Zeleno djubrenje

Svrha malča jeste upravo mnogo bolje čuvanje vlage i gušenje korova.
 
pre 2 godine imao sam na jednoj njivi crni luk (4kj),i posle kada sam ga pokupio rasidio sam kupus (2kj)... dok je drugi deo bio prazan i pocela je trava da raste resio sam da prskam totalom ali na svu srecu dosla mi je u posetu jedna zastitarka i rekla da sa zitnom sejalicom posejem soju i oprskam dubinski.... Soja je 90% nikla i kada je narasla skoro do kolena otisao sam sa plugom i zaorao... Prosle godine sam imao kukuruz na toj parceli i verujte mi tacno se videlo kako kukuruz bolje napreduje na toj strani gde je bila soja... a posle kupusa sam razbacio stajnjak,cini mi se da je bolje zeleno djubrenje od stajnjaka... :ppozdrav: moje misljenje
 
pre 2 godine imao sam na jednoj njivi crni luk (4kj),i posle kada sam ga pokupio rasidio sam kupus (2kj)... dok je drugi deo bio prazan i pocela je trava da raste resio sam da prskam totalom ali na svu srecu dosla mi je u posetu jedna zastitarka i rekla da sa zitnom sejalicom posejem soju i oprskam dubinski.... Soja je 90% nikla i kada je narasla skoro do kolena otisao sam sa plugom i zaorao... Prosle godine sam imao kukuruz na toj parceli i verujte mi tacno se videlo kako kukuruz bolje napreduje na toj strani gde je bila soja... a posle kupusa sam razbacio stajnjak,cini mi se da je bolje zeleno djubrenje od stajnjaka... :ppozdrav: moje misljenje
Probaj jednom to isto ali bez zaoravanja.
 
To je problem sa tehnikom, sva je projektovana za sistem oranja ali može da se preradi ili dogradi. Opet na ATTRA sajtu ima mnogo toga na temu tehnike i kako je preraditi uz minimalno ulaganje.
 
Пробај па ћеш да видиш.

Уз дужно поштовање, ово баш и није неки одговор.
Многе ствари сам ја пробао, па сам се много тога и нагледао. Зато сада увек три пута питам , размислим о свему па тек онда пробам...
 
I kako ce onda da poseje u to ? sa kojom sejalicom?

Ja ostajem pri svom stavu da je potrebno plitko mesanje za zemljistem zbog bolje razgradnje, jedan deo bi se sigurno izgubio eolskom erozijom!

Evo dve sejalice sto se montira npr.na tanjiracu:
catrosplusgreendrill800.jpg

zoldtragyavetogep3.png

zoldtragyavetogep2.png

zoldtragyavetogep4.png
 
Ako soja ostane na površini, zemlja ispod nje ostane vlažna i mekana, time dobijamo dve stvari ne bacamo pare na oranje i seme sejemo u vlažnu zemlju čime postižemo ranije nicanje, naročito u sušnim godinama.
Svakako se treba dobro informisati, a i svoju glavu upotrbljavati.
 
Ne bih se slozio sa ranijim nicanjem! Sl. put razmisli pre nego sto nesto napises. Kako moze pre da nikne u takvim uslovima kada se i zemljiste sporije zagreva?
 
Jedina prednost jeste bolje čuvanje vlage, ali zato setva mora da se radi kasnije jer se zemljište ispod malča sporije zagreva.
 
Zato je valjda majka striptill , trake koje se siju uradjene u jesen (ili rano proljeće),tamne i brže se griju, a prostor izmedju malčiran.
 
Шта мислиш да би се добило незаоравањем?
Ako ne zaoreš ne remetiš mikrofloru zemlje.
Smanjivaš rad, troškove i povećavaš prinos.
Nije nužno da odmah kreneš sa 100 hektara, probaj na manjoj parceli. Samo da znaš u svetu se to radi.
 
Хвала на одговору.
Додуше ја ни не могу да пробам на 100ха, јер имам 10 пута мање, али то не значи да не требамо да примењујемо новитете из света.
Са друге стране - све има своје.Треба користити искуства западног света који су схватили да су максималним агртехничким мерама довољно подигли принос по хектару, али су опасно деградирали сопствено земљиште у сваком смислу (уништили микрофлору, затровали тешким металима, па чак и нарушили механичка своства земљишта). Сада су , по сопственом признању у фази да им зато опадају приноси па се сетили свих старих добрих метода.
На нама је да се учимо на њиховим грешкама, користимо њихова искуства и да уопште не дођемо у ситуацију да поправљамо земљиште код нас, него само да не дамо да се даље деградира. У време када нам је сточни фонд јад и беда, зеленишно ђубриво је ствар избора, а обзиром да мало имамо искуства са њим, овај форум је одлична ствар за размену искустава из прве руке... :ppozdrav:
 
Zelenišno đubrenje!?

Pa narode napisali smo dosta toga. Da li ste nešto probali? Ja sam iza graška, koji se prosuo na nekih 60 ha imao lepu masu koju sam potanjirao dva puta i posejao pšenicu, davne 1996-e. Božanstveno! Bez osnovnog đubrenja i bez prihrane jedna ravna &-tica po ha, tj. 6 t/ha. Ali nije to rešenje. Za pravo zelenišno đubrenje su vam potrebne lupine, grahorice i uglavnom leguminoze i to ozime (preporučeno). Naravno Dragan18 postavlja dobro pitanje, Hanzi, kako usejati ako ne pipaš? Teško. Sejalice za to nemate. Najgore je kada se ponašaš destruktivno prema zemljištu tj. pomešaš zelenu masu i zemljište PLUGOM. Tanjiranje je blaže rešenje, gruber, plitko je JÓ ( za Suboticu) ali je najbolje BEZ OBRADE! E tu je štos. Ne rešiv do daljnjeg. IVANM je do sada mogao da pokuša da nešto uradi. Zašto nisi? A za ostale u utorak u Barandi radimo bez pluga sistem konzervacijske obrade a među njima i strip till, obrada u trake, pa da se vidimo, ko može, u 11 sati. Možda dođe i Hanza? Svi ste dobrodošli.:ppozdrav:
Gariša.
 
Nazad
Vrh