Zatvaranje zimske brazde

Jučerašnja rabota.
20191119_095649.jpg

20191119_142619.jpg
 
Znam da zatvaranje zimske brazde u rano proljeće služi za zadržavanje nakupljene vlage u zemljištu. Može li mi netko pojasniti što se dobiva zatvaranjem zimske brazde sada, prije zime?
 
Pa kako kod nas zna u prolece da zasusi,ovo sto Kiraj radi je odlicna stvar. U prolece samo jedan prohod i setva,poenta je da se sto manje vlage vadi pred setvu
 
Znam da zatvaranje zimske brazde u rano proljeće služi za zadržavanje nakupljene vlage u zemljištu. Može li mi netko pojasniti što se dobiva zatvaranjem zimske brazde sada, prije zime?
Pošto se nisam baš proslavio u oranju,odlučio sam da poravnam brazdu,da bi imao što veću i ujednačeniju akomulaciju vlage na proleće.U proleće ide qreja,predsetvena priprema i setva.
Prvi put zatvaram brazdu u jesen,do sada uvek u proleće,pa će vidimo.
Matiću kako misliš višak goriva?...svejedno bi morao preći jednom,da l' sad ili u proleće.
Da li je bolje sad ili u proleće?...to ne može razrešiti ni Toma Fila😁
 
Toma Fila nije poljoprivrednik i normalno da ne bi rešio.
Određeni tipovi zemljišta se stegnu i budu kao beton ako se sad urade, pretpostavljam da je Matic na to mislio kad je rekao za gorivo.
 


Kod ovako izorane njive i takve vrste zemlje, ima mi smisla proći tanjuračom kad se malo prosuši. Ako se radi o zemlji koja se izore kao na donjoj slici, onda mi se pokazalo da je oranje krajem 10. i početkom 11. mjeseca prerano. Previše se slegne do sjetve. A što je finije odrađena to će slijeganje biti jače. To su moja iskustva.

 
Definicija zatvaranja zimske brazde: zimska brazda se zatvara čim se steknu uslovi posle oranja. Primetio sam da na mnogo slanim zemljištima ako se rano zatvori brazda u proleće bude ravan ,,beton,, a ako se kasno zatvori budu betonske grudve
 
Iwanfo potpuno se slažem s tobom. Oranje s prve slike ili raditi odmah ili sačekati neki mraz da ga malo razbije i onda dalje raditi sve kako treba. A ovo sa druge ne bih dirao do pripreme za prolećno sejanje. Ja sam jedne godine probao da negde u januaru mesecu istanjiram ovako krupno oranje (kao sa prve slike) i moglo je da se lepo radi ali je još bilo malo većih grudvi. Posle snega i kiše, a i ponekog mraza, kada sam prešao sa spremačem to je baš bilo rastresito. Tako da od tada ako su takva oranja uvek uradim ovako.
 
A sto bez rotora?
U slucaju nekih velikih padavina preko zime hoce da se jako nabije zemlja kad rade rotori i onda u prolece nikad da se udje u njivu. Inace ovo radim vec 3-4 godine i prezadovoljan sam,dosta duboko propara spremac,u prolece brze susi povrsinski sloj,bacam vestak i jedan prohod sa rotorima i spremno za setvu,ne vadim 2×vlagu itd.
 
Nazad
Vrh