Zimsko Prskanje

Kad si pomenuo rok trajanja pogledao sam Cuprozin i video da mu je istekao rok 1,5 god.
Koju dozu da stavim kada budem prskao?
Inace je kesa neotvorena
 
mamu im maminu...sta rade poljo apoteke :udri: svugdje je tako morate otvoriti osmore oci...

Imas li ti racun od toga, idi i omlati im kesu preko nosa djubrad, to su bre djubreta rodjo...ja bih to vratio i uzeo sveze, i nikada vise nebih navirio u tu apoteku ili gdje vec...

Ako si resio da prskas idi jedno 40g/10l
 
Ma racun nisam ni uzeo,danas sam bio kod njih i rekao im za rok,ali bez racuna nece ni da cuju.
Moja greska,kad ne gledam.
 
ja sam prskao sa galmin i nordoh fungicid.ali vido sam dA nordoh isteko rok trajanje pre 2 godine.dali sam dzabe prskao??
 
Naravno rok je bitan, gledajte uvek na datum, znaju oni jos i da obrisu sa boce datum, jer je stampan na plastiku pa se lako brise i stave ga u policu sa ostalim svezim, pa tako proture staru robu...

Dobro gledajte, nije hemija za bagatela...za svoj novas treba da dobijete ispravnu robu
 
Dragojlo ovaj galmin sto imam isteko rok pre 1,5godinu a cuprozin sam otvaro i isteko mu rok prosle godine vidim da su mi ga uvalili pri kraju,sta mislis dal da koristim?U PRAVU SI DRAGOJLO,ZA SVOJE PARE ::novac:: SMO ROBOVI I TREBA DA SE CIMAMO DA NAS NE ZEZNU ITD A DO POSLEDNJEG DINARA TRAZE DA IM PLATIS,MA BRE SVE IDE NA KRAJU NA GRBACU SELJAKA :zli:
 
nemoj taj galmin koristiti previse je star slabo ce delovati, a i taj bakar... sve bi ja njima to u facu pobaco jer pacovi, glodari stakori drze poljo apoteke mamicu im........ jer banda nabalja robu pred istek roka po bizerno nisskim velepordajnim cenama, i onda seljacima uvaljuju :udri: :zli:
Post je spojen: [time]1298043450[/time]
_________________________________________________
Ja sma juce ovde kod mene kupio jedan litar Plavog ulja od galenike, da ga isprobam da vidm kako ce delovati i kako se nanaosi lepi za stablo...cena je bila 13.5km ili ti oko 700din :udri: ali ista je i cena i crvenog ulja od herbosa, i ako plavo ulje ima vecu dozu mineralnog ulja 700g/l crveno ulje 550g/l, bakra imaju isto po 100g/l...tako da je sada bolje uzeti plavo ulje u izboru ova dva gotova preparata...

Inace ja sam kupio galmin cuprozin i cipkord za zimsko :D, ovo plavo samo za probu-test.
 
Opreza nikad dosta, zato sve crno na belo mora da piše.....sunac im **greška, svi oće da zaebu! ::lose::
 
Narode, pročitao sam malo diskusiju, pa me zanima konkretno za kajsije i trešnje čime da ih prskam, znači isto galmin cuprozin cipkord ili to plavo ulje? Razlika u ceni 200 dinara na 1000 mi ne pretstavlja pitanje, već šta je bolje.

Rođak mi je prošle godine prskao traktorskom prskalicom, treba oko 300 litara kako on kaže (oko 70 kajsija i 20ak trešnji plus 30ak starih što kajsija, što jabuka šljiva...recimo 100 stabala), koliko mi po vama treba litara i koja količina ovih preparata za tu litražu, takođe me zanima koliko su otrovni i šta već ovi preparati tj da li smem sam da okupam drvo ručnom leđnom prskalicom bez zaštite lica i disajnih puteva? Voleo bih sam ručno to da odradim...

Da li da prskam i trešnje stare 3 godine, još su male ali cenim da treba? U svakom slučaju ne škodi? :)
 
Ako hoces da ides trojnom kombinacijom galmin 2.5%, cuprozin i cikord za 300l vode ti treba 7.5l galmina, 1050g cuprozina i 90ml cipkorda, to ti je tacna doza, a ako hoces da zaokruzis 7l galmina 1kg, cuprozina i 100ml cipkorda, po pakovanjima, galmin ima i od 300ml pakovanje-boca...ako ti nije puno mozes galmin zaokruziti na 8l ili malo manje na 7l...pa biraj jacu dozu ili slabiju....

A plavog ulja ide 3% za 300l treba ti znaci 9l plavog ulja.

Pa sad sam izracunaj sta je jeftinije...a moja preporuka ti je Galmin+cuprozin+cipkord proverena kombinacija ima vise i ulja i bakra i plus cipkord.

ne znam kolika su ti najveca ta stabla u visinu i u sirinu, da li mozes sa ledjnom pumpom da to sve oprskas-dohvatis, od zemlje do vrha stabala...sto se tice zastite na radu obavezno, maska za nos i usta, naocare, kapa, rukavice, i radno odelo...za vreme rada nemoj ni da pusis, ni da jedes ni da pijes, dok se kuci ne presvuces i okupas...zato pre rada se napucas i na posao...

Prskaj svo voce ovo je za svo voce, Sveto pismo u zastiti, bila od jednu godinu ili 10 vocka...

Da imas ledjni atomizer sa njim bi napravio posao, okupao bih detaljno voce i jos verovatno ustedeo preparata, ali i da ne ustedis sigurno ce se bolje da uradi sa atomizerom ledjnim nego sa ovim traktorskim, jeste da treba rada i vremena, pogotovo ako se radi o vecoj krosnji pa veliki atomizer ne moze naneti preparat u sve mrtve uglove krosnje, pazuha ramenih grana gdje najvise prezimljavaju jaja stetnika...
 
Hvala puno tako ću onda ::svaka cast::

Samo ne znam za to prskanje, pošto ja imam običnu leđnu plastičnu prskalicu u koju staje manje od 10 litara, drveće mi nije još toliko visoko, najvišlji vrh mi je na oko 2,50 metara, taman koliko dignem ruku. Kad sam prskao plavo prskanje, okupao sam ceo voćnjak sa 3-4 prskalice puta 10 litara, nije mi jasno zašto onda 300 litara za prskanje traktorom, da li mi se čini ili je traktorskom dosta i rasipanje, ili ja nisam uzeo nešto u obzir? Da li je 300 litara mnogo za 100 stabala?

Da je veći posao ručnom veoma je veći ali pedantniji, opet plaši me to sa zaštitom, ovako rođak protrči tamo amo traktorom i gotovo za 5 minuta..i bolje da platim novcem nego zdravljem :cao:
 
Ma nije to tako opasno, samo se lepo zastitis, gledaj gdje duva vetar nemoj se poturati da vetar vraca na tebe preparat i sl... ledjni atomizer bi tu napravio posao kazem ti, ap i ledjna pumpa sa malo duzom cevi...

300l za 200 stabala 2.5m visine je mnogo verovatno dizne mnogo bacaju nemoze manje...
 
OK, ova plastična leđna može da dohvati, ima dugu ručku i podešavanje mlaza...

Nego reci mi, meni je 2,5 metara samo jedno drvo najvišlje, ostala su znatno manja, trešnje su tek krenule da budu ozbiljne, meni je to mnogo tih 300 litara, mislim baš što ti reče da je problem dizne jer on kad prska traktorskom to bude oblak znaš koliki, mislim da se tu dosta baca u vetar...

Mislim da 100 drveta mogu da završim sa 30 litara maximum ručnom prskalicom pošto mi je toliko trebalo za plavo prskanje, po čemu se ovo razlikuje u načinu prskanja i količini?

Evo slika da stekneš utisak...

Trešnje Burlat 4 godine, takvih imam 30ak:


Kajsije 4-6 godina takvih imam 50ak:


I još 30ak starih kajsija, jabuka, šljiva koje su baš baš pune grana i velike, ne znam šta ću s njima, nisu za ručno...baš tu treba taj oblak koji pravi traktorska čini mi se...
 
oktopod je napisao(la):
Mislim da 100 drveta mogu da završim sa 30 litara maximum ručnom prskalicom pošto mi je toliko trebalo za plavo prskanje, po čemu se ovo razlikuje u načinu prskanja i količini?

Ajd da se malo umesam a Dragojlo nek ispravlja, pobija, da mu ne bude dosadno :)
zimsko prskanje uvek zahteva vecu kolicinu sredstva jer treba dobro okupati celu biljku inace se gubi smisao prskanja.
Zimskim prskanjem se gadjaju izazivaci bolestii stetocine u oblicima u kojim prezimljavaju a imaih svud na stablu pa tako ako neki deo stabla, grancica, racve, grana "sa druge strane" ostane neoprskana postoji mogucnost da ono sto gadjamo ostane nedirnuto.
Prska se dok ne proklaplje sa krosnje jer tek tad mozemo smatrati da smo dobro oprskali.
Bolji je atomizer jer njegova pumpa ostvaruje veci pritisam a dizne stvaraju manje cestice pa onda one mogu da dopru i do finijih, manjih,skrovitijih pora u kojima prezimljavaju stetocine. U pupoljcima npr a tu je tesko dopreti ako masina ne pravi sto sitnije cestice.

A oko zastite onog ko prska.
Recicu svoj primer kao primer kako (valjda) ne treba da se radi.
Ja prskam traktorskim atomizerom, traktor bez kabin, bez ikakve zastite. Posto atomizer pravi oblak koji se sporije spusta ako nema vetra, a to pokusavam da ubodem, pri svakom okretanju na kraju reda ulazim u taj oblak. Dok ja okrenem on se spustio taman da ja uletim u njega :)
Kad ima vetra,a nekad se i to mora, vetar naravno nanosi sredstvo na mene. U svakom slucaju kad zavrsim prskanje ja sam mokar.

Eto, tako ja radim ali to valjda nije dobro.
Jos sam ziv :)
 
Pa tako radi i moj rođak, samo ogrne nos i usta košuljom :nono:

Ja sam i za plavo prskanje okupao voćke da kaplje pa nisam potrošio 300 nego 30 litara, nije mi jasna tolika razlika...ova moja pumpa je plastična ona što kao na pumpi za biciklo napumpaš pritisak ali lep štrc ima na dizni...
 
oktopod je napisao(la):
Pa tako radi i moj rođak, samo ogrne nos i usta košuljom :nono:

Da mi nismo rodjaci jbt? :)
I ja kad bas naleti navucem kraj kosulje ili jakne na nos i usta :)
Ma naravno da je to losa navika ali los je i preteran strah od tih sredstava.
 
za oktopod, e bre pa gdje on potrosi toliko vode, pa nisi ti trazio da ti radi sistem zalivanja orosavanjem :haha:...

Pa ove vocke su smesne za tu kolicinu hemije, uzmi lepo prijatelju tu ledjnu pumpu i ko gospodin lagano oprskaj vocke dobro do vrha do dna... i te vece 30-ak sto imas koliko su vece ne vise od 2.5-3m i to mozes sa ledjnom, mislim da ako ti tvoja pumpa moze da dohvati mlazom vrh krosnje nema potrebe za necim vecim...

Sto se tice plavog prskanja i ovog, pa mala je razlika u kolicini mlao vose ide u ovo zimsko prskanje, tj. ono najvise trosi hemije-vode, pa tako to pratis koliko si potrosio u prolece hemije, kasnije u vegetaciji je to obicno duplo manje za drugu zaastitu...

Za kolegu ironman, da se ne pobijamo i ne potucamo po tudjem vocnjaku ajmo u kafanu :haha:

Tacno je da se zimskim prskanjem treba da okupaju stabla, da kako kazes prokaplje, ali cemu sav onaj preparat koji kaplje i pada na zemlju, i onaj preparat koji omasi granu--drvo i ode u nepovrat, sve dzabe bacanje hemije i novca... nije bitno cime se prska bitno je imati rutinu i iskustvo sa alatom opremom s kojom radis nanosis preparat, cim grane postaju sjajne kao lakovane kada se pocnu slivati prvi tanki film po kori nema potrebe dalje nanositi po istom mestu da prokaplje da sad neznam pada kisa sa grana taman posla, jako je bitna doza hemije, i kada se sredstvo nanosi da se svo stablo prekrije i da ne ostaje ne oprskanog dela stabla-kore... njaosetljivija mesta koja treba dobro ravnomerno okupati su ramene grane, pazuha ramenih grana, i pupoljci rodni a i vegetativni...

Poenta zimskog prskanja je stvoriti fini film preko celog stabla i tako izlovati insekte tj. jaja te gamadi od kiseonika i oni potom crkaju, zato se i zove mineralno ulje, ono je kao smola lepi doboro, gusto je lepo se ravnomerno nanosi kao neka kvalitetna boja za bojenje...

Znaci kod prskanje ne preterujte sada da teku reke sa grana i debala, nego jednostavno kao da farbate stabla, ravnomerno i redom, nanosite deblji sloj, cim krenu da se slivaju muzge po granama pomeras dalje, i kadase ustelite to ide...gore dole, gore dole, pa pomeris pa opet goe dole....u kgur 360 stepeni i sledeci...gdje su krosnje siroke obavezno naneti i u unutrasnji deo krosnje ako to nije uspelo sa vana... i nemoj kad prskate da se izmaknete kilometar od vocke pa maglom mlatite, ko da kadite stablo, dzaba prosipate hemiju, nego pridjete nesto blize nego u zavisnosti opet od opreme - pumpe, atomizera ako je rucna obrada i gledate da sto ravnomernije nanosite i da uskladite vasu brzinu kretanja sa kojom mozete da postignete jednako nanosenje... jer kupanje bi trebalo po pravilu izvoditi sa malo krupnijim kapljicama magle jel, nemora biti ona najfinija, onda je to orosavanje a ne kupanje, psta je poenta, da se stvori film preko stabla, ne mora se stablo kao tursija da kiseli i natapa u mineralnom ulju, kada je dobar film preko kore i pupoljaka, ulje ce svu gamad da podavi, cipkord nece dati novoj da leze nova jaja, a bakar ko bakar puri sve redom gljivice i viruse....

Otiso sam malo hik u sirinu, a i redovi su dugi hik :ppozdrav: ::namigivanje::
 
Ako ako samo vi širinajte :D

Ne znam šta će mu 300 litara, na slici doduše ne vidite te stare kajsije i razno, koje su i visoke i upletene pa je teško ručno ih isprskati....koliko ja litara da muljam onda sad kad vidite slike, za 100 ovakvih stablića cenim 30 litara full ako ne i previše? :D
Za te stare ne znam samo kako ću...
 
Ma atomizer za traktor ide samo na vecim parcelama, za ovo manje ledjni je tata mata, ako ce zelis posvetiti vocu, nabavi motorni ledjni, Stihl ima novi model 2010 extra masine ili villager, vidi temu o atomizerima...

Pa za 100 ovakvih nece otici vise od 40l-50l, znaci 1l galmina, doza 2.5%, 250ml/10l, i od litra dobijas 40l hemije, kolike su te stare vocke sto kazes da su velike, visine i sirine?

Ima da se kupi ona duza cev nastavak za rucne pumpe pa mozes li sa njom da dohvatis, ja imam svicarsku brihmayer ledjnu sa teleskop cevi koja se izvlaci na oko 2m od aluminija, samo teleskop cev je kostala 50e...a pumpa je od inoxa, sa barometrom, 10l, napumpas na 5-6 bara i istera sve vise se ne dopumpava, koristim je gdje su mala stabla mlada, i u basti kad me mrzi da idem sa atomizerom na manje kolicine vode...
 
Nazad
Vrh