Белометохијска овца

o ovim ovcama sam prico od ovih je ostalo jos par ovaca ukrstamo ile de franc ovnom
dali moze neko vise reci o ovoj sorti ovaca sta mislite da se na ove pusti cist sjenicki ovan



jagnjici posle jagnjenja otac ile de frannc


Zanimljive ovce neki krizanci koji vise vuku na pramenku otvorenog runa mada vidim da na slikama ima i grla poluzatvorenog runa i specifican profil glave i nosne linije.
Znas li nesto vise o njima o porijeklu?
 
Poslednja izmena od urednika:


Baluša

Jedna od nakrupnijih pramenki, varijetet bele metohijske ovce. Uzgaja se u južnoj pokrajini Srbije. Visina ovnova u grebenu je 100 cm, a ovaca oko 85cm. Ovnovi imaju telesnu masu od oko 65 kg, a ovce od oko 55 kg. Uglavnom se uzgaja za proizvodnju mleka. Daje oko 100 litara mleka u laktaciji. Bele je boje. Glava je obrasla crnom dlakom. ovnovi su rogati,a ovce šute.

Status: Ugrožena

Veličina populacije u Srbiji: procenjuje na oko 100o jedinki (izvor: Rare Breeds and Varieties of the Balkan, Atlas 2009, Monitoring Institute for Rare Breeds and Seeds in Europe).
 
Poslednja izmena:


Baluša

Jedna od nakrupnijih pramenki, varijetet bele metohijske ovce. Uzgaja se u južnoj pokrajini Srbije. Visina ovnova u grebenu je 100 cm, a ovaca oko 85cm. Ovnovi imaju telesnu masu od oko 65 kg, a ovce od oko 55 kg. Uglavnom se uzgaja za proizvodnju mleka. Daje oko 100 litara mleka u laktaciji. Bele je boje. Glava je obrasla crnom dlakom. ovnovi su rogati,a ovce šute.

Status: Ugrožena

Veličina populacije u Srbiji: procenjuje na oko 100o jedinki (izvor: Rare Breeds and Varieties of the Balkan, Atlas 2009, Monitoring Institute for Rare Breeds and Seeds in Europe).

Ovo je baljusa, jedan varijetet bardoke koji je dosta rjedji.
 
Jel ga ima uopste, ti si mozda prosao taj kraj i imas informacije, kakvo je stanje na terenu? I sta je sa kosovskom crnoglavom ovcom, jel postoji vise?
 
Baljuse je nesto doterano u CG 1999. za vreme rata,vidjao sam takve ovce i jako su lepe krupne i mlecne
 
bardoka u Dimitrovgradu

Pozdrav svim ljubiteljima ovaca a posebno pramenki. Moje ime je Aleksandar Vasov , živim u selu Prtopopinci pored Dimitrovgrada. Na mojoj farmi ovaca i koza " Ravna Šuma" gajim oko 60 pramenki rase bela metohijska ovca - Bardoka . Ovnovi kji su slikao Nemanja su iz mog stada. Pre par meseci do Dimitrovgrada je stiglo još jedno stado Bardoke što će osvežiti krv ,a to je ujedno i najveći problem u poslednje vreme.Dobrim uzgojem ,poboljšanjem uslova smeštaja i ishrane može se povećati indeks jagnjenja i težina novorođenih jagnjića ( zadnjih godima se rađaji kod mene jaganci težine 4,5 do5,5 kg što je za pramenku dobra težina ) . Pozdrav svim forumašima
 
Pozdrav svim ljubiteljima ovaca a posebno pramenki. Moje ime je Aleksandar Vasov , živim u selu Prtopopinci pored Dimitrovgrada. Na mojoj farmi ovaca i koza " Ravna Šuma" gajim oko 60 pramenki rase bela metohijska ovca - Bardoka . Ovnovi kji su slikao Nemanja su iz mog stada. Pre par meseci do Dimitrovgrada je stiglo još jedno stado Bardoke što će osvežiti krv ,a to je ujedno i najveći problem u poslednje vreme.Dobrim uzgojem ,poboljšanjem uslova smeštaja i ishrane može se povećati indeks jagnjenja i težina novorođenih jagnjića ( zadnjih godima se rađaji kod mene jaganci težine 4,5 do5,5 kg što je za pramenku dobra težina ) . Pozdrav svim forumašima
Konacno pravi covek medju nama drago mi je da ste ovde pratim vas rad putem medija kad god se pojavite i divim se vasem muzickom majstorstvu i predanosti prirodi dobro dosli.
 
Dobro nam dosli! Iako ne slusam takvu vrstu muzike, imate moje veliko postovanje! Jer izuzetno cjenim svaku vrstu umjetnosti! A ako se sa tim spoji i ovcarstvo, onda je svaka rijec suvisna!:ppozdrav::ppozdrav:
 
Hvala Vam prijatelji na srdačnom dočeku. Ja sam dugo već sa vama ali se nisam javljao jer sam uvek u nedostatku sa vremenom. Moja muzika je autentična kao i životinje koje gajim. Nije tu samo bardoka ,već i izvorni šarplaninci ,pulini, balkanske koze ,ali i alpina i psi šrpinger španijeli , živina faverol ( francuska rasa ). Ali da se vratimo na bardoku. Danas se ojagnjila bardoka- muško jagnje 5,5 kg ! Ima sve što bi trebalo:eek:štra vuna, kratak rep, čisto belo,majka mlečna sa dobrim vimenom i nije žilava na mužu ( primetio sam da je to problem kod ove rase ili bar kod mog stada). Ove godine sam ostavio petnaestak odličnih ženkica za priplod. Još jedan interesantan podatak iako u literaturi piše da je bardoka kasnostasna ovca ja imam već šest jagnjenja od prošlogodišnjih 15 ovčica - šilježadi koje sam ostavio za priplod.
 
Imam gomilu fotografija samo još da savladam postavljanje na forum !

Dobrodošli na forum, drago mi je što ste sa nama.

Umanjene slike postavljajte, sa prikazom, evo uputstva - http://poljoinfo.com/showthread.php?3231-Postavljanje-slike-u-poruci

Može i preko http://www.imagebam.com/ i http://www.imagetitan.com/ , vrlo jednostavno, nije potrebna registracija.

Članovi koji imaju poteškoća sa postavljanjem umanjenih prikaza neka se obrate bilo kom uredniku radi detaljnog objašnjenja preko privatnih poruka.
 
Nešto mi ne ide, probaću sutra.

---------- Poruka napisana 03-04-12 u 20:10 ---------- Prethodna poruka je 02-04-12 at 22:47 ----------

Da probamo danas. Evo jednog stada mojih Bardoka.
 
stvarno su dobre ali kao da imaju krvi w bas su krupne ovcama usi polu objesena a ovan stvarno nabije i njuska jaka ali trud i briga se vidi ciste kao da u kuci zive
 
Postavljanje slike uspešno :ppozdrav:. Ovce odlične, interesuje me ona ovca desno od ovna nije Bardoka (po runu).
Očekujemo još slika.
 
Da utvrdim gradivo. Evo jedne dobre bardoke.

---------- Poruka napisana u 20:25 ---------- Prethodna poruka je at 20:22 ----------

Znao sam da će neko da me pita za tu ovcu. Ima ih više koje nisu bardoke, negde oko 20. Njihova jagnjad ide za konzum. To je ovca u tipu pirotske oplemenjene.
 
Nazad
Vrh