Šta raditi sa prvencem?

sobic

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Nov 2013
Poruka
12
Nakupilo mi se oko 30 l prvenca od raznih rakija (sljivovice, lozovače, dunjevače, jabukovače...) jačine 30 gradi ili 75 %. Šta da radim sa time? Da li to mogu da prepečem uz odvajanje određene količine prvenca? Ili da to jednostavno bacim? Šta vi radite sa prvencem?

mims

Član
Učlanjen(a)
23 Jul 2009
Poruka
5.926
Dodaš u tečnost za pranje vetrobrana. Samo pazi da te ne zaustave. Sve miriše na rakiju. :D :D :D

brka45

Član
Učlanjen(a)
2 Maj 2015
Poruka
331
Ćika Jovo, ne bi trebalo u patoci da ima metil alkohola.
Metanol isparava na 64,7 stepeni. Zato izlazi prva i to zovemo je prvenac.
Etanol na 78,3 C. To pijemo.
Patočni alkoholi od 97,2 C. Propanol, butanol, pentanol...
Pošto je nemoguće zagrejati svu količinu u kazanu istom temperaturom, dolazi do preplitanja alkohola te ga drugom destilacijom još više razdvajamo. Naravno, ni to nije 100% ali dovoljno da količina ostalih alkohola bude zanemarljiva.

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
684
Mi prvenac ostavljamo za pranje prozora za obloge.
Visak mesamo sa patokom ubacin jos kofu ili dve dzibre I pravim tzv kazandzijsku rakiju za koju znam da nije kvalitetna I kao takvu je I trosim za ne bitne stvari ali je mi ne pijemo.

cika_jova

Član
Učlanjen(a)
9 Maj 2010
Poruka
3.029
Na sajtu sveovinu.com ima tema metil alkohol u rakiji, kratka je svega 6 strana, gde su objasnjeni procesi koji se odvijaju, neumem preko tel da postavim link, ko hoce moze da procita i voleo bih da cujem komentare

cika_jova

Član
Učlanjen(a)
9 Maj 2010
Poruka
3.029
A kako kada izbacimo, prvenac, izvadimo srce rakije, patoku sipamo u bure. Posle nekoliko kazana nakupi se za kazan patoke.Pecemo od gole. Otkud opet onda prvenac kada smo ga bacili, otkud opet srce rakije, kad je u patoci koja je ostala sve i svasta,samo etanol u tragovima?

talianu

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2009
Poruka
9.676
Ja bacim patoku. To što si pišeš dosta njih rade kao da peku meku rakiju pa ponavljaju isti postupak , a zašto misliš da moraš odvajati prvenac?I nije etanol u baš u tragovima pre bi se reklo u manjim procentima. S obzirom da treba zezancija oko patoke i velika količina energije da se uloži da bi se dobila "rakija" niskog kvaliteta ,mišljenja sam da je najrentabilnije da patoka odma ode u kanalizaciju.

brka45

Član
Učlanjen(a)
2 Maj 2015
Poruka
331
A kako kada izbacimo, prvenac, izvadimo srce rakije, patoku sipamo u bure. Posle nekoliko kazana nakupi se za kazan patoke.Pecemo od gole. Otkud opet onda prvenac kada smo ga bacili, otkud opet srce rakije, kad je u patoci koja je ostala sve i svasta,samo etanol u tragovima?
U patoci nema metanola, ali ima etanola jer je nemoguće zagrejati i držati istu temperaturu od dna do površine meke rakije.
Ja kada pečem, sečem kljuk na 25 stepeni, ostalo skupljm do 10 stepeni i to mi je patoka. U sledeći kazan to sipam i prelijem kljukom. Od zadnjeg kazana sipam u balonče i ono čeka sledeću godinu.
Prepek ,kad krene, skinem 1-1.5% od količine u kazanu i to mi je prvenac i teram do 40 stepeni i ostalo prospem.
Nije možda idealno, ali tako sve iskoristim i najmanje vremena izgubim.
Kolega Talianu prosipa, ja ne, dok ti skupljš. Ja sam računao, ako mi od kazana ostane 5 litara patoke. Na sto kazana se nakupi 500l. Meni se to ne baca, ali mi se i ne dangubi prepicajući, pa mi ovako najbrže.

brka45

Član
Učlanjen(a)
2 Maj 2015
Poruka
331
Zato, ne dozvolite, ako vam neko peče rakiju, da brzo izlazi na lulu. Što sporije ide, to bolje, jer se i smesa podjednako zagreva i bolje se alkoholi razdvajaju.

Mikes

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2013
Poruka
91
Ja prvenac ne bacam.
Koristim ga za dezinfekciju poslije brijanja, može za obloge kad neko ima temperaturu ili za dezinfekciju rana i slično.

Patoku koristim kada pecem jabuku, dodajem umjesto vode u kazan, da ne zagori kazan. Mislim da je to bolje nego dodati čistu vodu.

Takođe kada se nakupi prvenca i patoke, nekada ispečem od toga rakiju i možeš je dati nekome kome nije bitan kvalitet (pijancima ili tako nešto). Opet je to bolja rakija od one koju mućkaju na pijacama.

Vrh