Koristite zastareli preglednik. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*U bilansu spoljnotrgovinske razmene poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije, u periodu januar-jul 2017. godini ostvarena vrednost izvoza od blizu dve milijarde dolara. U odnosu na rezultate u istom periodu 2016. zabeležen rast od 6,5%.
*Proizvode i usluge na Sajmu poljoprivrede i privrede "Ekspo" u Bačkoj Topoli predstavilo više od 300 izlagača, koji su predstavili sve- od mehanizacije do meda, rakije, vina i proizvoda narodne tradicije.
*Od početka projekta 500 zadruga u 500 sela osnovano 70 takvih organizacija. Ravnomerni regionalni razvoj jedan od principa na kojem je zasnovan projekat obnavljanja zadrugarstva.
*Ove godine proizvođači krompira u srednjem Banatu nisu imali većih problema sa bolestima I štetočinama. Brigu im zadala suva trulež koja se na ovom području nije javljala 25 godina, a posledica je visokih temperatura.
*Iza oznake organski proizvod stoji čitav proces koji podrazumeva i obaveznu kontrolu kvaliteta. Porodica Moric iz sela Tići, kod Herceg Novog, jedina koja se u tom kraju bavi organskom proizvodnjom maslina.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Tropske temperature i manjak kišnih dana naneli nesagledive štete žitaricama i ratarima. Suša ipak pokrenula stvari s mrtve tačke, pa je poslednjih meseci, samo u Vojvodini, započeto 11 projekata navodnjavanja
*Stručnjaci savetuju ratarima da zarad sigurnijih prinosa i stabilnosti u proizvodnji seju i ozimi useve. Pitanje je da li će proizvođači koji su se ove godine opredelili samo za jare kulture uopšte moći da zasnuju novu proizvodnju.
*I proizvođači krompira suočavaju se sa posledicama suše, koja je na mnogim parcelama prepolovila očekivani rod. Otkupna cena od 20 dinara mnogima neće nadomestiti gubitak, ali će krompira biti dovoljno i za izvoz.
*Udruženje Bio Balkan iz Dimitrovgrada već petnaest godina uspešno se bavi očuvanjem autohtonih rasa životinja na području Stare planine. To je novi vid organske proizvodnje, kojim se potencira proizvodnja zdrave hrane i iskorišćavanje svih potencijala planinske sredine.
*Iako jedna od najlepših, proizvodnja cveća istovremeno spada i u najskuplje grane poljoprivrede. Nedostatak radne snage trenutno jedan od većih problema za pojedine proizvođače u okolini Tivta.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Uprkos suši, voća i povrća ima dovoljno za domaće potrebe, ali se ipak uvozi iz Albanije, Grčke, Turske, Italije, Mađarske i Makedonije. Stručnjaci tvrde da je razlog za to isključivo profit i zarada uvoznika.
*Vremenske prilike uticale na smanjenje prinosa u voćarstvu za više od 300 000 tona. Kako se procenjuje, ukupna šteta u ovoj grani poljoprivrede biće veća od 150 miliona evra.
*Na bačkim njivama počela setva uljane repice. Iako je ova kultura sve popularnija među ratarima, još nema procena o tome kolike će površine zauzeti ove jeseni.
*Iako je najavljeno da bi 175 miliona evra iz pristupnih fondova EU moglo biti dostupno poljoprivrednicima krajem godine, mnogi proizvođači sa juga Srbije nisu ni obavešteni o tome.
*Dodelom sredstava novoosnovanim zadrugama na jugu Srbije počela realizcija vladinog programa “500 zadruga u 500 sela”. U Gadžinom Hanu veruju da će uspeti da podignu vrednost svojih proizvoda i povećaju konkurentnost na tržištu.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Poljoprivrednim proizvođačima sa teritorije Vojvodine savetuje se da sačekaju sa berbom kukuruza.
*Opština Knić rebalansom uvećala budžet za poljoprivredu za dodatnih 15 miliona dinara. Lokalna samouprava raspisala drugi konkurs za podsticaje u oblasti agrara.
*Dobra agrotehnika preduslov za dobar rod voća, ali i drugih poljoprivrednih kultura.
*Maslinari na području Tivta u problemu zbog nedostatka vode. Pored toga muči ih i loša infrastruktura.
*Manji proizvođači mleka tvrde da zaradu ostvaruju samo zahvaljujući premiji od 7 dinara po litru. Smatraju da bi država za početnike u tom poslu trebalo da obezbedi posebne pogodnosti.
*Na međunarodnom sajmu prehrane u Moskvi "WorldFood" kompanije iz Srbije, prema prvim analizama, dogovorile nove izvozne poslove vredne više od 17 miliona evra.
*Berba jabuka i grožđa u Sremu ovih dana u punom jeku. Prinosi manji u odnosu na prošlu godinu, a kvalitet na zavidnom nivou.
*U Vršcu u petak počela četvrodnevna fešta u slavu grožđa i vina, turistička manifestacija Berba grožđa, 60. po redu. Ove godine očekuje se rekordna poseta.
*Nepovoljni vremenski uslovi u selima oko Čačka i Gornjeg Milanovca, ove godine značajno umanjili rod šljive. Pojedini voćari smatraju da ni dobra cena neće moći da nadoknadi gubitak i omogući pripreme za narednu sezonu.
*Vitomir Nikolić, samouki umetnik iz Gadžinog Hana, više od pet decenija stvara portrete od slame. Za svako delo potrebno mnogo rada i strpljenja, a za materijal samo stabljike žitarica i lekovitog bilja.
Prvo ovonedeljno izdanje emisije "Agro Dan" donosi:
*Značajna razlika u ceni koju su tražili prodavci, u odnosu na onu koju nude kupci, za posledicu imala izostanak kukuruza iz prošlonedeljnog berzanskog trgovanja.
*Prinosi ratarskih kultura u rumskoj opštini šaroliki, ali prema očekivanju, u proseku će biti manji nego ranijih godina. Sa trenutnim otkupnim cenama mnogi poljoprivrednici neće moći ni da pokriju troškove proizvodnje, naročito kod soje.
*Uz primenu pune agrotehnike i poštovanja rokova setve, moguće ostvariti dobar prinos kukuruza i u sušnim godinama, poput ove. Obavezna analiza zemljišta preporuka svim poljoprivrednim proizvođačima.
*Nakon rasta cena svinjskog mesa iz nedelje u nedelju, kilogram buta u malim mesarama trenutno košta do 570 dinara. Analitičari predviđaju da bi do kraja godine cena buta mogla da poraste i na 700 dinara.
*“Epizotiološka situacija u zemlji kompleksna, ali je stanje pod kontrolom”, kažu u Veterinarsko-specijalističkom institutu u Nišu. Pored mera prevecije, smanjenju broja obolelih životinja doprinosi i kontinuiran zdravstveno-vaspitni rad lekara i veterinara.
*Uljana repica posejana u Subotici na tri četvrtine planiranih površina. Umesto lanjskih 2.900, ove godine pod uljanom repicom u ovom delu Vojvodine biće između 4.500 i 5.000 hektara.
*Blizu 7.200 umatičenih ovaca broje stada na području opština Čoka, Ada, Senta i Кanjiža. Ova godina izuzetno teška za ovčare, pošto je trava sagorela od suše.
*Nedostatak kvalitetne hrane, posebno lucerke, itekako će otežati poslovanje kozara ove zime. Sem zbog problema izazvanih sušom, pojedini tvrde da su se našli u bezizlaznoj situaciji i zbog nove mere licenciranja jarčeva.
*Stručnjaci savetuju domaćim pčelarima da se okrenu sadnji medonosnog bilja, kako ne bi bili gotovo u potpunosti zavisni od bagremove paše. U Sekretarijartu za poljoprivredu grada Niša obećavaju pomoć i podršku.
*U Medveđi kraj Despotovca održan drugi Festival kukuruza. Udruženje Resavska tradicija za posetioce pripremilo izložbu i prigodni program.
*Nabavka sistema za zalivanje najpopularnija podsticajna mera među poljoprivrednicima u Sremu. Mnogi proizvođači iskoristili priliku da povrate 70 odsto novca uloženog u opremu.
*U opštini Opovo u toku uređenje atarskih puteva. Novac za radove obezbeđen od zakupa državnog zemljišta.
*Ulaganje u razvoj agrara jedno od strateških opredeljenja opštine Sokobanja, u kojoj polovina stanovništva živi na selu. Ove godine za poljoprivredu iz budžeta izdvojeno više od 12 miliona dinara.
*Agropelet od pšenične slame kompanije Viktorija starč najbolji za prostirku kod uzgoja živine, konja i drugih životinja. Prednosti i uštede koje donosi upotreba agropeleta potvrđuju i mnogi farmeri.
*Cena oraha na pijacama oko novogodišnjih praznika biće 1.000 do 1.200 dinara po kilogramu, upozoravaju u Savezu uzgajivača oraha. Stanje u zasadima neujednačeno, kažu u Privrednoj komori Srbije.
*Mere za ublažavanje posledica suše biće usvojene na zajedničkoj sednici Vlade Srbije i Pokrajinske vlade. Prema najavi nadležnog pokrajinskog sekretara, zasedanje će biti održano za dve do tri nedelje, najverovatnije u Novom Sadu.
*Prinos kukuruza u Pomoravlju umanjen i za 70 odsto u odnosu na prošlu godinu. Sušu teško podnela i soja.
*U Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu stočari imaju problem sa ishranom stoke, usled nedovoljnih količina kvalitetne hrane na pašnjacima. Stručnjaci apeluju na proizvođače da započnu sa prehranom stoke u štalama.
*Ekonomsko osnaživanje poljoprivrednika dugoročno bi trebalo da utiče na poboljšanje kvaliteta života na selima i zaustavi njihovo propadanje. Nadležni očekuju osnivanje još nekoliko desetina zadruga do kraja godine.
*Iako je voćarstvo jedna od profitabilnijih grana poljoprivrede, zarada od te delatnosti može se značajno uvećati, ukoliko se voće dodatno preradi i upakuje za krajnjeg kupca.
Današnje izdanje emisije "Agro Dan", donosi i ove teme i aktuelnosti:
*Uprkos suši i smanjenom rodu biće dovoljno hrane za domaće potrebe. Ministar poljoprivrede tvrdi da je realan problem samo soja, koju ćemo morati da uvozimo.
*Prinos kukuruza u nišavskom okrugu značajno smanjen i kreće se od 3 do 6 tona po hektaru. Nešto zadovoljniji samo ratari koji seju hibride iz ranijih grupa zrenja.
*U Crepaji kod Kovačice počelo vađenje šećerne repe na oko tri hiljade hektara. Uprkos manjem rodu, ratari će imati dobru zaradu, jer je digestija slatkog korena mnogo bolja.
*Pomoravski pčelari nezadovoljni ovogodišnjim rezultatima. Prikupljeno 80 odsto manje meda nego u prosečnim godinama.
*Opština Tivat u 2017. za razvoj agrarne proizvodnje opredelila 25 000 evra. Zbog malih parcela, posebni podsticaji kreirani za plasteničku proizvodnju.
*Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović tvrdi da Rusija nije ograničila izvoz srpskog voća. On je za „Politiku” potvrdio da je Roseljhoznadzor upozorio da će pojačati kontrolu, jer je njihova inspekcija pronašla neku vrstu insekata u 12 pošiljki iz Srbije.
*Ukoliko se individualnim poljoprivrednicima pomogne da postanu robni, a ne isključivo proizvođači sirovina, izvoz Srbije mogao bi biti udvostručen. Jedno od rešenja za to su zadruge, smatra Branislav Gulan član Odbora za selo Srpske akademije nauka i umetnosti.
*U toku administrativna obrada prijava za podsticaje namenjene mladim poljoprivrednicima, od 18 do 40 godina starosti. Najveće interesovanje za investicije u nabavku mašina, opreme i mehanizacije za primarnu poljoprivrednu proizvodnju.
*Kajsija vrlo tražena voćna vrsta u našim krajevima, ali i pored toga, površine pod ovom kulturom su male. Proizvođačima na jugu Srbije aprilski mraz obrao celokupan rod.
*Kompanija „Rebrakomerc“ iz Herceg Novog jedno od dva preduzeća u Crnoj Gori kojima je odobreno da konzumna jaja sa svojih farmi plasiraju na tržište zemalja Evropske unije.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Manji intenzitet trgovanja na Produktnoj berzi protekle sedmice. Nakon blage stagnacije, kukuruz imao značajniji udeo u berzanskom prometu.
*Berba kukuruza u Pomoravlju do kraja septembra. Preporuka proizvođačima da prate nivo vlage u zrnu.
*Opština Ivanjica, Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Kraljevo i udruženja poljoprivrednika iz opštine Ivanjica, organizuju prikupljanje uzoraka obradivog poljoprivrednog zemljišta.
*Nadležni u opštini Merošina apeluju na građane da ne pale biljne ostatke na njivama. U nedavnom požaru Bilješkoj čuki pričinjena velika šteta.
*Uprkos velikim rizicima koje pčelarstvo podrazumeva mladi pčelari iz Srema nisu obeshrabreni. U poslu mogu da računaju i na podršku starijih i iskusnijih kolega.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Na poljima zasejanim repom za potrebe šećerana u Crvenki i Žablju, suša ove godine umanjila prinose za trećinu. Zemljoradnička zadruga u Sivcu ipak uspela da ostvari izuzetno dobar prinos, više od 70 tona repe po hektaru.
*Dobra agrotehnika pomogla da pojedini ratari u Pomoravlju, uprkos suši, ostvare prosečan prinos suncokreta od oko 3 tone po hektaru. Kada je reč o kukuruzu, ni sve primenjene mere nisu uspele da spasu ovogodišnji rod.
*Udruženje "Pančevački ratari" zatražilo od Vlade Srbije da otpiše sva dugovanja po osnovu poreza za odvodnjavenje, zaključno sa krajem ove godine. Zahtevaju da se zbog posledica suše zamrzne i doprinos za penzijsko-invalidsko osiguranje.
*Prvi vinski maraton održan na Paliću, po ugledu na slične manifestacije u brojnim vinskim regijama. Festivаl posvećen vinu imа potencijаl dа bude medju nаjposećenijim u Srbiji, rekao ministar Rasim Ljajić.
*Za oporavak maslinarstva na teritoriji Crne Gore neophodno rešiti problem navodnjavanja i infrastrukture, poručuju iz maslinarskog udruženja “Boka“
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Rusija dala rok Srbiji da do 2. oktobra dostavi tačne podatke o površinama pod zasadima voća i povrća, koje se najviše izvozi u tu zemlju. Ministar poljoprivrede za Politiku potvrdio da takav zahtev postoji i rekao da će resorno ministarstvo na vreme odgovoriti.
*Najveći prerađivači, odnosno otkupljivači uljarica predložili konačnu cena suncokreta od 35,5 dinara po kilogramu. Ovogodišnji rod suncokreta u Srbiji između 600.000 i 610.000 tona, odnosno 15 %manje nego lane.
*Agropelet od pšenične slame kompanije Viktorija starč najbolji za prostirku kod uzgoja živine, konja i drugih životinja. Prednosti i uštetde koje donosi upotreba agropeleta potvrđuju i mnogi farmeri.
*Prilika da Srbija bude domaćin kongresa Svetske pčelarske federacije značajna za promociju domaćeg pčelarstva. Srpski pčelari uložili puno u promociju i kandidaturu, a pomoć dobili i od države.
*Iako Lovačko udruženje Tivat može da se pohvali vekovnom tradicijom, lovstvo na ovom području trenutno u nezavidnoj situaciji. Mala teritorija i nedostatak lovišta glavni problemi.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Privodi se kraju žetva soje koja je ove godine sejana na oko 200.000 hektara. Rod znatno manji od prošlogodišnjeg, pa će soja, gotovo sigurno, morati da se uvozi.
*Zbog nekontrolisanog uvoza jeftinog voća i povrća, uglavnom iz Albanije, rana proizvodnja u staklenicima i plastenicima gubi smisao, tvrde domaći povrtari. Postavljaju i pitanje da li ti proizvodi prolaze kontrole zdravstvene ispravnosti.
*Oko stotinu srpskih privrednika iz 34 kompanije, članice Privredne komore Srbije, učestvuje na Sajmu poljoprivrede i prehrambene industrije u Prištini. Sajam je otvoren 27. a trajaće do 30. septembra.
*Agrounik primer pozitivne prakse, lider u naučnim inovacijama i zapošljavanju mladih obrazovanih kadrova, istakao ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović. Posetu Agrouniku iskoristio i da najavi novi konkurs za inovacione delatnosti koji traje do 9. oktobra.
*Prirodni uslovi, umerena kontinentalna klima i bogatstvo biljnog sveta pružaju odlične uslove za pčelarstvo u Srbiji. Medonosni potencijali, prema proceni stručnjaka, dovoljni su i za više od 1,2 miliona pčelinjih društava.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Od 1.770 kamiona voća do sada izvezenog u Rusiju, zbog lošeg kvaliteta u Srbiju vraćeno četrnaest. Nazad u smederevski kraj upućene tri pošiljke.
*Berba kukuruza u Šumadiji još uvek nije završena. Nivo vlage u zrnu na pojedinim parcelama iznosi i preko 20 procenata.
*Vrbičani pokrenuli proces sertifikacije proizvoda sa oznakom geografskog porekla, što bi njihov beli luk učinilo prepoznatljivim i cenjenijim. Očekuju da do kraja godine dobiju sertifikat.
*pstanak srpskog sela jedno od najvažnijih ekonomskih pitanja, pošto su ruralne sredine izvorište srpske ekonomije. Na selu trenutno radi milion i 400 000 ljudi, istaknuto na naučnom skupu u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.
*Neophodno da finansiranje malih proizvođača postane raznovrsnije i dostupnije poljoprivrednicima. Usvajanjem Zakona o nebankarskim institucijama, finansijski sistem Srbije bio bi konkurentniji, tvrde eksperti USAID-ovog Projekta za bolje uslove poslovanja.
*Rod soje zbog suše iznosi od 1,4 do 1,8 tona po hektaru. Stručnjaci upozoravaju da će uvoz biti veći, pa bi morala da bude pojačana i kontrola, kako u Srbiju ne bi ušla genetski modifikovana soja.
*Proizvodnja krompira, uz trenutne cene, može biti profitabilna samo sa prinosima višim od 20 tona. Perspektive ipak ima, i to u prerađivačkom sektoru, pošto godišnje uvozimo preko 10.000 tona pomfrita.
*Suša prepolovila ovogodišnji rod “futoškog kupusa”. Očekuje se će da cena zbog toga biti gotovo duplo viša nego lane, odnosno oko 50 dinara po kilogramu.
*Voćari u Šumadiji privode kraju berbu jabuka. Ove godine zbog nepovoljnih vremenskih prilika rod manji i do 70 odsto.
* Seosko domaćinstvo „Stari Mlin“ na Luštici, jedna od posećenijih destinacija u Crnoj Gori. Gostima nudi mogućnost da uživaju u domaćoj kuhinji, dobrom vinu, ali i da osete tradicionalni duh starih vremena.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Optimalno vreme za setvu pšenice od 5. do 25. oktobra i ratari bi sada treba da iskoriste vremenske uslove. Očekuje se da ove jeseni pšenica zauzme približno iste površine kao i lane, nešto više od 530.000 hektara
*Stručnjaci procenjuju da bi zbog umanjene proizvodnje suncokreta, cena ulja u narednom periodu mogla da poraste. Uljari ističu da otkup još nije završen, pa ne komentarišu navode o poskupljanju.
*Proizvodnja belog luka već treću sezonu donosi siguran profit. Sa aktuelnim otkupnim cenama beli luk trenutno možda i najprofitabilnija delatnost u povrtarstvu
*Fond za razvoj poljoprivrede opštine Bela Palanka ove godine raspolaže sa ukupno 20 miliona dinara. Mladi poljoprivrednici mogu da ostvare pravo na 500 000 dinara bespovratnih sredstava za organizaciju proizvodnje na gazdinstvu.
*Štetočina “crveni surlaš”, preti da kroz nekoliko godina uništi palme na teritoriji opštine Tivat i tako promeni sliku grada. Nadležni vrše redovne tretmane, a apeluju i na građane da zaštite stabla u svojim dvorištima.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Zadružni savez Srbije zatražio od države da pomogne poljoprivrednicima u predstojećoj setvi. Kako smatraju, Republička direkcija za robne rezerve trebalo bi da obezbedi određene količine semena i mineralnih đubriva, pod povoljnim uslovima.
*Srbija, za sada, u svetu zaštitila samo tri proizvoda - leskovački ajvar, bermet iz Sremskih Karlovaca i med sa Fruške gore. Elaborate za zaštitu geografskog porekla ima više od 50 proizvoda, ali tu prednost još uvek retko ko koristi.
*Kompanije Agrounik u Šimanovcima primer kako privreda i nauka funkcionišu u praksi, od čega korist ima šira društvena zajednica, ocenjeno na skupu “Obnovljivo korišćenje prirodnih resursa u seoskim područjima Srbije”
*Srpsko pčelarstvo ove godine sapasio banatski suncokret. Pčelari koji ne sele košnice izvadili tek četvrtinu uobičajene količine meda.
*I pored loše godine za većinu poljoprivrednih kultura, uz pravu agrotehniku i odabir adekvatnih sorti, moguće ostvariti dobar rod. Ove sezone grožđe odličnog kvaliteta.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Srbija će za dve nedelje predati akreditacioni paket i očekuje se da bi u novembru mogla da dobije odobrenje Evropske unije za početak realizacije IPARD programa. Prvi pozivi za poljoprivrednike u decembru ili januaru, rečeno na zasedanju IPARD odbora.
*U Bujanovcu od stočarstva živi 70 odsto stanovništva. Iako se polako obnavlja stočni fond, poljoprivrednicima nedostaju prerađivački kapaciteti, a žale se i na niže otkupne cene mleka u poređenju sa drugim krajevima Srbije.
*Agropelet od pšenične slame kompanije Viktorija starč najbolji za prostirku kod uzgoja živine, konja i drugih životinja. Prednosti i uštetde koje donosi upotreba agropeleta potvrđuju i mnogi farmeri.
*Rod šljive u Srbiji zbog kasnih prolećnih mrazeva i letnjih suša, ove sezone - prepolovljen. Tek deset odsto roda plasirano na domaće i strano tržište kao stona šljiva.
*Manje suvih šljiva u Šumadiji ove godine zbog visokih troškova prerade. Voćari iz ovog kraja uglavnom prodavali svežu šljivu kupcima iz Nemačke.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Posledice suše po suncokret minimalne, u odnosu na druge ratarske kulture. Zbog toga, prema mišljenju stručnjaka, nema razloga za značajnije poskupljenje suncokretovog ulja na domaćem tržištu.
*Optimalni rok setve ozimih strnih žita u Šumadiji do 25. oktobra. Očekuje se da i ove godine pšenica bude posejana na skoro 19 hiljada hektara.
*Komisija za sprovođenje postupka analize poljoprivrednog zemljišta u Bečeju i ove godine raspisala konkurs za besplatnu kontrolu plodnosti obradivih površina. Poziv otvoren do 15. oktobra.
*Lokalna samouprava Bele Palanke 2015. godine formirala Radnu grupu za zaštitu geografskog porekla vrtke. Reč je o vrsti paprike koja se nekada u tom kraju uzgajala na oko 80% površine svih zasada.
*Iako se o salašarskom turizmu već godinama govori kao o velikom potencijalu, svega nekoliko domaćina u Vojvodini se bavi tom delatnošću. Tvrde da zbog kategorizacije “seosko turističko domaćinstvo”ne mogu da apliciraju za podsticajna sredstva.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Mere za pomoć poljoprivrednicima zbog suše biće poznate nakon zajedničke sednice republičke i Pokraijnske vlade. Kako je najavljeno, primena bi mogla da počne već od naredne nedelje.
*Regresirani dizel i đubrivo, za koje će Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske izdvajati ukupno 100 maraka po hektaru, ključna mera za podršku jesenjoj setvi.
*Miholjsko leto sa nešto padavina omogućilo ratarima u Sremu da obave kvalitetnu setvu pšenice. Stručnjaci apeluju na proizvođače da primenjuju punu agrotehniku, počev od izbora kvalitetnog semena.
*Osnivanje i obnavljanje zadruga od velikog značaja za poljoprivredne proizvođače, ali i ruralne sredine, jer doprinosi daljem razvoju i napretku agrara, a samim tim i opstanku srpskog sela.
*Čišćenje voćnjaka, plavo prskanje i krečenje stabala obavezne mere za zaštitu zasada. Jesen pravo vreme za radove kojima se smanjuje infektivni potencijal za narednu godinu.
*Na zajedničkoj sednici Vlade Srbije i Autonomne Pokrajine Vojvodine, kao jedan od prioriteta istaknute mere za ublažavanje posledica suše. Najavljena podrška poljoprivrednicima za nabavku repromaterijala za setvu, otpis duga za kamate po osnovu naknade za odvodnjavanje i druge mere.
*Republičke robne rezerve, uz saglasnost Vlade Republike Srbije, nude naturalnu razmenu semenske za merkatilnu pšenicu roda 2017. i 2018. godine. Poljoprivrednicima će biti dostupno domaće deklarisano seme, kao nabolje i najprinosnije
*Promena setvene strukture rešenje za rentabilniju proizvodnju žitarica. Kukuruz ne treba gajiti na onim površinama na kojima su već nekoliko godina prinosi mali, već ga treba zameniti drugim kulturama.
*Nezadovoljni raspodelom državne zemlje na koju imaju pravo prečeg zakupa, stočari iz zrenjaninske opštine osnovali udruženje kako bi se udruženi borili za svoja prava.
*Koliki su benefiti od udruživanja u poljoprivredi dokazuje i primer zadruge “Slankamenka”, prve voćarske zadruge u Sremu sa modernom hladnjačom Ipak, nove tendencije na tržištu nameću obavezu da se čak i uspešne zadruge reformišu i svoju udruženost podignu na viši nivo.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Cena kukuruza na Produktnoj berzi protekle sedmice bez značajnijih oscilacija. Soja prodavana za 50, a pšenica za 18,2 dinara po kilogramu.
*Ulaganje u nove tehnologije i povećanje prinosa uz poštovanje standarda čini srpske povrtare konkurentnim na tržištu. Stručnjaci apeluju na nadležne da proizvođačima povrća obezbede olakšice.
*Grad Vranje objavio tender za izradu studije o karakteristikama i sadržaju opasnih i štetnih materija u poljoprivrednom zemljištu. Analiza neophodna jer su poslednjih godina primetni razni oblici ozbiljnog ugrožavanja obradivih površina.
*U Topoli održana 54. Oplenačka berba. Uprkos lošem vremenu veliki broj izlagača i posetilaca ove tradicionalne manifestacije.
*Olimpijske seoske igre na području Niša pretenduju da postanu tradicija, kao uspešan spoj rekreacije i zabave. Sportske igre naročito značajne za mlade iz ruralnih područja.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Prema podacima Fonda „Žita Srbije”, ovogodišnja setva koštaće isto kao i lane, oko 57.000 dinara po hektaru. Ukoliko se seje na oranicama uzetim pod zakup, hektar košta oko 92.000, pod uslovom da se arenda plaća po prosečnim cenama.
*Izmenom Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja prava na kreditnu podršku, za mesec dana produžen rok za predaju zahteva za subvencionisane kredite namenjene poljoprivredi.
*Zahvaljujući konkursima, odnosno podsticajnim sredstvima sa svih nivoa vlasti, u opštinu Inđija ove jeseni stiže 60 novih traktora. Proizvođači zahvalnost duguju Agenciji za ruralni razvoj koja im pomaže oko pribavljanja obimne dokumentacije.
*Stimulativne subvencije od sedam hiljada dinara po grlu motivisale mnoge da počnu da se bave ovčarstvom ili da prošire svoja stada. Stručnjaci navode da pri izboru rase treba voditi računa i o otpornosti na bolesti i otežane uslove držanja.
*Osnovica za paušalno oporezivanje privrednih ribara smanjena sa 75 na 50 procenata, čime su znatno umanjeni troškovi poslovanja u ovoj privrednoj grani, saopšteno iz Privredne komore Srbije.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Država još nije saopštila razmeru štete koju je suša nanela poljoprivredi Srbije. Stručnjaci, pak, tvrde da su direktni gubici možda i veći od milijardu evra.
*Udruženje "Pančevački ratari" i asocijacija Agrarni forum Pančeva apeluju na nadležne da više ne odlažu donošenje konkretnih mera za suzbijanje posledica suše. Oni tvrde da je ugrožena jesenja setva.
*Rod voća u Šumadiji ove sezone manji za polovinu u odnosu na prethodnu godinu. Prinos jabuka kreće se od 60 do 70 tona po hektaru, dok je šljiva za 40 odsto manje nego lane.
*Agropelet od pšenične slame kompanije Viktorija starč najbolji za prostirku kod uzgoja živine, konja i drugih životinja. Prednosti i uštetde koje donosi upotreba agropeleta potvrđuju i mnogi farmeri.
*Povodom Međunarodnog dana seoskih žena, u Bačkoj Palanci će u subotu 14. oktobra biti održan 9. Sajam stvaralaštva seoskih žena. Kroz tri tematske celine -Tkanje i vez, Rukotovorine i Starinski i tradicionalni kolači predstaviće se preko 200 udruženja žena iz Vojvodine.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Ministarstvo poljoprivrede objavilo konkurs za zapošljavanje u Nacionalnoj laboratoriji za kontrolu mleka, što je uslov za početak rada nezavisne laboratorije. Za opremanje i rekonstrukciju Evropska unija dala oko 7,8 miliona evra, a Srbija uložila 3,6 miliona evra.
*U niškom ataru zbog velike suše rod kukuruza prepolovljen. Stručnjaci apeluju na primenu pune agrotehnike.
*Poljoprivrednici iz okoline Sombora ovih dana u kampanji vađenja šećerne repe. Tvrde da je uz suncokret, to jedina ratarska kultura na kojoj će ove godine ostvariti neki prihod
*Loša infrastruktura prepreka uvođenju standarda kvaliteta. Šumadijski voćari strahuju da će zbog loših puteva izgubiti kupce.
*Grad, mraz i suša teško pogodili evropsku proizvodnju grožđa koja je zbog toga najmanja u poslednjih 36 godina.Ipak, očekuje se da će kvalitet vina biti izvrstan.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Jedna od tačaka sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske omogućiće izvoz 15.000 tona suncokreta. Poljoprivrednici i izvoznici pozdravljaju sporazum, ali i smatraju da su odobrene količine za suncokret male i da će više značiti uljarama.
*Najveća svetska korporacija za preradu kukuruza iz Кine “Meihua grup zainteresovana da biznis započne i u Pančevu. U gradskoj upravi potvrdili da Grad planira da kineskim privrednicima ponudi Severnu industrijsku zonu čije je opremanje u toku.
*Zadruga „Zaplanjski zasad“, u Gornjem Barbešu, u opštini Gadžin Han, može da posluži kao ogledni primer za celu Srbiju, kako se skromnim sredstvima može pokrenuti zadrugarstvo, izjavio ministar Milan Krkobabić.
*Uvođenjem koncepta integralne proizvodnje kod malih gazdinstava, opština Ruma sa Poljoprivrednom stručnom službom ove jeseni započela projekat unapređenja konkurentnost. Proizvođači se obavezali da njihov proizvod bude ne samo kvalitetan, već i zdravstveno bezbedan.
*Zahvaljujući projektu Evropske unije i Vlade Švajcarske pijaca u Doljevcu, u naselju Pukovac dobila nov izgled. Mali poljoprivredni proizvođači veoma zadovoljni novim uslovima.
*Uprkos najavama iz Vlade o izvozu jagnjetine u Kinu, prema podacima Privredne komore Srbije, u prvih sedam meseci ove godine nijedno jagnje nije plasirano na kinesko tržište.
*Poljoprivredni savetodavci, kao i prethodnih godina, apeluju na ratare da ne štede i koriste isključivo deklarisani setveni materijal. Stručnjaci podsećaju da nekvalitetno seme umanje prinos i može biti uzročnik infekcija.
*Evropska komisija 12. oktobra objavila smernice koje treba da pomognu članicama Evropske unije da zaštite poljoprivredno zemljište od spekulacija sa cenama ili vlasničke koncentracije, ali bez diskriminatornih restrikcija.
*U okviru nastavka realizacije vladinog Programa podrške sprovođenju mera ravnomernog regionalnog razvoja, u opštini Aleksinac sa radom počela nova zadruga „Aleksinačka brazda“.
*Udruženje građana „Ama – Centar za negu čoveka i prirode“ od 18 do 20. oktobra organizuje „Okupljanje organskih poljoprivrednica centralne Evrope“ u selu Vrmdža, pored Sokobanje.
Prvo ovonedeljno izdanje emisije„Agro dan“donosi i ove aktuelnosti:
*Žetva suncokreta u Srbiji završena, rod manji za 100.000 tona. Uljari najavljuju usklađivanje cene rafinisanog ulja sa nabavnom cenom sirovine, odnosno poskupljenje od 10 do 15 odsto.
*Prema nezvaničnim podacima o ovogodišnjem prinosu soje, Srbija je dobila oko 430.000 tona, dok su domaće potrebe oko 480.000 tona. Poljoprivrednici tvrde da ih ne brine toliko uvoz soje, koliko to što nema podsticaja države, a prošla je polovina setve pšenice.
*Zalivni sistemi najbolji odgovor na klimatske promene i sve toplija leta, ali mnogi proizvođači nisu u mogućnosti da ih sprovedu do svojih oranica. Stručnjaci navode da se primenom drugih mera, takođe, mogu ublažiti posledice suše.
*U našoj zemlji trenutno u toku 22 istrage zbog sumnje da voće koje izvozimo u Rusiju nije poreklom iz Srbije, već je uvezeno, pa prosleđeno dalje. Reeksport nanosi ogromnu štetu celokupnoj srpskoj privredi i ruši kredibilitet i renome naših proizvođača.
*Repromaterijal iz uvoza i troškovi grejanja znatno poskupljuju proizvodnju cveća. Iz tog razloga domaći proizvođači još uvek nisu konkurentni, kada je reč o izvozu.
*U prvih osam meseci ove godine spoljnotrgovinska razmena agrarnih proizvoda Republike Srbije iznosila 3, 24 milijarde dolara. Vojvodina realizovala 36,5 % ukupne razmene.
*Srpski seljak proizvodi hrane za samo 15 ljudi, dok u Nemačkoj seljak hranom koju proizvede može da namiri čak 152 osobe. Sem agrarne proizvodnje i potrošnja hrane u Srbiji ispod proseka Evropske unije,naročito mesnih namirnica.
*Proteklog vikenda u Bačkom Petrovcu održan prvi Jesenji poljoprivredni sajam.Priliku da se predstave dobili i mali proizvođači iz tog kraja, a sudeći prema zadovoljstvu organizatora, izlagača i posetioci, nema sumnje da će manifestacije biti i sledeće godine.
*Jak prolećni mraz, a zatim i dugotrajne letnje suše umanjile rod oraha za 35 do 40 odsto. Smanjen prinos doveo do povećanja cene, pa se za kilogram očišćenih oraha na srpskim pijacama ovih dana traži 1.200 dinara.
*Za razliku od voćara, šumadijski vinogradari imaju razlog da budu zadovoljni ovogodišnjim rezultatima. Grožđe ima veliku količinu šećera i dobrog je kvaliteta, a očekuje sa da takva budu i vina.
U današnjem izdanju emisije „Agro dan“ pogledajte:
*Žene na selu nedovoljno uključene u odlučivanje, ne pitaju se o modelu razvoja poljoprivrede i sela, a državne i lokalne mere ne prepoznaju adekvatno njihove potrebe. Neophodno uvećati i imovinu žena na selu
*Mreža mladih poljoprivrednika Srbije uz podršku Ministarstva poljoprivrede sprovodi projekat edukacije mladih poljoprivrednih proizvođača i njihovog usavršavanja, kako bi mogli da konkurišu za sredstva iz IPARD fondova
*U Južnom Banatu setva ječma pri kraju, dok su setva pšenice i uljane repice u punom jeku. Zbog dobre otkupne cene i relativno jednostavne proizvodnje, ove jeseni biće posejane rekordne površine uljanom repicom
*Agropelet od pšenične slame kompanije Viktorija starč najbolji za prostirku kod uzgoja živine, konja i drugih životinja. Prednosti i uštetde koje donosi upotreba agropeleta potvrđuju i mnogi farmeri
*Svaki sertifikovan organski proizvod u Srbiji mora da ima nacionalni znak, u suprotnom nije prošao proceduru i verifikaciju. Za prodaju lažnih organskih proizvoda zaprećena kazna od 10.000 evra
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Čak 50 % poljoprivrednika Pomoravlja, Resave i Levča, ove jeseni sejaće vlastito seme "sa tavana". Stručnjaci poručuju da je setva zdravog deklarisanog semena osnovni preduslov za visok prinos strnih žita.
*Odlukom Osnovnog javnog tužilaštva u Kikindi, poljoprivrednik iz sela Crna Bara, u opštini Novi Kneževac, platio 400.000 dinara Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode. Na njegovoj njivi nađeno 5 mrtvih ždralova, koji su uginuli od visokotoksične koncentracije pesticida karbofurana, kojim je tretirao seme kukuruza.
*Porodična farma krava i junadi na periferiji Bele Palanke dokaz da još uvek ima poljoprivrednika koji se, uprkos svim problemima, ne odriču te deletnost. Na ovom poljoprivrednom gazdinstvu uskoro planiraju da započnu i preradu mleka.
*Rod jabuka ove sezone umanjen zbog vremenskih neprilika. Proizvođači ipak veruju da će im duplo viša otkupna cena u odnosu na prošlogodišnju, omogućiti da ostvare zaradu.
*Iako zasadi lešnika niču po čitavoj Srbiji, retki se odlučuju za organsku proizvodnju. Proizvođači navode da država ne daje značajnije subvencije, poput onih u Evropskoj uniji, ali se nadaju se da će uz višu otkupnu cenu uspeti da posluju rentabilno.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*U toku podela semenske pšenice poljoprivrednim gazdinstvima u Srbobarnu kao pomoć zbog suše. Opština od sponzora obezbedila 82 tone pšenice , u vrednosti od 2,2 miliona dinara.
*Udruženje pčelara iz sela Slatina kod Bora dobilo materijal koji će im pomoći da prebrode posledice slabe proizvodnje meda, prouzrokovane nepovoljnim vremenom.
*Ova sezona jedna od najloših za srpske pčelare. Bagremovog meda skoro da i nema, a pčelare koji sele košnice spasila suncokretova paša.
*Izuzetno toplo leto sa dugotrajnim periodom bez padavina odrazilo se i na poslovanje rasadničara. Mlade sadnice nisu mogle da se izbore sa nepovoljnim vremenskim uslovima, pa je zabeležen visok procenat uginuća
*Nedavno otvoren "Malibunar" treći vetropark u Srbiji. Očekivana proizvodnja vetroelektrane " dovoljna za snabdevanje 7.200 domaćinstava čime će emisija ugljen-dioksida biti smanjena za oko 16.000 tona godišnje.