ZMAJ kombajni

Razumem Petre sta kazes i ja sam ga zbog toga kupio da radim kada ja hocu! :)
 
Zaboravljate bitnu stvar,20 hektara ljudi.Na tu povrsinu tesko da ce svake godine trebati da menja kaiseve i lezajeve,ja radim duplo toliko sa mojim kombajnom i jedini lezaj koji je menjan je lezaj vetra pre valjda 7 godina...Osovine slamotresa,nikad,lance sam kupio jednom sve nove i to je to za xx godina uz tu povrsinu,e sad sto se tice kaiseva, to vec se menja malo cesce,ali opet dalekooo da se menjaju svake godine.Takodje ulje u motoru se ne menja svake godine na tu povrsinu,jer motor ne odradi dovoljno rs ,kao ni filteri,ulja ili goriva.Ja radim tako sa mojim motorom na kombajnu od kad pamtim,i motor i dan danas od zamene do zamene ulja ne potrosi ni litru,max 2 litre.Ovo sam spomenuo ,da ne bude,motor nece trajati dugo ,itd itd.Ovo nisu povrsine koje vi radite ,100+ hektara,sa uslugama gde se tera brze da bi se sto vise odradilo,covek ce raditi samo svoje,nigde ne zuri.
Sto se tice moje preporuke ,sta da kupi,Zmaj Univerzal,jako je jeftin u oglasima,skuplji je adapter za kukuruz nego on,a maltene sve od delova pase kao na 141-142 ,to su manje vise isti kombajni,stoga ako mu treba nova limarija,tj nesto od nove limarije,samo nek trazi za 142.Ovo takodje spominjem,jer zbog godina,kod Univerzala je to mana,vecina ce biti trula,i za tih 500 eura sto spominjete,on moze svu bitnu limariju kupiti novu za njega.
 
Pre tri godine sam kupio kombajn.Prve godine sam ga dobro pretresao.Zadnje dve godine mi je ukupno ulaganje oko 150eura. Naravno nije bilo kvarova.Pokosim dosta preko 120ha godišnje. Iduće godine planiram da izmenjam par ležajeva i uvodni lanac u grlu.
Tako da je godišnje ulaganje diskutabilna stvar.
Kosim kad hoću i koliko hoću. Usluge mi pokriju troškove košenja svih mojih njiva.
 
Sofer 10% tj 400-500din, 1500-2000din gorivo, 500din amortizacija, sve po jutru. Izadje slabih 3000din po jutru trosak, a kod nas rade za 4000din po kj. Za 1000din na 70kj = 600e razlike. Jedina je prednost sto radis kada hoces, ostalo barem po cenama ovde nema prednosti.
 
Ja od remonta 142 ojke nisam imao ulaganja 200e, ne racunajuci zamene ulja svake godine akumulatore. A odradio je 400ha, ali sam zato u remont dao oko 8.000e.
Kada pitate sta sam stavio sam u adapter je otislo preko 2.000e bez roto secke. Kada se sve stavi ja papir održavanje kombajna izadje sigurno 20e po ha.
@Arkadije pa ti ako ne radis toliko mnogo, ne moraš ga ni izduvavati svake godine.
Još nisam cuo da neko menja ulje na dve godine.
 
Ja od remonta 142 ojke nisam imao ulaganja 200e, ne racunajuci zamene ulja svake godine akumulatore. A odradio je 400ha, ali sam zato u remont dao oko 8.000e.
Kada pitate sta sam stavio sam u adapter je otislo preko 2.000e bez roto secke. Kada se sve stavi ja papir održavanje kombajna izadje sigurno 20e po ha.
@Arkadije pa ti ako ne radis toliko mnogo, ne moraš ga ni izduvavati svake godine.
Još nisam cuo da neko menja ulje na dve godine.

Tko ti je kriv kad zelis proci sto jeftinije pa mislis da si napravio odlican posao... Nece se svatko zeznuti kao to pa da kupi krs koji ce na remont pojesti samog sebe...

I ja sam jedan od tih koji svake druge godine mjenjaju ulje u motoru kombajna...
 
Remont iliti veliki servis se itekako isplati uraditi pa koliko god da košta.
P.S znam za slučaj gde čovek godinama nije menjao ulje u motoru kombajna jer je bilo žuto a kada je došlo do ka buum češao se gde ga ne svrbi.
 
Poslednja izmena:
Ja nikada nisam stavljao na papir cijene popravaka, prije sezone se kombajn pregleda, sto ne valja promjeni se, ulje se mjenja svake godine pred zitnu žetvu, i to je to jer ako pocnem pisat i racunat samo ce me glava bolit ..
 
Ja sam u jednu teku napisao cjenu kombajna i cjenu djelova sto sam u njega ulozio. Gorivo nisam pisao. Kad je kombajn kroz usluge (bez moje vrsidbe) zaradio sebe i cjenu djelova koji su u njega ulozeni bacio sam teku...

Sve sto sad s njim uradim kako god okrenem ja sam u plusu, upravo da ga i bacim na otpad ili poklonim nekome...


Za slucaj remonta od 8000€ nemam rijeci... Ja bas volim kupovati razne drljotine al ovo je i za mene previse.
 
To ti je kao i kod automobila.Uradiš veliki servis i miran si određeni broj kilometara samo što je u pitanju Zmaj pa kada neko reši da uloži u isti da bi bio miran odmah bude proglašen za budalu ili je ipak bolje pola dana vožnje pa dan-dva čekićanja i šarafanja i tako u krug...
 
Kolega, slozit ces se da nitko normalan nece kupiti stojadina i u njega ulupati 2000€ "da bude miran"... Nadam se da znas na sta ciljam.

Sad taj isti trazi uredan kombajn, nece nikakvu drlju u koju mora lupati neka veca sredstva jer je to prosao sa zmajem. Uvijek se vise isplati kupiti stroj u radnom stanju pa ga "u hodu" sredjivati i doradjivati...
 
@Bobo
A koliko kosta kada masina izda, pa kukuruz 10kj pokisne i ode vlaga 2% gore? Pouzdanost moras imati, uvek moze neplanski nesto da crkne, ali sve sto se ucini da je za zamenu treba menjati ako hoces da na miru radis.
 
A koliko kosta kad nemas nikakav kombajn? Ovo vec prelazi u filozofije... Ako imas svoj stroj (bilo kakav) tih 10kj kukuruza ces vec odraditi kroz usluge.

Meni se desilo da kombajn izda u zetvi, nije bilo vremena za popravak jer je bila nedjelja popodne, nisam imao gdje kupiti lezajeve koji su mi trebali pa sam fino zvao covjeka da dodje i da pokosi mojih 7kj psenice sto je ostalo, fino platio i problem rijesen. Te godine odradio 10kj usluga i opet sam "dobar".
 
Ja mog zmaja vozim i kad se pokvari popravim i teram dalje, pred sezonu ga pregldam i zamenim ako je bas za zamenu ili spremim za rezervu, i tako vec 11-12 godina, i da ga detaljno remontujem opet se nesto nadje da crkne, ima i malera kad zaredja ali ina i kad ide pa nista ne pipas, sve u svemu ne diram nista dok ne crkne, i nisam nikad ni dangubio a nije ni ostalo ne uradjeno ili propalih useva.
 
Zmaj 142 kad se redovno održava ne iziskuje velika ulaganja niti neke sad generalne remonte u vrednosti njega samog
moj kombajn nikada nisam totalno rastavio i radio neki veliki remont ali se pred svaku sezonu menja šta je potrebno
u proseku je oko 300e to ulaganje pred sezonu, kombajn uradi 100-120ha u sezoni
 
Meni samo nije jasno,a cudi me kako i ostali ne pitate isto pitanje, gde je ugurao 8 000 eura u kombajn,pardon mislim na Zmaj,kombajn da je npr Class Lexion,mogao je to samo strpati u nove dizne i pumpu lol,ali u Zmaj 142 .....
Jedino ,sto mi je tesko poverati,da je kupio neki sa otpada,ne kompletan ,bacen da truli,bez motora,tad se i moze strpati toliko para u taj kombajn.Ovde je pisano xx puta tokom godina,remont 142 u fullu izadje oko 3-3.5 k eura,neki su u tu cenu ubacili i adapter ,ali aj,nek bude samo kombajn.
Znaci ja ne lupam ovde neke cifre,nego je tako pisano na forumu,radim copy paste samo.
Za njega kao preprodavca,cisto sumnjam da nema iskustva naci dobru masinu za male pare,stoga tesko da je kupio neki krs ,pa cak i za manje para,i onda ulozio toliko ,malo smesno sto se mene tice.
 
Da sam ja prvi napisao takvo sta, opet bi me ismijali i rekli da se ne razumijem. Vec se ljute pojedinci sto im se zaviruje u novcanik...

Sve mi se cini da je to ono: "prodavat ce se zmaj, pa da izdaleka prodamo pricu..."
 
Posto ste zakljucili da volim da sarafim, da se pohvalim, pred sezonu pregledam skoro sve lezajeve za koje nisam napravio podmazivanje uglavnom otvorim i napunim mascu. I jos svake godine i pored redovnog podmazivanja bude neki lezaj neispravan ali to je cena 300-400 dinara i zamena ulja. To su troskovi odrzavanja. I barem dve kante tj 8-10kg tovat masti. Svaki dan pre odlaska na njivu podmazivanje svih mesta gde su postavljene mazalice. I glava ne boli u sezoni. I filteri za naftu i ulje ali i to je sica.
 
Isto i ja svaki pregledam ispravne vratimo namazane, a neispravne zamenimo najveci trosak je taj rad sve otklapat i izaklapat,ali zato je zastoj sveden na najmanju meru.
 
Nazad
Vrh