Zaštita šljive u cvetu

Odg: Zaštita šljive u cvetu !

malo smo mi trziste da bi proizvodjaci preparata vodili racuna o kvalitetu.plus narod ne moze da plati kvalitet. ne cudi me ovo za bayer
Post je spojen: [time]среда, 16. март 2011. 16:24:42 CDT[/time]
_________________________________________________

kako cu ja uspeti da eliminisem moniliju fruktigenu sa piskavca ,sam bog zna.za bolest nisam znao do zimus,po 50 trulih plodova je ostalo po svakom stablu. i poskidani su plodovi pre prskanja ,ali mislim da necu uspeti
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Monilia fructigena. Stenlejka je jako osjetljiva na nju, jedino iz razloga jer joj plod pri zrenju puca. Skoro da se pri zreloj Stenlejki ne može naći plod koji nema malu pukotinu, koja kreće od peteljke. O pucanju Stenlejke ću otvoriti jednu posebnu temu.

Evo malo Monilije (slika govori više od riječi):

t71t0y.jpg


dqompy.jpg


b4euki.jpg
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

ovo je haos na slici od monilije....monilija ploda njavise stete pravi na nizim terenima gdje su jake rose i veca claga nego na brdovitijim i usuncitijim terenima...znaci da ima sunca prvo od istoka pa onda i od zapada, da ga sto pre sunce obasja od istoka, staro pravilo iz pelagicevog prirucnika...

U mom sljiviku toga gotovo da i nema na stenleyu, smesno e reci da nema ali gotvo da nema...znaci hodaces po redovima i da vidis par ovako trulih plodova na jednom stablu...

prosle godine sam preskocio tretman samo sa switch-om od syngente, a predrposle sma isao, i ima razlike, i ako je i to minimalno ali bilo je bogami za oko 70% vise trulih ali ne strasno i to je minimalno bilo mogao sam da pobrojim stabla na kojima je to bilo po nekoliko sljiva...

Dakle kljucna prskanja pre svega cu reci fungicidima:
-zimsko bakar
-u cvetu dva puta kubik plus i kubik
-po precvetavanju acord+mankogal80
-mankogal80
-i jako vazno za moniliju ploda je zrenje tj. pocetak sazrevanja ploda (promena boje ploda) tada se najvise infeksija naseljava i vrsi zarazu plodova, e tada idem sa Switch 62.5WG
-i jesenje plavo prskanje opet bakar

ovo je moj program prskanja sljive i do sada se najbolje pokazao :D
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Da ne bude zabune, zaboravio sam da napomenem da je na slikama plod na kojem uopšte nije vršena zaštita protiv Monilije!
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Slika broj 3 je svima koji imaju stenli opomena :D, @voćar druže prava fotografija, zlo je monilija :udri:...samo zaštita i suzbijanje monilije je u velikom procentu moguće ! ::namigivanje::
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Dragojlo je napisao(la):
Tako je samo pravovremena i redovna zastita adekvatnim fungicidima i nema problema :D

Koje vreme je pravo vreme za zastitu od monilia fructigena?

Imajuci u vidu cinjenicu da gljivica moze u bilo koje vreme zaraziti plod pa i u periodu posle berbe kao i u periodu neposredno posle zametanja zaista je tesko reci koje je vreme pravo.
Problem trulezi plodova voca je preveliki da bi se ovako olako predlozilo resenje jer definitivno, konacno, uspesno resenje ne postoji.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

ne daj boze da se prosiri monilija ,mislim da je nemoguce kontrolisati micelij koji moze biti gde god hoces. a mi samo prskamo vocku,sta je sa ostalim mestima gde ga ima. taman oprskas i mislis da si zavrsio posao,kisa opere preparat,dune vetar i poseje moniliju ponovo.i tako cele sezone.mislim da je monilija problem ranga sarke. samo prirodno losi uslovi moniliju mogu dovesti do smanjenja zastupljenosti .uporedio bih sa zivotinjskim vrstama,kazu lovci-kad se odredjena populacija zivotinjske vrste prenamnozi,pojavi se bolest i smanji populaciju na minimalac
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Monilia je gljiva a šarka je virus pa se ne mogu uspoređivati. Laxa ili fructigena zavisno od stadijuma razvoja mogu da naprave velike štete ako se ne suzbija redovno svake godine, pa se u tom smislu mogu uspoređivati sa šarkom (nemoguće je u potpunosti istrijebiti). Naravno sve zavisi i koja je sorta u pitanju. Neke su otpornije više ili manje od drugih.

Fructigena je po meni mnogo opasnija od laxe, jer se vrlo brzo širi a prezimljuje u mumificiranim plodovima. Ko ne freza svake godine uvijek se Monilija vraća. Ja ne frezam.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

http://img534.imageshack.us/i/022jak.jpg/
Ovako ja radim,nije prskano crvenim uljem ,prva zaštita je bila -bijeli balon,druga -u opadanju cvijeta i još dva puta kad su plodovi bili formirani.Inače prošla godina je bila s dosta kiše .
Chromosov savjetnik me je savjetovao da što manje prskam šljive,prekomjerna upotreba srestava smanjuje imunitet voćke na bolesti
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

red od reda 5m u redu 4m
Post je spojen: [time]1300622189[/time]
_________________________________________________
Ovdje na ovoom forumu neki članovi imaju previše informacija pročitanih iz raznih literatura,a malo iskustva iz prakse i zbunjuju ljude.
Nije dovoljno pročitati program zaštite određene firme,treba malo promatrati sortu koju imamo,vrijeme,fenofazu šljive i na kraju puno rada i učenjja.
Za sada toliko,,kada budem u formi ,malo ću više objasniti nekim tipovima ovdje koji se prave stručnjacima a nisu postavili sliku svog šljivika .ja sam ih postavio dovoljno ,
Inače sam bolesnik što se tiče šljive. :ppozdrav:
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Zavisi od toga sta ti je cilj.
Ako ti je cilj da "pokazes tipovima" mozes kako hoces, a ako ti je cilj da dodjes do istine mozes samo onako kako moras.
Najmanje je vazno da li je neko postavio ili ne slike svog vocnjaka pa cak i da li ga ima ili nema, vaznije je da li neko pise ono sto jeste tacno, ono sto zna, ili pise tek tako i pokusava da se prikaze kao znalac.

Da ne bude zabune, ja sam neke slike postavljao a imam ih naravno pun komp, pa ako te bas one zanimaju nije nikakav problem

I kod tog savetnika bih bio oprezan. To sto je on negde zaposljen ukazuje na to da bi on trebao nesto da zna, ali ipak to nije apsolutna potvrda znanja. Nece se niko iznenaditi ako otkrije da je neko nestrucan zaposlen na mestu gde bi trebao da radi neko strucan.
A taj izgleda prilicno gresi.
Da bi se borilo protiv bilo koga pa i gljive neprijatelj se mora poznavati. Dakle poznavanje biologije parazita je bolji nacin za odabir metoda borbe protiv njega nego verovanje nekom samo zato sto je negde zaposlen.
Ni on ni bilo ko drugi ne moze poreci cinjenicu da monilija laxa biljku zarazava preko ziga tucka. Ni on ni bilo ko drugi ne moze poreci cinjenicu da u fazi belih balona zig tucka jos nije otkriven a u fazi precvetavanja je vec van funkcije pa u tim fazama tesko da moze uspesno da se izbori sa ovom gljivom. Dakle ostaje prskanje na pocetku cvatanja, a to nije faza belih balona, i u godinama kad je cvatanje eksplozivno, tj za kratko vreme se otvore svi cvetovi to prskanje bi trebalo da bude dovoljno. U godinama kad je vreme suvo u periodu cvatanja to prskanje s emoze i izostaviti. Ali u godinama kad je vlazan period cvetanja a ako je uz to postoje i topli preiodi u toku dana, jos ako se cvetanje razvuce na duzi period mora se raditi jos prskanja, jedno u punom cvetu i jedno kad pocne precvetavanje (opadaju krunicni listici cvetova koji su se prvi otvorili).
Ako imas stenlej i ako se oveko dogodi npr ove godine bolje ti je uradi ovako jer taj savetnik ili gresi ili ce promeniti savet ove godine.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Jako je stručan s 40 g. iskustva,pa sigurno da ću njemu vjerovati a ne nekom nepoznatom.
Korištenjem njegovih savijeta me dovelo do toga da sam zaštitu sveo na naj manju moguću mjeru i to efikasno.
Ako se netko uvrijedio -izvinjavam se. :ppozdrav:
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

wajbul je napisao(la):
Jako je stručan s 40 g. iskustva,pa sigurno da ću njemu vjerovati a ne nekom nepoznatom.
Korištenjem njegovih savijeta me dovelo do toga da sam zaštitu sveo na naj manju moguću mjeru i to efikasno.
Ako se netko uvrijedio -izvinjavam se. :ppozdrav:

Ok ok..tvoj vocnjak tvoja odluka naravno.
Ja bih ga ipak pitao zasto bas tad da se prska i kako deluje taj menanizam koji on preporucuje.
Taj nacin zastite je kompromis izmedju vocara i pcelara i cesto se moze naici na takve preporuke ali one kod osteljivih sorata i u nepovoljnim godinama jednostavno - nisu dobre, ne zastite biljku.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

znam da je monilija gljiva a sarka virus. uporedio sam ih jer imam utisak da je moniliju veoma tesko suzbiti kad se prosiri.
 
Odg: Zaštita šljive u cvetu !

Samo zapusteni i lose zasticivani vocnjaci su izlozeni napadu monilije, a pogotovo u nizim terenima gdje je veca vlaznost vazduha, kao i manja strujanja vazduha, svi znamo da gljvicnim infekcijam je preko potrebna vlaga+toplota i eto infekcije...

Ispada sada da je monilija ispred sarke sljive...mnogo znacajnije bolesti sljive su plamenjaca i rdja i naravno sakra koja se leci krcenjem...a monilija kod sljive nista strasno kad se radi tacno i precizno, faza belih balona i puno cvetanje, u fazi balona sistemicni fungicid a posle moze i kontaktni preventivni, i zavrsen posao...
 
Nazad
Vrh