Šećerna repa 2012.

Koliki rod repe očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 4 12,5%
  • 20 t

    Glasovi: 6 18,8%
  • 35 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 55 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 70 t

    Glasovi: 5 15,6%
  • Više

    Glasovi: 3 9,4%

  • Ukupno glasača
    32
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Stimulacija se u ugovoru ne spominje(Žabalj).To je u vezi sa ministarstvom i subvencijama ,a to će ići teško.Uglavnom ako bude Žabalj nas neće zakinuti.Za 2011 sam potpisao ugovor na 3,6 a konačna isplata mi je bila 4,86 +stimulacija za seme.Ove godine za sada 4 din+stmulacija 5000 po ha od šećerane .
 
Mi smo zaorali 400 kg po kj lincera 6 12 18, i cim bude moglo ide urea 150kg i zatvaranje brazde. To je valjda ok.
 
Trebalo bi da bude ok. Nadam se samo da ste radili analizu zemljišta pre toga.
Što se tiče azota, možda ne bi bilo loše uraditi i N-min analizu. Mi smo prošle godine najverovatnije bez potrebe djubrili azotom, jer je analiza korena na kraju vegetacije pokazala izuzetno visok sadržaj alfa amino azota i manji sadržaj šećera. Visok sadržaj amino azota je posledica velike količine azota u zemljištu. Alfa amino azot je bio četiri puta veći u odnosu na drugu parcelu na kojoj smo isto gajili repu. Primenjena je potpuno identična agrotehnika, a klimatski uslovi su bili vrlo slični.
Prvi put smo sejali repu na toj njivi gde je bio povišen azot, tako da sada ima nauk za budućnost. Svakako bi bilo bolje raditi N min analizu, ali malo je nezgodno u proleće po vlazi i snegu ići po njivi i uzimati uzorke zemljišta do 90 cm dubine.
 
Trebalo bi da bude ok. Nadam se samo da ste radili analizu zemljišta pre toga.
Što se tiče azota, možda ne bi bilo loše uraditi i N-min analizu. Mi smo prošle godine najverovatnije bez potrebe djubrili azotom, jer je analiza korena na kraju vegetacije pokazala izuzetno visok sadržaj alfa amino azota i manji sadržaj šećera. Visok sadržaj amino azota je posledica velike količine azota u zemljištu. Alfa amino azot je bio četiri puta veći u odnosu na drugu parcelu na kojoj smo isto gajili repu. Primenjena je potpuno identična agrotehnika, a klimatski uslovi su bili vrlo slični.
Prvi put smo sejali repu na toj njivi gde je bio povišen azot, tako da sada ima nauk za budućnost. Svakako bi bilo bolje raditi N min analizu, ali malo je nezgodno u proleće po vlazi i snegu ići po njivi i uzimati uzorke zemljišta do 90 cm dubine.

A zar nije preporuka do 120cm za repu?
Ako se ne varam , reči dr Rajića.
 
A šta ako na 60cm nađem žutu zemlju?
Dali i onda treba da se vadi uzorrak na 90cm?
 
Naravno. Koren repe može da ide i do dva metra u dubinu.
Smisao N min metode je da se utvrdi ukupna količina mineralizovanog azota. Azota koji je dostupan biljkama. Leti su voda i hraniva pristupačniji na većim dubinama, svi znamo zašto.
 
ala ce repe biti puno zasejane ove godine,prosle godine je cena bila dobra jer repe nije bilo mnogo posejano,a ove godine svi idu na repu,a cena neverujem da ce biti kao prosle godine,iako bude secerane ce uvek nesto muljati,da bi dobile sto jeftiniju repu i tako skidace vise na necitosci i digestiji,bilo je vec takvih godina!
 
To ne znaci da ce i ostati.Mnogo spava napolju dok ne povadimo !Ja sijem iskljucivo KWS-a vec godinama i skoro nikad me nije razocarao
 
Domaće kao i svake godine. Prvi put ćemo probati Veru. Nije seme sa lagera, ovogodišnja dorada, visoka energija i klijavost. Prinos ćemo izmeriti na kraju godine.
 
ala ce repe biti puno zasejane ove godine,prosle godine je cena bila dobra jer repe nije bilo mnogo posejano,a ove godine svi idu na repu,a cena neverujem da ce biti kao prosle godine,iako bude secerane ce uvek nesto muljati,da bi dobile sto jeftiniju repu i tako skidace vise na necitosci i digestiji,bilo je vec takvih godina!
Ti sejes repu godinama (stari si repar)? Ili pišes tako bezveze da bi nesto napisao?
 
nesejem repu,ali znam i pratim kako ljudi prolaze s njom, bolje je da posejem 2kj kukuruza nego 1kj repe,a zna se kakva je zemlja posle repe i kolika su ulaganja.
 
@Francuz5
U nekom visegodisnjem proseku, repa je profitabilnija od kukuruza. Da ima posla - ima, da je prosle godine bilo profitabilno - jeste, kako ce biti ove videcemo. Da se razumemo, ni ja ne sejem repu i divim se ljudima koji to rade. Malo je godina kao prosla pa da se sva repa izvadi po lepom vremenu, prinos bude dobar, a cena jos bolja...
 
Na današnjem saboru takmičara(rekordera) Srema u Sr. Mitrovici na prvom mestu je bila sorta Orginal (ses vanderhave)koju sam i ja na parceli od 17 ha imao sa prinosom od 89.800 kg/ ha ali se nisam prijavio za takmičenje. Što se tiče setve repe verovatno će biti zasejano neštoviše nego prošle a cena koja se očekuje je 40 e/t + stimulacija od strane države, tako da će opet biti::novac::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh