izmene gasova kiseonik-ugljendioksid. Biljka ce se hraniti od ostataka hrane i od izmeta ribica.
Nemoj akvarijum drzati pored radijatora ili prozora izlozen suncu.
Temperatura vode neka ti bude oko 27 stepeni Celzijusovih.
Vodu kada menjas, zameni samo 1/3 od ukupne vode, a sipaj vodu koja je odstojala nekih 24h tu na sobnoj temperaturi da ih ne "tusiras" hladnom vodom i da ispari hlor koji im smeta. Menjaj ovu kolicinu vode na svakih otprilike mesec dana a i videces po boji.
Pumpa ne treba da baca vodu tako da gadja po ribicama po sredini akvarijuma, vec idi na varijantu da ide negde uz staklo tj blizu stakla.
Filter od vode nemoj da peres na cesmi vec sa tom 1/3 vode jer je on pun korisnih bakterija i obicna cesmusa ih ostecuje i ispira.
Filter vazduha tj pumpa vazduha neka bude tako da izbacuje sto sitnije mehurice a ne velike. Na taj nacin se mnoooogo bolje vrsi aeracija (obogacivanje kiseonikom) vode.
Stavi pesak obavezno pogotovo ako nabavljas muljase. Lepo je gledati ih kako provlace sitan pesak kroz skrge dok nesto traze.
I tako...
Uglavnom sto se preporuka ribica tice, to je vec na tebi i tvom ukusu.
Nemoj uzimati cistaca stakla recimo Plecostomus-a jer on trazi vise prostora, vec uzmi ancistrus-a.
Corydoras su jako zahvalni muljasi i miroljubivi. Po meni su najlepsi plavi.
Od biljaka potrazi Anubias nana. Dosta je lepa a i korisna.
 
Hvala na savetima izmericu ga danas kad dodjem sa posla...akvarium je zaklonjen od direktne svetlosti i toplote,filteri su u cosku,svetlost dobija od led sijalice ,temeratura je 26° oba zbuna su plasticna problem je sto u sopu jos nije stigla roba inace cu sigurno da ih zamenim prirodnim. To za menjanje vode znam i da li treba da ubacim malo soli u vodu?
 
Ma kakvo menjanje vode, to se radilo šezdesetih godina.... nema nikakve potrebe da se menja ako imaš dobar filter. A i to za pranje filtera nema nikakve veze dal se pere česmovačom ili izvorskom, bakterije se lako obnove.
 
Mene su kod ubacivanja peska savetovali, da ubacim samo kvarcni pesak. Nemam akvarijum već 7-8 godina, ali je sve spakovano na tavanu u jednu veliku kutiju, čak mislim da ima i džak od 50kg pun peska. To je bukvalno odmor za mozak, pogotovo ako je negde blizu kreveta.
 
Nije to toliko bitno. Ja sam cak i morski ubacivao ali sam morao dooobro da ga properem.
Fora je u tome da, kakav ti je pesak, takva ce ti i voda biti tj neonka udara o pesak, i posle odbijanja dobijes mnogo lepsu ili "losiju" vodu. Kao na moru recimo negde je voda providna a negde ne.
Imam i ja par kupljenih pakovanja krupnijeg peska/sljunka.

Milos Jovic, ako si u prolazu, ti svrati i dobijas na poklon.
 
Nazad
Vrh