ZMAJ kombajni

Kolega, kraci remen kad stavis, on Propada dublje u jednu stranu varijatora i samim time dobivas sporije okretaje bubnja a remen je i dalje utegnut.

Stavljao sam i na svog malog zmaja kraci remen kad sam se ucio vrsiti soju, jer mi je standardni 1715 proklizavao kad ga otpustim na 400-500 okretaja jer ona tri federa vise nemaju svoju svrhu, pa sam stavljao s varijatora pogona 1630 i radilo bez greske i bio je taman nategnut a moze na taj nacin ici i do 400 okretaja bez ikakvih problema.. Ako nema remen koji je istog presjeka a kraci od standardnog, moze se staviti siri remen, ali da je duzina kao i tvornicki remen i nema problema.

Ovu foru s kracim remenom kombajneri u mom kraju koriste od kad ja za sebe znam i stavljaju kraci remen tek ako je lom pre velik sa standardnim remenom. Kraci, remenom se ne moze vrsiti psenica, npr, jer tu trabaju veci obrtaju bubnja a da se kraci remen utegne, za vece obrtaje, znacilo bi da remen u obje remenice mora dublje propasti nego standardan i bude nategnut ko zivca na tamburi. Tu se kidaju lezajevi, osovine i to izbjegavajte.
 
Ja sam ipak za varijantu sa lančanicima.Ove godine smo sve kulture radili na kaiš dok sledeće neće ići tako.Suviše je skup kaiš da bi se igrao sa njime.
 
Drugu sezonu smo radili (vršili) i soju sa lančanicima... na biter 22 zuba bubanj 34Z , kukuruzna varijanta: na biteru ostaje lančanik 22Z, na bubanj 43Z ako ne grešim... moguće i sa 19 Z na biteru
 
Pa moze i soja na 22-43. To je oko 480 okretaja bubnja, to je za soju super... Cini mi se 22-34 nekako puno... to je negdje 650 okretaja. Stvarno mi se cini puno... Da li koristis kuruznu ili psenicnu korpu za vrsidbu soje?

Slazem se da su lancanici bolji izbor, ali ako ih nemate, treba dati 100€ za njih plus ostala oprema koja ide (distanceri razni, lanac, spaner). Ako se nemaju lancacnici ili se ne mogu nabaviti, moze i kraci remen, odradjuje isti posao kao i lanac.
 
Slazem se da su lancanici bolji izbor, ali ako ih nemate, treba dati 100€ za njih plus ostala oprema koja ide (distanceri razni, lanac, spaner). Ako se nemaju lancacnici ili se ne mogu nabaviti, moze i kraci remen, odradjuje isti posao kao i lanac.
Sa kaisem se moze postici broj obrtaja kao sa 19-52 lancanicima? Moje misljenje je da se ta "oprema" za smanjenje obrtaja brzo isplati,pogotovo ako se na otkupnom mestu gleda lom. Jedna off topic konstatacija: Ako se isplati kupovina pluga obrtaca pa valjda se i lancanici isplate.....
 
Nije meni problem soja, problem je kukuruz.... Jedan moj prijatelj je ove godine radio sa 142 na lanac (mislim da su zubčanici bili 43 - 34) oko 290 - 300 obrtaja (mislim da je to najmanje na koliko zmaj može da se spusti) i imao je lom 2,5 - 3%, a ja najmanje 5%. Ajde ni to nije strašno, ali zamislite 10 - 12 %? - po meni je po puno... Po mojoj proceni meni su oko 3 do 4 tone kukuruza odbili na lom... Taj sistiem lanaca lančanika da sam kupio, ove godine bi mi se isplatio... Plus što sam izgubio usluga...

Ali definitivno ću ga dogodine kupiti, pa i ako ga nebudem koristio (jer sam čuo da kad je kukuruz vlažniji, nema puno loma), nek stoji u šupi i čeka neke druge dane...
 
Cek malo... Danas sam neki sav pogubljen, nemam pojma koji mi je vrag...
Dakle, biter se na 142 vrti 830-840 okretaja a to nisam znao... Na malim zmajevima je 935.

Ono moje pitanje iznad za vrsidbu soje zanemarite, sad vidim da je ta kombinacija lancanika oko 400 okretaja...


Kolega nabavio za fahra 1000, zmajeve glavcine i komplet lancanika koji se na glavcinu samo postavljaju sarafima. lancanik 52 zuba je nesto ogromno al kaze da se preporodio od kako na fahru ima zmajev heder i zmajev komplet lancanika... Znam da u kukuruz ide na bubanj 52, al koji ga pogoni, ne znam, vjerovatno je 19 kako kaze sinisa, jer tu nema sanse da pravi loma...

Shale: nije bio pogon sigurno 43-34... najsporiji je kako je gore napisano 19-52 (standardni tvornicki lancanici, sa pravljenima moze i sporije) A kad bolje razmislim, radite vi u vojvodini velike povrsine, i vama se isplati uloziti novac u lancanike za vrsidbu kukuruza. ja sam se poceo ravnati po sebi pa sam automatski pomislio da je i vama tako... Istina, da nije bilo toliko loma, komplet lancanike bi se zaradio u jednoj sezoni.
 
Da, na kajiš nemogu više da podignem od 880 obrtaja . Moguće da ga ja nisam dobro razumeo, ali siguran sam da je na bubnju 43 e sad da bi dobio oko 300 obrtaja treba mu lančanik od 15 zuba, ako sam ja u pravu? A sa kombinacijom 19 - 52 se dobije oko 300 obrtaja, manje više?

U svakom slučaju Hvala svima, definitivno ću kupiti... A na lanac sigurno nemože da se zaguši bubanj, a na kajiš mi se to dešavalo i na 500 obrtaja, pogotovo kad ga drugom poteramo sa malo varijatora...

Bobo: ja i neradim velike površine, generalno svake godine sejem oko 35 kj kukuruza od kojih se 30 vrše, ali bi ove godine sigurno uradio još 20-30 kj za lovu pa po 50 evradi, to nisu male pare...
 
Po mojoj proceni meni su oko 3 do 4 tone kukuruza odbili na lom... Taj sistiem lanaca lančanika da sam kupio, ove godine bi mi se isplatio... Plus što sam izgubio usluga...Ali definitivno ću ga dogodine kupiti, pa i ako ga nebudem koristio (jer sam čuo da kad je kukuruz vlažniji, nema puno loma), nek stoji u šupi i čeka neke druge dane...
3000kg x npr 12din=skoro dva seta pogona na lancanik.... Za usluge si sam rekao + veci rastur za kombajnom jer je i lom veci.... Lancanici se jaaaako brzo isplate.
 
A j... ga kad sam tek ove godine kupio kombajn, a svi nešto ljubomorni, niko neće da ti pokaže, kad god pitam nekog nešto to ide tako i gotovo, dok nisam počeo da se sam interesujem...

Ali opet ponavljam Hvala svima... još ću definitivno da razmislim da li da uzmem 19 - 52 ili 19 - 43, ili možda obe, pa da menjam 52 ili 43 po potrebi... a možda još i uzmem i 34 pa uparim kombinaciju 19 - 34 na 490 obrtaja, i samo menjam na bubnju u zavisnosti od vlažnosti...
 
Zvuci poznato.... Zato postoji forum. Ni ja puno toga nisam znao pa sam tu saznao. Clan Kiraj mi je poslao korisnih podataka oko ovih stvari da ne kazem nedoumica pa mogu i ja tebi ako hoces. Uzmi 19/52 i 43 i onda menjas samo veci lancanik,a onaj od 34 mislim da ti nece trebati osim ako zelis da skidas kukuruze sa velikom vlagom.
 
@sinisa1979
Pa i ako budem teo tel-kel nešto da prodam, mogu raditi i na kajiš...

Bio bih ti zahvalan, da mi pošalješ šta god imaš oko 142, što se tiče podešavanja, a i ako mi opet bude nešto nejasno, tu je forum, a ovde definitivno ima ljudi dobre volje koji oće da pomognu...

@peet
pa verovatno ću uzeti te tri, a i kao što sam već napisao, čuo sam da to košta 300 evrova, tako da to nije puno, a pomoće mi dosta...
 
druze shale samo skini malo sa brusilicom na jarmu mesto gde remenica hoce da cese kad smanjujes obrtaje i odvi tocak u minus koliko god moze
 
Nazad
Vrh