Zaštita voća u precvetavanju

Ko zna iz koje godine je ta kesica Mankogala, na pakovanjima novije proizvodnje ovo sa slike nigde ne pise...
 
To ne menja činjenicu da se ova dva preparata ne trebaju mešati.

Nekad je pisalo, a sastav se nije promenio (Mankogal - makozeb, Dimetogal, Perfektion - dimetoat).
 
Razumem ja tebe Oktopode. Primer danas kad kupis Mankogal u apoteci nemas gde da procitas ovo uputstvo zato sto na novijim pakovanjima to ne pise. Ja ga odavno ne mesam sa drugim preparatima a i dok sam ga mesao nije bilo nikakvih problema. Ne koristim dimetogal od prosle godine zato sto ne moze da ubije pauka,gusenicu,zelenog skakavca itd a sa tim insektima imao sam najvise problema.
 
Poslednja izmena:
U pravu si da ne pise na kesici. Na njihovoj web stranici mozes da otvors uputstvo za upotrebu u kome pise tacno kao sa gornje slike.
 
Razumem ja tebe Oktopode. Primer danas kad kupis Mankogal u apoteci nemas gde da procitas ovo uputstvo zato sto na novijim pakovanjima to ne pise. Ja ga odavno ne mesam sa drugim preparatima a i dok sam ga mesao nije bilo nikakvih problema. Ne koristim dimetogal od prosle godine zato sto ne moze da ubije pauka,gusenicu,zelenog skakavca itd a sa tim insektima imao sam najvise problema.

Ne pise ni na starom ni na novom pakovanju i nikad nije ni pisalo na ambalazi nego na web stranici i na flajerima kojih ima po apotekama koji stizu uz preparate od maticnih kuca ili dobavljaca. Na primer meni pretezno stave u kesu i te flajere na kome je detaljan opis preparata ako kupujem vecu kolicinu, mada nemora da znaci, kako su raspolozeni. Na gornjoj slici pise na flajeru za mankogal da se netrerba mesati a ne na ambalazi.....
Najbolje je skinuti ceo asortiman od neke kuce i u njemu imas za sve detaljno objasnjeno za svaki preparat Recimo evo ga galenikin za ovu godinu http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/GF-katalog-proizvoda-2014.pdf
 
Pise na sajtu a ne pise na pakovanju, veoma mali procenat vocara prati sajtove pa su ljudi slabo upuceni u ovu problematiku. Velika greska Galenike sto upustva ne otstampa na pakovanju.
 
Velika je greska ljudi sto netraze u apotekama uputstvo za upotrebu,a to bi prodavci trebali da daju uz svaki kupljeni proizvod.
 
Jel ima neko ideju sa kojim fungicidom bi moga da pomešam dimetogal koji mi je ostao od prošle godine,ne bi menjao insekticid jer sam prošle godine surlaša,koji je ovde kod mene brsti kao koza,bacio na kolena dimetogalom,pozz.?.
 
Htedoh da ti kažem Merpan, ali vidim piše da se ne meša sa kaptanom, a više ne pišu da se ne meša sa mankozebom...pa im veruj i mešaj sa Mankogalom ili...Agrodin?

Mada realno ti i nemaš puno pa možeš iz dva puta, čak je i bolje nego da mešaš...lepo opališ taj dimetogal pa za dva dana mankogal ili merpan.
 
Bio sam danas po fungicid i uzeo mankogal :veseljak::patriotski pa ću iz dva puta,kažu dovoljno je i sat vremena razmaka tek da se osuši preparat pa može drugi jer ukupno imam 50ak stabala,još mlade voćkice pa i nije neki posao.
Zašto svi pobegoše od dimetogala :) jel moguće da je toliko slabiji od npr. tog perfectiona?Sad čitao i perfekthion je dimetoat.....možda ga više ima,kod Galenike nema napisano u kojem je procentu u ukupnom sastavu?.
 
Samo jednu stvar da dodam. Najbolji preparat na bazi mankozeba je basfov Dithane neotec. Ima najfinije cestice i najbolje pokriva povrsinu. Koliko god bila fina magla pri prskanju uvek ima mesta koja bas nisu najbolje pokrivena. Dithane neotec ima sposobnost da se uz pomoc rose rasiri i po povrsini koja nije dobro pokrivena.
Ne znam posto su preparati tipa mankogal, dithane je kod mene u apoteci 1150 din/kg
_________________

I jos nesto. Sad procitah da je neko napisao da se mankozeb i bor ne mesaju. Danas sam pricao sa covekom iz fitoferta u vezi njihovog bora (bor max 20) bas sto se tice mesanja. Pitao sam sme li da se mesa sa dionis (dional) protiv botritisa, i covek kaze da moze i jos mi predlozi da dodam i mankozeb da pokrijem i pegavost. Da ne kazem sta lud radi zbunjenom...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Mankogal je kontaktni, tako da je bolje prvo dimetogal pa posle mankogal, nikako obrnuto.
 
Nikakvu razliku nemas ako prskas u razmaku od sat vremena, to je tako idiotski savet koji su ti dali da je to strasno. ::sramota::
Zašto to misliš,ja sam logički zaključio da se direktnim mešanjem preparata dolazi do "nepovoljnih efekata" dok se njihovim istim sadržajem u tkivu biljke nanesenim sa vremenskom razlikom,bez direktnog kontakta,postižu predviđeni efekti oba preparata.
Ili misliš da je razmak od sat vremena prekratak da bi trebalo duže da sačekam?
 
Vec ti je rekao oktopod minimum 2-3 dana. Razlikom od mar sati se nista ne postize jer biljka ne usvaja preparat trenutno i nevidim razliku ako ides nakon sat pauze drugi preparat. Isto je kao da si pomesao odmah u rezervoaru prskalice.

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Da li si to negde procitao ili si sam probao? Meni je zastitar koji ima svojih 6 ha visnji naprotiv savetovao da u svakom tretiranju vasiju osim insekticida stavim i belo ulje da bi neutralisao i larve. Na taj nacin drugi tretman koji se radi po izleganju sledece generacije postaje nepotreban. Licno jos nisam probao ali planiram posto mi je ostalo letola od zimskog tretiranja voca.
 
Nazad
Vrh