Zamena mleka u ishrani teladi

Sto se tice zamene za mleko, milasan ustvari ima jos dva proizvoda pre njegove upotrebe, sto znaci da se on koristi tek sa mozda 25-30 dana a ljudi grese i konstantno ga koriste od 10 dana i tu nemoze biti dobrih rezultata.
Ja u zadnje vreme koristim Inbergov proizvod (Inberg Milk) koji se koristi od 10 dana i koji se rastvara na manjoj temperaturi od ostalih zamena sto znaci da je sastva vise organski nego biljni. U kombinaciji sa njihovim starterom rezultati budu jako dobri.
To su barem neka moja iskustva.
Koja je cena te zamene? Je l' si koristio nesto drugo pre nje, je l' primetna razlika. Ja ne uzimam telad ispod tri nedelje, a kad uzmem odmah idu na milsan i megi i sa rezultatom sam zadovoljan, mozda moze bolje ali nista drugo nisam probao zbog bojazni da bih mogao napraviti glupost. Od kolega koji poje malu telad sam cuo da je taj dodatak kolostrumu bespotreban, jer sve sto teletu treba se nalazi u kolostrumu, a razlika u koriscenju milija umesto megija u prvim danima je samo finansijska. To je rekla kazala znaci nisam ja pravio ogled vec drugi, pa mi pricali.
 
Pozdrav svima...ja sam pre devet-deset meseci prvi put uzeo turu odojcica i to cetri komada simentalci...ranije nisam imao iskustva s uzgajanjem tako malih teliice....na preporuku veterinara krenuo sam da koristim milsan....bili su u proseku oko 75-80kg...
Naravno da je majcino mleko nezamenljivo sa svako zivo bice,ali neki od nas prosto nemaju mogucnosti da svoje telce poje kravljim mlekom pa smo prinudjeni da koristimo zamenu....
kao sto rekoh ja koristim milsan i nemam nameru da ga menjam,naviko sam na njega i zadovoljan sam rezultatima....trenutno imam turu od 6 kom...sada su po 100-110kg,,,,,
kupujem iskljucivo telice od tri nedelje i vise,iz jednostavnog razloga,cale moj je uzimao mladje i slabije telice i u 60 % slucaja je dolazilo do iginuca teladi,,,zato sam se naucio pameti...
prvih dva tri dana napajam ih tri puta dnevno po 1-1.5l mreka,iz razloga sto uglavnom telce kupujem od dzabasa ,pa ne znam jesu li ih redovno pojili i kad i koliko litri mleka,onda prelazim na tri puta dnevno po dve litre pa tri puta po tri litre i zavrsavam sa dva puta dnevno po tri i po litre mleka uz kombinaciju kocentrata i travljivog sena,....telcima iskljucivo dajem travljivo seno zbog dobijanja proliva....
sto se kocentrata tice pravim ga sa ve-om Pantelic ,takodje na preporuku veterinara,ali sam nezadovoljan s njim,i od sledece ture prelazim na Meggi 35....
zanima me iskustvo nekog od forumasa koji je takodje sa nekog drugog kocentrata presao na meggi i kako je zadovoljan promenom i prirastom nakon prelaska....



kod nas se ovako mali telici kupuju djuture,zanima me cena u vasem kraju i imate li redovne snabdevace telicima ili kupujete po potrebi kad i gde naletite na telice
 
u prvih mesec dana najbolje je davati milkvit zamenu za mleko., jos bolje u kombinaciji sa kravljim.., znaci ujutro i uvece kravlje a tokom podneva zamenu, ili 1/1 kada malo vise odrastu ... sto se tice kupovine teladi to nikako preko dzambasa, bar ja imam losa iskustva sa njima., a i skuplji su ...
 
Ma treba mi nešto za jarad a pošto za njih nema onda se razmišljam o zameni za telad pa me interesuju cene. Orijentaciono bi mi trebalo 30l zamene dnevno do kraja aprila a umesto vode bih koristio surutku pa me interesuje pokriva li sir zamenu i ostaje li nešto za tu muku jer nije lako hraniti 20 i kusur komada 2x na koficu :)
 
Ja moje tele isto hranim sa ovim ''mlekom u prahu'' i sa detelinom a sada je dobio proliv.. da li je to zbog mleka ili zbog cega ? I da li bih trebao zvati veterinara ili nije toliko ozbiljno ? nov sam u ovome totalno. Hvala
 
kojim "mlekom u prahu" ?
Na trzistu srbije retko da postoji "mleko u prahu" za ishranu zivotinja,uglavnom su to mlecne zamene.Najblizi mleku je Provimilk,proizvod Provimija.Takodje odlicna mlecna zamena je i Biomin Milch Sprint,Supramil T -Josera,Gelamin Brockmanns kalbermarke....Ovi Proizvodi su za klasu ili dve iznad svega sto se pakuje u Srbiji (Sano,Inberg....)
 
Poslednja izmena:
E sad tacno da vam kazem ne znam.. kupio sam ga u poljoprivrednoj apoteci(navodno je to mleko u prahu sa antibioticima i svim potrebstinama) ali se kod mene pojavio problem (proliv) pa sad ne znam da li je to od tog ''mleka'' ili je drugi problem u pitanju.. A mleko mu trebam davati jos dva dana i ovako vec jede,pa sad ne znam da li da zovem veterinara ili da sacekam da vidim da li ce prestati kada mu nebudem vise davao mleka..
 
Meni je jedno prošle godine krepalo od proliva i to samo zato što nisam odreagovao na vreme ,zato nečekaj nego zovi veterinara
 
kojim "mlekom u prahu" ?
Na trzistu srbije retko da postoji "mleko u prahu" za ishranu zivotinja,uglavnom su to mlecne zamene.Najblizi mleku je Provimilk,proizvod Provimija.Takodje odlicna mlecna zamena je i Biomin Milch Sprint,Supramil T -Josera,Gelamin Brockmanns kalbermarke....Ovi Proizvodi su za klasu ili dve iznad svega sto se pakuje u Srbiji (Sano,Inberg....)


SANO se ne pakuje u Srbiji, i sigurno je bolji od Josere.


Inače vezano za prolive ako tele nema vode po volji sigurno će se javiti prolivi!
 
Nikola zaboravio si da navedes jos 100 razloga zbog kojih se moze pojaviti proliv u letnjem periodu, kad su jake vrucine. Nema vode,amonijak, promaja,insekti,plesnivost hrane,temperaturne oscilacije,bakterije itd, zimi je najlakse odgajiti tele.
 
Nazad
Vrh