Za kakav se plodored odlučiti

sve ima smisla...malko te "bockam"... :cao:
kad bi bilo neko takmicenje ko ce vise proizvesti s neogranicenim budzetom, visoko bi se plasiro...
problem je što treba zaraditi i izvući maksimum dinara po jutru.
svi ovde znaju kako se zemlja obrađuje...možda razmenimo po koji štos i caku, ali nema tu velike mudrosti...
sve se svodi na vreme obrade, izbor sorte, količinu đubriva i kvalitet zemlje...
drugi deo priče je vreme nabavke i cena repromaterijala, način zaduživanja, organizacija posla i vreme prodaje.
 
branko je napisao(la):
Dobro, kažem mislim, jer sam laik po tom pitanju. :D

Sada sam čitao hrvatski forum deo za no till obradu. Pogledaj malo. Ima smisla ovo što Bobo radi.

U mom kraju to malo ljudi radi, jer "ne stignu" i "nemaju vremena" za te stvari i to su "napotrebne komplikacije"...

Svi mi se smiju jer ja po strnju bacam UREU i plitko ju zaoravam. Posijem repicu na to i pred sjetvu soje, da vidis kako se ore, a ni slamcice u zemlji. Nekad i po repici bacim UREU, no uglavnom ju samo izmalciram.

Prije smo sijali za zelenu gnojidbu kukuruz rasipacem u jako gusti sklop. Ljudi moji, sto to razrahli zemlju, pa to je cudo jedno!, Ali od tog bas i nismo primjetili neku korist i od toga odustali.


Znam da je suncokret omiljen kod dosta poljoprivrednika kao kultura, no kod mene ga nema tko vrsiti, puno je posla oko njega, a urod je neizvjesan do same zetve. Repicu takodjer svi koji siju vrse zitnim hederima i raspu jako puno. Meni vec 3 godine nice repica po nekim njivama...
Moj "plodored" od dvije kulture mi se pokazao kao dobitna kombinacija uz medjukulturu poslije psenice.
 
Tarana ::super::.

Bobo, moram da ti priznam da imaš zanimljivo razmišljanje.

Bobo je napisao(la):
Svi mi se smiju jer ja po strnju bacam UREU i plitko ju zaoravam. Posijem repicu na to i pred sjetvu soje, da vidis kako se ore, a ni slamcice u zemlji. Nekad i po repici bacim UREU, no uglavnom ju samo izmalciram.

Da li ja to dobro razumem da ti oreš tu njivu neposredno pred setvu soje, tj. na proleće:haha:

Prije smo sijali za zelenu gnojidbu kukuruz rasipacem u jako gusti sklop. Ljudi moji, sto to razrahli zemlju, pa to je cudo jedno!, Ali od tog bas i nismo primjetili neku korist i od toga odustali.

Ne razumem, kakvu korist ste očekivali?

edit by Čugi:dodati quote tagovi
 
Malo sam nerazumljivo napisao...

Po strnju iza psenice bacim ~70kgUREE/jutro i plitko poorem, potanjuram, i posijem repicu. Tu repicu pred zimu malciram i zaoravam. Nekada i po njoj bacim jos UREE, nekada stajnjak i to prezimi tako duboko zaorano.

Na proljece tanjuranje i ostale pripreme za sjetvu, te sama sjetva...

Ovo sto pisem za oranje da nema ni slamcice, se odnosi na to kad repicu zaoravam, da se ne pozne da je tu bilo zito... Figurativno govoreci.

Dok moj susjed koji takodjer pise repicu, nit malcira strnje, nit baca ureu, nista, samo ore, kad on repicu zaorava, slame koliko oces... nije stigla strunuti.
 
suncukret zito kukuruz zito kukuruz... gledam da odrzavam ovako nesto.. suncukret svake 5 godine zbog losih posledica koje ostavlja na zemljiste.. :udri:
 
@ mityoo

Kada si već rekao da se sa time nebi složio mogao si bar u istom postu i napisati zašto se sa time ne bi složio. :cao:
 
Izvinjavam se! Gosn admin jel moze samo usmena opomena ::sramota:: ::sramota:: ::sramota::
Onda odmah nisam uspeo da postavim post a kasnije sam zaboravio! Naime radi se o tome da treba znati koja kultura koliko izvlaci iz zemlje i toliko treba djubriti! Uzmimo npr. repu koja znamo da izvlaci zemlju! Ako je ne prihranis koliko treba nece ni roditi redovno, a ako je prihranis koliko treba nece "izvuci" zemlju! Kod nas je posle repe uvek bolji rod sta god bilo posejano nego posle kukuruza!Kao prvo iza repe ostane nepotrosenog P i K, a i zeleni deo biljke se nakon vadjenja repe zaore pa mu to dodje kao zelena gnojidba. No rec je bilo o suncokretu koji ja uglavnom sejem posle kukuruza a pre psenice i ako ga prihranim kako treba nema sa njim problema!
 
Kod mene je dobra kombinacija> psenica, repa, kukuruz i tako u krug!
Posle repe treba baciti malo vise ureje u prolece pre spremanja i setve kukuruza i bude kukuruza ko blata(6t po jutru)
 
case ih je napisao(la):
Kod mene je dobra kombinacija> psenica, repa, kukuruz i tako u krug!
Posle repe treba baciti malo vise ureje u prolece pre spremanja i setve kukuruza i bude kukuruza ko blata(6t po jutru)

Potpuno se slažem sa ovim, samo što kukuruz idem dve godine za redom, da bih tako repu imao svake četvrte godine na istoj parceli.
 
Za 4 godisnji plodored smo radili psenica, repa, kukuruz,suncokret! I to bas ovim redom zbog korova!
 
Nemam heder za suncokret, pa ga zato zaobilazim u plodoredu.

A kad vidim na stotine gugutki, vrana, čvoraka i ko zna kakvih još ptica kako sleću na suncokret - odma' mi dođe muka.
 
mi sejemo psenicu 20% soje 35% i kukuruz 45% pa u krug
jer se repa nikako ne isplati :nono: a suncokreta nema kod mene u komsiluku moozda do 5% i MANjE
 
Kod mene je plodored dosta zanimljiv zato sto imam ratarske i povrtarske parcele.Struktura setve je odprilike ovako lucerka 20% ,psenica 25-30% ,razna povrca30-35% ,Kukuruz 10-15%,suncokret 20%.Ovu strukturu setve drzim vec duzi niz godina i nije lose.
 
Nazad
Vrh