ZMAJ kombajni

Skolarac, dali pise u toj literaturi zasto se greje kais? ili konkretnije remen.

Svi mi umemo da citamo, a malo ko to ume da primeni u praksi. Knjiga je jedno, a praksa nesto sasvim drugo.

pozz,
 
Niko nije rekao da ne umete samo tu mogućnost slabo koristite jer negde na forumu je već o tome pisano samo zašto bi se neko pomučio da to nadje nego je lakše ponovo pitati da neko objasni.To će rado učiniti ljudi koji nude raznu literaturu sa raznih fakulteta, oni su to prostudirali pa ćemo i odgovor od njih vrlo brzo dobiti.
 
Dečko,to nije literatura nego podmetanje šturih informacija:sta:

Vi ni iz opširnijih informacija niste uspeli da razumete srž stvari, tako da je svejedno. Ne vredi se mnogo baktati sa Vama, kako ja vidim, jer ništa sem snishodljivosti i vređanja (što je ujedno i poslednje uporište neukih) niste u stanju da stavite na stol...

A za odgonetanje misterije zašto se remen greje, stvarno treba mnogo pameti. Greje se zbog povećanog trenja i ni zbog čega drugog. Međutim, da bih izdeklemovao ceo proces kako se taj problem sanira, za to već treba "malo krvi iz prsta" (obično ja sve te cake ispričam preko PP za dž, kao što mnogi članovi znaju i mogu potvrditi, ali sada iz nekog razloga nemam volje da vam tu držim akademiju za šaku kikirikija. Svakome po zasluzi).

Prijatno vam bilo i laku noć.
 
Slažem se sa Atilom u vezi osovine i vratila.....ko što je dečko napisao, a često se mešaju ta dva pojma ... vratilo služi za prenos snage i obrtnog momenta po svojoj osi opterećena su na savijanje i uvijanje , nema veze da je pogonjeno ili pogoni nešto u sklopu. Osovine su opterećene samo na savijanje i ne prenose obrtni moment i snagu....

Opet ko što reče Atila , kaišni prenosnik se greje zbog trenja... ali ja bih dodao POVEĆANOG trenja, jer on po svojoj konstrukciji i treba trenjem da pogoni remenicu. Povećano trenje se javlja zbog loše veze u sistemu, dakle ili kaiš nije dovoljno stegnut...ili je pogrešan kaiš stavljen, ili je jednostavno remenica loša. Pod uslovom da su svi ostali elementi koje pogoni remenica u ispravnom stanju.
 
Opet ko što reče Atila , kaišni prenosnik se greje zbog trenja... ali ja bih dodao POVEĆANOG trenja, jer on po svojoj konstrukciji i treba trenjem da pogoni remenicu. Povećano trenje se javlja zbog loše veze u sistemu, dakle ili kaiš nije dovoljno stegnut...ili je pogrešan kaiš stavljen, ili je jednostavno remenica loša. Pod uslovom da su svi ostali elementi koje pogoni remenica u ispravnom stanju.

Remen se greje i kada je prezategnut... Ima tu još par caki, ali zašto bi školarac prosipao znanje kada ovde već ionako svi sve znaju najbolje.
 
Mož biti , treba da bude toliko zategnut da možeš prstom da ga gurneš na dole minimum 5 mm...ali to kod njega sigurno nije problem...verovatno je da ne naleže dobro u remenicu.
 
Dragan18@. Ipak se ovde radi o varijatorskom prenosu, gde nikakav prst ne dolazi u obzir.Sam remen trpi ogromnu razliku u zategmuosti zavisno od režima rada. Na min .brzini opruga je skroz ispružena i labava samim tim i pritisak diskova na remen.A pri max režimu je remen stegnut hidraulikom a opruga je sabijena što višestruko povećava pritisak diskova na remen a smim tim i brzina mu je višestruko uvećana.Kao što sam rekao ima vše razloga tog grejanja i nemože se uzrok naći ovako preko tastature, nego na licu mesta.
 
Vrlo rado. Pogonskim i gonjenim se mogu nazvati samo vratila a nikako osovine. Zašto? To sam već objasnio u onom prethodnom postu, samo treba pročitati i razmisliti. Ako osovina služi samo za to da nosi druge mašinske elemente, a ne da prenosi snagu, kako se onda osovina može nazvati bilo pogonska, bilo gonjena osovina? Recite vi meni, da li je po ovoj vašoj logici osovina prikolice pogonska ili gonjena? Ne može se nazvati ni jednom ni drugom jer ona služi samo za to da na sebi nosi točkove a ne da im prenosi snagu od motora.
To što pročitate na internetu i smatrate "literaturom" i to savijanje i malo uvijanje i nošenje mašinskih elemenata i po vama je to objašnjenje koje vas uče po školama.
Ajde ti onda meni objasni kakve su osovine na klasičnoj prikolici u spregu sa vučnim vozilom i prikolici koja dobija pogon od vučnog vozila?
Glavno je da skačete i jedni druge branite a lepo ste sada videli i "razlike" između kaiša i remena i šta je ispravno a šta nije kod pantalona
 
Zaboravih da napisem,veceras stigao zmaj 131,burazer Slavko kupio pa isli da ga doteramo.Brate kako je ono sporo,posle dva kilometra je burazer otisao po kamion i zakacili smo ga i dovukli kuci,posle kad smo dosli kuci umalo da odrobijam brata,vozi kao lud a ja upravljao kombajnom pri 50 na sat.Kad se nisam slogirao.
Ja sam bio protivnik kupovine jer ima katastrofalni sestak motor koji nije nizasta.Da je S44 to je vec nesto drugo.
Ako nebude valjao ima sigurnog kupca,masa puta 23 din.
Koliko je tezak???
 
Gospodine Jovanoviću. Prvo: nismo zajedno čuvali ovce pa me shodno tome nemojte oslovljavati sa ti.
Drugo: Vama očigledno mnoge stvari nisu jasne. Osovine su samo osovine. I po jubilarni petstoti put: osovine ne prenose snagu! Tako ni osovine na prikolici nisu ni pogonske ni gonjene jer nisu direktno, mašinskim elementima povezani sa izvorom snage, tj. sa motorom. Osovina prikolice služi samo za to da na sebi drži točkove! Ne prenosi na njih obrtni moment!

Verujem da su ove činjenice suviše apstraktna materija za Vaš mozak, pa se zato više neću ni truditi da Vam objašnjavam šta je šta. Ako i dalje živite u uverenju da ste Vi u pravu, savetujem Vam da odete kod bilo kojeg profesora koji predaje mašinske elemente ili inženjera (znate, to su oni ljudi koji su ni iz čega konstruisali sve vaše poljoprivredne mašine, a za koje mislite da o njima znaju manje od vas paora), pa da Vas malo spuste na zemlju. To što Vi na internetu nailazite na termine kao što su pogonska osovina, ne znači da ste u pravu. Jer kada biste sa razumevanjem pročitali te laičke tekstove gde se ti termini spominju, shvatili biste da se u njima u stvari govori o pogonskim vratilima! Pogrešni termini se koriste i ovde na forumu, svakih par nedelja kada neko spomene "poluosovinu" traktora. Žao mi je, ali tačan termin je poluvratilo! Zašto? Zato što prenosi snagu sa motora.

Toliko od mene (smatram i da je previše).
 
Ja sam shvatio gospodine Jovanoviću da se klinasti remen koristi kao držač pantalona!Hvla Vam na tom objašnjenju.
 
Nazad
Vrh