Zimsko Prskanje

Planiram da se posvetim voću, ali ulaganje u mehanizaciju ove godine nije opcija na žalost, imam neke preče troškove, ali nikako neću preskočiti šta sve treba da se radi ;)

Te stare voćke što imam, to je 20ak kajsija stare preko 20, 30 godina stara ona sorta, nisu lepo orezivane ali ih malo popravismo, visina ide do 4 metra a obim krošnje isto toliko, nije baš zgodna za ručno a da se i sam ne okupaš...nešto da probam na merdevine pa polako?

Inače plac mi je 65 ari sa sve kućom, recimo da je oko 35 pod voćkama...
 
Samo neka duza cev za pumpu i to se moze odraditi sve nije to strasno 4m, i kao sto rece merevine A, i cepaj... naravno ovo voce za koju godinu kada poraste bice sve vece, i vise posla oko prskanja tako da ti kasnije atomizer ledjni ne gine... kad se sve planski radi sve se stigne i moze.
 
Slažem se a cilj mi je i da budem samostalan, a ne ovaj rođak mi prska onaj mi orezuje... ;)
 
i dje tu oktopod, nema ga nigde :haha: :D ::namigivanje::
Poso ko i svaki psoo, ako se u njega udje sa puno ljubavi i paznje nezna se ko vise napreduje da li voce ili gazda...

Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem :D
 
@Oktopod
Slazem se sa tobom da je najbolje sve raditi sam,jer ako pogresis,mozes da krivis sebe,a kad neko drugi radi onda onaj sto je rezao svaljuje krivicu na onog ko je prskao,a taj sto je prskao na onog sto je rezao a ti nemas nista,niti voce,niti novca.
 
Treba dosta novca, sreća ovu i sledeću godinu još mogu da se provučem a onda kreće ozbiljniji poso, taman opravih traktor sve, freza je sledeća da se opravi, kupio sam benzinsku kosilicu ko štap ona Švedska, ručnu leđnu pumpu, i najbitnije stan koji sad opremam, za ovu godinu dosta :)
Sledeće prskalica i ozbiljnija kosilica za travu, ako nađem polovnu što se montira na frezu MIO standard F400 ihaaaaj :D
A možda i kazan za rakiju na kredit neki...polako za sad :cao: za sad da se održava kako treba u startu
 
Nije smola kriva, krivo je pucanje kore... moras reci sta od voca imas, koliko staro, da li se prska orezuje djubri itd.....
 
Tačno tako i ja kapiram, smola ti izađe jer je kora oštećena, možda pucanjem a možda ti je neko i sekao vodopije kad je potkresivao pa tu ostane mesto da iscuri smole...
 
Dragojlo je napisao(la):
Za kolegu ironman, da se ne pobijamo i ne potucamo po tudjem vocnjaku ajmo u kafanu :haha:

Ajmo, ja castim :)

Tacno je da se zimskim prskanjem treba da okupaju stabla, da kako kazes prokaplje, ali cemu sav onaj preparat koji kaplje i pada na zemlju, i onaj preparat koji omasi granu--drvo i ode u nepovrat, sve dzabe bacanje hemije i novca.
... nije bitno cime se prska bitno je imati rutinu i iskustvo sa alatom opremom s kojom radis nanosis preparat, cim grane postaju sjajne kao lakovane kada se pocnu slivati prvi tanki film po kori nema potrebe dalje nanositi po istom mestu da prokaplje da sad neznam pada kisa sa grana taman posla, jako je bitna doza hemije, i kada se sredstvo nanosi da se svo stablo prekrije i da ne ostaje ne oprskanog dela stabla-kore... njaosetljivija mesta koja treba dobro ravnomerno okupati su ramene grane, pazuha ramenih grana, i pupoljci rodni a i vegetativni...

Poenta zimskog prskanja je stvoriti fini film preko celog stabla i tako izlovati insekte tj. jaja te gamadi od kiseonika i oni potom crkaju, zato se i zove mineralno ulje, ono je kao smola lepi doboro, gusto je lepo se ravnomerno nanosi kao neka kvalitetna boja za bojenje...

Znaci kod prskanje ne preterujte sada da teku reke sa grana i debala, nego jednostavno kao da farbate stabla, ravnomerno i redom, nanosite deblji sloj, cim krenu da se slivaju muzge po granama pomeras dalje, i kadase ustelite to ide...gore dole, gore dole, pa pomeris pa opet goe dole....u kgur 360 stepeni i sledeci...gdje su krosnje siroke obavezno naneti i u unutrasnji deo krosnje ako to nije uspelo sa vana... i nemoj kad prskate da se izmaknete kilometar od vocke pa maglom mlatite, ko da kadite stablo, dzaba prosipate hemiju, nego pridjete nesto blize nego u zavisnosti opet od opreme - pumpe, atomizera ako je rucna obrada i gledate da sto ravnomernije nanosite i da uskladite vasu brzinu kretanja sa kojom mozete da postignete jednako nanosenje... jer kupanje bi trebalo po pravilu izvoditi sa malo krupnijim kapljicama magle jel, nemora biti ona najfinija, onda je to orosavanje a ne kupanje, psta je poenta, da se stvori film preko stabla, ne mora se stablo kao tursija da kiseli i natapa u mineralnom ulju, kada je dobar film preko kore i pupoljaka, ulje ce svu gamad da podavi, cipkord nece dati novoj da leze nova jaja, a bakar ko bakar puri sve redom gljivice i viruse....

Otiso sam malo hik u sirinu, a i redovi su dugi hik :ppozdrav: ::namigivanje::

Od viska glava ne boli a i ne bi dosta dok ne osta :)
Ma naravno da to ne treba da lije sa grana vec da kapne po neka kap ali da se to desava sa svake ili bar sa vecine grana i to je samo znak da je vocka dobro oprskana a naravno da je ono sto kapne baceno.
Idealno bi bilo da nista ne kapne a da svaka tacka na krosnji bude oprskana, ali kako to postici i kako znati da se to postiglo jer se detaljno ne moze pregledati. Kako znati da je racva na visini od 3 metra poprskana sa gornjre strane kad se ne moze videti?
I zato neka se nesto i prospe, nije rakija pa da mi bude zao :)
 
Moje laičko mišljenje je da je to bio težak slučaj ispucale kore, samim time puno smole (nalik na krv kad se isečeš koja krene pa se zgruša), a samim time se i raspala jer je prilično ispucala...
Kako je izgledala, teško ispucala?

Sačekajmo iskusnije sa nekim savetom za oporavak ako je moguć :cao:
 
Kod mene je u pitanju kajsija,stara desetak godina,redovno orezivana prskana i djubrena.Svake godine ocistim smolu spaklom ili nozem,pa onda zicanom cetkom pre samog zimskog prskanja,ali opet se smola pojavljuje.Uzgred,da ne zaboravim,na jednoj debljoj grani se pojavili nekakvi beli izrastaji,koji lice na male pecurke? :bravo:Sta raditi,ocigledno da je vocka bolesna,da li je resenje izvaditi je i eleminisati je iz vocnjaka? :bravo:
 
Pa smola se pojavljuje jer je pukla kora, kao kad bi ti skidao kraste dok ne zarastu, mora malo krvi pa nova krasta opet :)
Izrastaji koji liče na pečurke su upravo pečurke ili fungicidi, kako sam razumeo sumpor u kreču pomaže protiv njih pa kad krečiš obavezno dodaj sumpor, a u ovom prskanju protiv fungicida ti je cipkord ili cuprozin nisam siguran, ima u temi...
Nemoj još da je vadiš ako nije zapatila mnogo moniliju ili neku tako prenosnu bolest, moniliju možeš da prepoznaš tako što ti neka grana sve manje i manje pupoljaka i lista ima da bi na kraju ostala skroz gola, takve grane seci a ako je više od pola drveta možda je bolje izvaditi ga i sve to SPALITI ODMAH!!!
 
Oktopod, kakvo ti je to prskanje protiv fungicida?

Sladjans, pa zašto čistiš smolotočinu nožem pa žičanom četkom? Smolotočina i jeste vid zaštite i reakcije voćke od rane i sprječavanja ulaska bakterija u nju. Ti sa tom mjerom samo ponavljaš svake godine grešku i otvaraš pukotinu. Mislim da zimsko prskanje uopšte neće zaustaviti pucanje i smolotočinu.

Ako si već očistio, zamaži dobro pukotinu kalemarskim voskom koji će koliko toliko izolovati pukotinu i pomoći stablu da se bori sa zarastanjem pukotine.
 
Ma čini mi se da jedan sastojak (galmin cuprozin cipkord) u ovom prskanju služi protiv fungicida, čini mi se da sam pročitao u temi...

Možda sam istripovao, pominje se funguran umesto ciprozina, pa me možda FUNGU u imenu asociralo na gljive tj fungicide :)
 
@oktopod, fungicidi su sredstva hemijskog ili biološkog porekla namjenjena suzbijanju fitopatogenih gljiva, prouzrokovača bolesti biljaka. Dakle hemijsko sredstvo a ne gljiva ::namigivanje::
 
Hvala vam na savetima,necu je vaditi,ali me ovo veoma zabrinulo,steta lepo radja,mislim da je madjarska najbolja u pitanju.Pozdravljam vas! :D
 
Nazad
Vrh