100 ovaca - Šta je sve potrebno za dobar start ?!

  • Začetnik teme Monty
  • Datum pokretanja
Pa nemozes ziveti od sto komada ako imas neki skart pa ti treba pet meseci da jagnje izgura 35 kila,kad nemas svoju hranu,kad placas kosenje,baliranje,i sve ostalo,opet kazem da sam pet godina radio samo na ratarstvu,kupovini zemlje,traktora,masina,pasnjacima,medjama,pa tek onda prosle godine kupio prve gviske,i po ovom iskustvu koje imam do sad sve drugacije da sam uradio ne bi mi valjao posao,u sve ovo zajedno sa masinama i zemljom sam investiro preko trideset hiljada evra,pa tek onda poceo sa ovcama,i nameravam ozbiljno da radim,sad je u izgradnji jos jedan objekati onda dodje neko ko nije ni trecinu sebe a onda i para posvetio ovcarstvu i kaze neisplati se,pa neisplati se ni sto sam ziv pa zivim,pet godina sam vozio taksi,bez dana staza,sad barem imam staz,uplacujem ga,ajd posto ima iskusnijih ja cu da poslusam,sve cu ovo da prodam i da radim nesto drugo,al ko mi kaze sta dacu mu trecinu para,evo imam druga koji je iste pare saranio u gvozdjaru,sad ima nenaplaceno 12000000 dinara i nikad te pare da vidi nece,meni barem moje pred ocima kad izadjem u dvoriste,i ako sam pet godina radio ko ludak po ceo dan,nekad i nocu,i ako sam pogresio neka,barem vidim sta sam radio,a onih trideset hiljada evra nisam naso na ulici,il uzo kredit,i to su generacije pre mene stvarale,tako da imam odgovornost prema tom novcu i tim generacijama,znam ja da ferari da kupim necu al mogu pristojno ziveti,i da ne ulazim u racune i proracune jer sam ih odavno izucio,da ne ponavljam ono sto je bilo na forumu pre tri godine,e sad ja sam skroman covek,meni za zivot netreba mnogo,ako neko misli da ce se obogatiti to je druga stvar,a i nezelim,i ako mislite da oni sto imaju milione bolje zive od nas sto nemamo grdno gresite. . .
 
Milosoumi kako mi se samo svidio ovaj tvoj tekst, vidis imamo dosta toga zajednickog moj otac je takodje taksista ko ti do unazad dvije godine bavio se stocarstvom ali sada je usao malo u godine i poceo je da taksira kupio skodu oktaviju 25000 Km i lagano meni prepustio stado, a kao sto kazes tebi pare nisu pale s neba uspio si zahvaljujuci svom radu i trudu, znas koja je najveca greska kod naseg naroda mnogi bi htjeli 100 ovaca i da za godinu zarade 200 hiljada maraka e ne moze potrebne su godine rada i selekcije svaka tebi cast majstore i zelim ti puno posla na taksiju.

Mirko sad se razumijemo kad imas pasu drzati 100 komada nije tesko i kao sto milossoumi i ja imamo mehanizaciju zivjet se moze predobro.
 
Postoji jedna stvar koja se ne uklapa sa agroekonomijom,a to je sledece:eek:vce jesu za pasnjake i treba ih drzati na pasnjacima tj,tu su jedino isplative(da naglasim da je ovcarstvo grana stocarstva sa najnizom akumulacijom u celom svetu),na dobroj oranici se proizvodi hrana za krupnu stoku,to je jednostavno tako,ili u zadnje godine zitarice za trgovinu tj za prodaju, ,u vojvodini i ostalim zitnicama evrope sprema se hrana za mlecno govedarstvo ne za ovcarstvo(ako pricamo o isplativosti).subvencije postoje a do kad ce to niko ne zna(zato poljoprivreda u evropi spada u najranjiviju proizvodnu granu,da ukinu subvencije pada kao kula od karata i pored daleko vece platezne moci))lepo zvuci da ti drzava hrani stado,jagnje se u Srbiji kupuje iz besa a ne kao u Bosni iz nuzde ili ti pottrebe.O siru da ne pricam,U Makedoniji je ovcarstvo tradicija,narocito mlecno,ali broj krava u poslednje vreme raste a ovaca opada,sad ce me neko pitati zasto ja drzim ovce-IZ HOBIJA I LJUBAVI,Nemoj te mi zameriti uvek postoji opozicija,sta bi bilo da se vasi postovi zavrse posle prvog i niko ne protivureci,kad bi raspredali pricu i nesto ucili i vi i ja a i ostali koji citaju.pozzzzzzzz.Ovcarstvo u Srbiji bi nestalo da ljudi nisu ostali bez posla i setili se dedovine,pa sad ovce uredjuju medju i vrzinu,uvek bio sirotinjski posao i ostace,a i po nekog penzionera.
 
Eh upravo to sto si rekao : "Ovcarstvo u Srbiji bi nestalo da ljudi nisu ostali bez posla i setili se dedovine."
Upravo je to kljucno kad drzis 100 komada uvijek mozes prezivjeti dok onaj koji radi za minimalnu nadnicu u preduzecu ako nema sa strane nesto sastavlja jedva kraj s krajem u to sam sto posto siguran jer u mom kraju trenutno je ostalo 1700 radnika bez posla u jednom velikom gigantu koji su se podsmjehivali i rugali kad bi me vidjeli da cuvam stado pokraj ceste kao to je ponizno ja momak a ovce cuvam a prijatelju Mirko ti isti sad mene mole da cuvaju moje ovce i da se vratim na temu od 100 ovaca se moze zivjeti bolje nego u svakakvom preduzecu(mislim na preduzeca sa platom od 400-600 KM)
 
Ok,batice,ja cu primati od 600-1000 maraka i gajiti 20 ovaca,a ti kad diplomiras diplomu u ormar i cuvaj 200 ovaca pa zaradjuj mesecno 1000 maraka.
 
I da podcrtam barem u BiH su rijetka takva preduzeca da je plata od 400-600 maraka jer upoznat sam posto sam dio prakse obavljao u jednoj banci da 90% radnika je u kreditima pa kad to prevedemo od ovih 400 ili 600 KM oni mjesecno ne dobiju ni da mogu ici na posao i jesti, jos ko pusi samo ubija vrijeme zalosno ali istinito ne znam kakvo je stanje u Srbiji po pitanju kreditnih zaduzenja zaposlenika, a coban kojeg god poznajem ni 1 KM nema u kreditu.

---------- Poruka napisana u 22:57 ---------- Prethodna poruka je at 22:55 ----------

Mirko moj jedan ovan je 1000 maraka moja jedna kila sira je 10 maraka u maloprodaji je 15 KM to se lako moze provjeriti.
 
Odosmo u :off_topic:,Samo moram postaviti jos jedno pitanje,ko onda kupuje sir od 10 KM ili ti 5 evra ili 550,00din Srbijanskih,u Srbiji kg sira kravljeg 200-250 dinara a u otkupu 140,00 din,i kupije se na krisku.99% radnika zaduzeno,Ja sve prodajem sto imam i pravac Vlasic-dedovina,ocevina i nesto moje uzecu 100.000 evra,aj mi nadji neku zemljustinu i 100 ovaca za pocetak,da se i ja obogatim,ja bih jagnjad poklanjao ko god hoce cim se rode melezio sa awasi ovnovima i udri.Stvarno sto ne ubacis neke mlecnije ovce,ako je takvo stanje sa sirom,i da sto ti jagnjad doje tako dugo.Mani kukuruz,ubaci koncetrat.I za sta idu ti ovnovi od 1000 KM
 
Ja sto sam god tebi rekao postavio sam i dokaz a ima ljudi ovdje jos iz BiH rekao sam mogu provjeriti cijenu vlasickog sira u maloprodaji. Ukucaj na googlu planinu Komar ima desetine napustenih sela preko 100 hektara napustene zemlje ko god hoce moze hodati po toj zemlji a nece ljudi da rade oce hljeba bez motike, a Vlasic takodje nekad bilo 60 hiljada ovaca sad jedva po mojim procjenama 10-ak hiljada u selima sve manje krava.Sta mi ljudi hocemo da svi sidjemo u grad i cekamo kad ce nam iz narodne kuhinje dati da jedemo, ne kazem ja da svi trebamo drzati ovce neko treba raditi i druge poslove ali daj ljudi sta smo se pogospodili sad imamo sve masine i opet nam njive neobradjene i napustene a prije se to sve skoro rucno stizalo i da ne idem ni ja vise u :off_topic:
 
ljudi prosto je to kom se neisplati nemoj da radi,nemoj drugima da upucava volju,al cudno je to sto ja ove kojima se ne isplati nikad ne ubedjum u suprotno dok oni mene ubedjuju ko sebe same,eness samo ti brate radi i neboj se gladi,usavrsavaj se,pravi udruzenje rani dobro ovce,radi na genetici,i sve sto propadnes lupi mi samar kad se vidimo
 
Jagnjad doje od januara do maja ajd ti muzi ovce po zimi i snijegu klima na Vlasicu nije nimalo blaga a da nije tako vjeruj ja bi ih prvi muzao citave godine :D

---------- Poruka napisana u 23:26 ---------- Prethodna poruka je at 23:22 ----------

Ovnovi idu za priploda vidio si ovnove i znam da ces ih potcijeniti ali ko se razumije vidi da su kvalitet.
 
Е људи, нападосте човека као да је почетник. Сигурно ником не бих саветовао да одмах узме одмах 100 оваца иако има и паре и услове ако нема бар неколико година овчарског стажа. То због тога док научи сам живот овце, док научи да примећује кад јој нешто фали, како да помогне око јагњења, како и колико да их храни... док све то савлада мора бити неких губитака а губици су мањи на мањем броју оваца и доста је лакше на време приметити и реаговати на мањем броју оваца. Колко видим Милош већ годинама припрема терен за овце, а надам се и да стадо постепено проширује што је и најбоље решење(доста споро али најсигурније), а не куповина великог броја оваца.
Кад већ има сву механизацију моја нека рачуница би била оваква: Килограм сена би коштао 2дин. , килограм житарица (нисам баш рачунао, више од прилике) не би требао прећи цену од 10 дин. Пошто су пашњаци у фулу, што би се рекло, сена би требало око 500кг годишње и око 150кг житарица (слабо познам виртаћа па ако грешим нек ме неко исправи). То би било око 1000дин за сено и око 1500 за жито по овци, дакле укупно 2500дин по овци. Јагње до 35кг нек поједе 1000дин. Нек буде 1,8јагњета по овци( заједно са вансезонским јагњењима, ако не убодеш неке виртаће ко Сика што имаде). Дакле трошкови за јагњад 1800дин, укупно са овцом и јагњадима 4300дин. Да буде мање нула нек буде око 40еврова. Зарада по овци јесу оних 1,8 јагњета пута 35кг пута 2 евра ( таква јагњад тежа и цена нижа у околини Крагујевца) и добијемо 126евра. Одузмемо оних 40 и добијемо зараду 86евра по овци годишње или 8600е на сто оваца или месечно 716евра или око 79хиљада динара. То је без субвенција које су наравно несигурне па их не рачунам. Трошкове витамина и третирање против паразита покрива вуна и ђубре и њих нисам рачунао...наравно жива бића су у питању и увек има ненаданих трошкова који су непредвидиви, може их бит и не мора па их не рачунам. Краве јесу исплативије и козе али овце најмање изискују обавеза јер се не музу, ако би се музле наравно и зарада би била већа...
А што се тиче колико је коме довољно пара то зависи од потрошачког менталитета, од човека до човека. Ми тренутно(жена, ја и троје мале деце) трошимо око тридесетак хиљада месечно тако да би смо имали простора да уштедимо прилично са зарадом од сто оваца а некоме самом неће бити доста 50 црвених за месец дана.
Што се тиче посла има га али ипак не као код приватника у фирми...
 
Ne ,ne podcenjujem,dokazujes ti, to je u redu,al te ja pitam kome prodas sir od 10 maraka kad niko nema platu preko 400-600 maraka(moje domacinstvo trosi mesecno najmanje 10-12kg sira,),i sto je napustena zemlja,sto ne cuvaju ovce i ne zive lepo,moras priznati da nesto tu ne stima tj.ne uklapa se.jednostavno sto nema 120000 ovaca sta jel narod u Bosni lud pa ne voli lovu.
soumi,samo guraj,ja eto volim da sam kontras,ako smeta ti me ignorisi.
Laku noc dosta je za danas,bre samo se zalite na mene sa kim bi razmenjivali znanje,ja vam rekoh lepse ovako inace bi se svaka prica zavrsavala jednim posto,pozzzzz do sutra

velimire,nema sena za 2 dinara(osim ako ne radis rucno i ne racunas svoj rad),stajnjak/djubre mora u njivu ili livadu,to domacin ne prodaje.drago mi je sto se pojavi posle duze vremena.pozdrav za tebe i tvoju porodicu
 
da svako selo ima po tri domacina sa sto ovaca zvala bi evropa nas,ne bi mi nju,ovako sve pusta gospoda i neradnik,zavid,ljubomora,jos nesto da vam kazem o sto ovaca i posledicama,nekad se u mojoj kuci pilo dvesta grama kafe za dan,kuca ko kafana,od kako kupi zemlju,mehanizaciju niko mi u kucu ne ulazi ko da je ukleta,prvo me to pogadjalo,jer sam drugacije vaspitan,mislio sam da nevaljam dok malo nisam shvatio svoju poziciju
 
Ja sam zbunjen,po ovoj racunici i mojih 45 ovaca ja bih trebao da sam u plusu oko 4000 eura godisnje(pasnjaci,moja zemlja,plodnost skor 2 komada,dosta janjadi ide za priplod,...).malo se okrenem oko sebe i vidim samo nulu ili minus...nesto tu ne stima...
ne upucavam volju nikome da se razumemo samo je fakat da je u srbiji 99 posto samo hobi ovcarstvo,upitajte se zasto?
srecno svima u ovoj nasoj muci i ljubavi kod vecine nas...
aj laku noc mora se ranitt zorom na rabotu kod privatnika da se zaradi koji dinar za kupovinu ponekog kvalitetnog grla:)
 
dolazi vreme kad necemo moci da radimo i u firmi i na poljoprivredi,a razloga je milion,da ne nabrajam,a onaj koji radi poljoprivredu moci ce da zaboravi na dve ovcice,dve kokoscice,dve svinjcice,dve kosnice,deset sljiva,bastu,plastenik,50 ari kukuruza,30 ari psenice,petnest cokota vinove loze,PROSLOST,hobiste ce neisplativost da upuca,na to ide drzava,pogledaj te na primeru krava,da ne vatam se za ovce samo stucace,unistili stocni fond,kad stavis na papir krava samu sebe pojede,(pre neki dan racuno komsija ispred mene u dinar),a otvaraju se farme sa trista pa navise grla,evo jedne na kilometar od mene,dacic dolazi helikopterom ponekad da obidje,kao njegov kum to drzi,mleko im placeno 35 dinara,jer predaju vise od 3000 litara po kvartalu,a obicnom seljaku sa dve krave placaju 25 dinara,znaci veliki jedu male,nego srece nase na zapustenim njivama i pasnjaka u izobilju zahvaljujuci ovima sto pobegose sa sela,inace bi ovcu trazio satelitom da je vidis u srbiji,e dokle ce to neznam,al dugo nece,dok se miskovic ne seti da otvori jedno trideset farmi ovaca,zato hobisti moracete da se odlucite ili u firmu ili na selo,dve stolice da se jasu nece jos dugo,ako shvatate sta hocu da kazem bice vam bolje mnogo,e jedina sansa ljudima koji su hobisti ce biti udruzenja koja ce ih koliko toliko drzati u zivotu,jos ako opstine i gradovi budu finansirali super,a evropa kuca na vrata,a ona ne donosi pare i bombone sto mnogi misle vec ZAKON,pa prva klanica koja se otvori i kad za klanje stoke na crno budes platio jedno pola miliona kaznu,pa kad neces moci u tu istu klanicu da predas grlo koje nije istetovirano,umaticeno i veterinarski ne pregledano,nego nagledano,(stalska knjiga,prirast,ishrana,zastite,bolesti,kilaza,i.t.d)onda ce te se vratiti na ovaj post kroz neku godinu i pritisnuti ono zahvali se. . . . a kolega nemoj da shvatis ovo kao prepucavanje o isplativosti sto ovaca,osim kad ne polemisem,stvarno se trudim da mi svaki post bude edukativan,jer ste me bas vi ucili tome,razgovor i samo razgovor izmedju nas moze promeniti stvari na bolje,sto je moj krajnji cilj bez zle namere,jer meni je kolega bogatstvo a ne konkurencija,i zato posvetite se udruzenjima i prezivite,jer cu vam dosaditi sa tom pricom.
 
Ne ,ne podcenjujem,dokazujes ti, to je u redu,al te ja pitam kome prodas sir od 10 maraka kad niko nema platu preko 400-600 maraka(moje domacinstvo trosi mesecno najmanje 10-12kg sira,),i sto je napustena zemlja,sto ne cuvaju ovce i ne zive lepo,moras priznati da nesto tu ne stima tj.ne uklapa se.jednostavno sto nema 120000 ovaca sta jel narod u Bosni lud pa ne voli lovu.
soumi,samo guraj,ja eto volim da sam kontras,ako smeta ti me ignorisi.
Laku noc dosta je za danas,bre samo se zalite na mene sa kim bi razmenjivali znanje,ja vam rekoh lepse ovako inace bi se svaka prica zavrsavala jednim posto,pozzzzz do sutra

velimire,nema sena za 2 dinara(osim ako ne radis rucno i ne racunas svoj rad),stajnjak/djubre mora u njivu ili livadu,to domacin ne prodaje.drago mi je sto se pojavi posle duze vremena.pozdrav za tebe i tvoju porodicu

Mirko ovaj odgovor mozete uzeti i ti i miladinovic jer ti pitas kome prodajem sir a on kaze da je stalno u minusu, da bi prodao sir ili drugi proizvod moras segmentirati trziste tj, gdje ces prodati i kome prodati uvijek ima zadruga, kafana, ugostiteljskih objekata tvoje je da dodjes i da se raspitas i onda uzmes na olovku i vidis dal ti se isplati gajiti ovce kad sve to lijepo prodas, ne moze se na pamet nista raditi pa cak ni cuvati ovce ja ovcarstvo smatram odgovornijim poslom nego vodjenjem neke firme (veci broj grla ako je u pitanju) moras imati 1-2 radnika moras voditi neku racunicu a miladinovicu Velimir ti je rekao nabavi mehanizaciju i otici ces iz minusa sigurno, a Mirko opet me nisi shvatio ko ne voli danas lovu ali narod nece da radi vec sam ti rekao nije da tu nesto ne stima nego problem je iz adidas patika obuci cizme ili opanke to je nekima jako tesko, a sto se mene tice ja volim sto je na Vlasicu malo ovaca ja uspijem sve prodati i nemam tako puno konkurencije.
 
ok cekamo rezultate tih radova na veliko,svu srecu zelim...
a hobisti koji zaradjuju u firmi kao od stotinak ovaca uvek ce moci da finansiraju svoj hobi i merak:)
ps.cena sena samo za baliranje je 1 din(ovo je kostanje kanapa,servisiranja i goriva) plus djubrivo,zasnivanje travnjaka,utrosene nadnice da se seno spremi i spakuje itd
pa onda veterinarska zastita ako je ne mozes radit sam odrat ce te Dekijeve kolege:)
ovciji sir u srbiji se moze prodati samo na pesteru,u dr krajevima se koristi kravlji sir i ni za njega nema dovoljno trzista tj ima viskova
 
Sa 100 komada pocetnik naravno da ne moze za godinu stvoriti nesto i biti u plusu, ali za 3-4 godine moze pristojno da zivi od svog stada :D
 
Pozdrav svima.e,ovako,u slicnoj sam situaciji kao i Milos.i vise od svega bih zeleo da napustim posao i zivim od ovaca,ali realnost na prvom mestu.Koliko mi jagnjaca treba da pokrijem prosecnu platu u srbiji?drugo,kome prodati toliku jagnjad,sto rece Sarabanac narod jede salame od 100 din.,i trece,koliko love treba da se pokrene taj posao.Milose,moj ti je savet,radi gde vec radis,grcaj al bar imas siguran dinar,a kuci polako,siri stado,ostavljaj zensku jagnjad,musku menjaj za zensku i tako iz godine u godinu,tako ces najbolje videti gde si i sta si,a do broja 100 ces od 10 ovaca doci kroz par godina,toliko mozes izdrzati u firmi.veruj mi,manja su razocarenja kad krenes sa manjim brojem ovaca,kad budes imao 40 plotkinja,od njih bi trebalo da imas realno 60 zalucenih jagnjadi-tj.vec sledece godine imas 100 ovaca.ako vidis da ne ide,lakse ces prodati 40 ovaca sa jaganjcima,nego 100 ovaca,da napomenem da nikad neces izvuci pare za njih koje si ti dao,to je provereno."Pravo stado se stvara,a ne kupuje"-najbolja recenica ovog dela foruma.Bolje postepeno,jer niko se preko noci nije obogatio,veruj mi i ja u firmi trpim i neskolovanije i nesposobnije od sebe,ali sta ces,bar je redovno,cuti i trpi,a uz to gradim svoju malu farmu,pa ako i ostanem bez posla rezerva je tu.Sta god da odlucis ja ti zelim puno srece:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh