Vuna i pribor za šišanje ovaca

ne nadje ja nigde odg. za ovu rusku masinicu.imam je bez adaptera i ona radi na 200 herca a izlaz 3 puta po 36v
 
ja koristim masinu marke hauptner takodje je profi a platili smo je oko 370 eura pre 7 god iz svajcarske.... i mogu vam reci da vredi...samo mi je problem to ostrenje...na prvih 30 ovaca nemam problem a posle vec se oseca kako treba da se ostre....
 
Da li neko od ovčara ima kontakt telefon nekoga od trgovaca koji za vunu daju kamenu, odnosno stočnu so i slične potrebštine. Neko je negde, tokom prošle godine, na Forumu pisao da je uradio menjažu!?!?

Unapred hvala! :ppozdrav:
 
imam ja broj od jednog lika iz okoline jagodine on skuplja vunu njegov broj je064 31 74 263....a zove se boban... ja njemu dajem vec nekoliko godina i to u zameni za stocnu so mada mislim da daje i novac ko hoce... :ppozdrav: :
 
Ma nije problem ostrenje nozeva na masini, samo sto je to jedna obaveza. Treba ici do odgovarajuceg metalostrugara, jer nema svako horizontalnu brusalicu ili kako se vec zove.

Srdjo a ti nisi sliko momke da i ja vidim kako su kod nas sisali ovce?
Ovog plavog mislim da ga poznajem. Secas se kad smo jednom bili u njihovo selo pa smo s jednim tipom sedeli pred prodavnicu i pili pice . Mislim da je to taj?
 
Među 34 zemlje iz celog sveta, Srbija će prvi put imati predstavnike na svetskom prvenstvu u striži ovaca i rukovanju vunom. Takmičenje se održava od 19. do 22. jula u Velsu, Velika Britanija.

Kako kaže takmičar i organizator puta, Miroslav Budinski „ne očekujemo od prvog nastupa neki značajan rezultat, ali će nam ovo iskustvo biti dragoceno za organizaciju takmičenja u Srbiji po međunarodnim pravilima”.

Prvo takmičenje ZLATNE MAKAZE je održano na Novom Zelandu 1961, a od 1977. je postalo svetsko prvenstvo koje se održava svake 2 godine u različitim državama.

Ove godine u Velsu se očekuje oko 220 takmičara iz 34 zemlje a pripremljeno je 5000 ovaca za strižu. Novčani nagradni fond za najbolje je 20.000 evra.

„Kod nas u Srbiji tržište vune ne funkcioniše, pa se svake godine u Srbiji bace milioni kilograma vune. Najveći problem je nepravilno rukovanje vunom nakon striže, kada runo u nekoliko sekundi izgubi vrednost koju je ovca stvarala godinu dana” - dodaje Budinski.

Ciljevi takmičenja u rukovanju vunom su veće razumevanje i uvažavanje globalnih standarda kao i demonstracija veština koje su neophodne u pripremi vune.

Zahvaljujemo se ProCredit banci na podršci, a izveštaj i video zapis ćete moći da čujete i vidite u emisiji „ZNANJE NA POKLON” na TV B92.

www.ovce.org
+381 64 192 03 42
 
ljdi vidim da je proslo dosta vremena od striganja ovaca evo vec ce zima a meni vuna stoji kuci,sta da radim sa njom ima li neko ideju:haha:? :sta: :sta:
 
evo koja slikica od šišanja..Da sad ne pišem puno,ako tko zamijeti unikatan način sputavanja i ako ga zanima nek posta..

DSC00863.jpg


i ošišana..

DSC00864.jpg
 
abrkili je napisao(la):
................. od šišanja....................................... unikatan način sputavanja i ako ga zanima nek posta..

Nije baš najjasnije na fotki, ali vide se nekakve metalne (čini se) raklje (rašlje) koje odupiru u pod i, za predpostaviti je, da tako nešto ima i pozadi?! Verovatno se oslanja i na sve četiri noge?!

U svakom slučaju interesatno (nema mnogo saginjanja, što :D), meštre prosvetli nas sa nekom boljom fotkom i opisom!!

:ppozdrav:
 
Nemam bolje fotke,ali je stvar vrlo vrlo jednostavna.Na šipku dužine metar i pol navaren je obično flah željezo smotano u oblik slova U.Kroz gornji kraj toga u flaha probušena rupa i stavljen dugačak šaraf koji onemogučava da ovca izvuče glavu.Sve skupa je zabijeno u zemlju nekih 50-70 cm.

Jel jasnije sada?

Nisam kod kuće preko tjedna,jer sam na studiju,ali mogu ti poslikat za vikend.
 
U svakoj ispostavi elektroprivrednog poduzeća imaju obujmice kojima pričvršćuju drvene stupove za betonske koji su ukopani u zemlju.
Te su obujmice izrađene od kvalitetnog pocinčanog materijala.Navare se na šipku dužine cca 1 metar, a u gornjoj zoni probuši nekoliko paralelnih rupa , za određene veličine ovaca.
Dobro je na šipku navariti i komad plosnatog željeza, po kojem udarate čekičem da bi se zabilo u zemlju, a da se ne može okretati u krug.
Kada ovci stavite glavu u rašlje, stavite dugi šaraf kroz rupu kako ovca ne može izvući glavu, a da ipak može disati.
Možete obilaziti oko nje, objašiti je i šišati koliko dugo treba.
Jadnom mi se dogodilo da izuzetno nemirna ovca, čim sam završio i izvukao šaraf, skočila preko šipke i rasporila trbuh toliko da je veterinar morao šiti.
Poslije sam brusilicom zaoblio krajeve, pa mislim da se to više ne može dogoditi.
6784dw.jpg
2e2m92w.jpg
 
Nazad
Vrh