Koristite zastareli preglednik. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine saopštila da je počela isplata subvencija za regresirano đubrivo.
*Ministarstvo poljoprivrede objavilo novi Pravilnik o upisu u Registar i obnovi registracije poljoprivrednih gazdinstava. Od sada bračni parovi mogu da registruju dva posebna gazdinstva.
*Zbog čestih oscilacija na tržištu veliki broj poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji i dalje svaštari u svojoj proizvodnji. Na jednom imanju u Sanadu, osim ratarstva i stočarstva, bave se i proizvodnjom bio-dizela.
*Mladi stočari iz udruženja “Čuruški farmeri” nastoje da promovišu tu poljoprivrednu delatnost i da udruženi lakše nastupe na tržištu i organizuju nabavku neophodnog repromaterijala.
*Kompanija Agrounik ugostila poljoprivredne proizvođače iz Grčke, koji već godinama koriste njihove proizvoda, poput Slavola, Unikera, Slavola VVL.
*Protekle radne nedelje preko novosadske „Produktne berze“ prometovano 1.014 tona robe, odnosno 51,92 % manje nego prethodne nedelje.
*Grad godišnje Srbiji nanese štete od oko 100 miliona evra, od čega 40 miliona samo na poljoprivrednim zasadima. "Trajal koorporacija", u saradnji sa Vladom Srbije i Republičkim hidrometeorološkim zavodom, razvila najsavremeniji sistem protivgradne zaštite pomoću daljinskog upravljanja.
*Odbranom od grada u 10 gradova i opština centralne Srbije rukovodi Radarski centar Bešnjaja. Za 248 strelaca i stručni tim ovog radarskog centra bilo je puno posla od početka maja.
*U selima kod Nove Varoši počela setva krompira. Proizvođači tvrde da su zbog loše situacije na tržištu, površine pod krompirom u poslednjih nekoliko godina u ovom kraju smanjene za polovinu.
*Mikrobiološko tečno đubrivo Slavol VVL deluje na krupnoću, čvrstinu i obojenost ploda maline.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao konkurs za dodelu podsticajnih sredstava za uvođenje EU standarda u objekte u kojima se obavlja proizvodnja i prerada mesa i mleka
*U okviru sedme po redu manifestacije „Čenej u maju“, po oceni žirija, održana najkvalitetnija izložba ovaca do sada.
*Berba malina u ariljskom kraju počinje za dvadesetak dana. Procenjuje se da će ovogodišnji rod biti i do 40 odsto manji nego lane.
*Poljoprivredna stručna služba u Prokuplju nakon nekoliko meseci pauze počela sa radom. Savetodavci odmah izašli na teren a početak sezone obeležili problemi sa prolećnim mrazom u ovom, tipično voćarskom kraju.
*Šesta Izložba traktora oldtajmera održana u Deronjama, na salašu poznatom kao Savićeve vetrenjače.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte: *Pšenica će doživeti pad svetske proizvodnje u odnosu na rekord iz 2016. godine. Očekivana svetska proizvodnja kukuruza za sezonu 2017./2018. povećana za 1,3% u odnosu na prethodnu sezonu. *Ratarske kulture zasejane u optimalnom roku za područje centralne Srbije, dobro napreduju. Ratare brine cena goriva koju moraju da plate, jer su, tvrde, subvencije države nedovoljne. *Prema podacima Privredne komore, u Srbiji se godišnje proizvede cveća i ukrasnog rastinja u vrednosti od 20 miliona evra. Stručnjaci procenju da bi zbog odličnih geografskih i klimatskih uslova, proizvodnja mogla da bude značajno veća. *Mikrobiološko tečno đubrivo Slavol VVL, kompanije Agrounik, deluje na krupnoću, čvrstinu i obojenost ploda maline. *Savremen zasad jabuke iziskuje mnogo toškova i rada. Ipak, proizvođači koji nisu spremni da prate savremene tehnologije i trendove u poljoprivredi, teško će opstati u proizvodnji.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte: *Кomisija nadležna za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta po osnovu investicija na period od 30 godina, odobrila do sada četiri zahteva. Ivesticije predviđaju izgradnju prerađivačkih kapaciteta za voće i vredne su blizu 7,4 miliona evra. *Opština Bač raspolaže sa oko 25.000 hektara poljoprivrednog zemljišta. U Vajskoj održana prezentacija o načinima višegodišnjeg zakupa državnog zemljišta, sa akcentom na podizanje zasada lešnika. *Proizvodnja lubenica i dinja kao toploljubivih biljaka u našim proizvodnim uslovima obavezno uključuje proizvodnju rasada. Na taj način skraćuje se potrebno vreme za rast biljke na otvorenom polju. *Umesto subvencija po grlu, litru mleka ili hektaru poljoprivrednicima bi više značilo da država obezbedi sigurne uslove za proizvodnju i otkup mesa i mleka. *Proizvodnja kamilice može biti unosan i isplativ posao. Kupaca uvek ima, na tržištu konstantno postoji tražnja, pa se proda koliko god se proizvede.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Srbija ne uvozi živinsko meso iz Brazila, potvrđeno Tanjugu u Upravi za veterinu, nakon vesti da je u Crnu Goru ušlo devet kontejnera sa opasnim brazilskim mesom.
*Ruska fitosanitarna inspekcija vratila u Srbiju više od 13,6 tona sveže junetine bez kostiju. U Upravi za veterinu tvrde da meso nije zaraženo, već je vraćeno zbog neusaglašene dokumentacije.
*Za meso i poluproizvode od mesa, kao i proizvode ribarstva, datum zamrzavanja moraće da bude jasno naznačen, jedna je od novina koju predviđa nov Pravilnik o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane.
*Iako procene stručnjaka ukazuju da jagodičasto voće slabije uspeva na većim nadmorskim visinima, primer porodice Pešić iz sela Gornje Dragovlje, dokazuje suprotno. Na visini od preko 600 metara, veoma uspešno uzgajaju jagode i maline.
*Uspešno vinogradarstvo ponajviše zavisi od kvaliteta kalemova i spretnosti kalemarskih ruku. U naselju Konjuh , u Rasinskom okrugu, kalemarstvo nekada bilo pretežna delatnost, kojom se danas bavi samo par meštana.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*U šabačkom kraju jagoda se uzgaja na oko 1200 hektara. Na poslovima berbe trenutno uposleno blizu 6000 radnika.
*Zelena rezidba ovih dana privodi se kraju u srednjem Banatu. Jedna od glavnih pomotehničkih mera utiče,ne samo kvalitet i kvantitet ovogodišnjeg roda, već i na sledeću sezonu.
*Ljubitelje vina iz zemlje i regiona drugu godinu zaredom okupio “Panovinski susret”. Predstavnici udruženja iz Srbije, Hrvatske i Slovenije dogovorili zajednički projekat- Panonski vinski koridor.
*Radarski centar Bešnjaja, koji od grada štiti 10 gradova i opština u centralnom delu zemlje, za sada ima resurse da spreči eventualne štete.
*Bez strategije razvoja etnoturizma i izgradnje osnovne infrastrukture, seoski turizam će za Srbiju ostati još jedna propuštena prilika.
*Uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama u perethodnom periodu, stanje useva u srednjem Banatu na zadovoljavajućem nivou.
*Rešeni svi problemi vezani za izvoz mesa iz Srbije u Rusiju, tvrdi ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
*Кompanija „Ferero Roše” predstavila u Zrenjaninu mere podrške za proizvodnju lešnika, kao i modele za zasnivanje novih površina pod ovom kulturom.
*U Osnovnoj školi Prota Stevan Popović, u selu Čumić, najstarijoj u Srbiji, planiraju da uskoro uvedu specifičnu ambijentalnu nastavu.
*Turističke organizacije Knića, Topole i Kragujevca i ove godine pozvale seoske domaćine da se prijave za takmičenje najlepše uređenih dvorišta. Manifestacija dobila regionalni karakter, pa u nadmetanju učestvuju i vlasnici vrtova iz Despotovca, Svilajenca, Brusa.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Cena kukuruza na berzi nastavila pad. Negativan cenovni trend uticao i na manji obim prometa u odnosu na ovogodišnji prosek.
*Kukuruzna pipa i žičnjak oštetili veliki deo površina sa kukuruzom i suncokretom. Neki ratari morali da seju čak i po tri puta uz sve pripremne radove.
*Gajenje lešnika veoma isplativ i održiv posao. Proizvodnja putera i lešnikovog ulja donosi najveću zaradu.
*Kompanija Mitros uzgajivačima svinja ponudila nove uslove za saradnju. Poljoprivrednicima će se u prvo vreme davati uvozna prasad za uslužni tov.
*Tradicionalna „Sremska kulenijada“ u Erdeviku ove godine okupila najviše učesnika do sada. Ocenjivači kažu ostaće upamćena po kulenu vrhunskog kvaliteta.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Prve njive koje država daje u zakup na 30 godina nalaze se na području opština Кanjiža i Pećinci. Ukupna vrednost svih do sada odobrenih investicija iznosi blizu 7,4 miliona evra.
*Opština Sokobanja budžetom za 2017. godinu opredila 12 miliona dinara za razvoj poljoprivrede. Prioriteti – razvoj sela i smanjenje nezaposlenosti.
*Loše vremenske prilike ovog proleća nisu išle na ruku povrtarima. Međutim, mnogo više od vremena naštetile im niske otkupne cene.
*Za proizvodnju suhomesnatih proizvoda vrhunskog kvaliteta, najvažnija dobra sirovina. Porodično preduzeće “ But & Co” iz Laćarka to postiže zatvorenim sistemom proizvodnje na svom gazdinstvu .
*Za proizvodnju organske hrane neophodno što zdravije zemljište, kvalitetna voda i određena udaljenost od aerozagađivača. Period konverzije iz konvencionalne u organsku poljoprivredu traje i do 3 godine.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Od početka godine do juna, na rusko tržište izvezeno 103.000 tona jabuka. Ministar poljoprivrede tvrdi da semenska proizvodnja može biti šansa za jačanje saradnje sa Rusijom.
*Paradajz trenutno u fazi intenzivnog porasta pred prvu berbu, koja se očekuje za 20-ak dana. U toku tretmani zaštite protiv bolesti i štetočina, kao i prihrana useva.
*Uvoz ranog voća i povrća iz susednih zemalja Makedonije, Albanije i Crne Gore problem za domaće proizvođače. Udruživanje u kooperative jedini način da povrtari opstanu.
*Mešovit sistem gajenja više vrsta domaćih životinja prednost organske stočarske proizvodnje. Ta vrsta poljoprivrede obezbeđuje amortizaciju negativnih efekata.
*Veliki poznavalac tartufa na ovim prostorima, Radoslav Ćatić iz sela Masloševo, našoj ekipi otkrio zanimljive detalje o ovim skupocenim gljivama.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Država će uložiti 25 miliona evra u osnivanje 500 zadruga, ponavljaju nadležni, dok zadrugari priželjkuju novu opremu i izvozne prelevmane.
*Na listi najvažnijih izvoznih proizvoda Srbije, jabuke zauzimaju visoko mesto. Doprinos tome daju i voćari iz sela Čumić koji ovo voće plasiraju na tržište Rusije.
*Vinarija "Levač" iz Rekovca sve nade polaže u izvoz u Evropu i Aziju. U Hrvatsku od početka godine isporučili 150.000 litara, a do kraja 2017. očekuju da izvezu million litara.
*Poljoprivredni proizvođači u Vinči, kraj Topole, ove godine zadovoljni zbog odličnog roda trešnje uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima. Najveći deo roda izvozi se u Rusiju.
*Za suzbijanje bolesti i štetočina uzasadima maline, kompanija Agromarket preporučuje primenu preparata Switch.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Poslednje padavine neće bitnije popraviti stanje na pšenici u vršačkom ataru, zbog loših vremenskih uslova tokom nicanja, ali i u kasnijim fazama razvoja.
*Do žetve u Šumadiji preostale dve do tri nedelje. Zbog agroklimatskih uslova i tehnologije gajenja, ove godine stručnjaci očekuju prosečan prinos.
*U narednom periodu može se očekivati intezivan porast kukuruza, ukoliko su agrotehničke mere pravilno odrađene.
*Iako podrazumeva dosta ručnog rada, proizvodnja belog sleza može biti jako unosna. Ipak, značajnija zarada ne ostvaruje se prodajom sirovine, već isključivo preradom.
*U Savezu udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske tvrde da su suočeni sa nekontrolisanim uvozom i nedostatkom mera zaštite domaće proizvodnje, zbog čega svoje proizvode često bacaju.
*Ukupna vrednost uvoza hrane u svetu premašiće ove godine 1,3 hiljade milijardi dolara, što je za 10,6 odsto više u odnosu na prošlu godinu, navodi FAO u novom izveštaju.
*Početak žetve uljane repice u Vojvodini očekuje se za petnaest dana. Zbog nepovoljnih vremenskih prilika stručnjaci ove godine očekuju manje prinose za petnaest odsto.
*Već po tradiciji kompanija Syngenta “Dane polja ratarskih kultura” organizovala u Bačkom Gradištu. Predstavljene i novine u ponudi, poput hibridnog ječma, koji daje i do tonu veći prinos po hektaru.
*Zemljoradnička zadruga „Agro Eko voće“ iz Arilja projektom o uzgoju maline u plastenicima nastoji da pospeši proizvodnju te voćne vrste.
*Za subvencije za nabavku priključne mehanizacije grad Kragujevac ove godine izdvojio oko pet miliona dinara. Do početka juna utrošena polovina novca za ovu namenu.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Zahvaljujući izvozu u Bosnu i Hercegovinu i Konstancu, u maju ostvaren najbolji rezultat u izvozu pšenice od oktobra prošle godine.
*Do žetve ostalo još dve-tri nedelje, a cena pšenice ovogodišnjeg roda još uvek nepoznata. Nepoznanica i cene drugih primarnih ratarskih kultura.
*Veliki broj poljoprivrednika iz Srbije, ali i iz inostranstva, posetio osme Dane polje kompanije Agromarket, organizovane u Beloj Crkvi. Proizvođačima predstavljeni vrhunski rezultati ostvareni u ratarstvu i voćarskoj proizvodnji.
*Proizvodnja krompira u Srbiji u nezavidnoj poziciji. Kriterijumi na tržištu pooštreni, pa ko ne odgovori savremenim zahtevima, ne može očekivati uspeh u proizvodnji.
*Ove godine na izložbi jagoda u Gredetinu primetno manji broj izlagača. U tom kraju vremenske nerilike tokom predhodnih meseci, značajno oštetile i umanjile rod.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Cene zemljišta u Vojvodini šarolike, njive se prodaju i za pet, ali i za 20.000 evra po hektaru. Povoljne kredite za kupovinu poljoprivrednog zemljišta odobravaju Razvojni fond Vojvodine i Garancijski fond.
*Malinari nezadovoljni akontnom cenom od 120 dinara. Ukoliko do danas resorno ministarstvo i hladnjačari ne budu korigovali cenu, iz Asocijacije malinara Srbije najavljuju masovne proteste.
*Dani maline kompanije Syngenta, održani u malinjacima u okolini Guče i Arilja. Proizvođači i stručnjaci saglasni da je ovo jedna od težih godina za proizvodnju maline, ali upravo zato i prava prilika da preperati kompanije Syngenta pokažu svoj puni učinak.
*Radna grupa Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji na sednici razmatrala perspektive razvoja organske proizvodnje u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji .
*Plastenička proizvodnja u proteklih nekoliko godina doživela ekspanziju. Uzgoj povrća u plastenicima omogućava znatno veći prinos u odnosu na proizvodnju na otvorenom, a samim tim i višu zaradu.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Ministarstvo poljoprivrede ne može da utiče na cenu maline, ali kroz delovanje institucija može da obezbedi jednake uslove za sve proizvođače i spreči nelegalno uređenje tržišta.
*Malinari iz Arilja cenu od 120 dinara za kilogram maline nazivaju ponižavajućom i najavljuju radikalnije vidove protesta, ukoliko se narednih dana nešto ne promeni.
*Do pre deset godina Srbija nije izvozila trešnju, a prošle godine od izvoza tog voća prihodovano 10,5 miliona dolara. Sav rod iz voćnjaka u Karavukovu, po mišljenju struke, najboljeg u Srbiji, namenjen izvozu.
*Prolećni mrazevi, prema izveštaju Komisije za procenu štete, u opštini Lučani uništili 90% ovogodišnjeg roda jabuka i šljiva. Stanovnici sela Rogača, koji se mahom bave voćarstvom, na jesen neće ni imati šta da beru.
*Udruženi šumadijski voćari prošle godine uveli Global GAP, standard kontrole procesa u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, koji im omogućava izvoz šljive i na evropsko tržište. Ove godine u planu i kajsija.
*Iako otkupljivači još nisu izašli sa uslovima kupovine, nezvanično se može čuti da će biti ponuđena cena od 15,5 dinara s PDV-om za kilogram pšenice. Ratari kao realnu navode cenu od 18 do 20 dinara.
*Agrostručnjaci strahuju da bi rod žita ove godine u proseku mogao biti manji za čak 20 do30 odsto, u odnosu na prošlogodišnji. Razlog- kasna setva i nepovoljni vremenski uslovi.
*U podunavskom delu Srema ječam gotovo skinut sa njiva. Zbog otkupne cena od svega 13, 5 dinara i niskih prinosa ove sezone, poljoprivrednici tvrde da posluju u minusu.
*Asocijacija „Malinari Srbije“zakazala protest upozorenja u Arilju, u subotu u 17 sati. Ukoliko problem sa niskom otkupnom cenom uskoro ne bude rešen, malinari najavljuju prekid berbe ili blokadu hladnjača.
*Zahvaljujući zemljoradničkoj zadruzi „Agro Eko Voće“ iz Arilja, u prestonici crvenog zlata očekuje se otvaranje prve zadružne hladnjače, koja bi trebalo da olakša plasman voća na domaće i strana tržišta.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Još uvek nije odlučeno na koji način će država privatizovati Poljoprivrednu korporaciju Beograd. Najvredniji kapital PКB-a poljoprivredno zemljište, koje na pojedinim lokacijama vredi i do milion evra po hektaru.
*Radna grupa formirana u Somboru pozvala sva pravna i fizička lica da se prijave ukoliko su bez pravnog osnova obradila državno poljoprivredno zemljište.U suprotnom, biće primenjene sve zakonom propisane mere.
*Zahvaljujući padavinama i dobro zasnovanim usevima, prinos krmnog bilja u Šumadiji ove godine dobar. Rana vegetacija ratarima početkom ovog meseca omogućila drugi otkos lucerke.
*Zbog nepovoljnih vremenskih prilika, u opštini Merošina voćari će ubrati i dve trećine manji rod od prosečnog. Zbog slične situacije u Evropi, tražnja premašuje ponudu, pa proizvođači očekuju znatno višu cenu od prošlogodišnje.
*Prinos aronije ove godine trebalo bi da bude na nivou prošle sezone. Ova listopadna voćna vrsta dobro podnosi kasne prolećne mrazeve, pa rod nije umanjen zbog lošeg vremena.
*Skidanje useva u Sremu, ukoliko vremenske prilike budu pogodovale, biće za oko dve nedelje. Sa 50 320 hektara pod pšenicom očekuje se dobar prinos.
*Ove godine, prema procenama, u Srbiji blizu 230.000 hektara pod non GMO sojom. U Somboru sertifikovano prvo “Dunav Soja” mleko.
*Na području Istočne Srbije kukuruz u dobrom stanju. Stručnjaci apeluju na primenu svih agrotehničkih mera, jer jedino tada proizvođači mogu da očekuju dobar prinos.
*U toku projektovanje pogona za otkup i preradu meda, koji će se graditi u Rači. U ovoj opštini očekuju da će izgradnja te fabrike dati doprinos unapređenju kvaliteta života mladih koji žele da se bave poljoprivredom.
*Dragačevski sabor trubača iz godine u godinu beleži sve veću posećenost. To utiče na ekspanziju etno turizma u ovom kraju i izgradnju novih smeštajnih kapaciteta, u tradicionalnom stilu, poput vajata „Dragačevski biseri“.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Cena maline od 120 do 130 dinara "sramna", poručili malinari sa protesta u Arilju i od države zatražili hitnu reakciju. Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović najavio sastanak sa predstavnicima proizvođača i ministarstva trgovine i finansija
*Zbog profita koji se može ostvariti sve veći broj poljoprivrednika prelazi na voćarstvo, pa čak i u onim krajevima Srbije gde ne postoji tradicija uzgoja voća.
*Počela berba višanja u Pomoravlju. Niske prolećne temperature uticale na smanjenje roda.
*Ministarstvo za rad pustiće do kraja godine u funkciju portal, preko kojeg će poljoprivredni proizvođači moći da registruju sezonske radnike koje angažuju.
*Mladi u Rači kragujevačkoj zainteresovani za pčelarstvo. U programu obuke za početnike u ovom poslu učestvovalo 30 polaznika.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Iako rokovi setve uvek imaju posebnu ulogu u proizvodnji, ove godine se zbog nepovoljnih vremenskih uslova, to naročito odrazilo na pšenici. Rod će biti manji od prošlogodišnjeg.
*Pred nastupajuću žetvu, poljoprivrednicima još jednom upućen apel da ne pale strnjišta i žetvene ostake. Zaprećene kazne za fizička lica iznose od 10.000 do 50.000 dinara, a za pravna i do pola miliona.
*U Lugovu kod Sombora održani su Dani polja u organizaciji “Dunav soja” I “Agri Biznis Partner”, gde su posetioci imali priliku da vide kako izgleda put od proizvodnje soje do prvog sertifikovanog mleka bez genetski modifikovanih organizama.
*U selima oko Sokobanje, nekada tipično stočarskom kraju, sve manje odgijavača krupne stoke. Stručnjaci tvrde da mlečno govedarstvo može biti rentabilno samo sa više od 10 grla i sopstvenom proizvodnjom stočne hrane.
*Na poljoprivrednim gazdinstvima u Srbiji sve manje radno sposobnog stanovništva. Mladi koji se i odluče za život u ruralnim područijima, tvrde da pri dobijanju subvencija imaju problema sa administracijom i bespotrebnom papirologijom.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Zadružni savez Vojvodine traži od države da se hitno uvedu subvencije od tri dinara po kilogramu pšenice, za svu količinu koja se preda u registrovane silose.
*Dotiranje države bilo bi opravdano zbog niskih subvencija, tvrde u Nezavisnoj asocijaciji poljoprivrednika Srbije. U Bosni i Hercegovini ratarima sleduje 250 evra po hektaru, a u Srbiji svega 4 000 dinara.
*Žetva ječma u Šumadiji počinje narednog vikenda. Agronomi smatraju da bi najavljeni talas izuzetno toplog vremena mogao dodatno da smanji prinos pšenice.
*Niska otkupna cena i nestabilno tržište glavni razlozi što sve veći broj stočara gasi svoje farme i prelazi na druge vidove poljoprivredne proizvodnje.
*Još jedna loša godina za pčelare u centralnoj Srbiji. Kiša i sneg u vreme cvetanja bagrema značajno smanjili prinos meda.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*U žetvu pšenice ulazimo sa zalihama iz prošle godine od oko 500.000 tona. Prema oceni stručnjaka, poslednjih godina i velike količine pšenice na svetskom tržištu, utiču da cena bude niska.
*Šumadijski ratari nadaju se dovoljnoj količini padavina tokom leta u usevima kukuruza i suncokreta, koji su trenutno u dobroj kondiciji.
*Stručnjaci niške Poljoprivredne savetodavne i stručne službe na oglednom polju održali prezentaciju 33 raznovrsne sorte strnih žita. Takvi ogledi u istim agroekološkim i agrotehničkim uslovima, treba da pokaže koje su vrste najpogodnije za određeno proizvodno područje.
*Za podsticaje poljoprivrednoj proizvodnji opština Rača ove godine izdvojila 20 miliona dinara. Subvencije lokalne samouprave dobrodošle pčelarima koji nastoje da prošire i modernizuju proizvodnju.
*Zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima ova godina pamtiće se po dobrom rodu pečuraka, možda i rekordnoj berbi vrganja i lisičarke. Ipak, pečurakari nezadovoljni cenom, tvrde da najveću zaradu ostvaruju mešetari.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Proizvođači maline o svojim problemima i neslaganju sa otkupljivačima obavestili resorna ministarstva, jer na sastanku nije došlo do dogovora oko otkupne cene.
*Predsednik PKS najavio novi sastanak sa malinarima 3. jula jer na prethodnom nije došlo do dogovora između proizvođača i hladnjačara.
*Zaštita maline od bolesti preduslov za zdrave plodove. Kompanija Syngenta proizvođačima nudi kombinaciju dva preparta Switch i Quadris.
*Sve više žena zainteresovano za pčelarstvo. Izazovi u pčelarenju za sve jednaki – očuvati rojeve, osavremeniti proizvodnju i izboriti se sa konkurencijom.
*Iako ima dobre uslove za gajenje lešnika, Srbija uvozi 90 odsto potrebnih količina ovog koštičavog voća, najviše za potrebe konditorske industrije. Glavni razlog što nema više uzgajivača je činjenica da je potrebno čekati čitavu deceniju da se uloženo višestruko vrati.
Ministarstvo poljoprivrede već predložilo robnim rezervama da krenu sa interventnim otkupom pšenice, po ceni od 18 dinara, najavio ministar Branislav Nedimović.
Počelo skidanje useva sa uzurpiranih državnih parcela na teritoriji grada Sombora. Prema podacima Poljočuvarske službe uzurpacija izvršena na 25 državnih parcela.
Leblebija biljna vrsta koja može biti isplativa i na manjim površinama. Nije zahtevna za uzgoj, jer je ne napadaju bolesti i štetočine, pa nema potrebe za korišćenjem hemijskih preparata.
Za 15 opština u Srbiji opredeljeno 130 miliona dinara bespovratnih sredstva za projekte podsticaja rađanja. Najviše novca dobila opština Кnić - preko 32 miliona dinara.
Održani tradicionalni „Dani Višnje“ na teritroiji opštine Merošina. Jedan od noviteta ovogodišnjeg programa je zaštita porekla oblačinske višnje.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Prvi rezultati žetve ranih sorti pšenice u Srbiji pokazuju da će prinosi, zbog kasnih rokova setve, biti u proseku oko četiri tone po hektaru, odnosno do 25 % manji nego prošle godine.
*Tokom prethodne nedelje zabeležen rast obima berzanskog prometa, pre svega zahvaljujući većem učešću stočnog ječma, čija žetva je u punom jeku.
*Nedostatak radne snage među najvećim problemima srpskog agrara. Pojedinim proizvođačima nevena propale značajne količine roda, jer i pored dnvenice od čak 1.500 dinara za 4 sata posla, berače nisu uspeli da nađu.
*Proizvođači malina organizovaće u sredu 28. juna protest u Arilju i drugim mestima širom Srbije, nezadovoljni zbog ponuđene cene od 80 do 120 dinara, odlučio Upravni odbor asocijacije malinara.
*U toku berba oblačinske višnje u selima opštine Merošina. Prema kalkulaciji proizvođača, svaka cena niža od 80 dinara, vodi ih u gubitke.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Tokom juna u Srbiji palo 70 odsto manje kiše od proseka za taj mesec, što uz tropske temperature, loše utiče na gotovo sve poljoprivredne kulture.
*Na području Pomoravskog okruga počela žetva ječma, a uskoro će i žetva pšenice, tritikala i raži, zasejanih na oko 20.000 hektara. Stručnjaci apeluju da se kombajni adekvatno pripreme, a skladišta dobro očiste.
*Opština Knić ove godine sredstvima iz budžeta finansira troškove efektivne kamatne stope za pozajmice koje uzimaju poljoprivredni proizvođači. Do sada obrađeno više od 200 zahteva koji se odnose na kredite u ukupnom iznosu od 45 miliona dinara.
*Proizvođači malina iz Arilja i okolnih opština okupiće se na mirnom protestu, u sredu 28. juna, u podne, na centralnom gradskom trgu, kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog izuzetno niske otkupne cene maline.
*Raste potražnja za organskim proizvodima, pa taj vid poljopriivredne proizvodnje može da obezbedi dobar profit. Prethodne godine došlo do značajnog rasta površina pod organskom proizvodnjom.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Srbiji su potrebna nova izvozna tržišta, poput Kine i Irana, kako bismo naše poljoprivredne proizvode mogli kvalitetno da usmerimo, izjavio ministar Branislav Nedimović.
*Početak žetve pšenice, najznačajnijeg posla za poljoprivrednike, ukazuje na dosta dobar rod, i pored manjih prinosa. Ratari zbog niske cene brinu hoće li ostati u minusu.
*I sa ovosezonskim prinosom od 4,3 do 4 i po tone po hektaru, Srbija će imati oko milion tona pšenice za izvoz. Stručnjaci ukazuju da bi zbog cenovne politike i loših bilansa, površine pod pšenicom mogle biti drastično smanjene u narednom periodu.
*Uzgoj leblebije unosan posao za poljoprivrednike koji ne obrađuju velike površine. Prošle godine otkupna cena iznosila 100 dinara za kilogram, a prosečan prinos kretao se od tone do tone i po po jutru.
*Zahvaljujući dobrim klimatskim i zemljišnim uslovima, organski proizvodi mogu biti jedan od faktora ekonomskog razvoja i prepoznatljivosti Srbije. Međutim, ovakav vid proizvodnje još uvek slabo zastupljen kod nas.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Vlada Srbije, na predlog Ministarstva poljoprivrede, utvrdila cenu od 18 dinara po kilogramu za interventni otkup merkantilne pšenice ovogodišnjeg roda.
*Nakon prošlonedeljnih najava da će pšenicu ovogodišnjeg roda kupovati po 15 dinara sa PDV-om, otkupljivači ovih dana dižu cenu. Ipak, mlinari sada formiraju akontne cene, a konačne će odrediti tržište kada roba bude u silosima.
*AgroPort Centar kompanije Victoria Logistic u Bačkoj Palanci obeležio prvu godinu rada. U logističkom centru, koji na jednom mestu objedinjuje skladištenje, pakovanje i lučke usluge za merkantilnu robu i veštačko đubrivo, najavljuju nove investicije.
*Miran protest malinara odžan juče na centralnom gradskom trgu u Arilju. Proizvođači zahtevaju cenu od 1,83 evra, a ukoliko dogovor izostane, za 7. jul najavljuju blokadu cele Srbije.
*Proizvođači trešanja u Sremu privode kraju berbu koja traje od sredine maja. Otkupna cena varirala od 250 dinara na početku, do 70 dinara, koliko se plaća za poslednji rod.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Sa registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima sa teritorije Vojvodine potpisano 58 ugovora za dodelu bespovratnih sredstava za opremu za hladnjače, preradu uljarica, sušare i za opremanje stočarskih farmi.
*U Srbiji se trenutno uzgaja oko 500 goveda rase angus, koja su izuzetno profitabilna za odgajivače i jako cenjena među bolje platežnim potrošačima zbog mesa visokog kvaliteta.
*I pored toga što raspolaže sa oko 100.000 hektara obradive zemlje i ima 8.500 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, Grad Sombor ne izdvaja budžetska sredstva za kreditiranje poljoprivrednika ili za dodelu bespovratne pomoći.
*Prema dosadašnjem rodu, ova sezona za smederevske voćare daleko bolja od predhodne. Mogu bitti zadovoljni rodom breskve i kajsije, ali i jabuke, koja se tek priprema za septembarsku berbu.
*U zasadima nektarine na području šidske opštine registrovana je najezda skakavaca neuobičajena za ovo podneblje. Poseban problem je velika otpornost štetočina na insecticide, ali i nemogućnost primene preparata u toku berbe.
U vikend izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Zbog kasnijih rokova setve očekivani prinos pšenice oko četiri tone po hektaru.
*Srbobranski ratari očekuju dobar rod. U Južnom Banatu počela žetva pšenice. Prosečni prinosi su na nivou višegodišnjih.
*Fabrika za preradu ulja “Victoria Oil-a” u Šidu spremna su za otkup i skladištenje ovogodišnjeg roda suncokreta, soje i uljane repice čija žetva je počela.
*Vruć vetar koji je krajem prošle nedelje duvo na području Zapadne Srbije uticao na smanjenje roda maline.
*Ervinija i kruškina buva izazov za uzgajivače krušaka u centralnoj Srbiji. Zaštita jednog hektara zasada ovog voća skuplja je nego zaštita jabuka na istoj površini.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Republička direkcija za robne rezerve otkupiće oko 32 hiljade tona merkantilne pšenice ovogodišnjeg roda domaćeg porekla po 18 dinara za kilogram.
*Prvi berzanski ugovori za pšenicu, nastavak trgovanja ječmom novog roda i rast cena soje obeležili poslednju nedelju juna na Produktnoj berzi.
*Subvencije za ovčarstvo jesu stimulativne, ali bi država mladim poljoprivrednicima mogla dodatno da pomogne kroz povoljnije kredite ili zakup zemljišta, kažu pojedini uzgajivači ovaca iz okoline Srbobrana.
*Nemačka kompanija "Maminger" namerava da otkupi od povrtara iz Kikinde oko 320 tona kornišona.
*Suša ugrožava rod krompira u čačanskom kraju. Plasman sve teži zbog velikog uvoza, kažu povrtari.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Visoke temperature proteklih dana dovele do naglog sazrevanja pšenice, ozimog ječma i uljane repice. Zbog vremenskih uslova žetva hlebnog zrna na teritoriji Srema ubrzana.
*Od 4,2 miliona hektara obradivih površina u Srbiji, za navodnjavanje pogodno 3,6 miliona hektara. U Vojvodini trenutno pod zalivnim sistemima najviše 50.000 hektara, a u centralnoj Srbiji još manje.
*Udruživanje u zadruge jedan od najboljih načina za ostvarivanje prava na podsticaje koje nudi država, ali i mogućnost za lakši put do novca iz fondova Evropske unije namenjenog razvoju poljoprivredne proizvodnje.
*Predstavnici udruženja malinara sastali se u Beogradu sa ministrima poljoprivrede i trgovine i hladnjačarima. Zahtevaju reakciju predsednika i premijerke pre 7. jula, za kada su najavili radikalizaciju protesta.
*Letnja škola jagodarstva prilika da iskusni, ali i proizvođači koji tek zasnivaju zasade, čuju korisne savete o tome kako popraviti kvalitet zemljišta pred sadnju, pravilno prihranjivati biljke, prepoznati najčešće bolesti i štetočine.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Padavine zabeležene tokom prethodnih dana vidno popravile situaciju kod okopavina u jugoistočnom Sremu. Ratari nezadovoljni prinosom pšenice od oko 5 tona, a još više cenom, koja tvrde, ne bi smela biti niža od 22 dinara.
*AgroPort Centar kompanije Victoria Logistic u Bačkoj Palanci obeležio prvu godinu rada. U logističkom centru, koji na jednom mestu objedinjuje skladištenje, pakovanje i lučke usluge za merkantilnu robu i veštačko đubrivo, najavljuju nove investicije.
*U svinjarstvu situacija trenutno zadovoljavajuća, kažu odgajivači. Cena kilograma tovljenika kreće se od 185 do 195 dinara, plus PDV.
*Kasni prolećni mrazevi najveća pretnja za dobar rod kajsije. Zbog nepovoljnih vremenskih prilika, ove godine zaštita od izmrzavanja bila najveći izazov za voćare.
*Nepovoljni vremenski uslovi, jak mraz, sneg u aprilu, ali i grad u više navrata, značajno umanjili ovogodišnji rod gotovo svih poljoprivrednih kultura u opštini Ljubovija.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Preko Produktne berze počelo prijavljivanje za prodaju ovogodišnjeg roda pšenice za potrebe Direkcije za republičke robne reserve. Interesovanje slabo, zato što se tržišna cena približila onoj koju plaća Direkcija.
*Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović uručio poljoprivrednim proizvođačima u Žitorađi prva rešenja za kupovinu traktora, čiju nabavku subvencioniše država u iznosu od 50% vrednosti investicije.
*Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivede, subvencioniše deo kamate na kredite kod poslovnih banaka. Fizička lica mogu da ostvare pravo na kreditnu podršku za iznos kredita do 6 miliona, a pravna za kredit do 18 miliona.
*Udruživanje poljoprivrednika, ulaganje u tehnološki razvoj i više faze prerade prioriteti agrarne politike grada Čačka. Prateći propise resornog ministarstva o obradi i preradi hrane na gazdinstvima nastoje da podstaknu poljoprivrednike da izađu iz sektora primarne proizvodnje.
*Proizvođači lubenice u Sremu ovih dana počinju berbu, čak dve nedelje ranije nego prethodnih godina.Bostandžije kažu da se zbog otkupne cene od 20 dinara na veliko postavlja pitanje isplativosti.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Ovogodišnji prinosi kukuruza, suncokreta, soje i šećerne repe neće biti rekordni poput prošlogodišnjih. Razlog - visoke junske temperature i manje količine padavina od prosečnih.
*Žetva ječma na području Nišavskog okruga obećava, dok će rod pšenice biti ispod višegodišnjeg proseka.
*Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović najavio da bi Nacrt zakona o poljoprivrednom zemljištu trebalo da bude završen sledeće sedmice, a nakon togaupućen premijerki Ani Brnabić na razmatranje.
*Otkupnom cenom maline nisu zadovoljni ni vojvođanski proizvođači. Kako im malinarstvo nije primarna delatnost, prevazići će probleme ove sezone, ali apeluju da se zbog onih koji od maline žive, pod hitno pronađe rešenje.
*Polako se obnavljaju vinogradari na području jugoistočne Srbije. Poslednjih godina podignuto 100 hektara novih zasada, uglavnom sa sortama otpornim na niske temperature.
*Za prvih pet meseci uvoz mesa i prerađevina porastao 69,4 odsto u odnosu na isti period 2016, objavio Republički zavod za statistiku. U isto vreme, uvezeno i za skoro trećinu više mleka i mlečnih proizvoda.
*Otvaranje Nacionalne laboratorije za kontrolu kvaliteta mleka ponovo odloženo, ovaj put za kraj 2017. Nova prepreka administracija, tačnije, promena naziva resornog ministarstva nakon izbora nove vlade.
*Cena od dva evra za kilogram tovne junadi dovoljna tek da se pokriju troškovi, tvrde pojedini uzgajivači. Od države očekuju da obezbedi stabilnost na tržištu i sigurnost u poslovanju.
*Zbog visokih temperatura skidanje useva i berba povrća u Bačkoj počeće petnaestak dana ranije. Dug period bez padavina zbog stalnog zalivanja podigao troškove proizvodnje za oko 30%.
*Ariljski malinari optimisti nakon poslednjeg sastanka u Vladi Srbije. Očekuju da će posle povratka predstavnika novoformiranog radnog tela iz Poljske, otkupna cena maline sigurno biti povećana.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Prva nedelja jula donela rast cena na domaćem tržištu poljoprivrednih proizvoda. Cena pšenice konstantno raste, dok kukuruz nakon stabilnog perioda ponovo beleži cenovni rast.
*Suncokret se, u zavisnosti od vremena setve, nalazi u fazama od početka do završetka cvetanja. Poljoprivrednici i stručnjaci očekuju dobar prinos, jer vremenske prilike pogoduju ovoj biljci.
*Kao i većina kultura u bačkom regionu, gde kiše nije bilo mesec i po dana, i kim će podbaciti s prinosom. Očekuje se i da kosidba počne dve nedelje ranije nego što je uobičajeno.
*Na teritoriji Čačka negde oko 1% poljoprivrednog zemljišta se navodnjava. Među prioritetima lokalne samouprave podsticanje poljoprivrednika da ulažu u sisteme za navodnjavanje.
*Radi unapređenja kvaliteta života u ruralnim sredinama i ostanka mladih na selu, država za poljoprivrednike do 40 godina starosti, omogućila posebne podsticaje. Očekuje se da novi program finansiranja donese niz pozitivnih efekata.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Vlada Srbije na poslednjoj sednici izmenila Uredbu o raspodeli podsticaja u poljoprivredni i ruralnom razvoju u 2017. godini. Za podršku unapređenju primarne poljoprivredne proizvodnje biće izdvojeno 2.610.500.000 dinara.
*Predstavnici Saveza udruženja poljoprivrednika Banata na nedavnom sastanku sa ministrom Branislavom Nedimovićem, tražili da se što hitnije reši pitanje oslobađanja od dela dažbina, pre svega akciza na derivate koji se koriste u poljoprivredi.
*Visoke temperature i nedostatak vlage ne pogoduju jarim usevima. Tropska temperatura zadaje velike probleme kukuruzu, a stručnjaci tvrde da su severni Banat i deo Srema ugroženi i da će tamo biti problema sa prinosom.
*Za ariljske malinare pored niske otkupne cene, dodatni problem i nedostatak radne snage. Rešenju aktuelne situacije proizvođači se nadaju ubrzo nakon povratka Radne grupe iz Poljske.
*Održani tradicionalni „Dani višnje“ u Prokuplju. Na manifestaciji ukazano na značaj proizvodnje ovog voća, ali i na doprinos savremene mehanizacije razvoju voćarstva.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Niži prinosi pšenice od očekivanih i izuzetno niska otkupna cena, glavna obeležja ovogodišnje proizvodne sezone. Banatski ratari zabrinuti i zbog visokih temperatura koje nepovoljno utiču na kukuruz.
*Ekstremne temperature i odsustvo vlage ugrožavaju jare useve. Tropske temperature došle u najnepovoljnijem trenutku po kukuruz, koji je trenutno u kritičnoj fazi metličenja i formiranja klipa.
*Cenom od 190 dinara bez poreza za kilogram tovljenika, uzgajivači svinja mogu da budu samo privremeno zadovoljni. Zbog previše oscilacija u prethodnom periodu, pojedini blagu prednost daju stabilnosti, umesto visini cene.
*Više od dve stotine proizvođača maline iz Ratkova i okoline, protestovalo zbog niske otkupne cene. Zahtevaju 200 dinara za kilogram, a traže i da imaju svog predstavnika u pregovorima Vlade i hladnjačara.
*Berba višanja u okolini Prokuplja na samom kraju. I pored umanjenog roda, proizvođači imaju razloga za zadovoljstvo, jer je otkupna cena duplo veća od prošlogodišnje.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Žetva pšenice u Nišavskom okrugu u punom jeku. Prosečan prinos oko tri i po tone po hektaru, ali stručnjaci tvrde da nema razloga za nezadovoljstvo.
*U Zemljoradničkoj zadruzi Svilojevo rod pšenice 15 % manji nego lane. Manjak padavina nije uticao na kvalitet zrna, ali niska cena brine proizvođače.
*Osnivanje i revitalizacija zadruga i ulaganjima u infrastukturu, jedini način da mladi ostanu na selu i da im se obezbede adekvatni uslovi za život. Akcenat vladinih mera na nerazvijenim opštinama.
*Kroz udruživanje, vinogradari i vinari Šumadije na putu da svoj region učine prepoznatljivim vinskim područjem. Zajednički rad posebno znači malim proizvođačima.
*U Šapcu nedavno otvorena pijaca na kojoj se prodaje organsko voće i povrće, ali registrovanih proizvođača u ovom kraju još uvek nema.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Letnja žega koja traje danima, sa temperaturama do 40 stepeni, sigurno će doprineti smanjenju prinosa. Stručnjaci tvrde da vrelina najviše utiče na rod soje, šećerne repe, kukuruza i suncokreta.
*Pokrajinska vlada dala saglasnost Javnom preduzeću „Vode Vojvodine“, da dodatna sredstva usmeri u održavanje sistema za odvodnjavanje, izgradnju i rekonstrukciju kanalskih sistema i program izgradnje sistema za navodnjavanje.
*Proizvodnja semenskog krompira daleko isplativija od proizvodnje merkantilnog. Porodica Drašković iz Močioca jedna od retkih koja svojim primerom dokazuje da se podjednak uspeh može ostvariti na oba polja.
*Opština Sokobanja za razvoj poljoprivrede u 2017. iz budžeta izdvojila 12 miliona dinara. Merama predviđena direktna davanja poljoprivrednicima, podrška udruženjimam kao i ulaganja u infrastrukturu.
*Bosanska pramenka, autohtona rasa ovaca, koja je prisutna i u Vojvodini, izuzetno tražena zbog svog kvalitetnog mesa. Iako su bez prava na podsticaje za tu rasu, proizvođači se ne žale.
*Tropske temperature prave velike probleme poljoprivrednicima. U ratarstvu ugrožene gotovo sve kulture, a kod stočara najveći pad proizvodnje registrovan u mlečnom govedarstvu.
*Jedina tema prvog međudržavnog skupa proizvođača malina iz Srbije i Bosne i Hercegovine, bili su aktuelni problemi u proizvodnji i prodaji ovog voća. Iz Asocijacije malinara Srbije najavljuju radikalizaciju protesta, ukoliko se ne uvaži njihov zahtev o otkupnoj ceni.
*Na području Levča, u opštini Rekovac, počela berba kupina. Cena za sortu lohnes, namenjenu izvozu u Rusiju, kreće se od 230 do 250 dinara.
*Očuvanje proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom od velikog nacionalnog interesa. I pored toga, šteta koju trpe i proizvođači i potrošači prillikom zloupotrebe ovih proizvoda, još uvek nije sprečena.
*Mladi poljoprivrednici iz Golubinaca, uz podršku Pokrajine, počeli proizvodnju suženog paradajza, koji upakovan sa suncekrotovim I maslinovim uljem plasiraju na tržište.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Cena soje na berzi postigla najvišu vrednost u poslednja 34 meseca. Pozitivan cenovni trend beleži i pšenica.
*Rod kajsije ove godine izuzetno dobar. Cena od 25 do 30 dinara za kilogram mogla bi da se poveća kažu u organizacionom odboru manifestacije Dani srpske kajsije koja je proteklog vikenda održana u selu Miokovci kod Čačka.
*Postignut dogovor da akontna cena maline bude 160 dinara. Očekuje se i dalji rast cena u avgustu i septembru.
*Proizvodnja i prerada sušenog voća prilika za bolju zaradu. Poštovanje standard kvaliteta i bezbednosti povećava broj kupaca u inostranstvu.
*U Zrenjaninu održani “Pčelarski dani suncokreta”. Gosti skupa pčelari iz Srbije i regiona.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Tropske temperature dosta doprinele smanjenju roda pšenice, ratari Nišavskog okruga ipak zadovoljni prinosima. Stručnjaci apeluju na pravovremenu primenu agrotehničkih mera.
*Duvan izgleda dobro na startu berbe. Uzgajivači očekuju solidan prinos, iako je nedostatak vlage u zemljištu, u početnim fazama uslovio blagi zaostatak u porastu.
*Uzgoj industrijske konoplje predstavlja šansu za mala i srednja poljoprivredna gazdinstva. Na manjim površinama može se ostvariti i do 4 puta veći prihod u odnosu na konvencionalne useve.
*U opštini Knić potpisani ugovori sa 77 proizvođača, korisnika sredstava namenjenih podsticajima za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava. Najveće interesovanje vladalo za nabavku ovaca, junica i svinja.
*Kako bi se izborili za bolje uslove poslovanja i zaštitili od neodgovornih kupaca, uzgajivači svinja iz Rače Kragujevačke odlučili da se udruže. U planu im i osnivanje matične službe.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Sa mnogih parcela u Vojvodini kukuruz se neće brati pošto suša uzima svoj danak. Ipak, situacija na terenu šarenolika, pa ima i niva na kojima se i pored nedostatka vlage, ova kultura dobro drži.
*Nakon žetve pšenice savet stručnjaka zaoravanje strnina, kao i upotreba određenih hemijiskih elemenata posle analize zemljišta. Na proizvođače se apeluje da ne pale strnjišta.
*Paprika na otvorenom polju za sada izgleda dobro. Stalno navodnjavanje, prihrana i ostali tretmani zaštite od bolesti i štetočina, doprinose obećavajućim prinosima.
*Procenjuje se da je u selu Miokovci, u okolini Čačka, pod kajsijom trenutno oko 500 hektara. Proizvođači iz ovog kraja zadovoljni rodom i interesovanjem kupaca, ali ne i otkupnom cenom.
*Otkupna cena kupine sorte “loh nes” iz Levča za tržište Ruske Federacije, sa 230 do 250 dinara s početka berbe, za vikend pala na 150 dinara.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Kukuruz bi se mogao oporaviti od suše ukoliko ovog i sledećeg meseca padne od 90 do 120 litara kiše po kvadratnom metru. Niska vlažnost vazduha, visoke temperature i suv vetar najgora klimatska kombinacija za kukuruz.
*Izuzetno toplo vreme ne pogoduje soji koja je trenutno u kritičnoj fazi razvoja. Ukoliko padavine izostanu u narednim danima može se očekivati značajno umanjenje prinosa.
*13. po redu Smotrom poljoprivrede i tehnike, održanom u Kaću, u organizaciji Kluba 100P plus, obeležen kraj žetve. Tradicionalnoj manifestaciji prisustvovali ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, pokrajinski sekretar Vuk Radojević ambasador Rusije Aleksandar Čepurin.
*Proizvođači kajsija nisu zadovoljni ovogodišnjom cenom od oko 25 do 30 dinara za kilogram. Pojedini smatraju da bi do ekonomske cene uzgajivači mogli da stignu ako se ugledaju na kolege malinare i bolje se udruže.
*U Savezu pčelarskih organizacija Srbije ističu da falsifikovani med i dalje predstavlja veliki problem. Kako bi se tome stalo na put, u toku promocija i podela brendiranih tegli ove organizacije.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*U Asocijaciji malinara Srbije tvrde da obećanje hladnjačara da će akontna cena maline biti 160 dinara, nije ispunjeno. Ukoliko se situacija ne promeni, malinari najavljuju da će u ponedeljk početi štrajk glađu u Beogradu, ispred zgrade Predsedništva Srbije.
*I malinari u Vojvodini, kao i njihove kolege iz ostatka Srbije, negoduju zbog niske otkupne cene ovog voća. U nemogućnosti da podmire troškove dnevnica za berače, mnogi puštaju da maline propadnu neobrane.
*Ovogodišnji rod voća zadovoljavajuć, sem kod jabuka, koje su daleko ispod višegodišnjeg proseka, tvrde proizvođači. Suša iz proteklog perioda ne pogoduje nijednoj sorti voća, jer ožegotine na plodovima smanjuju kvalitet.
*Rebalansom pokrajinskog budžeta odredjena dodatna finansijska sredstva u iznosu od 150 miliona, za koja će poljoprivrednici moći da konkurišu kako bi popravili stanje svojih priključnih mašina i opreme.
*Udruženje „Futoški kupus“ uspelo da se izbori za veću cenu ovog zaštićenog proizvoda. Proizvođači muku muče sa insektima i bolestima koje napadaju ovu biljku.
*Nemačka mesna industrija Tenis dobila dozvolu grada Zrenjanina za zakup 2.420 hektara državnog obradivog zemljišta, koje će koristiti u narednih 30 godina.
*Situacija na tržištu junadi u proteklom periodu stabilna, ali uzgajivači tvrde da ne mogu biti zadovoljni cenom koja se kreće oko 2 evra. Podsticajna sredstva jedino što im za sada pomaže da održavaju stočarsku proizvodnju.
*U selima opštine Kosjerić, na padinama Povlena, Maljena i Divčibara i pored odličnih uslova, stočni fond već godinama opada.Državne subvencije za umatičena grla polako menjaju situaciju na bolje, tvrde stručnjaci.
*Gradska opština Pantelej u saradnji sa Zadružnim savezom Niša organizovala prezentaciju Programa ekonomsko-finansijskih podsticaja za osnivanje novih zadruga i investicione projekte postojećih.
*Suncokretova paša jedna od najboljih na teritoriji Vojvodine. Pčelari i iz Centralne Srbije masovno sele svoje košnice na ovo područje, kako bi dobili kvalitetan med.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Cena žita porasla više od deset odsto u odnosu na period s početka žetve, kada je kilogram pšenice koštao 16 dinara. Trenutno, u zavisnosti od kvaliteta, cena iznosi od 17,2 do 18 dinara.
*U severno-banatskom okrugu stanje useva raznoliko. Na nekim parcelama biljke u dosta dobrom stanju, dok drugima ni dobra kiša više ne može pomoći.
*U Pomoravskom okrugu i suncokret pognuo glavu pred ovim visokim temperaturama, iako znatno bolje podnosi sušu od ostalih prolećnih žitarica i industrijskog bilja.
*Savez pčelarskih organizacija Srbije sa Vladom pregovara oko načina registracije prikolica opremljenih košnicama, koje za sada u Srbiji nije moguće registrovati.
*Pojedini proizvođači lubenice u Vojvodini, nezadovoljni trenutnom otkupnom cenom od 8 dinara, razmišljaju da naredne godine prekinu sa tom vrstom proizvodnje. Tvrde da im donosi samo gubitke.
U današanjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
*Treći ovogodišnji toplotni talas i visoke temperature ugrožavaju ratarske kulture, kao i stočarsku proizvodnju. Posledice klimatskih promena sve izraženije i u Srbiji.
*Visoke temperature negativno utiču na kukuruz. Na parcelama u Niškom okrugu dominantno stanje zakasnele setve, retkih sklopova i slabije agrotehnike.
*Mnogi taraški povrtari potpuno odustali od rasađivanja kupusa na otvorenom, jer je rasad izgoreo usled velikih vrućina. Povrtari tvrde da sadnja na temperaturi od 35 ili 38 stepeni nema nikakvog smisla.
*Šljiva sorte čačanska lepotica u otkupu za Ruse trenutno se plaća od 35 do 40 dinara, dok se industrijska prodaje za 28 dinara. Sa cenama višim nego lane, kraljevački voćari nadaju se solidnoj zaradi od izvoza šljiva na rusko tržište.
*Kako nije bilo ni bagrema ni lipe, pčelarima sezonu spasila suncokretova paša. Severni Banat, gde su tradicionalno najveće površine pod ovom uljaricom, ove godine posetio nikada veći broj pčelara iz čitave Srbije.