Јунице "из увоза"

za hf bi razmislio, a za sm te pare ne bi dao makar poludio
 
Pa to sto se tice litraze i vracanja to je bar lako ti si duzan litara mleka ne para tako da bas ti svejedno koja je cena mleka zapravo trebalo bi se pogadjati na sto manju litrazu po kravi da vracas jer litra bila 50 din ili 20 din ti vracas litru.(naravno i tu ima caka odredjena je masna jedinica i protein a to oni kontrolisu i tu mogu da ti skinu pa da vise litara moras da vratis,znaci na 6000 l mogu jos 300 litara ladno da ti maznu -i na to treba paziti).
Treba se paziti i osigurati krava koje se kupuju iz uvoza jer oni uglavnom nemaje ishranu suvom detelinom i kad krave dodju kod nas pola pocrka jer se nazdere deteline a do sad je nikad jelo nije nego jedu kao senazu....
 
Po meni bolje je uzeti junice za kes nego vezano za litrazu.Prvo je imlek ponudio junice za 6000l,ali niko nije hteo da uzme jer su mnogi ljudi pogresili prethodni godina.pa su se onda dogovorili za kes,tj.svkog meseca ti odbijaju odredjenu kolicinu novca sa obracuna.primer:mleko je bilo 20din*6000l= 120000din,a sad je mleko blizu 40din*6000=240000din.pa sad sta se je bolje. :cao:
 
Posto je ministar dragin izjavio da imamo mleka za bacanje,znaci ,mlecno govedarstvo se ubrzano oporavilo i da ne bi doslo do pada cene mleka ,po meni bi trebalo pod HITNO zabraniti uvoz junica.Uvezli 30 komada i evo nama mleka za baciti ,mozete zamisliti sta ce biti kad se bude uvezlo 1000 komada-imacemo mleka za celu evropu. :cool:
 
Nije mesto, ali zemo nemoj davati bikovima lucerku a kravama pogotovu ako su mlečnije lošije seno. Praviš dve greške i štete. To su smejurije da ćedoći do naduna ako budemo hranili junice iz uvoza lucerkom, hoće ako svaka pojede danas balu sena a pre toga nije imala lucerku u obroku tamo. Samo postepeno uvođenje i za sedam dana kao da su kod nas odgajene. :ppozdrav:
 
Ma ja lucerke imam jako malo, oko 100 bala mi je ostalo, to sam nesto menjao sa komsijom. Tek ove godine cu imati vecu kolicinu lucerke, pa cu je logicno davati kravama
 
milan90 je napisao(la):
Po meni bolje je uzeti junice za kes nego vezano za litrazu.Prvo je imlek ponudio junice za 6000l,ali niko nije hteo da uzme jer su mnogi ljudi pogresili prethodni godina.pa su se onda dogovorili za kes,tj.svkog meseca ti odbijaju odredjenu kolicinu novca sa obracuna.primer:mleko je bilo 20din*6000l= 120000din,a sad je mleko blizu 40din*6000=240000din.pa sad sta se je bolje. :cao:
pa to da sad je lako biti pametan,ali onda u tom trenutku se cinilo kao dobro resenje.
 
Kod nas je od rata naovamo sa tim junicama iz inostranstva bilo sve i svasta.Razni donatori su davali junice za dz. uz obavezu da ti das tele kad se ova oteli nekome drugom(da se obnavlja rasan stocni fond)E sad tu nastupaju razne malverzacije.Negdje su opstinari(odjel za poljopr. u opstini) davali to " svojim " ljudima,negdje su to davali na kredit da se plati(poneko je i platio ko je bio dovoljno lud).Uglavnom bilo je raznih opcija i donatora, uglavnom svabe i holandjani,ljudi su imali dobru namjeru ali to nase vlasti nisu odradile valjano (dosta tih goveda su maznuli razni muljatori i proslijedili ih na klaonicu).Tek od prije par godina je poceo uvoz(ne poklon) rasnih junica,i to je bilo dosta skupo mislim cak i do 5000 km u onoj euforiji od prije 2,3 godine kada je mlijeko naglo skocilo i kad je cijena isla uz razne premije ido 90 pfeninga.Onda je pukla afera sa brucelozom i otislo sve dodjavola.Moj komsija uzeo tada 3 junice i ispostavi se da su zarazene (usput nisu one dosle zarazene, nego su ih ove nase budale strpale u karantin na Manjaci kod Banja Luke, u kom su prije toga bile ovce iz Turske zarazene brucelom).Tako moj komso uz ove junice morao likvidirati i svoje krave, jer su se i one zarazile.Poslije se sudio sa drzavom i nekako je izvukao odstetu za stoku, ali odstete za izgubljen profit nigdje.
 
ја сам то на једно уво слушао - мислим да су у питању сименталке, грејс период ваљда 6 месеци, а плаћа се кроз млеко још 2.5 године, али ово што сам рекао није 100% сигурно, можда неко зна нешто више да каже
 
Tema je spojena sa već postojećom, malo pogledajte forum pre otvaranja novih tema verovatno da tako nešto već postoji.
 
пусти ти тих 4л млека, најјефтиније је кад се плати, за те паре можеш да купиш две домаће сименталке са 20ак литара млека, да узмеш 2х25000 и да имаш 2 телета
 
Mi uvozimo junice iz Rusije?!Svasta cu cuti u ovoj nasoj zemlji. Prvo smo mi trebali da budemo multiplikujuci zapat za proizvodju junica koje ce biti izvezene u Rusiju, sada sasvim obrnuta prica. To uopste nisu cista posla, neko pere novac i lovi u mutnom, a nisam stoposto siguran da imenujem. Imlek je imao plan za uvoz odredjenog broja junica, koje su vecinom bile HF rase, manjim delom simentalke za vece i ozbiljnije proizvodjace. Za manje su davali kredite za nabavku minimum 3 grla, mogle su i krave i junice. Grla su kupovali sami proizvodjaci sa neke od farmi u Srbiji, uslov je bio da imaju HB broj, da budu osigurane i nijednoj varijanti nije postojala otplata putem mleka vec mesecno placanje u ratama, tj obustava pri placanju. Rate su u evrima i kamata je 8% godisnje.
 
To znaci da cemo postati izvoznici priplodnih grla za Rusiju , da je ova drzava kako nije mi bismo trebali da budemo poput Austrije , Nemacke pravi izvoznici steonih junica a ne ovako do juce uvoznici a sad odjednom izvoznici. To je nekakva sala verovatno, jer nasoj drzavi nije uopste prioritet stocarstvo kako ovi sa vrha naglasavaju , ovde u Vojvodini skoro se sve poklalo i rasturilo retko ko drzi i kokoske svi su udarili kukuruz i samo kukuruz.
 
Ti Zapadnjaci ce nam upropastiti i ovo malo goveda,i u Hrvatskoj te junice obolevaju od leukoze,samo kriju,kod mog ujaka otkrili pre mesec dana,od njih dobiti nesto kvalitetno za nas tesko,to sto ide kod nas to je tamo 3 liga e sad nece biti velika steta samo da neku bolest ne uvezemo pride.
 
Ja sam letos uvezao 2 junice preko Sabacke mlekare, a bolje da nisam ni pomislio na to... Jedna 13, a druga 14 L daju dnevno.... A kostaju preko 2000 evra komad.
 
Kad se prica o uvozu sve su extra visoka A klasa , sve preko 30L ali kad dodju kod krajnjeg korisnika onda od 10-20L .
 
Nazad
Vrh