Đubrenje i prihrana jagoda

Dali je ko prskao na pocetku cvetanja sa kalciumom i magnezijumom ,negde sam procitao da jagoda voli magnezijum , uzeo sam kristalin specijal 18+18+18+3MgO +mikroelementi nigde ne pise koja je doza , ja stavljm 30 gr dali je to malo ili mnogo.
 
Poslednja izmena:
A tih 3 gr na koliko vode, koja površina? Nije svejedno :haha: Imaš jedan preparat Nitro cal-mag na bazi kalcijuma i magnezijuma pa možeš probati i sa njim.
 
30 gr na 10 litara vode .inace povrsina je 10 ari .Znam ja koi je preparat nego kakova su iskustva na to sam mislio.
 
Bez problema možeš ići sa 0,5% ali po meni je malo 10l na 10 ari. Ja idem sa 0,5% ali sa većom količinom rastvora. Neki proizvođači savetuju i do 0,7% pa i više (u nekim fazama razvoja čak i 1%)
 
ja prskam sa 25l , nego koi je razmak izmedju prskanja.ja prskam svaki peti dan
 
Mislim da nemaš potrebe prskati na svakih 5 dana, 7-10 dana je sasvim dovoljno ako uspeš i to da ispoštuješ.
 
pozdrav svima,
.....da se razumemo, napominjem, nemam iskustva sa jagodama, ali ajde da neko sledece godine "zrtvuje" par frigica-sadnica jagoda, neka ih nekako odvoji od cele parcele i pocne zalivati-tretirati sa humusom-glistenjakom, ako se ista i desi tim "eksperimentalnim", par komada je u pitanju pa coveku nije zao, nema velike stete, a druga znacajna stvar je i tome (po meni) da bi se u slucaju ako uspe "eksperiment" videla razlika u odnosu na ostale biljke na parceli.......
sve najbolje ...
 
Stete sigurno nece biti, ali treba videti kolika ja korist u odnosu na ostale. Mislim da ipak bice potrebno dodati kalijum i zastititi.
 
Pozdrav ljudi , evo samo da se javim nisam vec dugo , posadio sam 1000 sadnica jagoda za plastenik , e sada dali mi netko ljepo moze napisati koje gnojivo i kojim redom i u kojoj kolicini da koristim te koliko je vode potrebno za navodnjavanje dnevno da to sve bude OK , ova godina mi kiksala s jagodom pravo , prvo mi mraz spalio 30% cvijeta , onda nisam imao dovoljno vode , i na kraju mi se na kasnoj sorti jagoda pojavile one male sitne bube sto vrtaju plod , tako da sam 5500 sadnica imao oko 800 kila jagoda , katastrofa.
Htio bi da mi netko od ozbiljnijih proizvodjaca ljepo napise , a naravno to je i za druge , redosljed prihrane , spricanja i sredstva za to.
primjer , kad osisas pospricaj s tim i time , prihrani s time i time recimo 2 grama po zivicu , kad krene mladi list prihrani s tim i time , kad dodje cvjet dodaj im to i to , kad i tako redom , hvala vam unaprjed jako puno.:kisa:
 
Mislim da je vec vreme da se jagodari polako aktiviraju jeer od januara pocinju aktivnosti onih koji imaju plastenike. Plastenik sam podigao i zasadio prosle godine a ove sam imao prvu rekoltu i znam da nisam bio ni blizu maksimuma. Ovog meseca sam pripremio jedan program za zastitu i ishranu i nesebicno ga objavljujem na ovom forumu. Ipak, smatram da ovaj program jos nije konacan i zato zelim da ga ostale kolege jagodari pogledaju i daju svoje mislenje, pa ako treba i korigovacemo ga sve u cilju postizanja kvalitetne jagode.Napominjem da zvezdice nemaju nikakav znacaj ovde, mozda je tako ispalo zato sto kod mene je u koloru.

PROGRAMA ZA ZASTITA I ISHRANA


=Vednaspo strizenjeto na jagodite da se isprskat so bakaren preparat.
*
=Posle10-15 dena so pocetok na vegetacijata navodnuvanje i prihrana so:

Fosforno gjubre (2kg) +
Aliet flash (200gr/0,5dekari) (fosetil-Al) ili
Ridomil + (baker+metalaksil) 250gr/0,5 dekari, ili
Ridomil MZ *(250gr/0,5dekari) (mankozeb + metalaksil) ?

*Prskanje so: Bakaren preparat Funguran30gr/10l ili
* * * * * * * * * * * Cuprablau 35gr/10l * +
* * * * * * * * * * * Actara 10gr/10l (tiametoksam) *Ka 7 dena (razni stetnici)*

=Posle5-7 dena prskanje so:
*
Topas 4ml/10l (penkonazol)(pepelnica) Ka 21 den *+
*
Actelic 10ml/10l (pirimifos-metil) *Ka 7-14 dena (pajak i dr. stetnici) ili

Actara 10gr/10l (tiametoksam) *Ka 7 dena (razni stetnici)

=Posle 7-10dena prskanje so:
Difcor 5ml/10l (difenokonazol) (pep.i dr. bolesti) Ka 14 dena *+
*Thiovit Jet 5gr/10l (sulfur) (pep.) (prit nad 16 [SUP]0[/SUP]C) ili
Nimrod 5gr/10l (bupirimat) (pep.) +
*
Vertimec 10ml/10l (abamektin) *(pajak i dr. stetnici)* Ka 7-14 dena *+


*Fastac 3ml/10l(alfa-cipermetrin) (razni stetnici) *Ka 14 dena *ili

*Vantex 1ml/10l(gama-cihalotrin) (razni stetnici) *Ka 14 dena ili
*Calipso 1ml/10l (tiakloprid) (raznistetnici) *Ka 7 dena *ili
Volley 3gr/10l (acetamiprid) (raznistetnici)* Ka 14 dena

Vo kapka: 3/20 (1kg/0,5 dekari) +*

* * * * * * * * * CaNO[SUB]3 [/SUB](1kg/0,5 dekari) +
Fe*200gr* ili 10gr/10l.

=7-10dena pred cvetanje prskanje so:
Topas 4ml/10l (penkonazol) (pep.) Ka21 den** ili
*Difcor 5ml/10l (difenokonazol) (pep.i dr. bolesti) Ka 14 dena +
Thiovit Jet 5gr/10l (sulfur) (pep.) (prit nad 16 [SUP]0[/SUP]C) +
*
Actelic 10ml/10l(pirimifos-metil)* Ka 7-14 dena (pajak idr. stetnici) **+*

*Vertimec 10ml/10l (abamektin) (pajak i dr. stetnici) Ka 7 dena* ili
*Apollo 6ml/10l (clofentezin) (pajak)* ili
Prima 2% *(maslo) (jajca i podvizni pajaci) (mala karenca)+

Multiprotek* 200gr/10l*


Folijarna prihrana ?

*Vo kapka:* CaNO[SUB]3 [/SUB](1kg/0,5 dekari) +
* * * * * * * * * * ** B&Zn*

=Pocetokna cvetanje prskanje so:

*Da sepostavat pcelite.


Cezar 25ml/10l (pirimetanil) *(botrytis) *Ka 14 dena*ili

*Mytos 25ml/10l (pirimetanil) (botrytis)*Ka 14 dena* ili
*Pyrus 25ml/10l (pirimetanil) (botrytis)*Ka 14 dena* ili
Signum 10gr/10l(azoksistrobin) (botrytis) i pep.) Ka 3 dena *ili **
Merpan 15gr/10l* (kaptan) (razni bolesti) *Ka 10dena +
*Akord 5ml/10l (tebukonazol) (pep.) *ili
Karathane 5ml/10l (dinokap) *(pep.) *ili
*Nimrod 5gr/10l (bupirimat ) (pep.) *+*

Vertimec 10ml/10l (abamektin)(pajak i dr. stetnici)* *Ka 7 dena*ili

*Apollo 6ml/10l (clofentezin)* ( pajak )*ili
*Demitan 5gr/10l (fenozakvin) (pajak)*Ka 7 dena* +
*Confidor 5ml/10l (imidakloprid)(trips i dr. stetnici)* ili
*Nurelle 10ml/10l (chlorpirifos+cipermetrin)(razni stetnici) *Ka 21 den ili*
Talstar 5ml/10l (bifentrin) (pajak i dr. stetnici) *Ka7-14 dena
*
Multiprotek*200gr/10l

Vo kapka: Fe* 200gr*ili 10gr/10l. +

=Vo polnocvetanje, precvetuvanje i formiranje na plodovi prskanje so:

*Da se postavat zolti i sini tabli.

Switch 10gr/10l (ciprodinil+fluodioksonil)(botrytis i pep.)* Ka 7 dena* ***ili
*Pyrus 25ml/10l (pirimetanil) (botrytis)*Ka 14 dena** ili *
Merpan15gr/10l* (razni bolesti) *+
Quadris 10ml/10l (azoksistrobin) (botrytisi pep.) *Ka 3 dena *+

*Actelic 10ml/10l(pirimifos-metil)* Ka 7-14 dena (pajak idr. stetnici)* *+*
*Actara 10gr/10l (tiametoksam)* (razni stetnici) Ka 7 dena *ili
*Calipso 1ml/10l (tiakloprid) (raznistetnici) Ka 7-14 dena* ili
*Tonus 3gr/10l (acetamiprid) (raznistetnici) ili
Volley 3gr/10l (acetamiprid) (raznistetnici) *ili
Runner 6ml/10l (metoksifenozid)(sovici i gasenici) Ka 3 dena* ili
Avaunt 3ml/10l (indoksakarb) (sovicii gasenici)* Ka 3-14 dena*

*Folijarno: Ca +
* * * * * * * * * Wuxal K40 ili
* * * * * * * * * K bomber 50gr

*Vo kapka: 18-9-27 (2kg/0,5 dekari) +

* * * * * * * * * * CaNO[SUB]3[/SUB] 1kg/0,5 dekari

=Formiranjei rast na plodovi prskanje so:

Switch 10gr/10l (ciprodinil+fluodioksonil) ( botrytis i pep).* Ka 7 dena* *ili
Quadris 10ml/10l (azoksistrobin)** (botrytis i pep.) *Ka 3 dena *+

Actelic 10ml/10l (pirimifos-metil)(pajak i dr. stetnici) *Ka 7-14 dena * +
Lasser 5ml/10l (spinosad) ( trips)*Ka 3 dena

*Folijarno: 11-5-19+Ca+Mg 30-50gr/10l
Vo kapka: 10:5:40 (2kg)
* * * * * * * * * CaNO[SUB]3[/SUB]1kg/0,5 dekari


=Zreenje (pigmentacija)i berba prskanje so:

*Teldor 10ml/10l (fenheksamid) ( botrytis)* Ka 3 dena ili
Signum 10gr/10l(azoksistrobin) ( botrytis* i* pep.)* Ka3 dena* +

Lasser 5ml/10l (spinosad) ( trips)Ka 3 dena (2 pati za 4-6 dena)

Folijarno: 11-5-19+Ca+Mg 30-50gr/10l
*Vo kapka: 10:5:40 (2kg) ili K sulfat(1kg) – naizmenicno
* * * * * * * * * * CaNO[SUB]3 [/SUB]*1kg/0,5 dekari
*Pri pocetok na pepelnica prskanje so Multiprotek(200gr/10l)


=Ppsleberba prskanje so: *
*
*Ditan 25gr/10 l( mankozeb) (raznibolesti)* ili
Mankozeb 25gr/10l (mankozeb) (raznibolesti) +

*Nurelle 10ml/10l (chlorpirifos+cipermetrin)* (razni stetnici) *Ka 21 den

*Vo kapka: 3/20 1kg +
* * * * * * * * * *Ca 1kg/0,5 dekari
*

 
ovo sto si napisao je dobro.samo mi se nesvidja spektar zastite mnogo otrova .a one su u plasteniku.nece one da imaju tu trulez ploda kao *napolju ne bije gi kisa.to je moje misljenje da vidimo sta ce reci drugi .ujedno pozdrav za sve .*:ppozdrav:


ja sam na moje stavio po saku stajnjaka izmesano *sa 3 15 . i posle to neka prehrana preko lis .zastita mozda i to je to .
 
Normalno da necu sve upotrebiti, nego su to predlozi za *neke probleme, a sta cemo upotrebiti zavisi sta nam je dostupno. Slobodno predlozite korekcije.
 
U bemti al si ga nabrojo , ajde da to slozimo nekim redom , el moze neko da napise redosljed ishrane , pa redosljed zastite , te kolicine vode recimo na 1000 sadnica onako ugrubo , znaci recimo na 1000 sadnica 500 litara vode svaki drugi dan ili vec iz iskustva , naravno da nije svima isto ali onako za orjentaciju , ja sam kroz razgovore sa nekim agronomima dosao do razlicitih podataka , od toga da je sasvim dovoljno 250 ml vode po sadnici na dan pa do cak 2 litre po sadnici svaki dan , imali netko iz svog iskustva da kaze koliko je stvarno potrebno vode , naravno lakse je vidjeti ako je previse nego ako je malo vode , jer izmedju taman i malo je veoma mala razlika ali dovoljno velika da prepolovi urod.
Ako mozete napisati prihranu kroz sljedece :
Sisanje zivica
Pojava 2 nova lista
Pojava vise listova , 5 i vise
Formirane cvjetnih pupova
Pred cvatnju
Cvatnja
Formiranje glave ploda
Formiranje ploda
Pocetak odmetanja ploda ( pocetak zrenja)
Zrenje ploda
Takodjer bi isti sistem bio i za zastitu , to bi nam bio kalendar prihrane i zastite jagoda.
Hvala puno unapred
 
Prijatelju tebi treba agronom,bez sale najbolje da nadjes neku literaturu ili da pitas nekog u tvojoj blizini ko ima jagode.
 
Ja sam procitao literature pola biblijoteke i svaka knjiga svoju pricu prica , volio bi da netko tko zaista radi duze vreme i vecu kolicinu iz svog iskustva napise ovo gore sto sam naveo , vidim kroz forum da pojedinci postizu urod i vise od 650 grama po zivicu , pa bi volio da ti ljudi napisu i na koji to nacin postizu , a to je ovo gore sto sam pitao , znaci kojim redom i u kojim kolicinama prihrana , spricanje pesticidima i sl. i navodnjavanje , to su 3 naj bitnija faktora , ja ove godine imao oko 200 grama po zivicu , prvo mi led sprzio 30% cvjeta , onda nisam imao dovoljno vode za navodnjavanje , onda mi na kraju neke crne bube napale kasnu sortu jagoda i pola unistile , izbusile , e za to bi volio a vjerujem i mnogi drugi da dodjemo ovdje do nekog kompromisa o prihranjivanju , zastiti i navodnjavanju.
Onda mozemo da napravimo nekakav kalendar radova u jagodama koji bi bio orjentir za rad u buducnosti.:bravo:
 
Bilo bi dobro kada bi sto vise ljudi prezentiralo svoj nacin rada, jer svaki ozbiljan i vredan proizvodjac morao bi voditi evidenciju o tome zasto, kada, kako, koliko i cime radi i na kraju dobio takav ili onakav rezultat. Ovde niko nikome nije konkurent, a svaka dobra informacija pomogla bi svima.
 
Ja cu napisati kako ja radim nakon sisanja polivam bakarnim preparatom,nakon toga otprilike kada krene vegetacija pa posle toga dve nedelje polivam sa topasom za pepelnicu i neki insekticid jaci kao sto je perfektion i sl... pred cvetanje sa nekim slabijim nesistemicnim kao sto je decis ili megatrin i qudris,U cvetanju zavisno od vlage dva ili tri puta polivam prvo sa jacim kao sto je sumilex ili promiks zatim sa chorusom i na kraju sa switcom ako je bas vlazno znaci tri puta i pred berbu sa teldorom ili signumom mislim da u berbi ako se jagoda dobro zastiti u cvetu od trulezi nemora polivati u berbi mozda jednom ako su bas kise.
Prihrana kada krece vegetacija idem sa 1 gr. po biljci nedeljno do cvetanja 20/20/20/ koristim scots ali takodje mislim da i bilo koje djubrivo je slicnog kvaliteta,po precvetavanju 10/5/40 misljenja sam da ako su starije jagode netreba im vise fosfora na pocetku vegetacije jer ona vec ima razvijen koren.Kada se sade znaci sa vise fosfora da pod obavezno.Kada polivam takodje ubacim i prihranu 1% ili ti na 100 liatara vode 1 kg.S tim ako su starije jagode moze i vise od 1 gr po biljci recimo 1,5-2 gr.Ali sve zavisi i kako je zemljiste i koliko je nadjubreno stajnjakom ali otprilike mislim da je to to.Takodje rekao bih da sam i ja imao plastenik od 1 ara dve godine 600 biljaka i nisam nabrao 300 kg za dve godine i skinuo sam ga sada razlog je bio sto se jednostavno ne oprase svuda okolo pcele aktivne a u plastenik nikako.cveta bude dosta ali ploda nema i sto ima deformisan je i los uglavnom.Tako da sam ja odusatao od plastenika i bazairao se samo na otvoreno gde trenutno imam 60 ari samo albe.
 
E evo ja kupio 11-44-11 + 1 Mgo +Me , 18 -18-18 +Me i 16 - 8 -32 +Me , dali mi sada netko moze napisati redosljed i postotak prihrane sa ovim gnojivima , inace informativno to je kostalo oko 180 eura , 3 vrece po 25 kg , toliko je to u RH , sa time da sam jos dosao na vrjeme jer sam kupio prije nego sto ode za 20% gore a to je iduci tjedan.
Ako neko moze da slozi redosled prihrane na recimo 1000 sadnica i napise na koju kolicinu vode se to pusta jer je to veoma bitan podatak da ne izgori korjen , ovo je prvi put da idem s tim gnojivima , do sada sam korisito jedino NPK gnojiva i kutine , pa se sada nadam da ce mi se povecati urod na barem 500 grama po sadnici jer sam do sada imao 200 grama u prosjeku.
 
Jagode su vec krenule i danas sam kroz sistem KPK pustio NPK 12-48-06+ME , Ridomil MZ i Pirel. Provetrio plastenik i sredio neke sitne stvari. Temperatura u plasteniku je u rasponu od 4 do 18 C.

@mojalovaa
redosled je fosforno, ujednaceno i na kraju kalijum. Prosecno ide 1 gr po biljci a u berbi moze i do 2 gr.*
 
Koliko preporucujete grama prihrane po biljci nedeljno?
Znam da je ranije pisano, ali nije z' gore ponoviti.
Dali je pocetno priranjivanje od 1 gram po biljci dovoljno? na nedeljnom nivou
 
Nazad
Vrh