Čuvamo li stare sorte od zaborava?

pozdrav vocari :) pre tri cetiri godin sam iskupio lepu kolekciju starih jabuka {kalemio na m9} al zbog prostora nisam sve kod sebe posadio. imam kozaru,lepocvetku,crvenu petrovacu,neku tzv samoniklicu,djulabiju a podelio kalem senabije,belocenjke,konjuge,sumatovke,kolacare a imam i neke dve koje ne znam kako se zovu,rano jesenje,sad zrele crvena prasnjavo meso kad prezreli i jedna sitna zuta kao budimka slicna. vecina je prvi put prorodila ove godine. drago mi je da vidim da ima jos ljudi koji se bave ovim poslom makar iz hobija. sledecg proleca napadam kruske nesto divljih nakopao po sumama. zivim u okolini sapca pa ako nekog zanimaju kalem grane mogao bih poslati.
 
Pozdrav ljudi.Treba mi savet,namenio sam mesto na okućnici za krušku ali nemam puno prostora za par komada već ću saditi samo jednu sa razmakom od po 4 m do sledećeg drveta.Dakle planiram da pustim veliko drvo pa koliko izraste.

Problem je što od samooplodnih sorti pronalazim jedino conferance a sa njom nisam nešto prezadovoljan.Jel ima još neka stara domaća sorta koja je samooplodna?
 
Ko ima informacije neka mi javi gde se mogu u Srbiji kupiti sadnice ovih starih sorti krusaka ili ko ima te sorte da mi moze krajem februara poslati kalem grancice debljine olovke od ovih sorti krusaka da ja iskalemim.
Krupna kruska je Arapka ima naziv Kantarka, Kantarusa , Loncarka jako krupna tvrd plod kad ugnjili ili kad se ispece ukusna za jelo cuo sam ima je oko Uzica
Srednja je Vodenjaca ili Jeribasma ima je oko Valjeva puna soka, socna ukusna kruska.
Sitna je Takisa ili Takusa kad ugnjili jako slatka i ukusna




stare-sorte-krusaka1.jpg
 
Da li neko zna neki drugaciji naziv za jabuku zeleniku?
Код нас у Р. Српској зову зеленике, а ове друге (црвене) зову економке, треће што видите су колачаре. Данас сам добио од фамилије па сам усликао док их нисмо појели :))

 
imam katalog rasadnika ''egzotik'',iz trstenika,ima dosta tih starih sorti krusaka[ako smatrate da je ovo reklama obrisite,neznam kako bih drugacije napisao]
 
Pre dosta godina probao sam jabuku koja mi je ostala u sećanju.Sitna,prečnika oko 6-7cm spolja koliko se sećam crvenkaste boje.Ali ono što mi je ostalo u sećanju je meso boje lubenice i sočno.Ako se dobro sećam bila je jesen kada sam je probao.
Ako neko zna kako se ta jabuka zove neka napiše,bio bih veoma zahvalan.
 
Narode trebaju mi kalem grancice domacih,starih tresanja...
Djurdjevka i slicno.... hocu da kalemim ove godine tresnje za sebe i voleo bih da imam bar 3-4 te stare sorte....(recimo ranu,srednju i kasnu)
Ako neko ima provereno dobre stare sorte nek se javi.... Kao klinac sam jeo razne crvene tresnje... A najsladja mi je bila jedna sto zri mesec dana i na kraju bude zagasito crvena,crna.... i jako slatka.... otprilike je zrila posle djurdjevke... nikad prskana,nikad orezivana... ali je odavno posecena...:(
 
Pre dosta godina probao sam jabuku koja mi je ostala u sećanju.Sitna,prečnika oko 6-7cm spolja koliko se sećam crvenkaste boje.Ali ono što mi je ostalo u sećanju je meso boje lubenice i sočno.Ako se dobro sećam bila je jesen kada sam je probao.
Ako neko zna kako se ta jabuka zove neka napiše,bio bih veoma zahvalan.
Jedino mi pada lubenicarka - bostanka na pamet al to je kruska
 
Ako mene pitas.... Niko se nije javio.... Nasao sam u komsiluku neke dve sorte djurdjevki(tad zriju) pa sam njih kalemio.... videcemo hoce li biti sta....

Da kolega tebe sam pitao. Prvo hteo sam da ponovo pokrenem diskusiju na ovoj temi , jel vec mesec dana nista se nije desavalo, a drugo mene isto jako interesuju stare sorte voca pa i tresanja. Narocito me interesuju vocke koje ne treba (ili vrlo malo) prskati, ali otom potom pisacemo jos. Sto se tice DJUDRDJEVKI intersantne su, ali ce mi trebati tek iduce godine sad je vec kasno, zar ne?
 
Da kolega tebe sam pitao. Prvo hteo sam da ponovo pokrenem diskusiju na ovoj temi , jel vec mesec dana nista se nije desavalo, a drugo mene isto jako interesuju stare sorte voca pa i tresanja. Narocito me interesuju vocke koje ne treba (ili vrlo malo) prskati, ali otom potom pisacemo jos. Sto se tice DJUDRDJEVKI intersantne su, ali ce mi trebati tek iduce godine sad je vec kasno, zar ne?
Pa ako se kod mene primi vise kalema ... javi se na jesen... pa cemo nesto smisliti.... ja sam dobio 70 sadnica magrive(podloge) i kalemio sam razne tresnje(koje se ne prskaju a super radjaju,provereno jer znam vlasnike i stabla a i jeo sam neke od njih)... meni treba 5 za dvotiste i 2-3 da dam tetkama.... a imam i popravni iz kalemarstva u junu...:)
 
Žao mi je što nemam informacije o ovoj prelepoj retkoj jabuci.
Jedino što sam saznao da je ima na južnoj strani Kopaonika.
Ako ima nekoga iz tih krajeva,bilo bi lepo da se sazna ime a posle bih znao šta tražim

O kojoj je jbuci rec ja sam iskalemio dosta starih sorti jabuka krusaka i tresnji imam djurdjevku sveti nikolku i vrslamu to su stare sorte tresnje a imam i bostanku i mnoge druge stare sorte kod mene postoji kasija stara vise od 50 godina kalemljena na djanariku. Mozda mgu da vam pomognem ali je sada kasno za kalemljenje.
 
Pre dosta godina probao sam jabuku koja mi je ostala u sećanju.Sitna,prečnika oko 6-7cm spolja koliko se sećam crvenkaste boje.Ali ono što mi je ostalo u sećanju je meso boje lubenice i sočno.Ako se dobro sećam bila je jesen kada sam je probao.
Ako neko zna kako se ta jabuka zove neka napiše,bio bih veoma zahvalan.

Ovde sam opisao ono što sam znao
 
O kojoj je jbuci rec ja sam iskalemio dosta starih sorti jabuka krusaka i tresnji imam djurdjevku sveti nikolku i vrslamu to su stare sorte tresnje a imam i bostanku i mnoge druge stare sorte kod mene postoji kasija stara vise od 50 godina kalemljena na djanariku. Mozda mgu da vam pomognem ali je sada kasno za kalemljenje.
Druze mogu li da te kontaktiram krajem maja za grancice tih tresanja i kajsije...
Pokusao bih na pupoljak tad....(na ove koje se neprime da kalemim te tresnje...) a imam male dzanarike vec posadjene za kajsiju...
 
Ne znam da li će izdržati pupoljci dok stignu do tebe. Mozda je bolje da sačekaš sledeću godinu pa da kalemiš grančicom.
 
Ko ima informacije neka mi javi gde se mogu u Srbiji kupiti sadnice ovih starih sorti krusaka ili ko ima te sorte da mi moze krajem februara poslati kalem grancice debljine olovke od ovih sorti krusaka da ja iskalemim.
Krupna kruska je Arapka ima naziv Kantarka, Kantarusa , Loncarka jako krupna tvrd plod kad ugnjili ili kad se ispece ukusna za jelo cuo sam ima je oko Uzica
Srednja je Vodenjaca ili Jeribasma ima je oko Valjeva puna soka, socna ukusna kruska.
Sitna je Takisa ili Takusa kad ugnjili jako slatka i ukusna




stare-sorte-krusaka1.jpg

http://www.grozd.co.rs/kruska1.html

http://www.grozd.co.rs/jabucasto.html
 
Pa ako se kod mene primi vise kalema ... javi se na jesen... pa cemo nesto smisliti.... ja sam dobio 70 sadnica magrive(podloge) i kalemio sam razne tresnje(koje se ne prskaju a super radjaju,provereno jer znam vlasnike i stabla a i jeo sam neke od njih)... meni treba 5 za dvotiste i 2-3 da dam tetkama.... a imam i popravni iz kalemarstva u junu...:)

Da bicemo u kontaktu, unapred hvala , Svaka cast.
 
Druze mogu li da te kontaktiram krajem maja za grancice tih tresanja i kajsije...
Pokusao bih na pupoljak tad....(na ove koje se neprime da kalemim te tresnje...) a imam male dzanarike vec posadjene za kajsiju...
Zasto da ne ako mozemo da ih brzo prebacimo ja sam uvek za kalemljenje starih sorti ja znam da kalemim samo na procep a pod koru sam pokusavao ali mi se nikad nije primilo a na prcep imam dobar ucinak i za moje potrebe je super.
 
Nazad
Vrh