ZMAJ kombajni

Šta će joj više ubrzanje i ovako hoće slamotresi da iskoče napolje.Nisu im trebali stavljati separatore.
 
Ja imam kombajne dva potpuna ista,na jednom je motor 150 KS,na drugom 180 KS.Šta mislite koji jede parcelu brže?
 
Gospodine Zrenjaninac postoje neki parametri koji se moraju poštovati a to je broj obrtaja odbojnog bitera na bilo kojoj vršalici od Zmaj kombajna a to je 840 obrtaja sa dozvoljenim odstupanjima u plus i minus.Preko ovoga dolazi do velikih oscilacija sabirne ravinik i sita i do lomova istih i do velikih brojeva obraja slamotresa.Ja znam da su ljudi ubrzavali radove pojedinih delova Zmajevih kombajna ali ja ovde pitam za standardno podešavanje.Isto podešavanje postoji i kod drugih kombajna samo se meri broj obrtaja slamotresa.Tako postoji granica broja obrtaja za Claas, Deutz-Fahr,John Deere i nikome nepada na pamet da menjaju parametre jedino našim ljudima je potrebno da izmenjaju neke parametre na vršalici.Ali to nije postavljeno pitanje nego otkud veća količina izvršene mase kada je sve isto.Mora da je madjija!
 
Šta se desi to ne znam,ali ne mogu da držim korak sa ovim od +30 KS,počinje da džami na auspuh ovaj sa slabijim motorom,gube se obrtaji pomalo motora,zajedno stim i ostali obrtaji vršalice.A ja neznam vrhunskim stručnjacima zašto je to ne jasno da ima razlike u učinku kod istih vršalica s različitim motorima.Ja neznam zašto Claas,New Holland pravi kombajne sa istim vršalicama i sa različitim motorima,na primer NH TX 66,67,68,itd.
 
Da se ubacim razlika između mog claasa i zmaja 142, neki dan sam se zavlačio pod jednog zmaja on isto ima 4 slamotresa ali moji su širi, on ima 4,20m kosu a ulaz je manji neznam koliki je, kod mene 3m i ulaz veči a isti motor, i raspitivo sam se ćlan hurli xa 86 ima mercatora i on uvijek kosi drugom u jakoj pšenici varijator na nekih 800 obrtaja a max ima do 1200, sada znaći zmaj također da ima manju kosu mogo bi brze terat, a veci motor tu nebi igro neku ulogu, barem po mojoj nekoj raćunici ali koliko kuzim ako je kod mene veći ulaz trebo bi i bubanj biti veći i to igra neku ulogu tako da, izvinite za off !
 
Gospodine @ljakse,
kada na zmaj 142 umesto motora S46 montirate OM352A onda zmaj 142 ima dva kg veću propusnu moć.Ima ako otvorite korpu i deo mase prospete pozadi a ne u bunker (kao kombajni sa lizinga što rade).Ako tako gledate propusnu moć onda stvarno se povlačim od ubedjivanja sa Vama.Propusna moć kombajna se ne definiše snagom motora nego konstrukcijom vršalice i podešenošću iste a motor je samo tu da ostvari ono što je zadato.
 
Panonstib ::svaka cast::::svaka cast::::svaka cast:: njima nije bitno sta je pozadi vec sta kombajn moze da proguta kroz keder i da motor ima snage da provice masu izmedju bubnja i korpe , a sta ce dalje da se desi :sta::sta::sta:
Djabe i 500ks ako masa nemoze da brodje kroz sita , (preliva gornje sito) ili nemoze preci kroz donje sito ( vraca u nepovratnu masu, glavi transportere i puni sabirnu ravan sa previse mase sto dovodi do loma sabirne ravni ili njenih nosaca ) bubanj bi trpeo veliko opterecenje (lezajevi bubnja przo stradaju i dovodi se u pitanju i osovina bubnja jazim/intenzivnijim zamaranjem materijala) varijator bubnja i remenje (njih necemo ni komentarisati sta bi sve trpeli) slamotresi nebi mogli lepo da istresaju slamu (veca masa u kg moze nepovoljno uticati na lezajeve slamotresa , lezajevima osovina i samoj kolenastoj osovini slamotresa i slamotresima jer tezina slame na krajevima slamotresa je povecana inercionom silom slamotresa (valjda sam se pravilno izrazio) sto dovodi do pucanja slamotresa)

Jaci motor ima prednosti , al mislim da nema u brzini kretanja
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam ubacio jači motor u Z-142 ali i dalje tvrdim da za brže teranje mora manji heder.Ove godine prvom skroz smanjen varujator i da može još malo sporije,kad je prinos preko 4 t/kj.
 
Gospodine kiraj mali ste motor ubacili.Da ste ubacili OM 421 imali bi daleko veći učinak ako neverujete pitajte članove foruma!

Bubu taj motor se uacuje na New holand 8080 i ima 205 ks a samim tim i protok mase koliko sam zaključio iz predhodnih postova se povećava tako da će Zmaj 142 imati 12 do 13 kg u sec što je prihvatljivo za naše uslove
 
Zmaj 142(vršalica)stručnjaci moji,nije opterećen sa PERKINS(IMR) 105 KS,ni 50%.Tu bi sve moglo da ide, ali motor je slab.O.K.?

Ja postavljam pitanje zašto onda pravi Claas,New Holland kombajne sa istim vršalicama i sa 3,4 različite snage motora.Da neko ko ima para za veći motor da mu potroši više goriva.Na ovo ja tražim jedan lep odgovor...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja postavljam pitanje zašto onda pravi Claas,New Holland kombajne sa istim vršalicama i sa 3,4 različite snage motora.Da neko ko ima para za veći motor da mu potroši više goriva.Na ovo ja tražim jedan lep odgovor...
Njihovi kombajni rade na svim kontinentima osim antarktika tako da ces naici na uslove koje nemozes ni da zamislis i inda mu je potreban jaci motor.Gledao sam u Rusiji vrse kuk. a sneg do kolena i jos mek teren.Tu bi recimo s46 u 142 bio potanak ili resimo da udjes u dobar tritikal visini 160 cm. i imas secku a hoces da poteras .Ali u 95 % slucajeva je taj motor dovoljan za taj kombajn uvek ce pri brzem kretanju nastati neki problem na vrsalici (rasip).:ppozdrav:
 
Samo da kažem ĐĐ 1620 površina slamotresa 7,1 m kvadratni bubanj 600x1521mm 157kw motor proboj mase 9-12kg u sek, dakle ljudi besmisleno je pricat da bi neki jaći motor na 142 imo proboj mase 12kg/ sek to nije moguće, prvo zbog malog ulaza da ga brzo tjeraš, 2. nema prostora unutra da to sve ulazi da bubanj otrebi pšenicu, jednostavno to nije moguće, vozio sam 142 nedavno u slabom ječmu proljetnom 1 varijator do kraja ili druga bez varijatora ali prinos je bio loš i ječam rijedak, a di još gdje ima prinosa ma nema pijma jači motor bi samo gore vrtio pod turažom a kombajn bi se istom brzinom kreto i više bi se goriva potrošilo !
Toliko od mene izviinite za off topic !
 
Postoji retki trenutci kada 142 treba jaci motor. Kada beres kukuruz o BOŽIĆU po mekom i pravis kanale napred nazad da izadješ pa zapaneš sa traktorom i prikolicom pa ga vuces kombajnom a još si na adapter ugradio secku ili nedaj boze tarup e onda mu je malo i 150hp.A tvrdim vam@ljakse; ako u dobrom zitu podignes heder ispod clasa i poteras ga drugom koliko moze da kosa osece, motor nece ni osetiti a zrno ce biti prebaceno preco sita ilice transporteri zagusiti.Vrsalica je ta koja diktira brzinu kretanja kod 142 a NE MOTOR.:ppozdrav:Zita 142 skine u komadu 100 duluma (10ha.)a kukuruza 5/6 ha. pa je po masi to opet tu negde .propusna moc kombajna priblizna je u svim kulturama.Tebi se samo cini da on guta 12 tona kukuruza seti se 4 reda x 70 cm.= 280cm a zita 420 cm.:haha:
 
Poslednja izmena:
Gospodine kiraj mali ste motor ubacili.Da ste ubacili OM 421 imali bi daleko veći učinak ako neverujete pitajte članove foruma!
Nisam siguran da taj motor može stati u prostor predviđen za motor na Z 142.:sta:
@ ljakse,
verovatno znaš kolika je površina sita na Z 142 .Tu mu je jedno od uskih grla ,a to nema veze sa motorom.

Zmaj 142(vršalica)stručnjaci moji,nije opterećen sa PERKINS(IMR) 105 KS,ni 50%.Tu bi sve moglo da ide, ali motor je slab.O.K.?
 
Interesantna diskusija.
Niko se nije setio da komentariše potrebnu snagu u vršidbi kukuruza? Da li tu ima razlike kad je jači ili slabiji motor?
Da li je neko imao 161 sa TS-46 motorom, pa da je posle ugradio OM-352A ?
Da li je neko na 171 izbacio TAM pa ugradio mercedes 366 ?
Neka se javi neko sa utiscima.
 
Štoperica u ruke i kreće kombajn sa jednog kraja na drugi.Izmerimo sadržaj bunkera+slamu izbaliramo pokupimo i to izmerimo,s usisivačem pokupimo plevu i to izmerimo.Dobijeni rezultat podelimo sa vremenom kojim je kombajn stigao na drugi kraj.I dobijemo tačan broj kg/s.

Verovatno postoji lakši način... možda se izmeri težina 1 kvadrata žitne mase, pa se onda preračuna?
 
Zmaj 142(vršalica)stručnjaci moji,nije opterećen sa PERKINS(IMR) 105 KS,ni 50%.Tu bi sve moglo da ide, ali motor je slab.O.K.?

Ja postavljam pitanje zašto onda pravi Claas,New Holland kombajne sa istim vršalicama i sa 3,4 različite snage motora.Da neko ko ima para za veći motor da mu potroši više goriva.Na ovo ja tražim jedan lep odgovor...

g-dine Ljakse....posto ste pitali zasto klas i nh pravi razlicite motore na istim vrsalicama,dal je snaga motora potreba samo za pogon vrsalice ili tu ima jos nesto za cega treba ta snaga a tog "nesto" na zmaju 142 nema ...........
 
Nazad
Vrh