Za kakav se plodored odlučiti

mi najcesce imamo ovakav plodored>psenica,kukuruz,americki sirak za zrno,grasak ili grahorica,pa onda opet kukuruz i tako redom a suncokret nikad nesejemo jer je to za mene korov i ne isplati se ga sejati zbog niske otkupne cene i veceg rizika proizvodnje pa zato suncokret nesejemo... :ppozdrav:
 
Johny CASE IH je napisao(la):
mi najcesce imamo ovakav plodored>psenica,kukuruz,americki sirak za zrno,grasak ili grahorica,pa onda opet kukuruz i tako redom a suncokret nikad nesejemo jer je to za mene korov i ne isplati se ga sejati zbog niske otkupne cene i veceg rizika proizvodnje pa zato suncokret nesejemo... :ppozdrav:
da ali najmanje ulaganja imaš na suncokretu i uglavnom dosta rodi
 
Dzoni verovatno ni ja nebi sejao suncokret da je kolicina padavina kod nas kao u backoj.Suncokret je dosta siguran sa rodom u susnim godinama a ima se i zarade zato sto su mala ulaganja a i uspeva na svakojakim zemljama. Mislim da je prosek padavina kod nas oko 550 lit
 
mi smo jednom ili 2 put imali suncokret i bas je bila kisna jesen pa je suncokret dobio razne bolesti i raspadao se prilikom vrsidbe i imao je vlagu najmanje 30 posto pa smo ga morali jos susiti na suncu 2 3 dana i to ubi boze posla kolko oces a zarada nikakva i na toj njivi je 2 godine nikao suncokret i njiva je bila iscrpana do kraja posto suncokret iscrpi sav vestak iz zemlje pa je tamo sledece godine slab prinos zita ili kukuruza i u nasim uslovima nije bas pogodno sejati suncokret ovde u juznoj backoj najvise uspeva kukuruz :ppozdrav:
 
Sve je do klime...Meni se nikad nije desilo da mi u jesen propadne suncokret zbog kise.Opet u ataru se retko desi da uspe soja, zbog malo padavina.
Danas sam isao u NS, slogirao sam se kolika je soja-kod nas, ono malo sto je ima, visine je 10ak cm...
Ono sto je u Backoj soja-to je u Banatu suncokret.I kod nas za soju uglavnom imaju malo sta lepo da kazu, kao i vi za suncokret!
_________________________________________________Post je spojen: [time]1244572047[/time]_________________________________________________
Dzoni, kome prodajete sirak za seme, vredi li kultura?
 
americki sirak je veoma isplativa kuktura i trenutna cena mu je 20din/kg a nekad i visa ili niza sve zavisi od ponude i potraznje a on se mora sejati u cistu zemlju bez korova i divljeg sirak jer nepostoje herbicidi za suzbijanje divljaka u am.sirku samo sirokolisne se mogu suzbiti sa atrazinom+monosan i gotovo a kad korov nikne ili divlji sirak onda samo motiku u ruke i srediti to i prinos se krece od 3 do 4 tone po jutru i posle vrsidbe je dobro ga osusiti ako ima malo vlage pa staviti na tavan ili u dzakove i tako prodavati...
 
ja iako niksam iz banata više mi se sviđa suncokret nego soja jer suncokret uglavnom guši sirak i ostale trave naravno ako je dobar sklop dok sa sojom treba da je prskaš pa stoputa špartanje pa još ako ima kerećeg grožđa onda i sa tim zezanja
 
negde sam vec rekao,u suncukretu su velike glave i velika dusa,al zato je prazan novcanik.ja ga vise necu sejati. :nono:
 
opa todore pa ti imas 100jutara vec i sve to radis sa imt567 :sta: ili imas i neki jaci traktor pored njega,sta najvise sejes na tim povrsinama?
 
todor je napisao(la):
ja ga i dalje sejem iako se ne isplati kao nekima ja ga menjam za sačmu

E tu je prava zarada od suncokreta.
Za 100kg suncokreta dobiješ 150kg sačme. Ti imaš krave pa onda nema problema. ::svaka cast::
 
Johny CASE IH je napisao(la):
opa todore pa ti imas 100jutara vec i sve to radis sa imt567 :sta: ili imas i neki jaci traktor pored njega,sta najvise sejes na tim povrsinama?
sve 567 radi i nežalim se a nov traktor mogu kad god hoću da kupim samo što isto moram sedeti kao i u 567 pa mi je sve isto a i za imt su delovi džabe i sam ga radim važi za pticu a za branka upravu si samo što je kod mene za 100kg 120kg sačme
 
Nekad psenica-secerna repa-soja-kukuruz,
a sad zito-soja-kukuruz. :ppozdrav:
 
Koji bi bio najbolji plodored za pšenicu, kukuruz, soju i suncokret? Možda nekako napraviti da pšenica bude na manje od 1/4 površine?
 
Nazad
Vrh