Šipak, Šipurak ili plod divlje ruže

Moze li mi neko reci kako se sipurak taj pitomi orezuje?
 
Da ja odgovorim na pitanje o orezivanju. Prakticnog iskustva nemam a po literaturi koju sam nasao njemu se ne prekracuju grane vec se samo skroz otsecaju grane starije od tri godine,posto na njima vise ne donosi rod. Naravno da se odstranjuju i sve slomljene i ostecene. Za sto kvalitetniji plod ostaviti maksimalno 7 grana prema spolja kao kod drugih vocaka zbog osuncanosti. Ovo je sve cista teorija, najbolje se uci u praksi.
 
img]http://www.dodaj.rs/f/19/K1/1XZxjJDX/201412121242151.jpg[/img]
201412121242341.jpg
Ovo su slike mog sipurka posadjenog jesenas. Ja sam zadovoljan dosadasnjim porastom pa mozda vec sledece godine bude neki simbolican rod, bar se nadam tome.
 
Ja sam danas brao šipak! Za čaj , naravno...nabrao sam tri flaše ( flaša od helou soka sa širokim otvorom) ...to sad ide u zamrzivač i kad zimi zatreba čaj, samo se istrese ...onoliko koliko ti treba za čaj, i opet vratiš u friz...
Nego ima toga raznih sorti...raznih oblika i boja...od crvene preko malo bleđih do skoro žute....a oblici za priču, od izrazito duguljastih do skoro savršeno okruglih...a o krupnoći i da ne pričam...
Ne znam da li ovi modaliteti imaju kakve veza sa lekovitošću ovog proizvoda divljine...
 
Koga biste preporučili za sadnice šipurka?
Da su sadnice zdrave, da nisu hemijski tretirane.
 
Možda se bestrni, u rasadnicima, tretira?

Koliko je potrebno sadnica uzeti, da bi se dobilo 100kg marmelade od šipurka?
 
Za 100 kilograma marmelade treba vam oko 45 kilograma sirovog sipka. Kada se preradi i doda secer prilikom kuvanja trebalo bi da se dobije oko 110 tegli sa 65% suve materije. Inace za 45kg ploda treba vam oko 6 sadnica pune rodnosti. A sto se tice tretiranja sve kao i ruza plus insekticidi za suzbijanje crvljivosti ploda.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Hvala puno na korisnom odgovoru.
Mislio sam da je potrebno puno više sadnica, bar oko 20tak.
Znači, 10 sadnica bi završilo posao, tj. planiram za moje potrebe, pa od viška glava ne boli :)
 
Sadnice sam narucio od Nenada Sinadinovica,cena je 15 din po sadnici..prvih 1300 sadnica sadim sad na jesen na parcelu od 60 ari...
 
A jel si pitao da li imaju bodlje?
Znas li koje su sorte?
Ili su samo podloge za stubaste ruze...
 
Da imaju bodlje, i ja sam dobio od njega...sipak...ali ne znam naziv sorte...doduse nisam ni pitao...
No, kazi nam , sta je predusev na toj parceli? Jel ces imati zalivanje, medjurednu obradu, razmak, koliki je?
 
Sto se tice preduseva na toj parceli,parcela je kosena zadnjih 10-15 godina,znaci trava..zalivanja necu imati a i nije potrebno,sadim na 3x1.5m..za obradu izmedju redova cu koristiti traktorsku frezu ili tanjiracu..
 
Pozdrav drugari! Zainteresovah se za plantazni uzgoj sipurka. Prijatelj je ovih dana posadio 10 ari,i bi mi cudno i novo za uzgoj sipurka. i malo po malo poceh razmisljati o tome. Kao i u svakoj proizvodnji zanima me plasman. kako i gde prodati sipurak?
Posadio boh 15_20 ari sto mu dodje,ako se ne varam,oko 400 sadnica.
 
Vidim da si postavio pitanje sa "širokom lepezom", tjt. kao lovci kad napune puške sitnim olovom...
Tako da ću pokušati da iskomentarišem, a možda ćeš u njemu prepoznati neki odgovor...
Ja mislim da si krenuo obrnutim redom, daj prvo plasman pa onda sve ostalo...
Mnogo je ljudi posadilo neke zasade a nisu razmišljali o plasmanu a malo ih je ostalo na tržištu. Mi smo radan i vredan narod , koji može sve, ali bukvalno SVE da napravi , uradi, posadi...I zaduže se ljudi i uz pomoć i uz natezanje ali odrade zamišljeno, nekad im neki rođak ili komšija da ideju , nekad čuju od ovog , nekad tv, sada net...i odrade ..a onda kad dođu plodovi ..."šta ću sa njima" , pa se poklanja, pa se dreždi po pijacama...i da ne dužim, počesto se parcela zapusti, nekad se preko noći ( od sramote) preore, zaore , počupa , povadi ...
Nemojte se zaletati ....
 
Sto se tice plasmana sipurka,nije problem,ima prodaja koloko god toga da imas..samo ti posadi i radi,uvek se sve proda..
 
Nazad
Vrh