Šta sejati sledeće godine od povrća

nisi u pravu dzionik cene repromaterijala su dva do tri puta otisle gore pa je realno bilo da proizvodi poskupe cak po mome trebalo bi i skupljje ali dzaba kad nema se para i svi brze bolje u supermarket i kupe na karticu i imaju odmah odlozeno placanje a nije ih briga sto deca jedu povrce koje stoji u hladnjaci i po 15 dana ja uvek sejem isto nista ne povecavam i uvek dobro prolazim.
 
Pa ti si uigran i koliko vidim ne sediš na jednoj stolici (jednom proizvodu) ali mislim da će ove cene privući i one koji se nisu do sada bavili povrćem. Cene repromaterijala neznam, energija jeste otišla gore ali ipak su cene povrća nerealno velike. Kako se to dogodilo kada nema nestašice nije mi baš najjasnije. Verovatno su ovi naši uvoznici nametnuli cene a seljaku veća cena naravno odgovara. Šteta što nije iskorišćena prilika da se ti tajkuni isteraju iz posla sa nekim bojkotom.

Odosmo off
 
dzionik,, dalise ti baviš povrtarstvom?? kazeš da neznaš za cenu repromaterijala...pa kako mozeš reći dasu cene velike.taj ko proizvodi taj zna dalisu ove godine cene male ili velike.Jedino sto znam ja kao proizvodač dasu ove godine cene bile zadovaljavajuće.ostalo je nešto i za ulaganje u nove mašine ili proširenje proizvodnje a ne samo za prezivljavanje
 
Ko do sada nije gajio povrce, tesko da ce poceti neku proizvodnju,
koja bih bitnije uticala na cenu.
Uvek vagaju ljudi koji sade godinama povrce. Dali ce vise ili manje saditi u narednoj godini.
Ako bude pogodna godina, i nebude izvoza, a bude se kao do sada uvozilo bice vrlo nezgodno. :cao:
 
Dobro de Skal nemoj da se ljutiš odmah. Ja sadim za sebe i prijatelje ako pretekne. Hteo sam da kažem da su cene ne nivou evropskih a standard nam nije...
Ja vidim baš te inpute kao problem, što veća ulaganja veći i rizik naravno i cena. Po meni veliki problem što je sve manje povrća na otvorenom i to se vidi na pijaci po robi. Takodje se vidi da ima vrlo malo onih koji rade tradicionalno sa minimalnim troškovima, svojim semenom, svojim djubrivom, bez plastenika...
Lepo je što su povrtari dobro prošli ove godine ali mi se ne svidja što je toliko para otišlo za djubre iz uvoza koje realno košta i vredi tri puta manje. Velike maloprodajne cene podstiču uvoz i nisam baš siguran da je to dobro za povrtare.
 
Ja se ne slažem sa vama da su cene povrtararskih kultura visoke,bar ne svih.Ja sejem peršun ,paštrnak šargarepu a cene tih proizvoda su ekstremno niske,ove godine sam imao 22 kj pod tim kulturama ali razmišljam dali da prepolovim sledeće godine
 
Ove godine nasi pametnjakovici potpisali sporazume sa Turskom o slobodnoj trgovini,a poljoprivredni proizvodi ce se cariniti sa SAMO 1% carine izleda da ce mo narednu godinu bakrotirati jer mi ne mozemo da se merimo sa turcima sto se tice klime i subvencija jer njima drzava daju okromne kolicine para da gaje povrce da nebi gajili opijum......
 
Ne znam kako ce nam biti s'obzirom da su Turcima pustili slobodan uvoz kod nas kako sam cuo,ne pise nam se dobro sa ranim povrcem.Mislim da nema pravila sadis,ili ces zaraditi ili ces puci.
 
cao drustvo evo ja sam ove godine radio papriku na 2 jutra sledece idem na tri jutra idem na tri jutra jer ako bude godina ko i ova bolje da imam malko vise pa mi i ostane nesto hahahah pozz svima
 
ja pojačavam paradajz sa 3000 na 10000kom a mozda i još koji kom. ::namigivanje::
 
paprika i paradajz iduce godine ima da budu dzabe!zivi bili pa videli.Luk takodje,zimskog u mom kraju ima puno a i na prolece ce da se puno seje....Nek nam je bog u pomoci sto kaze topalko...
 
ali planiram sve da preradim u ceden a jedan deo u kuvani pa videćemo valjda neće turci da uvoze i ceden paradajz :sta:
 
ako imate lepu i kvalitetnu robu netreba se bojati od turaka(tu su bili 500 godina sad za 2-3 godine neće nas upropastiti :haha:)
 
Nazad
Vrh