Posle objave ovog teksta u novinama javio se Generalni direktor Sunoka gdin Radenkovic i zakazao nam hitan sastanak u NS.Na jucerasnjem sastanku nam je obecao da ce do uvece najkasnije danas ujutru maus i kamioni biti na njivama.Evo palo je i vece a ni mausa ni kamina jos uvek nema.
Шећеране остављају репу да трули на њиви и обарају цену
Након уцењивања анексима и нижом откупном ценом шећерне репе, шећеране су опет ратарима приредиле непријатност. И овог пута загорчале су посао произвођачима шећерне репе досетивши се да
Ратари предају 260 тона, а шећеране прихвате 120
Enlarge
Ратари предају 260 тона, а шећеране прихвате 120
данима не преузимају слатки корен с њива, како би он изгубио на квалитету и наравно - на цени.
- Задају нам проблем за проблемом. Чим дође добра година за нас, почињу да нас уцењују и ускраћују где год могу и како им се хоће - каже за наш лист ратар из Баваништа Јовица Јакшић.
Наиме, у јужном Банату већ две недеље компанија “Суноко” не преузима са њива откупљену шећерну репу, а наш саговорник тврди да то ради са добро смишљеним планом да на тај начин умањи квалитет корена и произвођачима плати мање.
У овој компанији пак тврде да ће извађена репа бити преузета сагласно планираној динамици откупа.
Јакшић, иначе члан Независне Асоцијације пољопривредника Србије, напомиње да на парцелама индивидуалних пољопривредних газдинстава, тренутно има извађено око 70.000 тона шећерне репе, са површине од око 1.000 хектара.
- Шећерна репа стоји извађена на њивама 10 до 15 дана услед чега јако калира, губи на тежини и квалитету. Пољопривредни произвођачи не знају када ће бити изнесена, што ствара бојазан и незадовољство јер може доћи до промене временских услова а самим тим и до трулежи репе, указују пољопривредници окупљени у овом удружењу.
Шећерна репа се, како наводе, из Бачке довози у шећерану Ковачица у Јужном Банату и ствара немогућност пријема шећерне репе са територије Јужног Баната.
- Како изгледа најновија игра прерађивача, најбоље илуструје пример ратара којима, по аршинима шећерана, више од половине извађене репе не треба да се плати због лоше дигстије и нечистоћа. Није више у питању ни ниска цена већ крајње некоректан однос према произвођачима. Као да желе да покажу доминацију и на над нама и на тржишту - каже Јакшић.
По његовим речима, у Баваништу је принос око 70 тона по хектару, али ратари неће имати вајде од тога. Ако наредних дана падне киша, доћи ће до труљења, и у том случају штета ће бити огромна, вели наш саговорник.
Ситуација је слична и у Срему и другим деловима Војводине.
С. Глушчевић
Све иде по плану
Из компаније “Суноко” казали су за Танјуг да ће репа која је извађена бити преузета и прерађена сагласно планираној динамици преузимања која даје предност парцелама са најугроженијим позицијама.
Прерада у фабрикама се, како тврде, одвија према плану, али због високих приноса није могуће одговорити очекивањима произвођача да репа буде прерађена у краћим роковима. „Кампања прераде шећерне репе у Ковачици ће трајати до краја године и све до тог дана репа ће бити преузимана сходно дневном капацитету прераде„, саопштавају из Сунока.