Šipak, Šipurak ili plod divlje ruže

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.338
Ime teme je ovako jer se u različitim krajevima različito zove a da ga ne bi mešali sa narom koji crnogorci zovu isto šipak mislim da bi trebalo ovako da ostane naziv teme.
Smestio sam je ovde jer u neku ruku lici na ovo jagodasto voće i preradjuje se a ako mod misle da treba negde drugde da stoji neka je sklone.
Temu pokrecem jesam dosta puta video u prodaji isceđeni sok šipka(šipurka) koji se sa žećerom dokuva i nastaje odlična marmelada ili dzem. Ja lično volim ovaj dzem posebno sa palačinkama i mislim da je prepoynatljiva marka na tržištu te me stoga interesuje ima li kakvih iskustava u plantažnom uzgoju, zna li neko gde se gaji i preradjuje i naravno ima li ::novac:: u tome ili je mnogo lakse posto je cela srbija u divljoj kupini i ružama ici od zapuštene njive do zapuštene njive i brati :osmeh:

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.338
Moram moderatorima da skrenem paznju da ovo nikako ne spada u lekovito bilje jer se bere za Preradu u industriji i prave se dzemovi od njega a to se ne radi od lekovitog bilja

Učlanjen(a)
19 Apr 2011
Poruka
71
Mozda je moderator mislio da ga smeti tu posto i jeste lekovit, koristi se protiv gastritisa, proliva,pekomerne zedji, povoljno utice na rad bubrega i srca.
Caj: 1kk osusenih plodova preliti sa 150 ml prokljucale vode, ostaviti 15 min i procediti. Piti vise puta dnevno zasladjeno medom, moze se piti i umesto vode.

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.097
Iako mnoge voćke pripadaju familiji ruža, šipak je poznat po lekovitosti i otud u ovom delu foruma. Ako autor insistira, može se vratiti u podforum -Ostale voćke-.

Deda Lala

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
1.169
Плод дивље руже је, медицински, изузетно користан и важан.О њему су књиге написане и треба да га има свака кућа.
Ево један рецепт:1литар воде,2 кашике измрвљеног и испраног плодада стоји преко ноћи (може и преко дана)поклопљено.Ако је топло као сада ставити га у фрижидер и пити помало цео дан НЕЗАСЛАЂЕНО.Освежава и гаси жеђ .(Оне маљице морају да се исперу јер могу да изазову затвор).
Сок шипурка може да се помеша с скуваном и испасираном бундевом 1на 1 па докувати до жељене густине.Тек је онда лековит и укусан!Ти односи могу да се мењају .У куповном пекмезу нема више од 15 % шипка.

aremane

Član
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
495
ima jedna plantaza sipurka, oko 1 HA kod nas, u blizini kikinde, ali sam izgubio kontakt sa covekom pre 2 godine

bojcetic

Član
Učlanjen(a)
14 Jan 2009
Poruka
12.820
Pekmez od sipurka je nesto najbolje u kombinaciji sa palacinkama :osmeh: Za lekovite osobine ne znam, ali ukus je savrsen. Ako neko iz okoline BG ili bilo gde na putu BG - Sombor ima da proda corbu od sipurka neka javi na pp.

aleksandarva

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2010
Poruka
88
Da li je neko pravio sok ili dzem od pitomog sipurka? Ako jeste molio bih za utiske sto se tice kvaliteta i ukusa istih u odnosu na divlje. Planiram za sledecu godinu na 50 ari da nesti posadim i jos sam u fazi razmisljanja.
Svaki savet i iskustvo bi dobro doslo.
Pozrad iz Valjeva.

aleksandarva

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2010
Poruka
88
Zasaditi nije problem to znam i imam par vocnjaka. Nisam samo siguran u kvalitet finalnog proizvoda tj dzema. posadim pitomi sipurak, dodje u rod i to lep rod i kada napravim dzem od njega on nema ukusa kao divlji. Iste sekunde bih ga pocupao. Da se to ne bi desilo a ja ulazio u neke radove i gubio i novac i vreme, ako je neko pravio dzem od pitomih sipuraka neka da svoj sud o kvalitetu.

Deda Lala

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
1.169
Nikola to je sve istina ali šteta za reznice.Divlja ruža se lako ožiljava i kako orezujete tako ih potopite makar samo u vodu da se ne zasuše pa posle po postupku za ožiljavanje.
Žar suvih stabljika divlje ruže daje veliku toplotu a meso pečeno na takvom žaru ima poseban šmek.Pa ko voli....i ima vremena i mesta ..nek mu je prijatno.

aleksandarva

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2010
Poruka
88
Da li neko ima ploda kultivisanog sipurka. Naime potreban mi je da izvrsim proveru sastava i da se konacno odlucim da li da ga sadim. Naravno isti cu da kupim a kolicina od 100gr do 1kg
Unapred zahvalan Aleksandar.

Farmer II

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2009
Poruka
4.581
Prodaje moj drugar sirup od sipka, koji se moze tako konzumirati, a moze se i od njega praviti dzem. Tako nekako sam ja njega razumeo. Neznam da li ima sipak da proda na kg. Ako nekom treba mogu da se raspitam.

aleksandarva

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2010
Poruka
88
Hvala farmeru ali ja od ponedeljka pocinjem sa sadnjom 3000 sadnica. Odakle ti je drugar i da li on ima plantazu sipurka?. Dobro bi mi dosao neki kontakt sa njim.

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.338
Јел вадиш дивље или си уговорио са неким калемаром да ти испоручи? ја се још увек размишљам о неких 40 ари, а ако одлучим нисам сигуран на коликом растојању да садим, како си ти организовао?

aleksandarva

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2010
Poruka
88
Dogovorio sam sa Draganom Dostanic iz Salasa Nocajskog. On je da kazem pionir u plantaznom sadjenju kultivisanog sipurka a i iz poljoprivredne je struke. Sto se tice redova iden 4-2,5-4-2,5-4-2,5 a od sadnice do sadnice 1,5 metara. Dragan mi savetuje da idem 2 metra ali sam u nekim preliminarnim dogovorima za masinu za branje a oni mi savetuju ovaj razmak.

Vrh