Akumulatori

Ako su VATRA akomulatori dobri kao baterije onda nema razloga za sumnju i kvalitet :bravo:
 
ja isto imam lose iskustvo sa somborovim akumulatorima (black horse) za mene nula bodova traju deo garancije cim istekne crkaje
stose tice alternatora bitno je da on ne prepunjava to jest da ne prelazi napon od 14,5V sve preko ovog napona je stetno za akumulator jer pocne da kljuca elektrolit i pocinju da se krive ploce pa dolazi do spoja a za to prepunjavanje je kriv REGLER a ne potrosaci
za mene varta puno bolja
 
Prepunjavanje uništava ploče , a kiselina što vri je samo nus pojava . Ako je dobar regler i diode na alternatoru nema problema . Ja sam u Zetoru imao 3 kom. stavljam od kad trepča neradi . Daleko od toga da Varta nije bolja od Somborca .Varta koristi kao vodeći proizvođač tzv. žele i takvim akum. ne smeta i ako se prepunjavaju i ako se prazne do kraja... ali imaju i cenu (ugrađuju se u novija vozila iz predhodno pomenutog razloga - velikih potrošača ). Ja neznam ima puno ljudi što ih ne vole , ali meni su OK. Od pre godinu dana imaju i akum. na bazi CuAg tehnologiji ,ali ja takav još nisam koristio (kažu da su ti bolji). :cao:


Kod svih novijih mašina napon alternatora je veći od 14.4V da bi se mogli podmiriti svi potrošači (takođe i struja je veća), e tu Somborac nemože da traje duže od 2 godine.Kada je napon alternatora u granicama normalnog onda (13.6V-14.4V) onda Somborac radi bez problema . Na zetoru je napon 14V. :cao:
 
Sve sto je napisano u poslednjih 5 postova odgovara onom sto ja iz mog iskustva znam vezano za akumulatore! A vezivati na el. sistem 12v akumulatore da rade na 24 je opasno ali na svoju odgovornostsam i ja radio kad imam 2 akumulatora u 12v pa nece da vergla onda vezes u 24v ali samo dok ne upali ali nemoj dugo da verglas inace ode alaser u PM!
 
Somborac je dobar samo ga treba održavati, pogotovo leti da ne ostane bez vode inače nema greške.Imam ih najmanje pet i ok su.
 
I još jedan glas za Somborca (mislim ponovljen glas ) , ako je motor solidan , alternator i anlaser nema problema .
:cao:
 
Meni je sad bas jedan "crni konj" crko u Ursusu! Samo se nije primetilo u sezoni jer ima dva i paljen je svakog dana a sad je stojo nedelju dana i nije imao snage ni da bekne! Dzabe sam ga punio celu noc i onda nista!
 
Nekad nije dosta puniti ni celu noć . Struja punjenja treba da je 1/10 od kapaciteta akumulatora (100Ah punjač treba da je od 10A ) , i to puniti dok nepočne da vri kiselina ali onako redovno (NAJBOLJE PUNITI NEGDE NA TOPLOM) .

@mityoo - nekažem da neznaš samo da podsetim . :cao:
 
Moze da se i kupi merac gustine kiseline u akumulatoru i to je dobar pokazatelj dali je jedna celija "otisla" a takodje i galvanometrom ako izmeris voltazu a ona je pala ispod 10V onda je gotov.
Po meni nisu "crni konji" losi ali kad im izadje garantni rok vrlo cesto otkazuju.
 
Da merenjem gustine elektrolita , se može najtačnije odrediti napunjenost akumulatora .
Gustina manja od 1.12 g/cm3 prazan
1.14-1.18 polu prazan
1.20-1.24 polu pun
1.26-1.30 pun
gustine se mere na temp. od 20-27 C .
:cao:
 
Čugi je napisao(la):
~Kiki~ je napisao(la):
1.14-1.18 polu prazan
1.20-1.24 polu pun

Aj sad reci razliku između ova dva :osmeh: :sta:

Prvi je više prazan nego pun , a drugi više pun nego prazan :haha: :haha: :haha: (nisam znao kako da ih nazovem).
Ali tako možeš najtačnije videti stanje akumulatora , bometar nije skup oko 200-300din .
:cao:
 
Znam time sam i merio mada mi je i bez toga bilo jasno da je gotov kad je jedna celija pocela da "kipi" a ostale jos nisu ni provrile!
 
Bomeometar ili bometar, kako gde, imam ga.
Evo i malo skenova sa neta za ovu temu
scan0001xs2.jpg
scan0002lp3.jpg
scan0003ag0.jpg
 
kakva je ca/ca tehnologija u odnosu na klasicni pb ? imam u ponudi :
1)Varta 95Ah blue dynamic 30 meseci garancija =9500
2)exide 100 ah 9700 =9700
3)energy bat 100 ah 18 meseci garancija =7800
4)black horse 97 ah ca/ca 24 meseca = 8300
5)black horse 97 ah Pb 24 meseca=7300
6)Bosh silver 95 ah Srebro 24 meseca=10300
7)bosh 90 pb 24 meseca = 8400
:cool:bosh 100 ah 24 meseca=11500

?? sta kupiti .... a da se ne istrosim i da mi dugo funkcionise ,, koji sistem je bolji pb ili ca ili neki treci ?? :sta: :sta: :sta: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh