Četinari

dzoni1011

Novajlija
Učlanjen(a)
8 Jan 2012
Poruka
18
hteo bih da posadim borove ili jele po ivici voćnjaka sa severne strane .
Razlog je vetrobran i investicija u buducnosti.
Na kojoj udaljenosti od voca i ograde treba da budu posadjene sadnice?
Kolika je udaljenost izmedju samih sadnica?

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.861
Od zidova, bar dva metra. Sad bi moglo da predstavlja problem nadmorska visina, jer nisam baš siguran koliko to može biti ulaganje u budućnost. Više bi možda odgovarali neko listopadno drvo.

mzupunski

Član
Učlanjen(a)
5 Avg 2009
Poruka
499
Zasto mislite da je problem nadmorska visina? :osmeh: Ako je razlog sadnje recimo vetropojas, onda mozda bolje listopadne vrste zbog veceg (citaj brzeg) rasta nadzemnog dela u jednoj vegetacionoj periodi u odnosu na cetinare... mada listopadi bi pravili vecu senku vocu... u odnosu na cetinarske vrste. Na vama je da odlucite....

dzionik

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2009
Poruka
1.937
Slab kvalitet četinarskog drveta na maloj visini. Jasen je dobar izbor ako je jaka zemlja, što brže raste to je kvalitetnije drvo, mada mu za vetrobran treba i neka druga vrsta sa nižom krošnjom.

dzionik

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2009
Poruka
1.937
Čovek se uči dok je živ..:) i ja sam saznao za jasen pre neki dan iako sam u tome već trideset godina.

- - - - - - - - - -

Vlada015

Član
Učlanjen(a)
30 Jul 2010
Poruka
2.144
Molim poznavaoce cetinara za pomoc.Zasadio bih jelku na mestu gde je bila stara jelka koja se osusila pre dve godine, izvadjen je panj, da li mogu da to uradim?Da li mozda ne bude doslo do nekih problema?

Učlanjen(a)
3 Maj 2013
Poruka
98

jel znate mozda koja je ova smreka ?
Trebalo bi da je obična smrča (picea abies).

Molim poznavaoce cetinara za pomoc.Zasadio bih jelku na mestu gde je bila stara jelka koja se osusila pre dve godine, izvadjen je panj, da li mogu da to uradim?Da li mozda ne bude doslo do nekih problema?
Nije baš jasno, zašto se stara biljka osušila?
Ne bi trebalo da bude problema, ako misliš na neke bolesti korena,.. na neke patogene, koji će zaraziti novu mladicu.
Biljka se ume i sama boriti sa bolestima, ako u podlozi ima sve elemente koje koristi za ishranu. Biljka ima svoj imunitet,.. kao i ljudi,.. bolje hranjena biljka ima veći imunitet.

kandelabar

Član
Učlanjen(a)
26 Jun 2013
Poruka
202
ja cu vam slikati sutra jedan bor sto sam nasao u prirodi neki dan sasvim slučajno mislim da je se iz sjemenke razvio uglavnom donio sma ga kuci ali ne znam koja je vrsta bora slikam sutra pa postavim..

Vlada015

Član
Učlanjen(a)
30 Jul 2010
Poruka
2.144
Nije baš jasno, zašto se stara biljka osušila?
Ne bi trebalo da bude problema, ako misliš na neke bolesti korena,.. na neke patogene, koji će zaraziti novu mladicu.
Biljka se ume i sama boriti sa bolestima, ako u podlozi ima sve elemente koje koristi za ishranu. Biljka ima svoj imunitet,.. kao i ljudi,.. bolje hranjena biljka ima veći imunitet.[/QUOTE]

Izgleda da ju je napao crv potkornjak, a i ove suse u zadnjih par godina.

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.861
Smreče, pošto jelke i nisu se pokazale kao podesne za tako gajenje. Ovako uz malo marketinga Smrča ili smreka je za to pogodnija, mada i pod tim nazivom se nalazi oko četdeset vresta.

latinsko ime Picea abies

Picea_abies.jpg

433px-Picea_abies.jpg

Picea_abies1.jpg

norway-spruce-b.jpg

Vrh