Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kimi ima li sanse da nas u Pomoravlju zaobidje kisa u ponedeljak I utorak ?? Trebao bih da zavrsim sa prskanjem.

Ponedeljak da, utorak teško :osmeh:

Elem, zanimljivo i sutra... ipak, za razliku od danas, gubi se smicanje u atmosferi, što odmah znači da su šanse za ozbiljnija i dugoživeća nevremena (superćelije) nestale.

Ipak, zbog prilično velike energije (CAPE) i visoke vlage, biće tu crvendaća lokalno, sa obilnijim pljuskovima....

I da, kako se izgubilo smicanje u atmosferi, sada će i oblaci imati niže baze, a to znači (za razliku od danas, kada je većina munja bila oblak oblak) jaku grmljavinu i ponovo česta praženjenja nebo-zemlja.
 
Sad se mi malo salimo, ali stvarno stanje stvari je da je zaista preterala i da je kontraproduktivna. Koren kod proletnjih kultura ce ostati mali ako nastavi ovako da vlazi i onda kad bude trebalo da iscupa godinu ostace u suvo, a za psenicu i repicu svakako u ovom momentu vise ne treba i sa svakom novom kisom raste rizik od bolesti.
Znam da je nemoguce, ali najbolje bi bilo da je nema 20-ak dana sa umerenim temperaturama, ali ovo je mesec maj koji je gotovo najnestabilniji. Bitnije od kise moze da bude i temperatura, koja ako bude u granicama normale kisa nece tako nedostajati, ali ako jako uprzi 7-10 dana pa tako 2-3x , eee onda je cupavo.
 
Maj iliti mesec začetka evropskog "monsuna". Što reče baš lepo pre neki dan jedan meštanin nekog sela oko Topole, u Šumadiji, bilo je u vezi raketa koje oni (meštani i opština) sami finansiraju. "Maj je takav, prevrtljiv, očas posla naiđe opasni grmljavinski oblak".

Dakle, kada će da "pršti" ako ne sada :osmeh:

Za te mesece tog "monsuna" uzimamo dakle maj ili jun, ali je maj taj udarni, koji je po defaultu u 99% slučajeva kišan bar prosečno, gledajući za teritoriju Srbije generalno, a često bude i iznad proseka. S druge strane, od druge polovine juna monsun počinje da jenjava, pa jun zna, ako padavine u prvoj polovini zakažu, da zataji gledano celokupno za mesec.

Ima tu izuzetaka... ali mislim da članovi iz Kikinde, Sente, Ade, Bečeja znaju da žive u prosečno najsušnijem delu zemlje, tako da su uvek kandidati za najmanje padavina.
 
Evo za Kimija neka sličica.
25c4a92a199db4998feb5c94c8417427.jpg
0c123ab29746f52c13d2df1079caaa46.jpg


Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
maj iliti mesec začetka evropskog "monsuna". što reče baš lepo pre neki dan jedan meštanin nekog sela oko topole, u šumadiji, bilo je u vezi raketa koje oni (meštani i opština) sami finansiraju. "maj je takav, prevrtljiv, očas posla naiđe opasni grmljavinski oblak".

Dakle, kada će da "pršti" ako ne sada lkl{{

za te mesece tog "monsuna" uzimamo dakle maj ili jun, ali je maj taj udarni, koji je po defaultu u 99% slučajeva kišan bar prosečno, gledajući za teritoriju srbije generalno, a često bude i iznad proseka. S druge strane, od druge polovine juna monsun počinje da jenjava, pa jun zna, ako padavine u prvoj polovini zakažu, da zataji gledano celokupno za mesec.

Ima tu izuzetaka... Ali mislim da članovi iz kikinde, sente, ade, bečeja znaju da žive u prosečno najsušnijem delu zemlje, tako da su uvek kandidati za najmanje padavina.

Hvala Kimi........:ppozdrav:
 
BG i okolina od podneva sporadicno jaaaki pljuskovi uz grmljavinu kao i u ovom momentu upravo... Kojekude padao i grad :/ Voda mi do pola vrata u nekim ulicama, bolje da sam krenuo gumenim camcem, lakse bih prosao :))) hehehe




 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh