Đubrenje i prihrana jagoda

Da lli je neko probao da prihranjuje jagodu sa djubrivima kan ureja ili tri petnaestice?
 
Kan i urea bi mozda pomogli ako ti je zemljiste jako siromasno azotom, a petnaestice ne dolaze u obzir. Visak azota steti jagodama a 3/15 nisu dobra kombinacija. Preporuka je koristiti kristalna gjubriva prema fazi u kojoj se nalaze jagode.
 
jel ko koristio fertiactyl starter tecno djubrivo


Ljudi sta da radim polako krece rodna grana da se pravi , nema ni jedan otvoren cvet ,sorta je arosa u 2 god
 
Poslednja izmena:
Da lli je neko probao da prihranjuje jagodu sa djubrivima kan ureja ili tri petnaestice?
ja sam pokusavao prosle godine ali je to velika procedura slabo se topi pa moras da procjedujes ili da pustis da se pijesak slegne,kod mene sistem KPK na mjastima bio zacepio.
urea je druga prica ona je topiva u vodi mislim 100% ali sa njom pazljivo mnogo je jaka ja ubacim vec otopljenu saku ure-e na 500 l i to par dana u razmaku.

---------- Poruka napisana u 17:15 ---------- Prethodna poruka je at 16:46 ----------

Kan i urea bi mozda pomogli ako ti je zemljiste jako siromasno azotom, a petnaestice ne dolaze u obzir. Visak azota steti jagodama a 3/15 nisu dobra kombinacija. Preporuka je koristiti kristalna gjubriva prema fazi u kojoj se nalaze jagode.
zasto 3x15 nije dobra kombinacija?
ona je na nekim zemljistima cak i obavezna prije sadnje ali zbog slabog utapanja u zemlju oko 1cm godisnje ona se unosi kultiviranjem da bi biljka preko korijena mogla usvajati.
ovo nije pametovanje i naravno da su najbolja vodotopiva (kristaloni) dubriva ali vladam je upitao za ova obicna.
Prekomjerna upotreba đubriva može biti jednako štetna kao i premala količina. “Sagorijevanje” može se dogoditi kada se primijeni previše đubriva, što rezultira sušenjem korijena i oštećenjem ili čak odumiranjem biljke,znaci ne samo visak azota vec bilo kojeg.
 
Moze se staviti tri petnaestice, ali mora da odstoji bar 24h. Zatim dobro procediti kroz gusto sito, da bi se odvojio nosac zbog zapusavanja kapaljki, sto se videcete neisplati.Kan ili ureu ne stavljati nikako, previse azota samo ce stetiti jagodama, a jagode su vec pred fazom cvetanja.Narode,ne isplati se eksperimentisati u ovoj fazi, bolje se drzati proverenih metoda....
 
Meni je jagoda u trecoj godini pa sam mislio da poveim da li je neko pokusavao i koja je procedura i kako se pokazalo. A mnogo je jeftinije.
 
Tri petnaestice ili tri sesnaestice mozes pustiti samo dobro procedi.Kan i ureju nemoj pustati mnogo azota bice mnogo bujna biljka na stetu ploda .Hristos vaskrese svima koji danas slave vaskrs...
 
Sto se tice NPK klasicnih gnojiva imate malo nazad moja iskustva sa takvom ishranom jagoda , pogledajte pre stranice , mislim da sam tu pisa o tome
 
Ja jagode prihranjujem samo sa urejom jer je najeftinija, a 3x15 dajem samo prve godine u osnovnoj obradi, a posle prihrane idem sa špartačem i to na veću dubidu koliko može ako može i do 15 cm
 
Ja jagode prihranjujem samo sa urejom jer je najeftinija, a 3x15 dajem samo prve godine u osnovnoj obradi, a posle prihrane idem sa špartačem i to na veću dubidu koliko može ako može i do 15 cm
i kakva ti je jagoda i mene zanima cisto zbog (finansija) jer ides samo sa ureom a gore neki tvrde da netreda puno azota(ure-e)
 
@riciboy

citam i pitam se da li ti i ostali jagodari svu ovu hemiju bez obzira na vreme i faze razvoja jagode dajete jagodi unapred radi preventive i izbegavanja stetnosti. Kada citam ovaj forum razmisljam se i pitam zasto ja mojoj jagodi nista ne dajem od tih preparata. Napisacu evo kako ja tretiram jagodu pa vi dajte komentar da li je to dobro ili ne. Kada sam pocinjala ( jedan mali zasad od 500 zivica ) da bi se obucila za proizvodnju uradila sam sledece: Parcelu gde sam odredila da podignem zasad sam posula stajnjakom kombinacija pilece i govedje preorala i ostavila da prezimi. Iduce godine ponovo preorala i isfrezirala. Napravila bankove postavila kpk i stavila foliju. Posadila zivice koji su pre sadnje bili u cistoj vodi 3 sata. Zivici su bili zeleni iz zasada mog prijatelja. Kada je proslo par dana i kada sam videla da su se svi primili poprskala sam ih bakrom. Pustila kroz kpk insekticid perfektion. Kada je krenula lisna masa pustila sam kroz kpk Fertikare 1 kako bi se razvio koren i list. Kada je krenuo cvet pustila sam kroz kpk Fertikare 2 a kada je krenuo plod Fertikare 3. Znaci sve sam uradila samo po jednom odprilike na 15 dana. Imala sam na 500 sadnica 375 kg jagode koja je bila izuzetna. Ne znam da li je to dobar odnos kg i sadnica ali ja sam bila zadovoljna a vidim i moji kupci. Prosirila sam se na 10 ari i sada isto tako radim i ove godine ocekujem na ovom novom zasadu prvi rod od 5000 sadnica. Ne znam koliki bi rod trebao po vama da bude na ovih 5000 sadnica ali po mom proracunu i onim cime bi ja bila zadovoljna mislim da bi trebalo da imam oko 2500-3000 kg. Sve sto bi bilo vise bilo bi dobro i super dobit. Nekako kada citam sve sto vi koristite pitam se zasto toliko toga u proizvodnji. Moje je misljenje da jagoda mora da se bori i da joj se samo malo pripomogne i da to sve treba da bude minimum minimuma. Volela bih da cujem i vase komentare. Svako iskustvo i svaki savet dobro dodje. Kroz slike mojih jagoda i na mom sajtu o jagodi mozete videti kako moje jagode izgledaju pa da date ocenu.
 
Kozlica
sve je lepo kad posadis jagodu pa docekas prvu berbu (retko kada ce i da ti se desi da zapate neke bolesti). E kad se zavrsi ciklus sadnja-berba-sisanje onda mogu da nastanu problemi (bar kod mene je bilo tako). Resio sam bio da posle sisanja uradim samo bakar i prihranu,  preskocio sam ostalo a onda me stigla pepelnica, pa posle nje grinje, pa palež lista pa pegavost. Jedva sam se izborio do februara. Posle ciscenja resih da mnogo ne eksperimentisem nego da idem po nekim okvirnim planovima. To podrazumeva obavezno bakar, pepelnicu 1x pegavost bar 1x trulez 3x do berbe, grinja i ostala mala gamad, do berbe bar 2x. Sve ukupno februar -berba 4-5 prskanja.Sva su ona preventivna, slazem se sa tobom da ne treba gurati sve i svasta i da treba prskanja prilagođavati vremenskim uslovima a ne isključivo programima koji postoje.Iz mog nekog dosadasnjeg iskustva najveci problem moze da predstavlja grinja i trulez te im treba posvetiti i najvise paznje. Grinja moze da napravi toliko stete da ti unisti i vise od pola roda a o truleži da i ne pričam.<br>Sto se prihrane tice nisam pristalica slepog pridrzavanja programa koji daju proizvođači đubriva. Kad bi se ja pridrzavao programa prodavca đubriva koje kupujem izašla bi me veća dara nego mera, a opet sa nekim mojim programom imam prinos koji me cini zadovoljnim

---------- Poruka napisana u 20:54 ---------- Prethodna poruka je at 20:52 ----------

Ne rekoh ti u cifri 3000kg/5000sad.
 
Kozlica
daj link od sajta moze i PP

---------- Poruka napisana 19-04-12 u 00:01 ---------- Prethodna poruka je 18-04-12 at 23:58 ----------

sopot

ja imam oko 5000 sadnica ako uberem 2 tone bicu presretan mislim da je nerealno 3t.
 
A sta koristis ti od djubriva?
ja koristim
YARA Ferticare – Vodotopiva NPK mineralna đubriva sa mikroelementima

koja kupujem u rasadniku u Tuzli i to po cijeni od 2 E po kg.
prvo stavljam njihov starter i to 2x po kg.(15-30-15) posle
-jedinicu 2x/kg.(14-11-25)
-calcinit
2x/kg. on kosta 1,5 E/KG.
-dvojku
2x/kg.(24-8-16) ovo sam dosada uradio posle idem ovako tj. kao prosle godine
-trojku
2x/kg. (10-5-26)
- i u berbi kalij
2x/kg. i one je negdje oko1,5E/kg. i gotova berba,svaki kg. idem na 1000 l vode i pustim u sistem.
na svako trece-cetvrto zaljevanje (bez ove redovne prehrane) sam stavljao po saku ure-e na 500 l stim da sam propustio ove godine jednu prehranu sa "dvojkom" znaci 1 kg. i to sam odradio folijarno i to je izgleda super uspjelo.
 
Molio bi vas ako netko moze da mi kaze sta mi fali kod jagode u plasteniku , listovi mi pocinju da budu sve svjetliji i svjetliji , sada su vec dosta svjetlo zelene boje , cak neki poprimaju i nijansu zuckaste , i to cjelom povrsinom , ja mislim da mi je manjak zeljeza ali volio bi da mi netko to potvrdi.
 
Sibaj gvozdje, bilo bi dobro da izbacis sliku ali verovatno je nedostatak gvozdja. Najbolje je da oprskas sto pre pa vidi sta ce se desiti za par dana. Uzmi neki vuxal ili nesto slicno sa svim mikroelementima...pozzz
 
Nazad
Vrh