Šljiva

Poceo sam da spremam njivu za sadnju C.Rane. zanima me koliko da ubacim C.Lepotica i C.Najboljih zbog oprasivanja. Tj na koliko komada Ranih ide jedna Lepotica kao oprasivac? Nisam do sada sadio C.Ranu, unapred zahvalan za odgovore :ppozdrav:
 
Ja sam posadio 12-13 lepotica na 100 ranih pre 2-3god mislim da je to dovoljno. Negde u sredini šta znam 3-4 red spiči ceo sa lepoticom kasnije će biti lakše nego daje šaraš po vočnjaku.
p.s. jedan kolega sa većim zasadima mi je preporućio rodnu kao dobrog oprašivača. Proveri
 
pipalice polovne oko 1500 eura, najvise ih imas u lipolistu,stanje kako ti se posreci,uglavnom sve su lepo ofarbane,kupljena u proelce za 1500 zamenjeni svi lezajevi ali naravno o trosku kupca i par creva za hidrauliku

- - - - - - - - - -

gorski 10% dovoljno,ali sve zavisi od konfiguracije njive naravno
 
pipalice polovne oko 1500 eura, najvise ih imas u lipolistu,stanje kako ti se posreci,uglavnom sve su lepo ofarbane,kupljena u proelce za 1500 zamenjeni svi lezajevi ali naravno o trosku kupca i par creva za hidrauliku

- - - - - - - - - -

gorski 10% dovoljno,ali sve zavisi od konfiguracije njive naravno

Njiva blagi nagib, juzna(suncana)strana.
 
Ta na vazduh radi sasvim dobro ali joj je cena 1300 evra nova .a pipalica iz grocke pravi Dragi Nedic i cena je oko 2000 evra
 
meni je mesan imam 8 redova prva 2 je cacanska rana sredisnja 4 lepotica i poslednja 2 najbolja
za mesec dana sadim nov gde ce polovina biti pri vrhu njive kajsija jer je tu provetravanje bas na samom vrhu brda a od polovine pa nanize ide cac rana,posto je njiva malo uza u sredini ce biti celi red lepotice
inace sljiva i tamo ide na 4 X 3 a kajsija na podlozi breskve 4 x 4

- - - - - - - - - -

Miroljube,kakvu krunu formiraš?

piramidnu,evo bas sam uspeo naci jedan zanimljiv clanak,gde je opisano par oblika krune i na kojim rastojanjima se sadi,mozda ce pomoci nekome
moj plan je piramidna j potrudicu se da tako izgleda :)

Izbor sistema gajenja - Preporučeno rastojanje sadnje, ako se kao podloga koristi džanarika, za navedene sorte šljive je 4-5 m izmedju redova, a unutar reda 2-4 m. Gustina sadnje uslovljava intenzitet rezidbei neophodnost primene mera za ubrzavanje rodnosti (razvodjenje i savijanje grana).U zasadima velike gustine, sa malim rastojanjem izmedju voćaka mora se primeniti intenzivna zimska ali i jedna do dve letnje rezidbe za smanjenje bujnosti stabala šljive. Takodje se za ubrzavanje rodnosti grane moraju povijati i razvoditi. Preporučeni oblici krune su za zasade sa redjom sadnjom piramidalna kruna i kotlasta kruna, a za guste zasade (sa vise od 1000 stabala šljive po hektaru) vreteno.
Piramidalna kruna
Ima 7-9 jakih, dugačkih ramenih grana na jasno formiranoj centralnoj vodjici. Visina krune je 3-4 m. Ugao pod kojim izrastaju grane je 45-60 stepeni. Formira se u uslovima kada je rastojanje sadnje veće od 4x2,5 m.
Kotlasta kruna
Ovaj oblik krune je bez centralne vodjice. Ima tri do četiri skeletne grane rasporedjene medjusobno na podjednakom rastojanju. Ugao koji grane zaklapaju sa vertikalom je 40-45 stepeni. Na njima se obrazuje nekoliko serija sekundarnih grana na kojima su smesteni nosači rodnih grancica. Uklanjanjem centralne vodjice postiže se bolja unutrašnja osvetljenost krune. Ovaj oblik je posebno pogodan za japanske sorte sljive. Osnovni nedostatak je nemogućnost njegove primene u veoma gustoj sadnji šljive.
Vreteno
To je piramidalna forma koja se formira na stablima šljive ako je rastojanje sadnje manje od 4 x 2,5 m. Ima jasno formiranu centralnu vodjicu i spiralno raporedjene kratke skelete grane, koje izrastaju pod uglom od 90 stepeni.Otvoreni rast grana jako povećava rodnost i smanjuje bujnost stabala šljive. Za skeletnu granu se ostavlja svaka umereno bujna grančica sa povoljnim uglom rasta. Ako ugao rasta nije dobar, moraju se razvoditi i savijati. To se radi sa čačkalicama, stipaljkama ili sa tegovima.Pravilno formiranje oblika krune, posebno u gustoj sadnji, moguće je samo uz razvodjenje grana. Dovodjenje skeletnih grana šljive u horizontalni položaj pozitivno utiče na postizanje ranih i visokih prinosa.
PSS Prokuplje savetodavac voć.-vin. Tonić Dejan
 
Planiram na jednu parcelu da posadim čačansku ranu i najbolju,dali im treba oprašivač ili su dovoljne jedna drugoj?
 
Nazad
Vrh