Vremenske prilike u 2015-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jutros bilo oblacno, sada suncano, temperatura malo niza...... ocekuje se stabilizacija vremena i povratak dnevnih temperatura na 35+ :osmeh:...
 
Željko,sve je tu jasno bilo da WRF-NMM lupa.Čim je probio vetar frontalni jutros,odmah se znalo da je kraj za razvoje.Ipak,i GFS je davao padavine pa se takođe i on obrukao.

Danas je,izuzev jugoistoka svežije svuda 7-8 stepeni.

Jutros bilo oblacno, sada suncano, temperatura malo niza...... ocekuje se stabilizacija vremena i povratak dnevnih temperatura na 35+ :osmeh:...
Neće vala oko 35 narednih 7 dana :osmeh: Ali oko 30-ke oće,uz sveže noći.

Sutra će biti dosta akcije na zapadu i jugozapadu Srbije,ali i delom u Šumadiji.
 
Nemojte da vas lazu (cast izuzecima, Kimiju), kise nema sigurno do kraja septembra. Ovakvi razvoji vremena su se vec desavali ranije i dovoljno je pogledati malo u neke starije zapise, potraziti koji podatak iz proslosti, poslusati par starijih ljudi i na sve to jos dodati i aktuelne podatke. Prosto se vidi da je "nebo" suvo i da tu nema neke ozbiljnije kise osim mozda nekog lokalnog pljuska. Kise i onako da su vec zakasnile, mozda jos po koji delovi Vojvodine odolevaju, ali generalno je sve pocelo da sazreva i tu nema pomoci.
 
Željko,sve je tu jasno bilo da WRF-NMM lupa.Čim je probio vetar frontalni jutros,odmah se znalo da je kraj za razvoje.Ipak,i GFS je davao padavine pa se takođe i on obrukao.

Danas je,izuzev jugoistoka svežije svuda 7-8 stepeni.


Neće vala oko 35 narednih 7 dana :osmeh: Ali oko 30-ke oće,uz sveže noći.

Sutra će biti dosta akcije na zapadu i jugozapadu Srbije,ali i delom u Šumadiji.

E to je lepo da se cuje :ppozdrav:...
 
WRF-NMM se propisno obrukao ne da nije bilo kise nego nije bilo nikakvih uslova jedva da je bilo oblacno a vetar je sve upropastio.ostaje ponedeljak sa vecim sansama pa onda petak pa naredni vikend opet postoje sanse za kisu,sve u svemu slabo i to mnogo slabo.
 
Ono što je sigurno da neki naredni period neće doneti jače zahlađenje (Tmax ispod 20C) a takođe niti neki konkretniji ciklon (višednevno vrtenje padavina u sklopu iste promene vremena sa 50plus litara u dobrom delu zemlje).To je jako prosto zaključiti zašto je to tako.
Pregrejano more,čije temperature na severu Jadrana i Đenovskom zalivu dostižu 30-31 stepen (!!!!!!!!!) neće reagovati na bilo kakvu promenu vremena konkretnije sve dok mu temperatura ne opadne.Kako je đenovski zaliv začetak svega bitnijeg padavinskog kod nas,prva rečenica gore napisana postaje sasvim jasna svakome.

Tek kad prodre jača hladnoća nad more,dunu jak mistral i bura,ono će u interakciji sa svojom toplinom izroditi konkretniju promenu vremena.

Ovako,sve se svodi na frontove sa kopna,odnosno uglavnom njihove "deliće" jer glavni kajmak kupe Alpi i predeli ispred njega.


Većina padavina ponovo prođe pored nas i opet nismo imali sreće ... Ispromašivala nas kiša, ispromašivali modeli, razvoji itd ...
Još malo nade polažem u sutrašnji dan, a onda ...
Izgleda da više neće ni biti važno ...

Đađo,nije još strašno kod nas.Ipak,istina,dobrodošla bi itekako jer se već i ovde lagano vidi njen nedostatak.

Sutra su šanse zaista vrlo velike,tako da...

Biće i jačih nevremena sigurno.
 
Kod mene je zagustilo ako već i nije kasno, radio sam zalivanja pa se koliko toliko nadam. Nagib terena i položaj jug, u ovakvim situacijama poguban za voće. Šljivici će po boji za par dana ličiti na zasade limuna ... :osmeh: ...
Daj Bože da za sutrašnji dan budeš u pravu, očekujemo kišu, nadam se bez jakog nevremena ... :ppozdrav: ...
 
Ja se cudim i ne verujem kako moze biti da prosle godine smo se davili u vodi a ove suprotnost totalna, nikako mi to ne ide u glavu. Kise nema ni na vidiku a u atar ne idem do zetve vise, danas sam bio i zazalio.
 
Kimi
citam tvoja izlaganja i vidim da se razumes u materiju
Postavio bih ti jedno pitanje: da li imas saznanja ili verujes u mogucnost uticaja na vremenske prilike na neki nacin recimo pomocu HARP-a?
Kad je bila u Moskvi proslava 70 godisnjice pobede nad fasizmom onako spontano su pricali kako su Rusi terali oblake kako bi parada prosla po lepom vremenu...... dakle postoji mogucnost......
 
Postoji mogućnost na užem području recimo grada, ali bas na ovako velikom je u domenu SF-a. Ove je sve bivalo i ranije, samo treba malo potražiti podatke. Samo sad je bas onaj los extrem.
 
Ja se cudim i ne verujem kako moze biti da prosle godine smo se davili u vodi a ove suprotnost totalna, nikako mi to ne ide u glavu. Kise nema ni na vidiku a u atar ne idem do zetve vise, danas sam bio i zazalio.
I ja se to pitam isto kao sto ti rece i ja sam danas obilazio njive i ne idem dok ne dodje vrijeme zetve:sta:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh