Zaštita šljive u cvetu

Odg: Zaštita šljive u cvetu !

luka kv je napisao(la):
znam da je monilija gljiva a sarka virus. uporedio sam ih jer imam utisak da je moniliju veoma tesko suzbiti kad se prosiri.

Tako je. Preporuke uz prskanje protiv nje su skupljanje sasušenih mumificiranih plodova ispod stabala u jesen (čime se smanjuje obim infekcije u proljeće) ili frezanje u jesen. U proljeće, prilikom orezivanja, obavezno poskidati zaljepljene sasušene plodove sa grana.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

ja sam se uplasio,nemoj da me pogresno razumete,neiskusan sam. prskanje u cvetu,prskanje kad plod pocinje da zri (tada mi je monilija zahvatila plod).nekako sam stekao utisak da cu se tesko izboriti sa monilijom
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

luka kv je napisao(la):
ja sam se uplasio,nemoj da me pogresno razumete,neiskusan sam. prskanje u cvetu,prskanje kad plod pocinje da zri (tada mi je monilija zahvatila plod).nekako sam stekao utisak da cu se tesko izboriti sa monilijom

Ma nemoj da se plasis. :)
sve se to da spreciti naravno. Trulez plodova se ne moze iskljuciti i svako ko kaze da ga nema......eto ja mu ne verujem.
Monilija laxa (susenje cvetova) se dosta uspesno moze sprecavati.

Dragojlo, naravno da je monilija znacajnija bolest od ove dve koje ti pominjes i ja bih ti stvarno bio zahvalan ako bi naveo podatke na osnovu kojih si zakljucio da su plamenjaca i rdja znacajnije bolesti, posto je opsteprihvaceno i opstepoznato da je monilija jedna od najznacajnijih boelsti kosticavog voca a posebno sorte stenlej kao vrlo osetljive na nju.
I borba protiv plamenjace i rdje je dosta jednostavnija nego borba protiv monilije.

U praksi je mozda malo potcenjena sljivina osa kao prouzrokovac ekonomske stete i ona se po tom osnovu mozda moze porediti sa monilijom, ali plamenjaca i rdja, iako vrlo prisutne nisu "mnogo znacajnije bolesti sljive" kako ti rece.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

sto se tice mog zavicaja,ovo za sljivinu osu si u pravu.ili mraz ili sljivina osa,satiru plod sljivama,pa monilija kad pocnu plodovi da zriju.ko po sablonu zadnjih godina
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

@ironman

ja sma rekao generalno za sljivu, ne ostalo kosticavo voce ovo je tema o sljivi...

tacno da je stenlej osetljiv na moniliju sveta i grancica, a tolerantan na plamenjacu i rdju...ja u stenleju sa svojom agrotehnikom nemam u opste problema ni sa monilijom sveta ni ploda, moniliju ceveta suzbijam 100%, sve grane i svetovi su zdravi, dok monilije bude tu i tamo po neki plod, ali jako zanemarljiv, hodaces niz redove da vidis par sljiva natrulih u mom sljivaru...

Tako hvala bogu ja nemam znacajnih problema sa moilijom i cveta i ploda, kada isvetaju parkiram se u hladovinu, ponesem osvezenje, pevusim i uzivam gledati kako pcele rade svoj deo posla...

Neka nam je Bog na pomoci, najavljuju hladan april i kisovit, kako stvari stoje bice gadno za cvetanje i oprasivanje :udri: :udri:
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

За викенд сам завршио зимско прскање шљиве, и то један део плавим уљем а други комбибацијом галмин-ципкорд-цупрохат, а затим сам воћњак изфризира и поново окречио стабла, а наравно прво сам исти орезао а све по вашем пренешеном знању. Како неко рече на овом форуму сам више научио за два месеца него неко из књига за годину дана, те стога ВЕЛИКО ХВАЛА за нас почетнике воћаре
САВЕТ- како је мој воћњак на даљину занима ме које прскање могу да избегнем беле балоне или фазу пуног цветања, да небих ишао двапут? Прскао би са Галеникиним Кубиком плус, а такође ме занима чиме да прскам у прецветавању, и чиме почетком јуна када ћу бити тамо?
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Nemoj da preskačeš prskanja :nono:, i u belim balonima i u punom cvetanju prskaj sa kubikom +, a u precvetavanju možeš opet galenikine preparate mankogal 80 + dimetogal ::namigivanje:: :D
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Možeš preskočiti prskanje u punom cvijetu, ja nikad tada ne pršćem. Zaštitu vrši u fazi bijelih balona.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Vocar druže zašto preskačeš prskanje u punom cvetu ? :sta: :ppozdrav:
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Moraću da preskočim neko prskanje, ne zato što ja hoću već zbog daljine i skupoce, samo je pitanje koje da izbegnem,zato se savetujem sa Vama. Inace kako rekoh voće se nalazi na 700 m nadmorske visine, i do juce nije bilo ni blizu gaze misjih ušiju, a radi se o vrstama Č.lepotica, Č.rana, Stenlejka i stara sorta Moravka.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Matke a zašto bih? Koji je razlog da pršćem u punom cvatu?
Post je spojen: [time]1301500209[/time]
_________________________________________________
Pršćem u fazi bijelih balona protiv M.laxe i šljivine ose, i ponovim kad 70% cvijeta opane, i to je to za taj period.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Poznato je da su neke vrste osetljivije na moniliju cveta i zato se preporučuje ponavljanje prskanja... Prskaš u fazi belih balona sa kubikom + protiv šljivinih osa :nono:, u fazi precvetavanja tretiraš sadnice protiv šljivinih osa, rđe šljive, lisne vađi, grinja.... Kubik je samo suzbija moniliju cveta.... :ppozdrav:
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Kažem ti, ja nikad ne pršćem u fazi totalnog cvijetanja i nemam problema sa laxom i osom.
Takođe, pošto moja porodica drži pčele, ja ih prevezem uz sam voćnjak prije procvijetavanja, a odvezem kad opanu latice, pa ni zbog njih to ne radim. A one mi to itakako nagrade svake godine :cool: Pčele, naši mali prijatelji. :pcelac::

A evo jedan podatak sa jednog slovenačkog slajda:

2061nba.jpg
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

E pa kolega ovo suštinski menja stvari :D, pčele su nešto drugo, kod nas ih nema ni u tragu, ponekad vidim neku pćelicu :nono: :udri:
 
Samo nemojte da prskate u punom cvetu insekticidima zbog pcela, sto se tice sljivine ose ona je za drugu temu...ona napada po zametanju plodova tj. po precvetavanju, i tada idu najbolje sistemici isekticidi, a naravno i najveci napada sledi i od plamenjace pa se ide i sa mankozebom -mankogal80 i dr...
 
koliko dana je porebno sljivi da pređe iz faze punog cveta u fazu precvetavanje i kako izgleda ta faza, ako neko moze da opiše.
 
Pa sve zavisi od sorte i vremena toplote...puno cvetanje je negdje od 7-10 dana posle postepeno pocinje opadanje cvetnih latica...

Faza precvetavavanj sljive je kada na stablu opadne oko 70% cvetova-latica, tada je oplodnja zavrsena sto je oplodjeno oplodjeno, zemetanje plodova je evidentno,tada se iz polozenih jaja ispile larve koje se ubusuju u tek formirane-zametnute plodove sljive... od galenike Harpun je bas idealan za ovaj razvojni stadijum gusenica+tonus ili dimetogal, a mogu i drugi sitemicni insekticidi, i naravno i Mankogal 80 i kompletna zastita.
 
Baš tako, oko 7 dana, mada iz iskustva znam da opadanje latica nekih godina bude i u roku 2-3 dana, tj. kad počnu da opadaju za 2-3 dana zna da ih totalno opiri vjetar...ako ima vjetra.
 
Hvala Voćaru i Dragojlu, tako ću i uraditi, nakon Kubika+, sačekaću da opadne 70% cveta, i imam Dimetogal, samo ću kupiti Magakol 80
 
Nazad
Vrh