Koristite zastareli preglednik. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Subotnji ,,Agro dan" donosi i ove aktuelnosti:
Poljoprivrednici će kredite za likvidnost i nabavku repromaterijala moći da dobiju po kamati od 1% godišnje, uz rok otplate na 36 meseci. Isti uslovi važiće i za kredite namenjene kupovini osnovnih sredstava za mlade poljoprivrednike i žene nosioce gazdinstava u nerazvijenim opštinama.
Zbog zabrane kretanja starijima od 65, odnosno 70 godina, čak 34,6% članova Saveza pčelarskih organizacija Srbije sprečeno da obilazi svoje košnice. Zbog nemogućnosti održavanja i selidbe pčela, a time i oprašivanja, ugrožena i proizvodnja hrane, upozoravaju iz SPOS-a.
Penzionerima u opština Ruma podeljeno povrće, koje ta lokalna samouprava otkupljuje od tamošnjih poljoprivrednika. Za tu meru pomoći povrtarima u budžetu obezbeđeno tri miliona dinara, a ukoliko interesovanje bude veće, biće opredeljena i dodatna sredstva.
Zvanično počela protivgradna sezona. Prve rakete dostavljene protivgradnim stanicama, a mnoge lokalne zajednice iz svojih budžeta izdvojile sredstva za njihovu nabavku, ali i naknade strelcima.
Profesori Srednje poljoprivredne škole u Prokuplju, počeli setvu povrtarskih kultura na školskoj ekonimiji, bez učenika. Rezultate rada preko interneta prezentuju đacima, kojima bi to trebalo da bude praktična nastava.
Nedeljno izdanje emisije "Agro dan" donosi:
U okviru Programa ekonomskih mera za ublažavanje posledica krize, poljoprivrednici koji imaju registovana gazdinstva mogu dobiti kredit preko Fonda za razvoj ili banaka. Poljoprivredni preduzetnici ostvaruju pravo na tromesečnu novčanu pomoć od po 30.000 dinara.
Vlada Srbije odobrila Državnim robnim rezervama povećanje količine kukuruza namenjenog za razmenu za junad, na ukupno 30.000 tona. U udruženju „Agroprofit” očekuju da će biti isporučeno do 3.800 grla, što će otvoriti tržište i pospešiti rast cene.
Visok nivo efikasnosti u suzbijanju jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova, uz izuzetnu selektivnost prema kukuruzu, glavne odlike herbicida kompanije Sindženta. Preparati Lumaks i Kamiks mogu se primeniti nakon setve, pa sve do trećeg lista kukuruza.
Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija i Evropska banka za obnovu i razvoj, u saradnji sa stručnjacima instituta Biosens, pokrenuli istraživanje stepena primene digitalne tehnologije, u oblasti proizvodnje voća i povrća, u Srbiji.
U selima požeške opštine, zbog policijskog časa i skraćenog dana, veće brige od ratara imaju voćari, jer kasne sa orezivanjem. Zasadi pod jabukom, kruškom i drugim voćem zauzimaju velike površine, ali stručnjaci očekuju da će posao, ipak, na vreme biti završen.
Prvo ovonedeljno izdanje emisije „Agro dan“ donosi:
Vlasnicima plastenika do 90 hiljada, stočarima do 30, a pčelarima do 20 hiljada dinara bespovratne pomoći. Za kredite iza kojih je stala država, banke spremne od srede ili četvrtka.
Povrtari oštećeni, mlinari već profitirali, a kupce očekuju nešto veće cene ranog povrća, procene su agroanalitičara.
Odgajivači jagoda nade ulažu u prodaju preko interneta. Očekuju cenu i do 300 dinara po kilogramu.
Mraz u ravničarskim krajevima između srede i četvrtka koštaće trešnju. Šljiva će odoleti u potpunosti.
Izvoz jabuke nastavljen i u vanrednim okolnostima. Rusi je plaćaju više nego pre pandemije.
Emisija ,,Agro dan" za utorak, 21. april, donosi i ove teme:
Stručnjaci požuruju ratare. Setva kukuruza posle 10. maja, tvrde, smanjuje prinos i do 90 kg po danu.
Ratari se upozoravaju da na njive idu na traktorima i sa priključnim mašinama na kojima može da bude po dve osobe.
Prinosi značajno veći uz Slavol i Slavol S kompanije Agrounik. Kod kukuruza od 600 do 800 kilograma po hektaru. Oba preparata sertifikovana za primenu i u konvencionalnoj i u organskoj proizvodnji.
Pravo je vreme da se ukrase bašte i terase. Ali, zbog manjih narudžbina, proizvođači rasada cveća u problemu, jer im je neisplativa dostava.
Na svetskom tržištu kafa prošlog meseca poskupela za 16 odsto. Pred berbu novog roda strah od nedostatka radne snage u južnoj Americi.
„Agro dan“ za sredu, 22. april, donosi:
Za direktna davanja izdvojeno 1,15 milijardi dinara i ta pomoć namenjena, pre svega, manjim poljoprivrednim gazdinstvima. Država će da finansira i deo kamate na kredite koje mogu da uzmu poljoprivredni proizvođači.
Nakon tri nedelje od zatvaranja pijaca zbog epidemije koronavirusa, doneta odluka da od utorka 21. aprila ponovo počnu sa radom. Do ovog vikenda, preko portala e-pijaca Srbije prodato 104.000 kilograma robe.
Iz Nacionalnog tima za preporod sela pozvali srpske državljane, koji su izgubili posao u evropskim i drugim zemljama, da u Srbiji osnuju održiva poljoprivredna gazdinstva ili da se priključe nekoj od postojećih zadruga.
Od pripreme košnica u martu i aprilu, pčelarima zavisi cela sezona. Kolike će gubitke imati, moći će da izračunaju tek kad prođe prva jača paša, a mnogu sada ne znaju čak ni u kakvom su im stanju košnice.
U nekoliko sela u okolini Bojnika došlo do pomora pčela zbog prskanja voća u vreme cvetanja. Prepolovljena pčelinja društva u oko 200 košnica, a pčelari najavljuju krivične prijave protiv NN počinilaca.
„Argo dan“ za četvrtak, 23. april, donosi i ove aktuelnosti:
Suša u Srbiji onemogućava nicanje kukuruza, soje i suncokreta, ocenjuju stručnjaci i ratarima koji još nisu završili setvu, preporučuju da seju dublje. Suša ugrozila i rast pšenice, koja sada zaostaje u razvoju.
Mnogi poljoprivrednici u Sremu i ove godine opredeljeni za proizvodnju crnog luka. Usevi za sada dobro izgledaju i obećavaju solidan rod, mada povrtari sumnjaju će ponoviti rezultat iz prethodne sezone.
Prolećna setva na vojvođanskim poljima pri kraju, a u mnogim atarima i završena. Zemljoradničke zadruge obavile setvu starijim gazdinstvima, a organizovale i dostavu repromaterijala na kućne adrese.
Srbija aktivno učestvuje u svim regionalnim i globalnim aktivnostima koje doprinose rešavanju klimatskih izazova, poručio ministar zaštite životne sredine, povodom Dana planete Zemlje. Ovogodišnja tema klimatske promene.
U periodu cvetanja voća povećan rizik od trovanja pčela. Uprava za zaštitu bilja i Savez pčelarskih organizacija Srbije poljoprivrednike podsećaju na zabranu upotrebe zaštitnih sredstava, pogotovo insekticida, u vreme cvetanja.
Ostanite informisani, pogledajte i današnje izdanje emisije ,,Agro dan":
Za isplatu jednokratne novčane pomoći poljoprivrednim gazdinstvima nije neophodno podnositi zahtev. Uprava za trezor sredstva će uplaćivati direktno na namenski račun, na osnovu podataka iz evidencija Ministarstva poljoprivrede, na dan 16. april 2020. godine
Klanice počele da preuzimaju utovljenu junad ponuđenu u razmenu za merkantilni kukuruz preko Državnih robnih rezervi. Za ovaj posao Vlada namenila nešto više od 30 000 tona merkantilnog kukuruza, a klaničari procenjuju da će preuzeti oko 3.500 grla.
Primena preparata Slavol i Slavol S, kompanije Agrounik, dokazano utiče na značajno povećanje prinosa, koje kod kukuruza, na primer, iznosi od 600 do 800 kilograma po hektaru. Oba preparata sertifikovana za primenu i u konvencionalnoj i u organskoj proizvodnji.
Izvoz vina iz Srbije povećan sa 9 na 17,1 milion evra godišnje, a rast zabeležen, pre svega, zahaljujući izvozu u Rusku Federaciju. Uvoz vina iz Severne Makedonije od 152,4 miliona evra u 2018. vredeo više od srpskog izvoza u ceo svet.
Svih 28 pijaca na otvorenom, u sistemu beogradskog Javno-komunalnog preduzeća Gradske pijace, od srede počelo sa radom. Uz poštovanje svih preventivnih mera biće otvorene od 7 do 15 časova svakog dana, sem ponedeljkom i tokom potpune zabrane kretanja.
Subotnji ,,Agro dan" donosi i ove teme i aktuelnosti:
Evropska komisija donela odluku o povlačenju mere dodatne kontrole za izvoz smrznutih malina poreklom iz Srbije. To će omogućiti lakši plasman robe, smanjenje troškova izvoznika i veće prihode za proizvođače
U strukturi izvoza poljoprivrednih proizvoda, voće i prerađevine od voća, na prvom mestu sa više od 600 miliona dolara.Voćarstvo može biti model za rešavanje ekonomskih, socijalnih i demografskih problema u Srbiji.
Visok nivo efikasnosti u suzbijanju jednogodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova, uz izuzetnu selektivnost prema kukuruzu, glavne odlike herbicida kompanije Sindženta. Preparati Lumaks i Kamiks mogu se primeniti nakon setve, pa sve do trećeg lista kukuruza.
I pored odličnih uslova za razvoj cvećarstva, već godinama uvoz cveća u Srbiju tri puta veći od izvoza. Oko 2.000 porodica bavi se cvećarstvom, a obim proizvodnje može biti povećan kroz uredbe i zaštitu robe na tržištu
Posle nekoliko nedelja pauze, pijace u Sremu ponovo otvorene. Uz skraćeno radno vreme, uvedene i dodatne mere opreza- dezinfekcija tezgi i pijačnog prostora, kao i obaveza nošenja zaštitne opreme.
Nedeljni "Agro dan" donosi:
Poljoprivrednicima koji konkurišu za neku od državnih mera namenjenih agraru dovoljno samo da budu registrovani, ističe ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
Blaga zima ove godine pogodovala ranoj pojavi bolesti na žitaricama. Kao preventivu, ali i kurativu Kompanija Syngenta preporučje fungicid Elatus Era.
Najbolji su ipak proizvodi od naših proizvođača, govore kupci sa tek otvorene smederevske pijace, pune povrća, voća i cveća.
Izgleda da se u Srbiji manje jaja farbalo i jelo za ovaj Uskrs, sudeći prema tvrdnjama vlasnika živinarskih farmi.
Da bi srpska rakija postala svetski brend, moraju se prati i burići. Srbija priprema strategiju za ovaj proizvod.
Emisija ,,Agro dan" za ponedeljak, 27. april, donosi i ove teme:
Kišu prizivaju svi poljoprivrednici, a posebno ratari. Zbog nedostatka
vlage donji listovi na pšenici u Banatu se polako suše.
Meštani sela blizu Niša svedoče da nemaju problema u izlasku na njive. Mere kontrole daleko manje rigorozne nego u gradu.
Brašno i dalje nesmetano „teče“ iz senčanskog „Žitoprometa“. Pšenice dovoljno do nove setve.
Razmena junadi za merkantilni kukuruz ide brže od očekivanog. Stočari zadovoljni postignutom cenom.
Uglavnom zbog zatvaranja ugostiteljskih objekata, mnogim stočarima opala prodaja. Istovremeno, jagnjići iz okoline Svrljiga i dalje pronalaze siguran put do trpeze.
„Agro dan“ za utorak, 28. april, donosi:
Republička direkcija za robne rezerve oglasila razmenu merkantilne za semensku pšenicu ovogodišnjeg roda. Razmenjivaće se 10.000 tona merkantilne pšenice domaćeg porekla, po ceni od 22,55 din/kg sa PDVom.
Na pojedinim parcelama, na jugu Bačke, biljke primetno gube intenzivno zelenu boju. Pšenica izgleda kao gladna i žedna, a stručnjaci napominju da u beskišnom periodu, prihrana preko lista može biti spas za strnine.
Nacionalni tim za preporod sela Srbije ističe da u povrtarstvu postoje veliki neiskorišćeni potencijali. Četvoročlana porodica egzistenciju može da obezbedi proizvodnjom povrća na 3-5 ha na otvorenom ili u 30-50 ari plastenika.
Jabuke, limun i pomorandže ovog aprila znatno skuplji nego početkom istog meseca prošle godine, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. Skok cena voća jasan znak veće potražnje, tvrde stručnjaci.
Zbog izostanka dozvola, ometena selidba pčela na oprašivanje voća. U SPOS-u naglašavaju da se selidba pčelinjaka i inače obavlja noću, što garantuje da pčelari neće stupati u rizične kontakte za širenje korone.
Ekipa emisije “Agro Dan” za danas Vam je pripremila sledeće teme:
Na području delovanja Poljoprivredno-stručne sllužbe Kikinda, kiša nije pala već 45 dana. Pšenica dobro izbokorila i potrošila sve rezerve vlage u zemljištu, a na biljkama posledice ostavio i aprilski mraz.
U regionu Srema, na najvećem delu površina, pšenica pri kraju vlatanja. Dobra kiša bi popravila trenutnu situaciju, posebno pred ulazak u fazu cvetanja, početkom maja, kada treba uraditi i zaštitu od bolesti.
Već obrane prve jagode iz plastenika. Zbog poznih mrazeva, ove godine rod manji za oko 30 odsto, ali kvalitet ploda dobar, pa proizvođači kažu da mogu biti zadovoljni dosadašnjom prodajom i cenom.
Veleprodajne cene cveća manje za 30 odsto u odnosu na prošlogodišnje. Zbog smanjene potražnje i velikih ulaganja, do naredne sezone opstaće samo najjači proizvođači, tvrde pojedini cvećari.
Računovodstvo po FADN metodologiji omogućava da praćenjem prihoda, troškova i profita, poslovanje poljoprivrednih gazdinstava bude uspešnije i produktivnije. U FADN sistemu poljoprivrednici učustvuju dobrovoljno.
„Argo dan“ za četvrtak, 30. april, donosi i ove aktuelnosti:
Novčana pomoć, namenjena ublažavanju posledica nastalih usled bolesti COVID-19, trebalo bi da bude isplaćena do kraja naredne nedelje. Visina iznosa određuje se po jedinici upisane površine, odnosno po broju grla ili košnica.
Rod maline u Srbiji ove sezone biće za 20-30 % manji od prošlogodišnjeg, jer značajne površine nisu obrađene. Ipak, proizvođači očekuju višu cenu, zbog dobrog kvaliteta maline u obrađenim zasadima i manjeg roda u konkurentskim državama.
Jabuke skoro i da nema na zalihama u hladnjačama, kažu proizvođači u Novom Slankamenu, koji previše ne brinu oko prodaje ovogodišnjeg roda tog voća. Nisu zabrinuti ni za plasman duvana, čija proizvodnja u inđijskoj opštini tek predstoji.
Vinari u Srbiji uskoro će na jednom mestu moći da predstave svoje proizvode. Celokupnu ponudu i detaljan opis artikala biće u prilici da plasiraju putem onlajn platforme "Ljubitelji vina", koja bi trebalo da počne sa radom ovih dana.
I pored zatvaranja pijaca, potražnja za sezonskim cvećem neočekivano povećana. Prodaja cvetnih vrsta, karakterističnih za april i maj, za pojedine proizvođače u Vojvodini, uglavnom bila bolja nego na pijacama prethodnih sezona.
Današnji “Agro dan” donosi:
Srpskim ratarima možda i veći problem od vanrednog stanja pravi suša. Za rast i razvoj posejanih useva neophodna nova količina padavina, a agrometeorolozi veruju da će najavljena kiša povećati zalihe vlage u zemljištu.
Povrtari u Nišavskom okrugu vredno rade, kako bi i u narednom periodu, tržište snabdeli kvalitetnom i svežom robom. Otvaranjem pijaca moći će, u određenoj meri, da nadomeste gubitke, ali ograničenje kretanja i dalje značajno utiče na organizaciju posla.
Uveliko traje berba jagoda u plastenicima u šabačkom kraju. Proizvođači zadovoljni kvalitetom i cenom roda, ali zbog policijskog časa organizovanje berbe i dolazak radnika otežani, a u toku vikenda problem predstavlja i skladištenje plodova.
Održivi farmski razvoj stočarstva najbrži, najsigurniji i najjeftiniji način za oživljavanje seoskih sredina, poručuju iz Nacionalnog tima za preporod sela. Napominju da od ukupno 1,3 miliona hektara livada i pašnjaka, čak 500.000 nije iskorišćeno.
Nišlija Dušan Krstić osmislio prototip robota-pastira, koji će umesto ljudi moći da izvodi stoku na ispašu. Robot kreiran za kretanje po terenu, čuvanje stoke od predatora, vodi računa da životinje ne zalutaju ili da ne pasu previše trave.
Subotnji ,,Agro dan" donosi i ove teme:
Precizni podaci o setvenoj strukturi i zasejanim površinama biće poznati za mesec dana. Procenjuje se da će i pored otežanih uslova, pod kojima se prolećna setva odvija, kukuruz zauzeti oko milion, soja 240.000 i suncokret 220.000 hektara.
Bolesti u usevima pšenice i ječma, sa promenljivim vremenom, mogu da nanesu velike štete u ostvrenju prinosa. Stručnjaci podsećaju na zaštitu lista zastavičara, a iz kompanije Syngenta preporučuju fungicid Elatus Era, sa preventivnim i kurativnim dejstvom.
U ravničarskim predelima centralne Srbije sadnja krompira u punom jeku, dok bi u brdsko-planinskom području setveni radovi mogli da potraju do polovine juna. Dobra kiša najviše nedostaje, jer zemlja nema vlage, što ratarima otežava posao.
Uprava za agrarna plaćanja produžiće rok za podnošenje zahteva za podsticaje za nabavku novog traktora, koji ističe 29. maja. Od 401 do sada pristigle prijave, podsticaji odobreni za 165 poljoprivrednika, a za konkurs izdvojeno ukupno 500 miliona dinara.
Opština Arilje započela radove na sanaciji potoka, koji u prolećnom periodu, u tom kraju nanose velike štete, izlivanjem u njive i zasade malina. Rešenje višegodišnjeg problema, koje se očekuje za tri meseca, država finansira sa milion evra.
U današnjem izdanju emisije "Agro Dan" pogledajte:
Na severu Bačke suša sve više ugrožava ratarske kulture. Stručnjaci kažu da od pre desetak dana, svaki sledeći dan uzima svoj danak.
Do kraja maja nešto više temperature, i nešto manje padavine od proseka. Ali, meteorolozi za sada najavljuju vrelo leto i nove probleme za poljoprivrednike.
Mraz desetkovao kajsiju u srednjem Banatu. Odolelo jabučasto voće.
Po novim kriterijumima za korišćenje IPARD sredstava potrebna manja kontrola a moguća upotreba novca i za zaštitu od korona virusa.
Fomiran stručni tim za razvoj uzgoja i plasmana maline u Srbiji. Teme – od kvaliteta do cene.
Emisija ,,Agro dan" za utorak, 5. maj, donosi i ove teme:
Zastareo sortiment, nedostatak kvalitetnog sadnog materijala, bolesti i štetočine, neadekvatni uslovi transporta i skladištenja, kao i manjak prerađivačkih kapaciteta, ograničavajući faktori za razvoj voćarstva. Unapređenja moguća kroz zadrugarstvo i koordinaciju nauke i struke.
Opština Topola uspešno realizovala projekat “Unapređivanje ekonomskog razvoja podrškom gajenju voća”, vredan više od 52.000 evra. Izradom projektno- tehničke dokumentacije za razvodnu mrežu, biće stvoreni uslovi za navodnjavanje preko 300 hektara zasada voća, u topolskom kraju.
Primena informacionih tehnologija u poljoprivredi postala neminovnost. Za proizvodnju sa velikim brojem malih proizvođača u jednom lancu, digitalne platforme mogu obezbediti povećanje efikasnosti, optimizaciju logistike, povezivanje proizvođača i otkupljivača i upravljanje sistemom kvaliteta.
Nacionalni tim za preporod sela Srbije poručuje da četvoročlana porodica egzistenciju može da ostvari sa 200 košnica i dve selidbe, uz napomenu da sezona u pčelarstvu traje samo šest meseci. Šanse za uspeh pčelarskih gazdinstava rastu sa udruživanjem u specijalizovane zadruge.
Čuveni stočari sa planina oko Ljubovije pred ogromnim problemima zbog plasmana svojih proizvoda. Za prihranu jaganjaca i velikih stada svakodnevno im treba sve više novca, pošto trave za ispašu još nema dovoljno, dok kupaci izostaju ili otkazuju porudžbine.
„Argo dan“ za sredu, 6. maj, donosi i ove aktuelnosti:
Cena na tržištu junadi, zbog državne razmene teladi za kukuruz, porasla sa 1,8 na oko 2,1 evro po kilogramu žive mere. Zbog problema sa plasmanom i otkupnom cenom, pojedini stočari gubitke procenuju i na 300 evra po grlu.
Neki od proizvođača koji učestvuju u razmeni, udruženju „Agroprofit” izneli primedbame na ponašanje pojedinih ovlašćenih skladištara. Ukazuju na nameru da im se umanji količina kukuruza za isporuku.
Pšenica „imala potencijal“ za rekoradan rod, ali zbog nepovoljnih klimatskih uslova, sada se procenjuje prosečan prinos. Kiša će pomoći da usev nadoknadi deo nedostajuće vlage, naročito potrebne u fazi formiranja zrna
Proizvođači rasada iz Кikinde proteklih dana napravili dobar pazar, zbog velike potražnje rasada sezonskog povrća. Proizvodima iz sopstvene bašte vratili se mnogi koji imaju okućnice ili se bave hobi baštovanstvom.
Za uspešnu zaštitu voća i povrća od bolesti izazvanih prodiranjem patogena, kompanija Agounik preporučuje biofungicid Erwix. Glavna prednost ovog preparata što ne izaziva rezistentnost i nema karencu.
Današnji “Agro dan” donosi:
Nedostatak kvalitetnog sadnog materijala i gljivica truleži predstavljaju najveće probleme srpskog malinarstva. Stručnjaci predlažu kontrolu svih matičnih zasada i pojačan fitosanitarni nadzor prilikom uvoza sadnica.
Berba jagode u plastenicima već počela, dok će branje u poljima krenuti nakon Đurđevdana. U Pocerinu stigli i ruski trgovci, koji odvezu oko 80% roda, pa jagode iz šabačkog kraja stižu do Rusije, Ukrajine, Moldavije...
Prolećnu setvu uspešno završila poljoprivredna gazdinstva u atarima opština severnog Potisja. Polovina useva već nikla, druga polovina u fazi nicanja, a poslednje padavine obezbedile dovoljno vlage.
Zadruga “Agro Klek”, u okolini Zrenjanina, ima oko 540 muznih krava i godišnje proizvede pet miliona litara mleka. Sredstvima iz državnog programa proizvodnju unapredili do iznad evropskog proseka
Nakon samo nekoliko dana rada kraljevačke pijace, čak i retki optimisti iznenađeni odličnim prometom i dobrom zaradom. Kupci traže domaće proizvode, a prodaja ide odlično i pored 20% viših cena, nego ranije.