Đuro Đakovic

Poštovanje kolege,
hteo bih da čujem neka iskustva o Đuri 1620...hteo bih da zamenim mog zmaja 142 za Đuru pa me interesuje nešto o njemu jer ga nikada uzivo nisam video kako radi. Kakav je što se tiče delova? Da li su delovi lako dostupni ili ih treba bunariti po otpadima? Na šta obratiti pažnju? Sviđa mi se hidro pogon, da li je kod njega problematičan? Da li se isplati menjati 142 za ĐĐ1620?
 
Kod nas imaš dosta rasturenih đđ 1620, v8 motor, po meni nije loš kombajn, kažu da taj motor hoće potrošiti, ali ima snage, svi koji su ga imali, zadovoljni su, jedan se kod mene u pšenici zapalio, ove godine, a jedan vrši godišnje s njim preko 300 jutara.....ako je dobar i ispravan, održavan, vrijedi......zmaja s njim nemoj uspoređivati, po ničemu, na strani zmaja je jedino cjena djelova i ništa više
 
Čiji je to motor V8 Tamov ili??? Koliko vidim njemu je lula hidro sklapajuća? Koliki mu je bunker? Radni učinak verujem da mu je impozantan...verovatno dnevno namlati dosta. Da li je njima sečka fabrićka oprema ili je to naknadno ugrađivano? koliki je problem i investicija ukoliko pri kupovini nema sečku? Ima ih dosta po oglasima i cenovno su pristupačni. Koliko mu je standarno širina hedera? Kako mu je rešen pogon hedera, da li kao na zmaju preko kaiša?
 
Tuki789 Djuru i 142-ku ne mozes da poredis to je kao da poredis Juga i Mercedesa, ucinak neuporedivo veci, snage ima u izobilju, zagusiti ga ne mozes nikako, prosto to je kombajn razlicite klase. Zmaj 142 je pravljen za mala gazdinstva, a Djura za velike povrsine gde cena ne igra ulogu a bitan je ucinak.
Delovi i nisu toliko skupi u poredjenju za kombajnima te klase, dok su delovi za zmaja skoro pa dzabe. Kad porbas hidropogon, pitaces se kako si mogao da vrses sa menjacom i varijatorom !Bunker mu je mislim 4,5 m3, povratna masa je resena turbinom (vazduh je tera na sabirnu ravan, ne ide na dob kao kod zmaja).
300kj u sezoni za njega nije nikakav problem, to je neki po meni optimalna kolicina da radi a da se ne umori. Zitni heder u originalu je , mislim, 5,50 ili 5,80m , ali kod mene je suzen na 4,80 zbog soje (hvata 6 redi , da bolje pokupi jer nema kopir terena pa je malo nezgodno sa 5,50 m kositi nisko ako je neravna njiva)
Ja posle 4 godine nemam nikakve primedbe, za te pare odlicna masina, ako je dobro odrzavana.
Lula se otvara na hidraulik, mozes je komotno drzati spustenu dok vrses jer ima poklopac koji zatvara bunker kada je lula skupljena (kod zmaja mora da bude lula otvorena inace curi iz bunkera)
Korpa se podesava iz kabine, posebno ulaz i izlaz , brzina doba se takodje podesava iz kabine. Ima par signala tmperature ulja, temperature stubline, zagusenje slamotresa, zagusenje povratne mase, pri havariju ukljucuje odgovarajuci svetlosni signal i ukljucuje sirenu. Kabina je prostrana, lepo dihtuje, a postoje i neki koji imaju ugradjenu klimatizaciju.
Sto se potrosnje tice, vise trosi u setanju od njive do njive nego u vrsidbi, u odnosu na snagu ii nije neki veliki potrosac.
Kod hidropogona pogodnost je sto ima hidroventil kojim se prebacuju radne i transportne brzine.
Pogon hedera je preko kaisa i lanca kao i na zmaju, s razlikom sto na hederu imas pomeranje vitla po visini i po dubini na hidrauliku. Takodje ima i opciju elektricnog podesavanja brzine okretanja vitla sto je za soju jako zahvalna mogucnost.
 
Hvala gosn. Sorin na komentarima. Cena delova i potrošnja mi ne igraju neku veliku ulogu. Mnogo važnije mi je da su delovi dostupni na tržištu, da se lako nabavljaju. U principu, ono na šta mislim je da ako mi se nešto pokvari u žetvi, tipa neki ventil osovina,neko kućište da to mogu da kupim u danu da ne moram da čekam par dana na deo. Šta je sa sečkom? Da li je to standardno ugrađivano na kombajnima ili naknadno? Koliki je problem i investicija ako neki kombajn koji odem da pogledam nema sečku? Kako radi sa sečkom?
 
Hvala gosn. Sorin na komentarima. Cena delova i potrošnja mi ne igraju neku veliku ulogu. Mnogo važnije mi je da su delovi dostupni na tržištu, da se lako nabavljaju. U principu, ono na šta mislim je da ako mi se nešto pokvari u žetvi, tipa neki ventil osovina,neko kućište da to mogu da kupim u danu da ne moram da čekam par dana na deo. Šta je sa sečkom? Da li je to standardno ugrađivano na kombajnima ili naknadno? Koliki je problem i investicija ako neki kombajn koji odem da pogledam nema sečku? Kako radi sa sečkom?

Kod mene je secka ugradjena naknadno, firma vektor iz beceja pravi. Nema razlike sa ukljucenom i iskljucenom seckom. Potrosnja kao na 142, ja sam imao pre djure i potrosnja je oko 10l. Potrosni delovi tipa lezaji, kaisevi, lanci, eventualno kuciste lezaja to su sve standardni delovi za sve kombajne tako da gde si do sad nabavljao i sad ces. Ako bas nesto vece imas u Novom Sadu firmu KND dobro opremljenu sa delovima pa mogu da ti posalju.

Mi smo isto skratili heder na sledeci manji kao sorin ali zbog sirine kapije :osmeh: . Inace po mom iskustvu najvecu paznju treba obratiti na povratnu masu i na vibracioni sistem za sabirnu i sita. Osovina i propeleri na povratnoj mogu biti krivi pa da trese a na vibracionom sistemu imas caure koje povremeno treba da se zamene, tu nesme da bude lufta. Takodje proveri lim na sabirnoj i ispod celog kobajna jer to moze biti trulo, pogledaj koliko su istrosene sine na dobu, da li ima hidraulicni akumulator (nalazi se na gredi izmedju prednjih tockova, okruglo metalno lonce) jer umanjuje udare pogotovo kukuruznog adaptera na sasiju i gume a i heder ti malo pliva kad se vozi na sankama. Normalno najskuplji je motor i gume.
 
Ako ga kupis, OBAVEZNO proveri turbinu, ima jedno malo gunemo crevo duzine mozda 10 cm, koje spaja pored same turbine dva metalna creva od ulja, ako je porozno nikad neces ukapirati da flisuje, a napravi karambol. To su mi rekli i kamiondzije koji imaju taj motor, ali kasno.
Prosle godine, crevo flisovalo, ventilator mesao ulja sa vaduhom i prasinom i bacao to na motor, i zakuca mi poslednji cilindar, ispod bos pumpe. Vratio ulje u usisnu granu kroz iberlauf, a to je za dizelase smrt, ne moze da se ugasi motor dok ne potrosi svo ulje, a dotle mozes da zamislis kakvu stetu napravi! Sreca pa sam bio na repu kad se to desilo, skinuo na brzinu patiku i ugurao u usis vazduha i ugusio ga, tako da je sj...o samo jedan cilindar, stublinu klip i karike, sve ukupno sa rukama steta od 250 evra, ni za zmaja ne bi bilo manje.
Jako se mora voditi racuna o redovnom ciscenju jer je vazdusar u pitanju i ne sme nigde da bude zamazan od ulja, to je smrt za njega.

Delovi kao sto rece mali lala su standradni, lezajevi i kucista, osovine imas u KND u NS (to su uglavnom delovi koji pasuju od DAjc Fara, a to je vecina)
Imas takodje na internetu dosta dobavljaca, kao na promer firma Agro Rid iz simanovaca, koji su jako povoljni, primer da sam sumaher kosu i duple prste nabavljao kod njih po ceni manjoj nego obican kovani dupli prst na pijaci.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam čuo za tu firmu iz Šimanovaca a živim u selu pored.Jesi li siguran da je firma odatle?Da nije možda u pitanju Agro FD iz Stare Pazove?
 
U pravu si, geska, tamo sam nesto drugo kupovao. Firma se zove Agri Mar, nije bas simanovci, vec blizu petlje. Imaju samo internet prodaju ali su drasticno povoljniji od drugih prdavaca, i jako korktni i usluzni. Primer tog sumaher prsta, ovde kod nas obican kosta 850 dinara, a kod njih sumaher 812 dinara, dok je u NS sumaher od 1200 do 1400 dinara komad. Isto i za glavu kose, drasticne razlike. Porudzbine prime telefonom, salju brzom postom, platite kad donesu. Imaju delove i za Class-a i JD, nemaju program za Zmaja.
 
Pozdrav drugari,potrebna mi je gumena membrana za iberlauf kod TAM V8 motora,medjutim nigde ne nadjem.Dali ima neko neku ideju ,kod koga da trazim...Unapred hvala !
 
Sencanine treba da vidis u zrenjaninu kad se ulazi prema karadjordjevom parku sa magistrale odmah sa desne strane ima prodavnica za tamove motre, ja sam tamo kupovao delove za djuru ali ne znam kako se zove prodavnica.

- - - - - - - - - -

Sencanine treba da vidis u zrenjaninu kad se ulazi prema karadjordjevom parku sa magistrale odmah sa leve strane ima prodavnica za tamove motre, ja sam tamo kupovao delove za djuru ali ne znam kako se zove prodavnica.
 
Nazad
Vrh