Zaštita voća u precvetavanju

Za tonus ne piše da je za šljivu ali s obzirom da je sistemik a da crv šljivine ose jede plodić verovatno bi delovao i na njega. Treba nam iskusniji...
 
Za dosta preparata ne pise da je za neko voce jer registracija po vocnoj vrsti kosta para.

To ne znaci da tonus nije za insekte koji napadaju sljivu.

Postoje cak i preparati za psenicu koje mozes koristiti na bademu, samo kazem, ne bih na tu temu da dalje raspravljamo, u startu kazem da tako ne treba razmisljati

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Oktopode, znam da ima toga i koliko sam video više je pravilo nego slučaj. Ali zamisli da počinjem za dve tri godine kada bude prestali da se prodaju preparati sa AM dimetoat. Kako da znam koji mi sistemik treba protiv šljivine ose. Nemam vremena da tretiram kontaktno. A ni živaca jer svaki put kada prskam doživim stres...
Ne treba mi savet od zaštitara da me ubeđuje da tretiram i preventivno i kurativno i folijarno.... a možda mi i naplati savet.... sve se sada plaća... Ovima u poljo apotekama ne verujem ni sekundu.... Oni i svojim rođenima uvalili što više hemije....
Ovde na forumu se piše oprezno otkako je razjuren priličan broj kolega koji su hteli da dele znanje...
Sva sreća pa ima još dobrih ljudi i voćara pa napišu sa čime i ššto je meni važnije zašto i protiv čega tretiraju....

drugarski pozdrav
 
Evo napisacu svoje iskustvo koje sam stekao sa sljivama.
Prvo vidim da se ponavlja pitanje cesti. Do sada nisam imao nikada problema da mesam sistemin sa mankogalom.

Za sljivu je najvaznije prskanje protiv ose I najcesce sam primanjivao mankogal I sistemin.

Inace za sljivu su bitna ova tri prskanja
1. Kada je 10 % cveta protiv trulezi cveta I grancica sa chorusom ili signumom
2. Pri precvetavanju protiv osice I bolesti sa sisteminom I mankogalim . Da kazem da mi se dva put desilo da su latice potpuno sve otpale I da sam prskao I da nisam imao problem sa osom.
3. Prskanje 30 dana posle drugog protiv bolesti I protiv vasi sada moze kaptan ili merpan sa tonusom ili confidorom.

Inace protiv ose primenjivao sam seto I nureld I bio je isto efikasan. Redje sam primenjivao cipermentim kadao nisam imao sistemin.
Inace ja cu kupiti za par godina da imam diometat jer je dobar a nije skup.
Ovo je ono sto se meni do sada iskritalisalo kao bitno. Istina ja sam hobista I nista od voca ne prodajem.
Pisao sam vec ranije da imam dve sljive neke nemacke sorte stizu pre lepotice a jako su lepe za jelo I vece od lepotice. Izvanredne, cak mi covek I rekao koje su sorte I ja budala nisam zapisao....
 
Koji tretman sljive u vocnjaku na preko 600mnv mi preporucujete u precvetavanju? A da sadrzi mankogal(imam i dimetogal ali mi se ne mesa sa mankogalom a i cipkord al pitanje koliko deluje sada i na sta, mislim na osu)

I sta mislite o ovom tretmanu za jabuke, breskvu i tresnju kod kuce i da li moze da se mesa... tonus, cipkord, mankogal i akord.... Kod insekticida bitno mi da uticu na vasi i smotavca pre svega...
 
Sve to moze da se mesa jedino za akord ne bih, on je i sam po sebi fitotoksican i moze da ozari listove i plod.

Uzmi mankogal i tonus ili merpan i tonus.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Hvala uzecu mankogal jer vec imam preko kilogram. A sta drugo moze za pepelnicu a da se mesa sa prethodno navedenim i da je za v. lozu... Moze Zato? Nisam jos kupio pre podne 20 coveka bilo u p apoteci ali sad videcu posle podne... Za sljivu sam odlucio dimetogal, mankogal i najverovatnije akord, citam po forumu da se to pre koristilo...
Citam na netu za akord:
Иако нема података о некомпатибилности препарата на бази тебуконазола, пре њиховог мешања са другим препаратима, посебно различте формулације, треба проверити њихову физичку компатибилност.
Sta misle pod fizicka kompatibilnost?
 
I ja imam zapisano da u cvetu za sljivu da su dobri akord I mankizeb uz insekticid. Mada sam ja obicno prskao bez akorda.
A isto sam zapisao da ako se posle u maju prska da treba uzeti ili kaptan ili delan uz neko sredstvo za vasi.
 
U cvetu za sljivu, uz insekticid? Insekticid u cvetu?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Mozda pogresio pa mislio na precvetavanje a ako u cvetu to velika greska... Ja se razmisljam dimetogal, mankogal i akord i za breskvu i tresnju...Tresnja mi jos drzi latice, iako pcela nema vec 5,6 dana, takva neka sorta mnogo joj tesko opadaju bele latice...
Posto ne pise da pitam...Kakav uticaj ima dimetogal kod vocaka na smotavca a kakav cipkord na vaske?
 
Evo posto ne mrdam iz kuce zbog policijskog casa, listam oko zastite I nasao sam preporuke psss. odgovor sta moze umesto sistemina da se koristi, preporucuju
tonus ili nurell d ili cipkord.
 
Kupih sad Delan u p. apoteci pre svega za kovrdzavost breskve ali i na drugim vockama cu koristiti(tresnja, jabuka)...Posto ja ne razmem se u ta mesanja da li moze da se mesa sa tonusom i mankogalom ili bar samo sa tonusom? To cu posle ovih kisa tj ove nedelje prskati jer vec prskano dimetogal, mankogal i akord a samo kod jabuka je umesto dimetogala tonus...
 
Za delan ti je kasno, ukovrdzani listovi ce otpasti, novi ce biti zdravi i ako ne prskas.
Protiv kovrdzavosti se prska malo posle bakra, kada su pupoljci u fazi misijih usiju, tipicno je to februar mesec pocetak marta

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Meni u p.apoteci rekli moze i sada... Pa ja mislio u ponedeljak da pomesam sa tonusom i tresnje i jabuke isto tom mesavinom da oprskam... Plasim se da ne osusi grancice na breskvi... Citao sam da se rano prska kao sto si ti napisao al se nadao da moze i sada da pomogne...
 

A sta ce ti delan na tresnji? Lose te navodi apotekar. Idi zameni delan za mankogal i stavi taj tonus i oprskaj sve: http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-precvetavanje/

Za susenje grancica ako ga imas je takodje kasno, to se prska u vreme cvetanja samo sa fungicidom, to je bolest monilia laxa


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Procitao sam preporuku za Delan za tresnju doduse da se oko 27.4. oprska na sajtu prognozno-izvestajne sluzbe za zastitu bilja... Ma to kuci cu oprskati u Nisu u selu tresnje i ne prskam... Razumes, hteo sam sve da iskoristim kad vec pravim za breskvu da pokusam iako je kasno valjda nece da napravi neki problem.... .Al ne znam dal moze da se mesa, mozda i sa mankogalom bi izmesao tonus i delan ako moze...
Mada sad se razmisljam mozda cu samo tonusom i mankogalom... Nisam siguran da je kovrdzavost, to mi isto rekli da je u apoteci, mozda dimetogal nije dobro reagovao na vasi il je ovaj moj los sto mi ostao od pre neku godinu...
Prskao sam tu breskvu 2puta chorusom protiv monilije...
 
Poslednja izmena:
Moze i Delan za supljikavost lista, i za pegavost lista (kokomices), cak je registrovan na visnji za to, a posto su isti ili slicni patogeni, onda moze da se koristi (e sad to sto nije registrovan zvanicno, to je druga problematika) ali delovace... On ima prednost nad kaptanom i mankogalom sto ima i neko kurativno dejstvo pored protektivnog, pa moze cini mi se i dan a mozda i dva nakon zaraze da se primeni (ali nije bas ko SI sistemici kurtivan)... Evo ti jedan link, procitaj s cm se ne mesa, kad se koristi i slicno (ovo je primer, svejedno je od kog je proizvodjaca kao je ista materija):


Breskvu nemoj da prskas sad bez razloga protiv kovrdzavosti, ona se stiti dok nije krenula, znaci zimsko prskanje od kraja novembra do februara (ponekad moze i u martu), posle toga nema potrbe trositi pare i trovati se bez razloga zato sto prskanje kasnije jednostavno ne deluje (ono sto je zarzeno, zarazilo se odavno i ne mozes mu pomoci, otpasce tamo u maju i izrasce novo lisce)...Kovrdzavost ne deluje tj ne razvija se na visim temperaturama, ona deluje samo tamo kad je bas hladno i dugi su periodi vlaznog vremena, u februru i martu, kad krece vegetacija... Sledeci put, ako imas problem sa kovrdzavoscu, oprskaj jednom pocetkom zime, kad vecina lisca opadne (negde u novembru obicno), sa bilo kojim bakartnim sredstvom, dobro ih okupaj, i ako mozes ponovi u februaru, pre kretatnja vegetcije...To ce resiti problem cak i u problematicnim godinama..Za prskanje u februaru mozes i ulje da stavis, da smanjis broj jaja letnjih stetocina, pa ako amaterski radis, imaces manje stete od insekata/grinja u vegetaciji...
Moja preporuka, ako vec prskas, idi na captan i neki insekticid (moze i tonus, ali nemoj ga vise od 2 puta godisnje), captan deluje bolje i na vise bolesti u breskvi od mankogla... Generlano nismo koristili mankogal u breskvi (koristili smo ga u jabuci puno za prolecna prskanja) ali za breskvu nisma video da se preporucuje, i da deluje bolje ili da uospte deluje na bolesti koje ima breskva... Ziram na primer da, za rana prskanja protiv kovrdzavosti, kad krene vegetacija, ali mankogal mislim da se ne koristi u breskvama i nektarinama...
Moje prskanje za breskvu i nektarinu je generlano bilo Captan, Kumulus (oba u malo smanjenim dozama posto deluju manje vise na slicne bolesti, neki bolje na jednu, neki bolje na drugu, ali se malo i preklapaju za neke bolesti), i insekticid (uvek razlicit, pazeci sta se mesa sa ova dva)... Obrati paznju da se mesavina cpatana i kumulusa mora brzo utrositi, pola sata, sat maksimum, ali sto pre to bolje, posto sumpor pravi malo alakalan rastvor i to hidroilizuje (tj razgradjuje) captan... Idealno bi bilo zakiseliti rastvor (moze i obicno sirce ili limuska kiselina, ali je problem dozirati bez merenja), a moze i sredstvo Nutrilizer pH na primer, i onda se dobije pH vrednost rastvora za prskanje od oko 6, to je OK za captan... Elem, ne moras da se zamajavas puno sa acidifikacijom (kiseljenjem), samo oprskaj sto pre s rastvorom koji napasravis i bice OK... Tako je kod mene prskano do jedno 3 nedelje pred berbu (tako je karenca captana), i onda su jedno ili dva prskanja signumom da ne trule... Ako ne prodajes plodove, ne moras to da radis, dovoljno je jedno ili dva sa insektiicdom i captan/sumpor-om, a mozes cak i bez toga ako ti je svejedno koliko ces plodova imati (ako imas 10 stabala breskve, svako ce da rodi 10-20kg, a ti ako mozes da pojedes od tog 20kg, onda ti je svejedno koliko bude, bice za tebe pa ne moras ni da prskas uopste)...
Za kovrdzavost mislim da moras da prskas, ona kod mene pravi velike stete, a u nekim godinama moze i stabla da osusi ako se puno lisca zarazi koje onda otpadne u maju negde vecinom...
 
Poslednja izmena:
Hvala mealy i oktopode... Sutra posle 6h(zbog vetra) prskam kombinacija tonus+cipkord+mankogal... Dobar je tonus za vasi kod breskve... Tonus vise necu kod jabuka koristiti jer ovo ce biti drugi put...
 
A sto i cipkord, jal nije dovoljan tonus

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh