Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Kukulele
Poznat mi je Vas stav povodom subvencija i ostalih zavrzalama. Samo jedno pitanje. Da li ste ikad izracunali koliko gubite a koliko dobijate? Ja se slazem da drzava dere na taksama, ali ako nesto daje za uzvrat (obicno vise nego ta taksa), mislim da vredi pokusati.
 
Autor ove teme se na istoj retko javlja u poslednje vreme. Nedostaju njegovi inventivni postovi. Slaba je vidljivost u podnožju planine. Za penjanje se koriste sva raspoloživa sredstva koja aktivno praktikuje od početka, pa je iz tog razloga i temu aktivirao. Što bi rekli, na vreme. Svim planinarima je poznato značenje pozdrava "Vedro!". Samo vedro, kolega Ivane, možda ti se nastojanja i realizuju. :)
 
Ja sam da se grla matice i da se zna poreklo,vlasnik,odgajivac,ja licno imam ovce i sve su sa pedigreima,bez toga je sve macka u dzaku,a pedigre za ovcu ili pasos za kravu nije merilo da je to grlo kvalitetno,nazalost je tako u zemlji Srbiji,al polako,zakon je cudo.
 
Nema tih 100 evra za koji neces dobiti pasos od vrhunskih roditelja, osvajaca svih prvih mesta u srbiji.
 
Nema tih 100 evra za koji neces dobiti pasos od vrhunskih roditelja, osvajaca svih prvih mesta u srbiji.

A jel može nekako za tih 100 evrića da se sredi i da asistenti dobiju već jednom, iako nezaslužene, te svoje plate??? Mislim, ako su to standardi uspostavljeni u ovoj zemlji Srbiji, što da se ne pokuša? Pa onda svi srećni. Ne zna se ko koga vara. Ili slepi pored očiju ne vidimo? Al šta ima veze, bitno da smo imi nešto "uspeli", nekog zajebali.
Pa oni koji su prošli sa manje od 100 eurića, da imaju dodatni razlog za zadovoljstvo. Zamisli tu sreću:cool:. Izem ti i ovakvu državu i narod. Pa nama, ovakvima kakvi smo, ni sam Bog, sve i da hoće, više ne može da pomogne.

PS: Po prirodi sam, inače, uvek bio optimista.
 
Kalimero ja da se ponasam tako necu,da varam narod nepada mi napamet,ja sam kupio umaticena grla i nisam prevaren,e sad nameravam tako i ja da nastavim,ako moze moze,ako ne necu ni da se bavim prevarom,a da bi se uveo neki red,grla treba da se matice,a ne da se tera kontra,jer zato nam i jeste tako,a i svest o tome uopste u nasem narodu je takva da odbojnost je tolika da dolazi do preterizma.grla treba sva maticiti i onda bi se samo po sebi javila potreba za nekim vidom inspekcije i smanjio prostor spekulacijama,verovatno bi se i zakon primenjivao vise,jer ga imamo samo nema ko da ga primeni.
 
Kalimero ja da se ponasam tako necu,da varam narod nepada mi napamet,ja sam kupio umaticena grla i nisam prevaren,e sad nameravam tako i ja da nastavim,ako moze moze,ako ne necu ni da se bavim prevarom,a da bi se uveo neki red,grla treba da se matice,a ne da se tera kontra,jer zato nam i jeste tako,a i svest o tome uopste u nasem narodu je takva da odbojnost je tolika da dolazi do preterizma.grla treba sva maticiti i onda bi se samo po sebi javila potreba za nekim vidom inspekcije i smanjio prostor spekulacijama,verovatno bi se i zakon primenjivao vise,jer ga imamo samo nema ko da ga primeni.

Ima ljudi poštenih,nisam ni mislio da su svi prevaranti.
Slažem se i da se sve uvede u legalne tokove ali je ovo zemlja Srbija i isplivava ološ i prevarant na površinu.
 
Ipak mislim da sam naucio i video u zivotu da nijedan olos nije dugo trajao,bilo prodavao ovce,rakiju ili svinje,coveka mozes jednom zeznuti,drugi put ne,ipak ja zagovaram onu stranu legalizma i sve crno na belo,po ZAKONU pa nek puca prvo po mojoj kozi ako gresim.A i prevaren je za mene kriv vise nego prevarant,ja sam lepo otiso kod pobednika sajma u Kragujevcu i Novom Sadu,vido ovce,pazario jagnjad i dobio pedigrea za dva meseca kako mi je receno,e sad sve sto valja kosta,a nas narod bi uvek nesto ispod cene,jeftinije pa ispadne cena ko svetom Petru kajgana,imam ja druga koji je prosao bas tako sa ovcama pre neku godinu. . .I kokoske bi ja maticio druze,kamoli krave i ovce i svinje,bilo bi mnogo manje prostora malverzacijama
 
Slažem se da ni jedan ološ ne traje dugo ali sasvim dovoljno da se navata ali je problem što ga drugi zamenjuje i ciklus se nastavlja.I dalje tvrdim da ima umatičenih grla koja to ne zaslužuju a da ima dosta neumatičenih koje zaslužuju.
Ljudi kod nas su skeptici i to je tačno ali itekako imaju razloga.Da bi nešto odradio potrebno ti je da otvaraš mnoga vrata i da bi ti na zadnjim rekli da ti fali taj i taj papir i opet Jovo nanovo.
 
Sve mora da se matici i red da se uvede u svim sektorima i na svim nivoima.Postavlja se samo pitanje da li je to moguce u zemlji kakva je ova nasa jadnica.Svi smo svedoci korupcije i mita u svim sferama drustva i na svakom koraku,to je postalo normalnost u Srbiji.Gotovo da nema toga ko ne bi za izvesnu lovu ili drugu blagodet presao liniju zakona.Ja sam na ovom forumu vec negde reko da je sistemska korupcija kod nas na najvisem nivou i da je to najbolje i najjace organizovani kriminal,mozda na svetu.Kad najvisi drzavni predstavnici muljaju,diluju sa kriminalcima ,"kraduckaju",sta se onda desava na nizim nivoima-isto to samo proporcionalno mogucnostima,ovlascenjima,standardu sredine...I ko ce onda da zavede red,kad onaj ko to treba-on ga prvi krsi.Dotakli smo dno dna,iako se neki kunu da njega nema,nego kad god pomislis da si na dnu ono kliznes jos dublje.Tako da cemo mi uvek imati umaticena grla za cije poreklo ni sami bog ne zna, i plivacemo u takvoj barustini i nadalje,jer ako za tri decenije nikako da isplivamo iz govna,necemo sigurno ni za jos tri,a mozda i vise.Razne stvari su se menjale za sve ove godine bede i raznoraznog stradanja,ali ostala je ista jedna krucijalna stvar-korupcija.Kao kancer izjeda ovo drustvo natenane i nije ostalo jos mnogo toga zdravog sto ova gadost nije nacela.Nase je da se borimo protiv tog zla na sve nacine,samo ta nasa borba dosta lici onoj Don Kihitovoj protivu vetrenjaca.
 
немам везе с темом ал нешто не мислим да ће се ред увести качењем минђуша овцама..
Без обзира што би вам било мило да от чујете .. спас Србије није у развоју пољопривреде .. него у развоју рударства ... Све док бандити не копају угаљ и праве ризлу него доносе правилнике и лупају печате пиши пропало ....
 
Sine nama su rudnici i fabrike jebale majku,i generacijama u buducnosti,da smo se drzali poljoprivrede,otvarali hladnjace,klanice,umesto zelezara,fabrike automobila,rudnika i sl.sad bi Svajcarska bila za nas smejurija,bili bi evropa u evropi,i imali bi sve sto nam treba,ovako smo sludjeni,nezna narod ni de bije ni sta oce,tako da bi ti reko jos dosta toga nego ajd da se ne nerviram,a ti razmisli malo kad pises sta ces da pises,a nadao sam se od poljoprivrednik strucnih sluzba i ovim da se bave,a oni ispadose kancelarijski pacovi sa fakultetskim diplomama kojima mogu da podloze vatru,to ti je drzava Srbija,i zato moramo sami da se borimo za sebe jer niko drugi nece,pogotovu ne ni Tadic ni Nikolic,oni ovce ne drze,nego udruzivanje,zadruge,i ostalo i zajednicko nastupanje i ciljevi pre svega,otislo je stocarstvo mnogo dalje od toga da proizvedes tele,jagnje,prase i prodas,a mi kasnimo mnogo druze za tim,maticenje stoke je samo deo te epizode,i ko kaze da netreba da se matici ja mu sad javno kazem da nezna nista ko magarac i odma da prezali trista evra i sedne u autobus,ode u evropu dva dana na deset farmi i vidi koliko je glup,prvi ja da nebude da pametujem i nekog vredjam.
 
Ne bih se ja bas kleo u Evropu i njena pravila jer bio sam i video neke stvari.Za maticenje jesam , ali nisam za razna uslovljavanja na konto maticenja.
Evropski farmer dobija subv. po grlu bez obzira da li je ono umaticeno ili ne, tamo se i na izlozbama mogu videti melezi izmedju crv. holstajna i simentalca i jrrsey-a i simentalca , pitanje kako se to matici.
Isto tako ima farmi gde je bik medju 15-20 krava i ne koristi se vestacko osemenjavanje , kako se to matici?
I neumaticeno grlo jede , pije vodu , leci se i pravi troskove ,isto tako daje mleko , meso , vunu i zato je subvencionisano , a ne zato sto ima papir ko su mu mama i tata.
 
Taj bik je licenciran i on je sam u stadu, što znači da sva grla vode poreklo od njega, tako da im je poreklo poznato. Njima je bitno da je grlo produktivno, zdravo i dugovečno zato daju na sve subvencije. A našoj dosadašnjoj vlasti je bilo u interesu da što manje novaca daju a ne da unaprede nešto. Mada kod nas postoji velika šarenolikost koju bi trebalo standardizovati koliko toliko, tj treba nam cilj (odgajivački cilj) i program kojim to treba da ostvarimo. Ovi ljudi koji su zapošljeni kao savetodavci mislio sam da će imati veću ulogu u poljoprivrednoj situaciji, boljem upoznavanju sa stanjem na terenu, ali su skrajnuti i marginalizovani i definitivno propuštena je jedna jako dobra šansa da se nešto dobro uradi u našoj poljoprivredi.
 
Ne bih se ja bas kleo u Evropu i njena pravila jer bio sam i video neke stvari.Za maticenje jesam , ali nisam za razna uslovljavanja na konto maticenja.
Evropski farmer dobija subv. po grlu bez obzira da li je ono umaticeno ili ne, tamo se i na izlozbama mogu videti melezi izmedju crv. holstajna i simentalca i jrrsey-a i simentalca , pitanje kako se to matici.
Isto tako ima farmi gde je bik medju 15-20 krava i ne koristi se vestacko osemenjavanje , kako se to matici?
I neumaticeno grlo jede , pije vodu , leci se i pravi troskove ,isto tako daje mleko , meso , vunu i zato je subvencionisano , a ne zato sto ima papir ko su mu mama i tata.

U potounosti se slažem sa tobom i sa profesorom.Savetodavci bi mogli ovde odigrati neku ulogu ali sam isto mišljenja da svako grlo treba da bude subcencionisano ako imaju u vidu poboljšanje i uvećanje stočnog fonda.Recimo drlo koje nije umatičeno neka dobije na pr.15000 s tim da polako uđe u proceduru matičenja.

Moja junica koja je otelila pre 2 nedelje (žensko) ima oko 22l mleka a hrani se stočnim brašnom prekrupom i detelinom.Otac junice je Karmin a teleta,Maks.
 
U Evropi postoje odredjeni standardi i sve je podredjeno njima.Ljudi su odredili i postavili svoje ciljeve i sprovode stvari u delo,na obostranu korist i drzave i poljoprivrednika.Imamo li mi kakav agrarni plan,imamo li kakvu kapitalnu zamisao a ne investiciju u poljoprivredi,imamo li ideju kako unaprediti agrar a s njim i drzavu-ne!Sto kaze Milan i neumaticena stoka ima svoju vrednost i mesto u stocarstvu.I kao takva treba da se identifikuje i shodno odredjenim parametrima subvencionise.Ako je cilj da se kao takva zadrzi (mozda kao nesto autohtono),u redu,ako ne vremenom selekcijom prevesti u redovno umaticena grla i kraj.Da se nadovezem na profesorovu opasku,cemu sluze savetodavci?Mozda da popune koji formular?Zar nije logicno da upravo oni koji su na terenu odrade valjani posao u kontroli i uvidu u stanje stocnog fonda pored ostalog.Ovako sve ispade da je ovo zaista bio jos jedan u nizu predizbornih fazona i fora.I tako su navukli gnev nas seljaka na novopostavljenu savetodavnu sluzbu,za koju evo ja i danas tvrdim da nemam pojma cemu konkretno sluze i kakav je to napredak postignut njihovim delovanjem.Ja sam mog savetodavca jednom video i vise ga niko ne pamti.I da podvucem,ovo maticenje mi sve vise lici na jos jedan neozbiljan pokusaj neozbiljnih bogohulnika da neke stvari dovedu u red na opsti interes.Ideja odlicna,sprovodioci dela neozbiljni,idioti,sarlatani,lopovi... dopunite srodnim pridevima molim ponestade mi reci.
 
Da Vam kazem i kod nas je moguce maticiti hibride ukoliko je to u skladu sa glavnim odgajivackim programom koji definise Institut za stocarstvo..... Doduse kod nas to ide malo teze iz dobro poznatih razloga, prvo sto garantujem da devedetset posto nasih poljoprivrednika ni ne zna sta to predstavlja ali u redu. U Austriji npr. formirane su sekcije za hibride simentalca odnosno meleze u zavisno od udela, frekvencije gena ili prosto receno nasim jezikom cistote rase, pa tako postoji odgajivacka sekcija u kojoj su sva grla 100 % ciste simentalske rase, sekcija 2. u kojoj se nalaze hibridi crvenog holstajna i simentalca i udeo genetike Holstajna sa 25%, potom sekcija 3 melezi sa 50% udela gena Holstajna i na kraju sekcija 4. sa 75% udela gena Holstajna... Selekcijski kriterijum se normalno razlikuje od sekcije do sekcije i on ne moze biti isti za sve sekcije... Na zalost dok aocijajcija odgajivaca svinja u Engleskoj ima umrezenu bazu podataka o svim grlima koja se koriste za priplod, pa tako se nerasat rezervise za priplod u odredjenom periodu i na odredjenoj lokaciji i mogu se preko interneta videti svi podaci o njemu, rezultati progenog teste , nas stocar jos uvek ne zna koja je razlika izmedju obelezavanja i maticenja... Pre dve nedelje sam bio jedan od inicijatora za formiranje udruzenja odgajivaca ovaca i koza ali posto nam je stocni fond desetkovan predlozio sam da to udruzenje bude udruzenje stocara, kumovao sam udruzenju, dodao neke osnovne ciljeve udruzenja ali sam se povukao posto ne zelim da se mesam u autonomiju rada Udruzenja, iako smo ga formirali mislim da pola lujdi koji su osnivaci ni ne znaju koje su prednosti Udruzenja. Videcemo kako ce stvari teci, ali vec vidim da osnovne stavri u udruzenju ne mogu da se definisu !
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh