Zatvaranje farmi mliječnih krava

Ipak i najvise mislim da krediti prazne stale,mada i nas mentalitet,svako ko ima 10 krava hteo bi i da inma par radnika da muzu i hrane a u Evropskim zemljama farmu od stotinak grla opsluzuje cetvoroclana porodica.........
100% tacno
 
Izgleda da sam pogodio temu,totalno sam se šokiro kad su mi ta dvojica danas rekli da su oni završili sa kravama.
 
Ima i slučajeva u okolnim opštinama da su mlekare sve do jedne prestale sa otkupom sirovog mleka po selima.Ljudi nisu imali drugog izbora sem da rasprodaju krave.
 
Pametan covek prekida na vreme sa poslom od kog koristi nema i ne ceka da propadne skroz.
 
Ima i to velike veze.Vidiš da sve pokušavaju da kopiraju iz EU ali na žalost ne i njihov standard.Izmeštanje krava van naseljenih mesta nije naša ideja.Slažem se ja i sa time a da bi se to odradilo treba 20-ak hiljada Eura.Odakle nama to pitam ja Vas.Da sada imam u džepu te pare,sve bi rasprodao i kupio kokičaru i lepo prodavao kokice i suncokret na trgu i bolje bih živeo.
Po ovom postu se vidi da nisi pogledao link koji sam postavio na 8:50 min. pa nadalje ,u Austriji moze farma od 60 krava da deli ogradu sa decijim vrticem ,i onda me neko u opstinskoj birokratiji ubedjuje da ako predjem 21 grlo stoke moram da izmestam farmu van naselja jer je to "po evropskom zakonu".
Malo morgen.....
 
Poslednja izmena:
Naj gore od svega od svega je to drage kolege što se najviše bune da im smrdi oni koji su pobegli od sela ili se prave velika gospoda a selo i zemlja ih othranila , školovala obezbedilasve što imaju a vade se na eu a tamo seljak se ceni i poštuje i država ga štiti i pomaže a ovde satire nas koji se bavimo ovim poslom ,sve više praznih štala i drugih objekata za držanje stoke u mom kraju sve više mladih hoce da ne radi ništa a da ima da troši .strašno i žalosno je što se štale prazne i sela polako postaju pusta .
 
Po ovom postu se vidi da nisi pogledao link koji sam postavio na 8:50 min. pa nadalje ,u Austriji moze farma od 60 krava da deli ogradu sa decijim vrticem ,i onda me neko u opstinskoj birokratiji ubedjuje da ako predjem 21 grlo stoke moram da izmestam farmu van naselja jer ja to "po evropskom zakonu".
Malo morgen.....

Znam za to ali je kod nas svest naroda drugačija.
 
Kolega pankin@ je pokrenuo temu i stvarno ne znam sta je kod njih razlog gasenju farmi ,ali koliko pratim i koliko sam u ovom poslu znam da je sunovrat naseg stocarstva poceo uvodjenjem glupih ogranicenja kad im vreme nije.
Prvo ogranicenje na kolicinu mleka od 3000 lit da bi ostvario premiju je oterao dobar deo krava na klanicu ,drugo najmanje 5 krava da bi ostvario podsticaj po kravi je jos dodatno desetkovao domacinstva sa 3-4 krave a njih je bilo mnooogo ,trece i ono sto je zakucalo ekser u kovceg naseg govedarstva je Draginov uslov PIO za bilo kakav vid subvencija.
E a sad sa novim pravilnikom o prometu zivotinja nas bas i doslovno sahranjuju.
A ima tu jos i dosta propratnih cinilaca tipa monopola i bezobrazluka mlekarske i klanicne industrije , nezajazljivih apetita u prometu stocne hrane i vet. lekova itd...
 
Obeležavanje teladi kod nas od ponedeljka 1150 din.Još jedna mera u podsticajima stočarima.
Na snazi su i dalje kvote za mleko kod nas ( već 4-i mesec)
Nikoga u ovoj državi nije briga za stočarstvo i očigledno se ide na uništavanje manjih farmi do 10 krava kojih ima najviše.
 
Jel jel imate vi premiju po litru mleka,jel imate godišnju subvenciju po grlu,jel imate pravo prečeg zakupa državne zemlje?Ja vidim da se kod nas samo povećava broj muznih grla ,a nikako smanjuje.
 
Jel jel imate vi premiju po litru mleka,jel imate godišnju subvenciju po grlu,jel imate pravo prečeg zakupa državne zemlje?Ja vidim da se kod nas samo povećava broj muznih grla ,a nikako smanjuje.

Što ne pokušaš da uđeš u ovaj biznis.Ne piši bez argumenata.Pravo prečeg možda ostvari neka krupnija zverka a ne Zoran i ostala boranija.Subvenciju po grlu nemam.Premiju imam ali veruj da mnogi ne ostvaruju ni premije jer nemaju dovoljnu količinu mleka.Ko povećava broj grla-generalno ili pojedinačni slučajevi.Čućeš ti druže još mnogo u ovoj temi (svaka čast onom koji je otvorio) da će ti biti mrsko i mleko da piješ od lepote ovog zanata.
Za zadnju oteljenu kravu od teljenja do upale vimena i obeležavanja dao oko 9000 din ili ti 300l mleka (koliko plaća mlekara)
 
Znam da je u Srbobranu, pre otprilike mesec dana čovek ispraznio štalu. Posle 30 godina, više nema ni papak u dvorištu.
Poznajem ljude koji imaju krave par decenija i nažalos nisu se pomerili, poneki su čak morali da prodaju nešto od dedovine. Što se tiče premije za mleko kao i u svemu pomažu se jaki a oni koji imaju par krava zbog kvota nemogu da koriste iste a to im bi puno značilo.
 
Do zakupa državne zemlje po pravu prečeg ne može svako da dođe.Potrebno je ispuniti određene uslove koje velika većina ne može da ostvari.Potreban je određeni broj grla ne može 2,5,10.Potrebna je registrovana farma i uredni papiri matične službe.Premije za mleko i subvencije po grlu kasne u proseku više od 6 meseci.Nije sve onako kako se u medijima prikazuje,ni blizu.Ko ne radi ovaj posao bolje da ne piše u ovoj temi jer nije upoznat sa dražima mlečnog govedarstva.
 
Jel jel imate vi premiju po litru mleka,jel imate godišnju subvenciju po grlu,jel imate pravo prečeg zakupa državne zemlje?Ja vidim da se kod nas samo povećava broj muznih grla ,a nikako smanjuje.
Da , imamo premiju po litru koju primimo sa mene na ustap i sa kojom je cena mleka opet mizerna ,imamo i premiju po umaticenom grlu ali nisu sva grla umaticena i nisu sva za maticenje a i ona i trose hranu i proizvode novu vrednost.
Imamo i pravo preceg zakupa ali nemamo svi hiljade hektara "drzavne" zemlje koju mozemo da zakupimo tj. kod nas je nema uopste.
Tako da iz ugla nekog ko gleda sa strane stocari mnoooogo lepo zive , zato nam i jeste stocarstvo tu gde je.
 
Ja samo pitam jer sam neki dan sedeo sa dečkom koji se bavi stočarstvom na malo.Ima nekih 6-7 muznih grla i 6-7 teladi i tako to.Diže kredit da kupi muzare.Posle priča da je drugi stočar iz sela bio u Nemačku i kupio krave.Treći stočar iz sela za 1 godinu kupio mašine vrednosti 350.000-400.000 eura +dobio 160 ha po pravu prečeg bez licitacije.Kako ja vidim ova priča o stočarstvu se ne čita svuda istim očima.
 
Naravno da se ne cita istim ocima jer se i ne pise svugde istom rukom.
A entuzijastima ili bolje receno Don Kihotima ove grane poljoprivrede zelim sve najbolje i da ne dozive razocarenja koja sam ja doziveo.
 
Nazad
Vrh