Zagrtanje kukuruza

u mom kraju niko ne zagrce kukuruz vec duze vreme, ja cak sta vise ga razgrcem spartacem prilikom spartanja i uvek imam odlican kukururz/
 
Ja od ove godine neću da zagrćem kukuruz inače u mom kraju svi zagrću . Bolje dva puta da špartam ( ako stignem )
 
Ove godine mi je pobegao kukuruz pa ga nisam ni parao ni podgrtao (što inače ni ne praktikujem), i opet je bio ok. Iako je dobro popadao, kombajn je najveći deo pokupio i imao sam 5900 kg/kj. Na ovu godinu i ne bacanje NPK, ja sam zadovoljan.
 
ja isprskam,ispartam jednom i zagrnem,probao sam na jednoj njivi da ne zagrnem,bio je losiji qqruz,sve je isto odradjeno samo nije zagrnuto i qqruz je podbacio,pa sad ko kako hoce,svoja volja
 
pa može iči i prihrana zajedno sa zagrtanjem,u jesen kada skineš ili kukuruz ili suncokret javlja se i problem kod oranja na plugu sa kopirnim točkom malo je dolje malo je gore i eto neravnog oranja
 
Pa bas mislim da zagrtanje ove godine moze doneti samo loseg,a evo i zasto. Vlage ima preterano i kad hranu stavimo blizu povrsine kukuruz slabo razvija koren u dubinu jer su mu sva hranjiva blizu. I onda se postavlja pitanje, sta ako malo zasusi ?
 
Moze da se razmislja i ovako: Prihrana zbog vlage brzo putuje.Koren je sada blize povrsini, pa se zagrtanjem obezbedjuje sloj zemlje koji ce u susnom periodu sacuvati vlagu i ''pridrzati'' kukuruz u slucaju jakih vetrova :osmeh: Po meni ko je zagrnuo sigurno nije pogresio.
 
Zagrtanje ove godine pun pogodak, jer je sve kasnije nikle korove pokrila zemlja.

Stvarno je jedini problem neravnomerno oranje sa kopirnim točkom, zato sam to izbacio iz upotrebe.
 
Kakve veze ima oranje sa zagrtanjem? I ovde se ore sa dvobraznim, trobraznim plugovima sa kopirnim točkovima, a oranje posle bude ravno. Kopirni točak ide između 2 zagrnuta reda kukuruza, tj u " dolinu" . Nisam primetio da zagrtanje ima neki uticaj na jesenje oranje...
 
Farmer II je napisao(la):
Kakve veze ima oranje sa zagrtanjem? I ovde se ore sa dvobraznim, trobraznim plugovima sa kopirnim točkovima, a oranje posle bude ravno. Kopirni točak ide između 2 zagrnuta reda kukuruza, tj u " dolinu" . Nisam primetio da zagrtanje ima neki uticaj na jesenje oranje...

Ma kako nebi imalo utjecaja. Kad ti točak naiđe na red odma oplići oranje. Ko će stalno nišanit redove i gledat di će točak ići. :sta: Al sto ljudi sto čudi, neko na to neobraća pažnju. Svako zna svoje.
 
Sa 2x14" plugom nema šta da nišaniš... jednom se uvatiš reda i stalno na istom mestu ide točak... Sa trobrazdnim je malo komplikovanije....
 
Zagrtanje kukuruza se valjda vise nigde na svetu ne radi osim jos kod nas. Mislim da je to zastarela agrotehnicka mera,ali ko voli nek izvoli. Po meni je bitnije na vreme baciti hranjiva pa da koren tezi ka dubini jer tamo ima i vlage. Ova godina je malo izuzetak,ali nije iskluceno da ce zasusiti kad kukuruzu bude najvise trebala hrana i voda.
 
I ja bi nesto dodao,U juznom banatu Nema poljoprivrednika koji nezagrce!,Znaci posle prskanja, Zagrnes Iseces biljke izmedju redova i zatrpas bilje na kukuruzu odnosno suncokretu E onda stvarno kada krene kukuruz da buja,Kukuruz preraste korov i neda mu svetlost pa se korov i osusi Ja prosle godine nisam zagruno jednu njivu a odmah preko puta jesam I kad sam dosao da berem dosta je bilo poleglog Cak smo i rucno brali ;),Sto se oranja tice Tockovi i crtala kod nas se Nekoriste!!!!.
 
Kod mene u kraju još ima onih koji zagrću kukuruz, pa onih koji pale strnjišta, pa onih koji skupljaju kukuruzovinu na redove pa potom pale, kako bi navodno lakše uzorali... itd... Ukratko, još ima onih koji rade nešto što se nigde u svetu ne radi, ili što je davno prevazidjeno.

Bez uvrede, mislim da je zagrtanje kukuruza nepotrebna i prevazidjena operacija.:nono:
 
Nazad
Vrh