Agro Dan

Pronasao sam novi broj Biznisa i finansija, i mogu reci da je tekst definitivno pogresno prenesen. Da ne ulazim u detalje, do greske je ocigledno doslo od Beta-e.
 
Pa postavi ovde tu informaciju, u dve tri rečenice, jer i mene interesuje sobzirom na to da sam na sajtovima WB i OECD pokušao da pronađem dokumenta na koja se poziva časopis i ništa približno nisam našao.

Vojvođanski poljoprivrednici ponudili su za otkup kukuruza 72.000 tona, pa će najverovatnije morati da dođe do preraspodele kvota sobzirom na to da je iz ostalih regiona Srbije ponuđeno svega 2.600t. Direktor Produktne berze, rekao nam je da očekuje da će cena pšenice rasti...Agro Dan za 26.11.

 
Ne mogu da postavim, jer sam samo procitao. A casopis kosta 2500 dinara, zato sto na kraju ima pregled nekih 100-nak firmi po bilansima, sto i sam nalazim za ocas posla, pa mi ne treba da bacam 2300 dinara na to. Mogu da prepricam, a islo bi ovako nekako, da subvencije koje EU daje, su stetne za zemlje u razvoju, koje ne mogu da daju tako velike subvencije. U pitanju je cista jezicko recenicna konstrukcija, i poznavanje tematike od strane pisca ili mozda prevodioca. Dakle odnosi se na subvencije EU, i na njih se misli da ugrozavaju ostale poljoprivredne proizvodjace. Umetnicka sloboda.
 
Vodostaj Dunava u stagnaciji. Još nije kasno za plavo prskanje jabuke, vinove loze i nekih sorti višnje.
Evropa će od svojih farmera tražiti da ostavljaju više površina u parlogu.

 
Agro Dan za 29. novembar. Neka digne dva prsta ko je planirao danas da obezbedi čvarke, hurku, šunku... :osmeh:

 
Nismo obećali da neće biti procesuirani poljoprivrednici koji su u junu protestvovali, kažu u ministarstvu poljoprivrede. U Podrinju je zbog isušenog zemljišta ove jeseni zasejano manje površina u odnosu na plan. Do 10 decembra trebalo bi uraditi tretman kruške, jabuke i dunje bakarnim preparatima .

 
I ja sam prosao robnim rezervama za kukuruz ali to je samo za javnost niko od skladistara za robne rezerve iz Juzno-Banatskog okruga nece da primi kukuruz pod izgovorom da su puni, ako nase ministarstvo nije u stanju da organizuje otkup 50.000 tona kukuruza sta drugo da ocekujemo od njih tesko nama...tako da ja odustajem od zvanja i moljakanja da prime kukuruz kad je ovo sve markentiski trik sramota.
 
Alex Jones, novinar PRISON PLANET TV-a, objavljuje kako je bio šokiran spoznajom da je New Zealand donio novi zakon prema kojem je uzgajanje hrane postao privilegij, a ne osnovno pravo svakog čovjeka.



Dva aspekta ovog zakona su alarmantna, prvi je opseg i utjecaj koji zakon ima, a drugi – da se to dogodilo jako tiho. Vrlo je slabo medijski pokriveno.

Prijedlog zakona je donesen zbog WTO – Svjetska Trgovačka Organizacija, koji naravno ima US-FDA – Američka Agencija za Hranu i Lijekove iza leđa i pod velikim je utjecajem velikih kompanija (Monsanto-a i drugih)

To izgleda ovako NZ zakon o hrani će utrti put za smanjenje biljne raznolikosti i poslovanje malih vlasnika u Novom Zelandu, na primjer ; u načinu kontrole zakonitosti spremanja i trgovanje / zamjene / davanje sjemena. Sve će te radnje biti potencijalno nezakonite. Želite li više saznati o ovom problemu, kliknite na link ovdje.

Zbog čega je proizvodnja vlastite hrane postala ilegalna na Novom Zelandu?

Ovdje su neke izvadci:

- Ispada da je ljudsko pravo na uzgajanje i dijeljenje hrane ,za vladu autorizirani privilegij koje se može u kratkom roku opozvati.

- To čini protuzakonitim distribuirati “hranu” bez odobrenja, i on definira “hranu” na takav način da to uključuje hranjive tvari, sjemenke, prirodne lijekove, esencijalne minerale i pića (uključujući i vodu).

- Kontrolom sjemena, zakon preuzima moć da uzgaja hranu daleko od očiju javnosti i stavlja ga u ruke kompanija za proizvodnju sjemena. To moć može biti zlostavljana.

- Uzgoj hrane za distribuciju mora biti odobren, čak i za “kućne radinosti”, a takvo odobrenje može biti odbijeno.

- U zakonu o hrani, policija može djelovati kao agenti za sigurnost hrane i mogu pretresati prostorije bez naloga, koristeći svu oprema koju smatraju potrebnima – uključujući i pištolje (članak 265-1).

- Članovi privatnog sektora također mogu biti pretresani od strane agenata za sigurnost hrane , po točki 243. Tako Monsanto zaposlenici mogu pretresati prostor – uključujući i domoroce – uz potporu oružane policije.

- Zakon omogućava agentima imunitet od kaznenog i građanskog progona.

- Vlada je stvorila ovaj zakon kako bi bila u skladu sa obavezama prema Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), a prema međunarodnoj shemi pod nazivom Codex Alimentarius . Tako će ovaj zakon donijeti u jednom ili drugom obliku.

Jesu li velike kompanije genetski modificirane hrane odlučile upropastiti stare sorte prehrambenih biljaka na koje nemaju patent?

- Zakon će potkopati napore mnogih ljudi da postanu samo-dostatni u svojim lokalnim zajednicama.

- Banke sjemena i mreže razmjena sjemena mogu se zatvoriti ako nisu mogli dobiti odobrenje. Gubitak raznolikosti sjemena otežat će uzgoj vlastite hrane.

- Domaće uzgojena hrana i neko ili sve sjeme ne može biti razmijenjeno na skali ili frekvenciji potrebnoj za prehranu ljudi u zajednicama u kojima je komercijalno dostupna hrana postala preskupa ili nedostupna (na primjer zbog ekonomskog kolapsa).

- Ograničenja u trgovini hrane i sjemena brzo će dovesti do trajnog gubitka sjemena i maldica starih nepatentiranih sorti i prava njihova uzgajanja, kao i opće smanjenje biljne raznolikosti u poljoprivredi.

- Organski proizvođači starih sorti mogli bi izgubiti tržišni udio zbog utjecaja velikih poljoprivrednih kompanija s mnogo novca, što će dovesti do povećanja potrošnje slabo hranjivih tvari, i genetski modificirane hrane.​
 
Lično mislim da je vreme za "poljoprivrednu hajdučiju". Kada sam počinjao da intenzivnije pratim poljoprivredu nametalo se da je neophodno ukrupnjavanje poseda radi smanjenja troškova. Neki su to veoma uspešno uradili tokom prethodnih godina, međutim, pravu sigurnost i snagu garantovali su babe i dede na selu i njihova gazdinstva. Danas više nema baba i deda na selu, pa je nacija u problemu i manje više gladna. Dakle profesionalizacija poljoprivrednika, ok, ali sve posle što ide stim nije ok.

 
Lično mislim da je vreme za "poljoprivrednu hajdučiju". Kada sam počinjao da intenzivnije pratim poljoprivredu nametalo se da je neophodno ukrupnjavanje poseda radi smanjenja troškova. Neki su to veoma uspešno uradili tokom prethodnih godina, međutim, pravu sigurnost i snagu garantovali su babe i dede na selu i njihova gazdinstva. Danas više nema baba i deda na selu, pa je nacija u problemu i manje više gladna. Dakle profesionalizacija poljoprivrednika, ok, ali sve posle što ide stim nije ok.
Tako je. Mene su neki ljudi, a ciji je cilj da uniste te male, gledali bledo kad sam objasnjavao zasto nam je bitan mali proizvodjac. I odgovorno tvrdim, a pisao sam o tome i ranije, da se kod nas sve radi da se upravo taj mali unisti. Zato sam i imao nekoliko problema o kojima sam pisao. Svi zaboravljaju izuzetno vazne cinjenice, da je izuzetno bitna vitalnost i odrzivost sistema. I to su sve velike zemlje na pocetku svog razvoja uvidele. Svim tim velikim zemljama, a Kina je zadnji primer, agrarna politika je bila temelj razvoja, i ona je izuzetno vodila racuna o malom poljoprivredniku. Isto ovo vazi i za industrijalizaciju, gde je isto izuzetno bitan mali privrednik.
 
Nazad
Vrh